Γενικά Αυστρία Γαλλία Γερμανία Ελβετία Ιταλία Κροατία Λιχτενστάιν Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία Road Trip Θεσσαλονίκη - Στρασβούργο Πρωτοχρονιά

jose

Member
Μηνύματα
714
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Καλημέρα. Ετοιμάζουμε ενα road trip με δυο μικρα 4μιση ετών . Έχουμε ξανα κανει πέρυσι αλλο road trip μεχρι Λιουμπλιάνα και Τεργέστη. Ε φέτος λεμε να το παμε ποιο μακρια κ να φτάσουμε Στρασβούργο και να κανουμε αλλαγή χρονιάς. Γενικα ειματσε καλα στα ταξίδια με αυτοκίνητο. Θα ήθελα κάποιες γνώμες για το ταξίδι και ισως καποια αλλα τιπ που θα χρειαστούμε. Γνωρίζω για τις Vignettes που θα χρειαστώ σε Σλοβενία, Αυστρία και Ελβετία. Θα εχω εννοείται χιονολαστιχα στο όχημα. Οποιοδήποτε τιπ ομως θα βοηθούσε στην καλύτερη οργάνωση του ταξιδιού.

Το ταξίδι λεμε να ξεκινήσει 27 Δεκεμβρίου κ να επιστρέψουμε 6 Ιανουαρίου.
Θα φύγουμε απο Θεσσαλονίκη.

Οπως το εχω σκεφτεί θελουμε τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις μέχρι το Στρασβούργο, δηλαδή 8ωρες περίπου μαξ οδήγηση με μια δυο ωρες καποιες στάσεις. Η μια διανυκτέρευση (27/12) θα γίνει στην Κροατία, στο Slavonski Brod. Δεν μας ενδιαφέρει το μέρος τόσο μιας κ θα ειναι κ βράδυ, θα ειναι η πόλη που θα ξεκουραστούν κ τα μικρά.

Επόμενη μερα (28/12) θέλουμε να (ξανα) δουμε το Hallstatt, οπότε εχω κλείσει λιγο ποιο πριν ένα διαμέρισμα στο Oberzmöln
(2 ωρες πριν το Hallstatt). Ηταν μια οικονομική επιλογή μιας κ τα υπόλοιπα διαμέρισμα-δωματια ξεκινάν την περίοδο αυτη απο 200€ και πανω την βραδιά.

Η επόμενη μέρα (29/12) ειναι η μερα που θα φτάσουμε Στρασβούργο (7μιση ώρες περίπου) όπου κ θα μείνουμε 3 βράδια.

Τη 1η του νεου έτους θα φύγουμε για να μείνουμε αλλες 2 μέρες στη Γαλλία στο Colmar και να δούμε οσα ποιο πολλα μπορούμε.

Και έρχεται ο δρόμος της επιστροφής.
Έχω σκεφτεί 2 επιστροφές την μια που την εχω οργανώσει, γυρναμε μέσο Ελβετίας και Λιχτενστάιν, δηλαδή 3 Ιανουαρίου βλέπουμε Λουκέρνη ή Ζυρίχη και μετα κάνουμε μια μικρή στάση στο Vaduz (Lichtenstein) και μετα κάνουμε την 1η μας διανυκτέρευση κοντα στο κάστρο Neuschwanstein. Οχι πολυ κοντά αλλα δηλαδή, εξω απο το Μόναχο (κοντα 1μιση ωρα απο το κάστρο).

Τελευταία μερα (4/1) έκλεισα και πάλι στην Κροατία στις 8μιση ωρες από μονάχο, στην πολη Vinkovci. Λιγο πριν τα σύνορα με Σερβία. Και στις 5/1 ειναι η μέρα που πρέπει να ξανά μπούμε Ελλάδα (αλλες 8μιση ωρες ταξίδι χωρίς τις ενδεχόμενες καθυστερήσεις σε σύνορα).

Η 2η επιλογή για επιστροφή ειναι να κατέβουμε απο Colmar, στην Ελβετία και να περάσουμε απο Βασιλεία και Λουκέρνη, να διασχίσουμε την Ελβετία να βγούμε Ιταλία στη Λουγκάνο, Κόμο κ απο Μπέργκαμο, Βενετία να φτάσουμε Σλοβενια, Κροατία και μετα τα γνωστά. Εδω δεν εχω ψαξει ξενοδοχεία. Αλλα χρονικά είναι περίπου το ιδιο.

Οποία γνώμη για το ταξίδι και πόσο εφυκτο ειναι θα βοηθούσε πολυ. Ευχαριστώ πολυ και καλα ταξιδια.
 
Μηνύματα
10
Likes
64
Είσαι σίγουρος ότι με τόσες ώρες συνεχόμενης οδήγηση τα παιδιά θα αντέξουν χωρίς να κουραστούν ή να γκρινιάξουν;
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
159
Likes
126
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Μου φαίνεται και μένα πολύ πιεσμένο πρόγραμμα με δύο μικρά παιδιά όσο καλόβολα και να είναι .Δεν ξέρω κατά ποσο θα χορτάσετε τα μέρη που θα δείτε ή θα σας φαει η κουραση Γύρω από το Στρασβούργο υπάρχουν πολλά και όμορφα να δείτε με τα παιδιά(Στρασβουργο,Αλσατία,Europa park,Φραιμπουργκ,Μελας Δρυμός)που είναι ένα ταξίδι απο μονο του .Επισης κατα την διαδρομή σας προσπερνάτε μέρη που ειναι ταξιδι απο μονα τους.η 2 δε επιλογή για επιστροφή μου φαινεται σκοτωμα και χωρις ουσία .Ισως η επιστροφη με Neuschwanstein είναι καλύτερη .
 

jose

Member
Μηνύματα
714
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Είσαι σίγουρος ότι με τόσες ώρες συνεχόμενης οδήγηση τα παιδιά θα αντέξουν χωρίς να κουραστούν ή να γκρινιάξουν;
Δεν θα ειναι συνεχόμενη οδήγηση αλλα ναι έχουμε κανει τέτοιες μεγάλες διαδρομές απο οταν ηταν 1.5 χρόνον. Σίγουρα με 1 έως 3 στάσεις μισής ώρας περιπου. Απλα τωρα θα ειναι 2 μέρες συνεχόμενες με 8ωρα στον δρόμο. Αυτη ειναι η διαφορά για μας.
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Να έχετε μαζί σας μερικά παιχνίδια , usb με παιδικά τραγούδια , κάτι για φαγητό και βέβαια καλό θα ήταν αν χωράει ο συνοδηγός για λίγό να κάθεται στο πίσω κάθισμα...Τα καθίσματα κοιτάζουν προς τα πίσω; Επίσης καλό είναι να μην ταξιδεύετε νύχτα και τα παιδιά να έχουν κάποια ώρα για χαλάρωσή πριν κοιμηθούν.
Τώρα β διαδρομή είναι πανέμορφή αλλά και πολύ πιο ακριβή. Δες και επιστροφή με καράβι..
 

jose

Member
Μηνύματα
714
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Να έχετε μαζί σας μερικά παιχνίδια , usb με παιδικά τραγούδια , κάτι για φαγητό και βέβαια καλό θα ήταν αν χωράει ο συνοδηγός για λίγό να κάθεται στο πίσω κάθισμα...Τα καθίσματα κοιτάζουν προς τα πίσω; Επίσης καλό είναι να μην ταξιδεύετε νύχτα και τα παιδιά να έχουν κάποια ώρα για χαλάρωσή πριν κοιμηθούν.
Τώρα β διαδρομή είναι πανέμορφή αλλά και πολύ πιο ακριβή. Δες και επιστροφή με καράβι..
Τα παιδια για καποιο λόγο ειναι πολυ καλα στα ταξίδια κ αυτο μας βοηθάει πολυ να σκεφτόμαστε καθε χρονο ολο κ το παραπάνω, εχουν διάφορα πράγματα να ασχολούνται κατα την διαδρομή αυτο το έχουμε οργάνωσε τα τελευταία χρόνια. Οποια πληροφορία για την διάδρομο κατι που δεν θα πρέπει να χασουμε ώστε να σταματήσουμε θα βοηθούσε. Εχω ψάξει αρκετά καστρα κτλ κ σε καποια θα κανουμε μια στάση και για ξεκούραση αλλα κ για να δούμε το μέρος.

Η 2η διαδρομή δεν εχει μεγαλη διαφκρα ουτε χιλιομετρικά ουτε χρονικά, ειναι σχεδον το ιδιο, 70 με 100km ποιο πολλα και κανα 45λεπρο ποιο πολυ απο την 1η. Και η 2η όμως εχει ωραία σημεία που περνάει...

Η 3η που δεν ανέφερα ειναι να παμε αεροπορικώς Καλσρουι αλλα τα εισιτήρια ειναι στα 800 ευρω μονο τα αεροπορικά, γιαυτο κ σκεφτήκαμε να το κάνουμε οδικός.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
318
Likes
763
Αφού, από ότι καταλαβαίνω, δεν σας ενδιαφέρει να δείτε Κροατία κλπ, γιατί δεν κοιτάτε να γυρίσετε ακτοπλοϊκώς από Ιταλία - Ηγουμενίτσα; Δεν ειναι οικονομικά σίγουρα, αλλά είναι μια πολύ πιο ξεκούραστη επιλογή και εμπειρία για τα παιδιά.

Κατά τα άλλα κάναμε τον γύρο της Ευρώπης οδικώς όταν η αδελφή μου ήταν 6 χρονών και εγώ 9. Δεν κουραστήκαμε καθόλου! Είναι αναλόγως το παιδί και είστε πολύ τυχεροί που τα παιδιά συνεργάζονται :D
 

jose

Member
Μηνύματα
714
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Αφού, από ότι καταλαβαίνω, δεν σας ενδιαφέρει να δείτε Κροατία κλπ, γιατί δεν κοιτάτε να γυρίσετε ακτοπλοϊκώς από Ιταλία - Ηγουμενίτσα; Δεν ειναι οικονομικά σίγουρα, αλλά είναι μια πολύ πιο ξεκούραστη επιλογή και εμπειρία για τα παιδιά.

Κατά τα άλλα κάναμε τον γύρο της Ευρώπης οδικώς όταν η αδελφή μου ήταν 6 χρονών και εγώ 9. Δεν κουραστήκαμε καθόλου! Είναι αναλόγως το παιδί και είστε πολύ τυχεροί που τα παιδιά συνεργάζονται :D
Οχι Κροατία αυτη τη φορα δεν θελουμε να σταματήσουμε καθολου μιας που θα χασουμε αρκετό χρονο και μας ενδιαφέρει ποιο πολυ ο τελικός προορισμός. Σίγουρα υπάρχουν άπειρα σημεία που θα μπορούσαμε να σταματήσουμε αλλα αυτο σημαίνει και μεγαλύτερο budget και ποιο πολλες μερες.
Θα σταματήσουμε σιγουρα σε καποια σημεία αλλα κύριος προσπαθώ να ειναι οχι μακρια απο τον δρομο μας. Το αρχικό σχέδιο ηταν να παμε απευθείας Karlsruhe με Ryanair ή Basel με easy, αλλα η 1η θέλει 800€ χωρίς βαλίτσες και η 2η δεν δείχνει να εχει πτήσεις τον Δεκέμβριο. Οποτε 800 + περίπου 350 το αυτοκίνητο + ξενοδοχεία σκεφτήκαμε να παρουμε το challenge και να το κανουμε οδικός. Θα μας βγει πανω κατω στα ιδια και θα εχουμε την χαρα αυτη του road trip. Αν ομως βρεθεί καποια οικονομικη πτήση τοτε ισως αλλαξουμε μυαλο κ παμε με λιγότερη "ταλαιπωρία" για ολους.

Η αλήθεια ειναι οτι τα μικρα ειναι πολύ συνεργάσιμα με τα μεσα μεταφοράς. Και ίσως βοήθησε οτι απο το έτος κ μετα ξεκινήσαμε τις εξορμήσεις και τους αρέσει.

Τωρα η επιλογή του πλοιου είναι καλη κ ξεκούραστη αλλα θελει αλλα τοσα για τα ακτοπλοϊκά. Οποτε το εχουμε αποκλείσει.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
159
Likes
126
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
δες και απο Στουτγκαρδη για οικονομικες πτήσεις ,εμεις απο εκει ειχαμε παει στην περιοχή και ήταν πολυ πιο οικονομικα τα εισιτήρια .
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
159
Likes
126
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ναι με aegean Και 2 παιδιά .αν βρεις καλή προσφορά συμφέρει γιατί εχει πολύ "ψωμί" η περιοχή και οδικως σε αυτό το χρονικό πλαίσιο νομίζω θα την αδικήσετε .
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
318
Likes
763
Αν κοιτάγατε να κατηφορίσετε από Βρυξέλλες, που συνήθως έχει οικονομικές πτήσεις;

Απλά θα αλλάζατε λιγο τη σειρά:
  1. Βρυξέλλες (ίσως και με μια διανυκτέρευση για βόλτα στη μαγευτική τα Χριστούγεννα Brugge;)
  2. Λουξεμβούργο (1 διανυκτέρευση)
  3. Στρασβούργο - Κολμάρ κλπ (3 διανυκτερεύσεις)
  4. Ζυρίχη (1 διανυκτέρευση)
  5. Λιχτενσταϊν (1 διανυκτέρευση)
  6. Βρυξέλλες (διανυκτέρευση εδώ ή μπορείτε να βάλετε μέσα στο πρόγραμμα Κολωνία, ή κάποια άλλη πόλη της Ελβετίας)
Πιο συγκεκριμένα, βρίσκω πτήσεις για αυτήν την περίοδο που θες με 450 ευρώ για 4 άτομα. Τα αμάξια από Βρυξέλλες είναι επίσης αρκετά οικονομικά πιστεύω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom