Γαλλία Ιταλία Road trip από Μιλάνο-Κυανή Ακτή

Kosmogirismenos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νήσοι Φόκλαντ
Καλησπέρα. Τέλη Νοέμβρη πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι με φίλους από Μιλάνο μέχρι Μασσαλία. Θα πάμε παραλιακά με αυτοκίνητο. Έχω ρίξει μια ματιά σε ταξιδιωτικούς οδηγούς, αλλά πιστεύω ότι δεν μπορούν να καλύψουν το εύρος της ομορφιάς της Νότιας Γαλλίας. Θα ήθελα να μάθω κάποια πιο ιδιαίτερα σημεία του ταξιδιού και μέρη που θα μπορούσα να επισκεφτώ, καθώς και σε ποιες πόλεις να μείνω. Αν ξέρει κάποιος κάτι καλό γι' αυτό το ταξίδι ας μου πει. Ευχαριστώ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες. :D

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum, θα βρεις πολλές πληροφορίες για την περιοχή που σε ενδιφέρει. Μπορείς να ξεκινήσεις από τα παρακάτω θέματα:


http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%FD%F1%E1-%EC%E5%F3%EF%E3%E5%E9%E1%EA%DE.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EB%EB%DF%E1-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...aisse-%F3%F4%E7-%EC%E1%F3%F3%E1%EB%DF%E1.html
 

panthro

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνωμη σας για ενα ταξιδι που προκειται να κάνω το Νοέμβρη. Εχω κλεισει αεροπορικά για Μιλάνο και σκέφτομαι να νοικιάσω ενα αμάξι απο το αεροδρόμιο Μαλπεσα (μαλλον) στο Μιλάνο και να επισκεφθώ τις ακόλουθες πόλεις

Κόμο, Μιλάνο, Γένοβα, Μονακό, Νίκαια, Εζε, Saint Paul De Vence, Κάννες

Αν εχει κάνει καποιος την ίδια διαδρομή και έχει να προτείνει πόλεις διαμονής η γενικότερα αλλες πόλεις που αξιζει να επισκεφθούμε θα με βοηθουσε πολύ. Είναι η πρωτη φορά που θα επισκεφθώ Κυανή ακτή - Μιλάνο οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Το ταξιδι θα έχει δειάρκεια 7 μέρες, οπότε σκεφτομουν να μοιράσω τις μέρες ως εξης

- 1 βράδι Κόμο
- 3 βράδια Νίκαια (απο όπου θα επισκεφθώ επίσης Μονακο, Εζε, Saint Paul De Vence, Καννες)
- 2 βράδια Μιλάνο

Σκεφτόμουν ίσως το ενα απο τα 2 βράδια αντί να μείνω στο Μιλάνο να πάω Γένοβα για να μοιράσω και το ταξίδι, αλλα δεν ξέρω αν αξίζει...

Ευχαριστω
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Μιλάνο δεν εχω παει οποτε για τα υπολοιπα:
1. Κομο και λιμνες σε μια μερα δεν γινεται.Εξαλλου αν καταλαβα καλα θα ειναι η πρωτη διανυκτερευση το οποιο δεν στεκει (Μιλανο->Κομο->Μιλανο->Νικαια???)
2. Γενοβα αδιαφορη
3. 3 βραδια στη Νικαια ειναι καλα πχ μια μερα στο Μονακο μια στη Νικαια μια στις Καννες σαν μονοημερες.Στο ενδιαμεσο των διαδρομων περνας και απο τα μερη που ανεφερες.Να πας και στο Μεντον
4. Τον παραλιακο αυτοκινητοδρομο θα τον κανεις μια φορα πηγαινοντας ας πουμε.ΜΗΝ τον ξαναπερασεις, θα χασεις απιστευτες διαδρομες απο τους δευτερευοντες δρομους.
5. Αν εισαι και λιγο φυσιολατρης η περιοχη περα απο το Saint-Paul ειναι πολυ ωραια
 

panthro

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα,

Δυστηχώς το ταξίδι θα περιλαμβάνει μονο 6 διανυκτευσεις, οπότε το αρχικό πλάνο είναι, να κάνω την 1η διανυκτέρευση στο Κόμο και την επόμενη μέρα αργά το απόγευμα να πάω κατευθείαν Νίκαια (λαμβάνοντας υπόψιν οτι η απόσταση ειναι 428 ΚΜ, λογικά σε 4-5 ώρες θα είμαι αργά το βράδυ Νίκαια). Τις επόμενες 3 διανυκτερεύσεις στην Νίκαια, απο όπου θα επισκεφθώ Μονακό, Νίκαια, Εζε, Saint Paul De Vence, Κάννες. Επειδή όλες οι περιοχες αυτές απεχουν 10-20 χλμ μεταξυ τους, θεωρώ ότι σε 3 μέρες θα έχω την ευκαιρία να τις επισκεφθω. Τέλος 2 διανυκτερεύσεις στο Μιλάνο. Ουσιαστικά 1 μέρα γεμάτη στο Μιλάνο γιατί την δεύτερη η πτήση ειναι μεσημεριανή (οποτε δεν θα προλάβω να δω και πολλα πραγματα).

Μήπως είναι πολύ πιεσμένο το πρόγραμμα και καλύτερα θα ήταν να επικεντρωθώ σε 1 με 2 πόλεις? Καταλαβαίνω οτι σε τόσο μικρο χρονικό διαστημα δεν μπορεις να δεις καλά ολες τις πολεις αλλα σε πρώτη φάση θα ήθελα να πάρω μια πρώτη γεύση απο όλες και να απολαύσω την διαδρομή.

Μήπως δεν έχει νόημα να επισκεφθώ το Κόμο? Καθε πρόταση ευπρόσδεκτη..

Ποιός είναι ο εναλλακτικός δρόμος για να μην ξαναπεράσω τον παραλιακό, στην επιστοφή?

Ποιά περιοχή εννοείς πέρα απο το Saint Paul? Πώς λέγεται? Είναι μακριά?

Θα επισκεφθώ και το Μεντον εφόσον ειναι στον δρόμο μου

Ευχαριστώ
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Πως λεμε παλια εθνικη αθηνων- πατρων? κατι τετοιο!!! :)
Δες στο Google earth, παει διπλα στη θαλασσα(πχ περνας απο Cap Ferrat)
Εγώ το Κομο θα το έκοβα παντως.
Βορεια του Saint paul εννοω.Χωρις χαρτη δεν μπορω να σου εξηγησω.Χοντρικα ειναι το Gorge du Loup.Αντι να κατεβεις νοτια απο το Saint Paul ,να βγεις παλι στη θαλασσα ,να πας δυτικά και να ξανανεβεις βορεια για Grasse........πας απο τα βουνα!!!!!
Το Μεντον ειναι ΠΑΝΩ στον δρομο σου απο Γενοβα για Νικαια
 

panthro

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, βρήκα και τον παραλιακό δρόμο στο χάρτη. Οπότε λέω να επιστρέψω απο τον παραλιακό. Το Gorge du Loup μου φένεται οτι είναι αρκετά μακριά απο εκεί που θα μένω (μαλλον στη Νίκαια), οποτε μάλλον δεν θα το επισκεφθώ. Τελικά ίσως είναι καλύτερα να κάνω 4 διανυκτερεύσεις στην Νίκαια και 2 στο Μιλάνο, μια άλλη φορά το Κόμο να το συνδιάσω και με τις λίμνες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.429
Μέλη
39.250
Νεότερο μέλος
sofiamts

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom