Βουλγαρία Road trip στην Βουλγαρία...

Μηνύματα
41
Likes
25
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες δεν ήξερα τίποτα σχετικά με τα διαδικαστικα δρόμων κλπ και θα την πατουσαμε νομίζω. Ελπίζω να προλάβουμε να πάμε έστω και βόλτα από τη Σοφία αλλιώς θα τη δούμε σε 2ο ταξίδι μιας και όταν είμαστε στο χωριό μας (βόρεια Σερρών) αφού θα γίνει η αρχή, θα ξανά πάμε προς την γειτονική χώρα.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
257
Likes
598
.. και μολις βγεις απο Ελλαδα, τα φωτα αναμενα μερα και νυχτα, αλλιως εχει προστιμο...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
257
Likes
598
ναι , με αναμενα φωτα και την ημερα
"Πάντως, καλό θα ήταν αν ταξιδεύετε με το αυτοκίνητο ή αν ενοικιάζετε σε ξένη χώρα, να γνωρίζετε ότι είναι υποχρεωτικό να είναι μόνιμα αναμμένα τα φώτα του αυτοκινήτου στην Ιταλία, στις Σκανδιναβικές χώρες, στην Ισλανδία, στο Βέλγιο, Λιθουανία, Πολωνία, Τσεχία, Βοσνία, Σλοβακία, Αυστρία, Σερβία και τα Σκόπια. Στην Ουκρανία και τη Βουλγαρία η υποχρέωση ισχύει μερικές εποχές του χρόνου μόνο."
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
22
Likes
101
Μετά το περσινό μου road trip στα δυτ. Βαλκάνια Αλβανία - Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Κροατία - Μαυροβούνιο - Σερβία - Εβδομαδιαίο Αυγουστιάτικο Road Trip ενός Πρωτάρη στα Δυτ. Βαλκάνια

μου άνοιξε η όρεξη και λέω φέτος στο τέλος του Αυγούστου να κάνω κάτι αντίστοιχο στην Βουλγαρία…

Μερικές πληροφορίες /βοήθειες/επιβεβαιώσεις please…
  • Σκέφτομαι για 5 διανυκτερεύσεις στην Βουλγαρία (και μια επιπλέον στην Καβάλα μιας και ξεκινώ από Αθήνα και είναι too much το απ’ ευθείας…). Λέω τις 2 πρώτες στην Φιλιππούπολη μπαίνοντας Βουλγαρία από συνοριακό σταθμό Νυμφαίας, τις 2 επόμενες στην Σόφια, και σκέφτομαι την 5η στο Μπάνσκο που είναι σχεδόν πάνω στην διαδρομή του γυρισμού για είσοδο από Προμαχώνα. Έχει κανείς κάτι καλύτερο να προτείνει ? Οι 4 πρώτες είναι ήδη κατά 90% προαποφασισμένες αλλά η 5η στο Μπάνσκο είναι ανοιχτή. Βασικά την έχω προσθέσει επειδή βολεύει στον γυρισμό και είναι ακουστό το μέρος, αλλά είμαι όλος αυτιά και για κάτι εναλλακτικό. Οι διανυκτερεύσεις έχουν κλειστεί με δυνατότητα ακύρωσης άρα όλα είναι ανοικτά.
  • Πάμε με Ελληνική ταυτότητα όπως και στα υπόλοιπα Δυτικά Βαλκάνια χωρίς πρόβλημα εεεε ? Εννοείται ότι θα υπάρχει πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο.
  • Κάρτες Ελληνικών τραπεζών γίνονται δεκτές στα μηχανήματα εκεί ? Εναλλακτικά δέχονται ευρώ σε μετρητά ?
  • Τηλέφωνο και data Ελληνικής vodafone λειτουργούν αυτόματα και χωρίς επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής ?
  • Όσο αφορά τον covid χρειάζεται κάτι ή έχουν τελειώσει αυτά ?
  • Κάτι άλλο σημαντικό που μου διαφεύγει και που πρέπει να έχω υπ’ όψιν ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
933
Likes
2.100
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μετά το περσινό μου road trip στα δυτ. Βαλκάνια Αλβανία - Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Κροατία - Μαυροβούνιο - Σερβία - Εβδομαδιαίο Αυγουστιάτικο Road Trip ενός Πρωτάρη στα Δυτ. Βαλκάνια

μου άνοιξε η όρεξη και λέω φέτος στο τέλος του Αυγούστου να κάνω κάτι αντίστοιχο στην Βουλγαρία…

Μερικές πληροφορίες /βοήθειες/επιβεβαιώσεις please…
  • Σκέφτομαι για 5 διανυκτερεύσεις στην Βουλγαρία (και μια επιπλέον στην Καβάλα μιας και ξεκινώ από Αθήνα και είναι too much το απ’ ευθείας…). Λέω τις 2 πρώτες στην Φιλιππούπολη μπαίνοντας Βουλγαρία από συνοριακό σταθμό Νυμφαίας, τις 2 επόμενες στην Σόφια, και σκέφτομαι την 5η στο Μπάνσκο που είναι σχεδόν πάνω στην διαδρομή του γυρισμού για είσοδο από Προμαχώνα. Έχει κανείς κάτι καλύτερο να προτείνει ? Οι 4 πρώτες είναι ήδη κατά 90% προαποφασισμένες αλλά η 5η στο Μπάνσκο είναι ανοιχτή. Βασικά την έχω προσθέσει επειδή βολεύει στον γυρισμό και είναι ακουστό το μέρος, αλλά είμαι όλος αυτιά και για κάτι εναλλακτικό. Οι διανυκτερεύσεις έχουν κλειστεί με δυνατότητα ακύρωσης άρα όλα είναι ανοικτά.
  • Πάμε με Ελληνική ταυτότητα όπως και στα υπόλοιπα Δυτικά Βαλκάνια χωρίς πρόβλημα εεεε ? Εννοείται ότι θα υπάρχει πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο.
  • Κάρτες Ελληνικών τραπεζών γίνονται δεκτές στα μηχανήματα εκεί ? Εναλλακτικά δέχονται ευρώ σε μετρητά ?
  • Τηλέφωνο και data Ελληνικής vodafone λειτουργούν αυτόματα και χωρίς επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής ?
  • Όσο αφορά τον covid χρειάζεται κάτι ή έχουν τελειώσει αυτά ?
  • Κάτι άλλο σημαντικό που μου διαφεύγει και που πρέπει να έχω υπ’ όψιν ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Την βινιετα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Αναμένα φώτα κ την ημέρα.

Σε μικρά χωριά έχει πλανόδιους-μικρομάγαζα που δεν έχω δει να πληρώνει κανείς με κάρτα.Ζητάνε μετρητά. Είχα το δικό τους νόμισμα το βουλγάρικο λεβ , αλλά είδα πολλούς τουρίστες να πληρώνουν σε ευρώ κ αμερικάνους σε δολάρια(που δεν το περίμενα).

Για κόβιντ το 2024 τι να υπάρχει;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.655
Likes
13.881
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η Φιλιππούπολη είναι κούκλα, η Σόφια ζεστή και άχαρη μόνο το κέντρο λέει κάτι.
Το Μπάνσκο ωραία ιδέα για καλοκαίρι, ίσως καλύτερο από χειμώνα, θα χορτάσετε βουνό και δροσιές, το χωριό είναι ένα τουριστικό πανηγύρι αλλά κάτω χαμηλά έχει μια γραφικότητα.
Ψάξτε για τα χωριά με τα οινοποιεία , εγώ δεν έχω πάει αλλά έχουν γράψει κάποια μέλη ιστορίες για την περιοχή.

Τηλέφωνα, δεδομένα κλπ όπως την υπόλοιπη Ε.Ε. ελεύθερα με το πακέτο που χρησιμποιείτε στην Ελλάδα.
Χρήμα, ή θα αλλάξετε σε λέβα ή ρεβολούτ. Οι ελληνικές κάρτες έχουν προμήθεια αφού γίνεται αλλαγή νομίσματος και δε συμφέρει.
Ευρώ ειδικά στο Μπάνσκο παίρνουν φουλ, πιο πάνω μπορεί ναι μπορεί κ όχι.

Κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ. Εκτός ίσως ότι οι Βούλγαροι είναι λιγότερο φιλικοί από τους υπόλοιπους Βαλκάνιους, δεν το έχουν με την εξυπηρέτηση, ούτε με την ποιότητα, στο θέμα τουρισμός και υπγρεσίες έχουν πολύ δρόμο ακόμη μπροστά τους .
 
Last edited:

popi!

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα!! Μιας και θα είμαστε Έβρο λέμε να πάμε προς βουλγαρια οδικώς! Τι προτείνετε να δούμε για περίπου 5 μέρες? Μας αρέσει η φύση και θέλουμε να πάμε ριλα ,πιριν! Ευχαριστώ πολύ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξεκινάτε απο Σοζώπολη, Νεσεπάρ σίγουρα απο παράλια και μετά πιο ορεινά Βέλικο τάρνοβο. Μετά δύο μέρες στη Φιλιππούπολη ιδανικά και κατεβαίνετε μετά προς Πίριν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom