The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ποπω ρε σύ jimp πολύ μπουζούκι ! Ποιοτης πάνω από όλα
Ααα άσχετο ,αλλά δεν έχετε μόνο στο ΚΤΕΛ Λάρισας free wifi ! Εχουν και στη Στοκχόλμη !
Απαπαπαα Σουηδία γίνατε !
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.554
Ποιοτης και γιαυτο αγαπαμε πολυ τα λαικα κοριτσα!!

Θες να πεις η σουηδια εγινε σαν τη Λαρισα. Χρονια μπροστα! Τωρα κατι ακουσα οτι μπορει να βαλουνε και ατομικες οθονες. Τρεμουν οι αεροπορικες λεμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θες να πεις η σουηδια εγινε σαν τη Λαρισα. Χρονια μπροστα! Τωρα κατι ακουσα οτι μπορει να βαλουνε και ατομικες οθονες. Τρεμουν οι αεροπορικες λεμε.
καποιος θα τους σφυριξε οτι στην ευρωπη υπαρχουν εδω και δεκαετια +...και μια που ερχονται συντομα οι ιδιωτες στη γραμμή...να δουμε ποσοι θα το προτιμουν μετά..να περιμένεις κ business class, 2 WC, πρωινο-γευμα, εφημεριδες και άλλα πολλά...όπως κατι αθλιες συνηθειες που έχουν στην Ευρωπη. πχ οδηγοί με γραβάτα και ευγενικοί...μολις ξεριζωθει κι αυτο το μονοπώλιο...
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
πωπωπωπω τι καλλιτέχνης είναι αυτός :eek:
Αυτόν πληρώνουν για να τον δουν ????
Μου θυμίζει τον ποιητή Φανφάρα πωπωπωπωπωπω :D
Και μη χειρότερα....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.554
καποιος θα τους σφυριξε οτι στην ευρωπη υπαρχουν εδω και δεκαετια +...και μια που ερχονται συντομα οι ιδιωτες στη γραμμή...να δουμε ποσοι θα το προτιμουν μετά..να περιμένεις κ business class, 2 WC, πρωινο-γευμα, εφημεριδες και άλλα πολλά...όπως κατι αθλιες συνηθειες που έχουν στην Ευρωπη. πχ οδηγοί με γραβάτα και ευγενικοί...μολις ξεριζωθει κι αυτο το μονοπώλιο...
Καλα δεν εχουν ολες οι χωρες λεωφορεια με ατομικες τηλεορασεις. Βασικα σε οσες εχω ταξιδεψει ποτε δεν συναντησα λεωφορειο τετοιο αλλα εχω δει οτι υπαρχουν.
Τωρα για 2 wc στα λεωφορεια που κανουν τις γραμμες της ελλαδας δεν νομιζω να βγαινει τετοια εκδοχη. Ισως αν φερουν μεγαλυτερα λωφορεια ναι.
Αλλα για τα αλλα σε εφημεριδες, σερβιρισμα καφεδες και τετοια κατα τη διαρκειας της διαδρομης καθως και οδηγοι με στολη αυτα τα εχει εφαρμοσει εδω και πολλα χρονια.

Τωρα για την ευγενεια αυτο ειναι μεγαλο θεμα και πιστευω οτι ειναι θεμα εκπαιδευσης και ανθρωπων αλλα χειροτερη συμπεριφορα απο αυτη των δυο δαιφορετικων εταιρειων στο προσφατο ταξιδι στην γερμανια δεν ειχα ξανασυναντησει.

Για το μονοπωλιο που λες δεν ξερω αν ποτε θα αλλαξει κατι, το φανταζομαι κατι σαν τις αεροπορικες με την Ελλαδα. Που ενω μπορει να ερθει οποια θελει να κανει πτησεις αλλα δεν ερχεται καμια. Ασε που το κτελ Λαρισας δεν θεωρειτε οτι εχει μονοπωλιο, με την αυστηρη εννοια του ορου, γιατι εχει και σταθμο τρενων οποτε ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος. Προβλημα, φανταζομαι, θα εχουν κτελ τα οποια δεν εχουν ανταγωνισμο με το τρενο. Αλλα και παλι δεν νομιζω καποιος ιδιωτης να χτυπησει τη γραμμη βολος-αθηνα γιατι ταυτοχρονα θα πρεπει να παρει και καποιες αγονες.

Τελος παντων ας δουμε τι θα γινει γιατι ολο λενε, λενε και τιποτα δεν γινεται. Μακαρι να γινει κατι και να υπαρξει οφελος για τους ανθρωπους που τα χρησιμοποιουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλλα και παλι δεν νομιζω καποιος ιδιωτης να χτυπησει τη γραμμη βολος-αθηνα γιατι ταυτοχρονα θα πρεπει να παρει και καποιες αγονες..
τα διωροφα που ταξιδευουν με 60+ επιβατες δεν θα επρεπε να εχουν 2WC? αντιθετα εχω παρει τετοιο και η μοναδικη ηταν "χαλασμενη"...ασε με με τους γυφτους..
μονοπωλιο υπαρχει κ παραυπαρχει αφου κανεις αλλος δεν μπορει να βαλει λεωφορειο στη γραμμη. πολλοι ιδιωτες θα βαλουν..αυτο με τις αγονες που το ειδες? κατι αντιστοιχο με την ακτοπλοια θα γινει. οι γραμμες που συνδεουν τις μεγαλες πολεις της χωρας με την πρωτευουσα θα γεμισουν ιδιωτικα. οπως τα περιεγραψα πιο πανω business,IFE, γευματα κ προπαντων ευγενεια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.577
Likes
14.736
Νομίζω ότι υπάρχει κοινοτική οδηγία για την απελευθέρωση των γραμμών αλλά δεν εφαρμόζεται.Επίσης οτι πέφτουν ήδη και κάποια πρόστιμα από την Ε.Ε(π.χ σαν τις χωματερές).Οι λόγοι μάλλον ψηφοθηρικοί.Κάθε λεωφορείο ΚΤΕΛ έχει συνήθως 2 ιδιοκτήτες(οικογένειες).Πόσοι ψήφοι είναι;+οι οδηγοί.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.270
Likes
6.454
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
καποιος θα τους σφυριξε οτι στην ευρωπη υπαρχουν εδω και δεκαετια +...και μια που ερχονται συντομα οι ιδιωτες στη γραμμή...να δουμε ποσοι θα το προτιμουν μετά..να περιμένεις κ business class, 2 WC, πρωινο-γευμα, εφημεριδες και άλλα πολλά...όπως κατι αθλιες συνηθειες που έχουν στην Ευρωπη. πχ οδηγοί με γραβάτα και ευγενικοί...μολις ξεριζωθει κι αυτο το μονοπώλιο...
Ναι αλλά τέτοιες ανακοινώσεις στην Ευρώπη δεν έχουν. Έχουν;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.554
τα διωροφα που ταξιδευουν με 60+ επιβατες δεν θα επρεπε να εχουν 2WC? αντιθετα εχω παρει τετοιο και η μοναδικη ηταν "χαλασμενη"...ασε με με τους γυφτους..
μονοπωλιο υπαρχει κ παραυπαρχει αφου κανεις αλλος δεν μπορει να βαλει λεωφορειο στη γραμμη. πολλοι ιδιωτες θα βαλουν..αυτο με τις αγονες που το ειδες? κατι αντιστοιχο με την ακτοπλοια θα γινει. οι γραμμες που συνδεουν τις μεγαλες πολεις της χωρας με την πρωτευουσα θα γεμισουν ιδιωτικα. οπως τα περιεγραψα πιο πανω business,IFE, γευματα κ προπαντων ευγενεια.
Περιμενε λες αν θα επρεπε απο κατασκευης του το λεωφορειο να εχει 2 τουαλετες; Φυσικα αλλα απο τη στιγμη που οι εταιρειες δεν τα βγαζουν ετσι θα πρεπει να κανεις ειδικη παραγγελια και αυτο θα σημαινει λιγοτερες θεσεις και λιγοτερα εσοδα, πραγμα που δεν νομιζω να το κανει ιδιωτης αυτο.
Τωρα ποιο κτελ πηρες εσυ και ηταν χαλασμενη η τουαλετα δεν ξερω αλλα χωρις να θελω να δικαιολογησω κανενα, τουαλετα ειναι και χαλαει οποιαδηποτε ωρα και δεν μπορει να σταματησει το δρομολογιο για να τη φτιαξει αλλα μπορει να κανει σταση. Ευτυχως δεν εχω πετυχει αναλογη φαση παντως...

Μονοπωλιο υπαρχει οπως το θετεις και δεν διαφωνω αλλα το καθε κτελ εχει πληρωσει για να αγοραεσι αυτο το εργο και τα κτελ της Ελλαδας εχουν πληρωσει, για να απαντησω και σε εσενα fotast, για να εχουν το εργο μεχρι το 2019. Παντα γινεται διαγωνισμος και αυτος που παρουσιαζει ενα πλανο για το εργο και για ολες τις γραμμες, οχι μονο για αυτες που εχουν κινηση, εχει και το δικαιωμα να κανει τα δρομολογια.

Αυτο με τις αγονες το ειδα γιατι διαβασα το σχετικο για το ανοιγμα του επαγγελματος και για το πως θα πρεπει να κινηθει ενας ιδιωτης για να παρει καποια γραμμη.

Θα ηθελα να μου πεις λιγο ποιες ειναι αυτες οι ιδιωτικες εταιρειες που προσφερουν γευματα, ife,business και σε τι δρομολογιο.
Γιατι οπως σουτ ειπα και νωριτερα ειδικα απο τους γερμανους περιμενα πολυ καλυτερα πραγματα αλλα ουτε θεση δεν μας ειχαν δωσει και απο ευγενεια νομιζα οτι θα με κλεισουν σε στρατοπεδο συγκεντρωσης.
Αλλα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα κτελ μεταξυ τους διαφερουν σε οσα λες παραπανω.

Fotast οπως λεω και παραπανω απο το 2019 θα πρεπει να ανοιξουν τα δρομολογια και οι εταιρειες να καταθεσουν τις προσφορες οι οποιες θα περιλαμβανουν 3 ειδων δρομολογια. Μεχρι τοτε φυσικα θα πρεπει και το κρατος να εξοφλησει και τα κτελ απο τα λεφτα που τους χρωσταει απο τα δρομολογια μαθητων κτλ κτλ. Επισης ενα λεωφορειο μπορει να εχει οσους μετοχους θελει αλλα μεχρι δυο οδηγους, οποτε πολλες φορες και οι μετοχοι ειναι και αυτοι οδηγοι ή ας πουμε ειναι 3 μετοχοι και εχουν δυο οδηγους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.τουαλετα ειναι και χαλαει οποιαδηποτε ωρα ...
2. Μονοπωλιο υπαρχει οπως το θετεις και δεν διαφωνω αλλα το καθε κτελ εχει πληρωσει για να αγοραεσι αυτο το εργο και τα κτελ της Ελλαδας εχουν πληρωσει, για να απαντησω και σε εσενα fotast, για να εχουν το εργο μεχρι το 2019. Παντα γινεται διαγωνισμος και αυτος που παρουσιαζει ενα πλανο για το εργο και για ολες τις γραμμες, οχι μονο για αυτες που εχουν κινηση, εχει και το δικαιωμα να κανει τα δρομολογια.
3. Αυτο με τις αγονες το ειδα γιατι διαβασα το σχετικο για το ανοιγμα του επαγγελματος και για το πως θα πρεπει να κινηθει ενας ιδιωτης για να παρει καποια γραμμη.
4.Θα ηθελα να μου πεις λιγο ποιες ειναι αυτες οι ιδιωτικες εταιρειες που προσφερουν γευματα, ife,business και σε τι δρομολογιο.
1. προσωπικά δεν εχω δει ποτέ ανοικτή τουαλέτα. δεν ειμαι συχνος πελάτης τους αλλα απ' οτι εχω ακουσει απο δικους μου είναι παντα 'χαλασμενη"..
2. δηλ κανε με να καταλαβω...για τη γραμμη Λαρισα-Αθηνα γινεται διαγωνισμός και την παιρνει όποιος εχει το καλυτερο πλανο?
3. εγω αλλο διαβασα...οι γραμμες "ελευθερης επιλογής', μεγαλου εμπορικου ενδιαφεροντος θα εκτελουνται απο οποιον τηρει τις προυποθεσεις. οι δε αγονες θα επιδοτουνται και ανηκουν σε αλλη κατηγορια γραμμων. ακομα ειναι νωρις παντως
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113006510
4. http://www.luxexpress.eu/
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.554
1. προσωπικά δεν εχω δει ποτέ ανοικτή τουαλέτα. δεν ειμαι συχνος πελάτης τους αλλα απ' οτι εχω ακουσει απο δικους μου είναι παντα 'χαλασμενη"..
2. δηλ κανε με να καταλαβω...για τη γραμμη Λαρισα-Αθηνα γινεται διαγωνισμός και την παιρνει όποιος εχει το καλυτερο πλανο?
3. εγω αλλο διαβασα...οι γραμμες "ελευθερης επιλογής', μεγαλου εμπορικου ενδιαφεροντος θα εκτελουνται απο οποιον τηρει τις προυποθεσεις. οι δε αγονες θα επιδοτουνται και ανηκουν σε αλλη κατηγορια γραμμων. ακομα ειναι νωρις παντως
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113006510
4. http://www.luxexpress.eu/
1. Για το κτελ Λαρισας μιλας τωρα ή γενικα; Γιατι ξαναλεω μεταξυ τους εχουν μεγαλη διαφορα. Απο το να φορανε στολες μεχρι τα λεωφορεια που χρησιμοποιουν.
2/3. Μεχρι τωρα υπηρχε ενα ειδος αναθεσης απο το υπουργειο προς τα κτελ αλλα οποιος ηθελε μπορουσε να κανει μια εταιρεια αλλα οχι μονο για τη μια γραμμη, την κερδοφορα αλλα και για αυτες με τον λιγοτερο κοσμο,χωρια και αλλα τετοια. Τωρα ζηταει απο το καθε κτελ να γινει εταιρεια και θα υπαρξει διαγωνισμος οπου συνεχως αλλαοζυν οι οροι. Διαβασα κατι σχετικο αν και εχουν αλλαξει αρκετα μεχρι στιγμης οτι αν θελω οι γραμμες jimp να παρουν το δρομολογιο αθηνα-βολος θα πρεπει να κανω και καποια αναλογη προταση και για ενα δρομολογιο που δεν εχει κοσμο. Αλλα οπως λες και εσυ εχουμε ακομα καιρο μια που μιλαμε για 2019 και γιατι πιστευω πως παλι θα αλλαξουν.
4. Καλα η Luxexpress ειναι ενα μεγαλο παραδειγμα, βασικα το εχω και απορια πως μπορουν και βγαζουν λεφτα στις διαδρομες που εχουν και που προσφερουν λιγες θεσεις. Ελπιζω σε επομενο ταξιδι να πιασω συζητηση με οδηγο και μιλησουμε. Αλλα ευρωπαικα κρατη γενικα λιγες ειναι οι εταιρειες που εχουν τετοιες μεταφορες σε στυλ Luxexpress. Πουθενα τουλαχιστον εγω δεν εχω δει κατι τετοιο, ουτε σε γερμανια, ουτε σε ιταλια, ουτε τι να πω στο ισραηλ, εννοω με τις ιδιες ανεσεις. Πιθανον να μπει και καποια ας πουμε η eurolines στην εσωτερικη αγορα, μακαρι και η Lux.


Παντως για να το κλεισουμε επειδη ειναι μεγαλη κουβεντα και να μην κουραζουμε τον κοσμο, μπορουμε να την κανουμε απο κοντα με την παρεα του καταλληλου κρεατος(!!) η αποψη μου ειναι οτι αν γινουν εταιρειες τα καθε κτελ και φυγουν οι μεγαλυτεροι και αναλαβουν ατομα με ''νεες'' ιδεες, ατομα που εχουν ταξιδεψει και εχουν δει 5 πραγματα παραπανω τοτε θα προσπαθησουν να αναβαθμισουν το προιον. Βεβαια δεν ξερω αν ειναι η εποχη, μαλλον ξερω οτι δεν ειναι, για αναλογα ανοιγματα αλλα ισως το 2019 να εχουν αλλαξει τα πραγματα και να βοηθησει η γενικοτερη κατασταση για μια αλλαγη προς το καλυτερο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.415
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom