Βουλγαρία Road trip στην Βουλγαρία...

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
318
Likes
763
Η Φιλιππούπολη είναι πολύ όμορφη! Καλά ξεκινάς με 2 διανυκτερεύσεις εκεί, αν και θα αρκούσε και μία, καθώς είναι μικρούλα.

Εγώ προσωπικά θα κοίταγα μετά να πάω λίγο στα παράλια (1 διανυκτέρευση Burgas, 1 Βάρνα). Και οι παραλίες "τρώγονται" και οι πόλεις είναι σε αρκετά σημεία γραφικές.

Θα άφηνα 1 διανυκτέρευση Σόφια γιατί τη γυρνάς άνετα σε 1 μέρα και δεν είναι ούτε πολύ όμορφη, ούτε πολλά πράγματα έχει να δεις.

Μπάνσκο δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει ότι είναι υπερτουριστικό! Δεν ξέρω ωστόσο αν καλοκαίρι είναι πιο όμορφο, όπως λέει η Εύα.

Γενικά, αν σε παίρνει να βάλεις και παράλια μέσα, μην τα αφήσεις εκτός και φας το καλοκαίρι στις πόλεις.

Για τα χρήματα, καλύτερα να κάνεις και λίγο συνάλλαγμα, αν και όντως οι περισσότεροι δέχονται ευρώ. Revolut επίσης καλή λύση.

Γενικά στα θετικά ότι είναι αρκετά φθηνή χώρα ακόμα! Δεν είναι πολύ τουριστική, οπότε δεν θα βρεις εύκολα κάποιον να μιλάει καλά αγγλικά.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν..
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.433
Likes
4.547
μιας και είναι καλοκαίρι θα σου πρότεινα να ξεκινήσετε από την Ανατολική Βουλγαρία που είναι και το πιο τουριστικό κομμάτι της χώρας, με πρώτη διανυκτέρευση στο Μπουργκάς (μέσω Χάσκοβο να δείτε το άγαλμα της παναγίας, Σταρα Ζαγόρα στάση για καφέ και αυτοκινητόδρομο για Μπουργκάς). Από Μπουργκάς ξεκινάτε να δείτε Αγχίαλο, Νεσεμπερ, Ηλιόλουστη ακτή και διανυκτέρευση Βάρνα, Από Βάρνα στο Βέλικο Τάρνοβο και διανυκτέρευση. Στη Συνέχεια Φιλιππούπολη και τέλος διανυκτέρευση. Σόφια.
 
Last edited:

aggelinos

Member
Μηνύματα
22
Likes
101
Επειδή πέρυσι είχα μια τραυματική εμπειρία στα ΕλληνοΣκοπιανά σύνορα με 3,5 ώρες αναμονή και δεν θέλω να το ξαναζήσω, έχετε άποψη σε ποιόν συνοριακό σταθμό θα φάω μικρότερη αναμονή ? Προμαχώνας ή Νυμφαία ? Θα βρίσκομαι σε κάποιον από αυτούς καθημερινή (Δευτέρα 19 Αυγούστου) και μεσημεριανή ώρα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επειδή πέρυσι είχα μια τραυματική εμπειρία στα ΕλληνοΣκοπιανά σύνορα με 3,5 ώρες αναμονή και δεν θέλω να το ξαναζήσω, έχετε άποψη σε ποιόν συνοριακό σταθμό θα φάω μικρότερη αναμονή ? Προμαχώνας ή Νυμφαία ? Θα βρίσκομαι σε κάποιον από αυτούς καθημερινή (Δευτέρα 19 Αυγούστου) και μεσημεριανή ώρα...
Τα σύνορα απο Νυμφαία τα έχω περάσει Ιούλιο μήνα, περίπου στις 11:00 πμ. Σε κάτι λιγότερο απο μία ώρα τα είχαμε περάσει. Εννοείται αν σε βολεύει αυτό το πέρασμα πας απο εκεί!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.433
Likes
4.547
Επειδή πέρυσι είχα μια τραυματική εμπειρία στα ΕλληνοΣκοπιανά σύνορα με 3,5 ώρες αναμονή και δεν θέλω να το ξαναζήσω, έχετε άποψη σε ποιόν συνοριακό σταθμό θα φάω μικρότερη αναμονή ? Προμαχώνας ή Νυμφαία ? Θα βρίσκομαι σε κάποιον από αυτούς καθημερινή (Δευτέρα 19 Αυγούστου) και μεσημεριανή ώρα...
τα σύνορα στη Νυμφαία θα σου πρότεινα να τα αποφύγεις διότι συνήθως καλοκαίρι έχουν τεράστιες ουρές. Στον Προμαχώνα γενικά περνάς πιο γρήγορα αλλά όλα είναι θέμα ημέρας , ώρας και τύχης. Εξαρτάται από που έρχεσαι και που θέλεις να πας. Αν μπορείς φρόντισε να περάσεις πολύ νωρίς το πρωί πριν αρχίζουν να μαζεύονται. Η καλύτερη λύση αν σε βολεύει είναι το Ορμένιο.
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
22
Likes
101
Δυστυχώς έτσι όπως μέχρι στιγμής το έχω σχεδιάσει (και όσο πλησιάζουν οι ημέρες τόσο πιο δύσκολες γίνονται οι όποιες αλλαγές) θα μπω Βουλγαρία από Νυμφαία και αφού κάνω διανυκτερεύσεις σε Φιλλιπούπολη, Σόφια, Μπάνσκο, θα επιστρέψω από Προμαχώνα...
Και δυστυχώς λόγω απόστασης είναι αδύνατον να βρίσκομαι στα σύνορα πρωινή ώρα - πιο πολύ για ντάλα μεσημέρι το βλέπω. Οπότε ας ελπίσουμε ότι επειδή θα είναι καθημερινή (Δευτέρα) να είμαι τυχερός και να μην φάω κανένα χοντρό πακέτο....
 

japetus

Member
Μηνύματα
620
Likes
1.163
Πριν μπεις Νυμφαία, κοίτα το traffic στο google maps. Αν το παρακολουθείς, θα δεις ποιες ώρες είναι λίγο πιο χαλαρά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αφού κάνω διανυκτερεύσεις σε Φιλλιπούπολη, Σόφια, Μπάνσκο, θα επιστρέψω από Προμαχώνα...
Αν στο γυρισμό διανυκτερευσεις στο Μπανσκο μπορείς να επιστρέψεις Ελλάδα απο το συνοριακό πέρασμα της Εξοχής. Έχω περάσει απο αυτό όλες τις εποχές του χρόνου και είναι το μονο που έχω δει τη πιο λίγη κίνηση. Το μόνο μείον είναι ότι απο Μπανσκο μέχρι Αμφίπολη ο δρόμος είναι επαρχιακός αλλά καλός ειδικά στην Ελλάδα. Χρειάζεσαι όμως περισσότερο χρόνο. Στα συν επίσης ότι είναι πιο ενδιαφέρουσα η διαδρομή!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να περάσεις πολύ όμορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom