Revolut

poised

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
8.240
άρα η λύση είναι ευρώ για συνάλλαγμα και κάρτα ελληνικής τράπεζα για ανάληψη όταν τελειώσουν τα μετρητά?
Πάρε καινούρια και ατσαλάκωτα 50ρικα και ότι σου περισσέψει το γυρνάς πίσω, γιατί να ξεμείνεις;

Σε τράπεζα, ανταλλακτήριο, χρυσοχοείο με αυτή τη σειρά θα βρεις συνήθως την χειρότερη προς καλύτερη ισοτιμία, αν και εξαρτάται πολύ από τη σχέση ευρώ/δολαρίου, την ρευστότητα και το τζογάρισμα του καθενός. Σε κάθε περίπτωση, όπου και να πας, ζήτα να σου γράψουν από πριν σε ένα χαρτί πόσα θα πάρεις για το ποσό που θες και αν τους διαλέξεις έλεγξε προσεκτικά μπροστά τους αυτό που σου έδωσαν. Προσοχή γιατί χαρτονομίσματα διαφορετικής αξίας έχουν το ίδιο χρώμα και μπερδεύονται ακόμα και οι βιετναμέζοι μερικές φορές.

Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις κάρτα για ανάληψη ανάγκης, τότε η revolut ίσως να είναι καλύτερη από τις περισσότερες ελληνικές, θα πρέπει να δεις το τιμολόγιο της τράπεζάς σου. Παλιά που το είχα ψάξει η εθνική ήταν μακράν πιο συμφέρουσα από eurobank ή alpha αλλά πάνε χρόνια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.519
Likes
4.607
Η Revolut, πέραν από την αύξηση της τιμής του προγράμματος Plus (από 21.8.2023), ανακοίνωσε το κατωτέρω, χωρίς να μπορώ να καταλάβω εάν αποτελεί απλά μια καλύτερη αποτύπωση / διευκρίνηση για αποφυγή παρερμηνειών ή σχεδιάζει εμμέσως αλλαγές στις μετατροπές μεταξύ νομισμάτων

"What's changed?
We used to use 'real exchange rate' to describe our currency exchange rates. We now understand that the concept of the ‘real’ rate could be open to interpretation, and may mean different things to different people.

From today, we’ll describe our rate as the 'Revolut exchange rate' for currency exchanges. This exchange rate is set by us, and is dynamic as it reflects real-time market changes."
 

poised

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
8.240
Όταν βγήκε η revolut διαφήμιζε ότι έδινε "interbank rate" αφήνοντας να εννοηθεί ότι υπάρχει μια μόνο στάνταρ διεθνής ισοτιμία μεταξύ τραπεζών και άρα καλύτερη από αυτή δε μπορείς να βρεις.

Αυτό ήταν παραπλανητικό αν όχι ξεκάθαρο ψέμα. Υπάρχει όντως σε κάθε χώρα μια ενδεικτική ισοτιμία για ανταλλαγή νομισμάτων μεταξύ τραπεζών αλλά όπως λέει και το όνομα ενδεικτική και σταθερή για εκείνη τη μέρα, όχι η δυναμική που έδινε, ενώ επίσης η revolut δεν κάνει ανταλλαγή σε κάθε συναλλαγή, μεταφέρει από το ένα στο άλλο νόμισμα λογιστικά.

Στα ψιλά γράμματα πάντα έγραφε ότι δεν υπάρχει ένα interbank rate και η ισοτιμία που σου έδινε ήταν κάτι που η ίδια καθόριζε, κοντά στην υποτιθέμενη διατραπεζική με πρόσθετο κόστος χρήματος και ρίσκου, δηλαδή δική της ισοτιμία.

Παράδειγμα, ανταλλάσσεις1000 ευρώ και παίρνεις 1092 δολάρια. Ταυτόχρονα κάποιος μεταφέρει 1100 δολάρια σε ευρώ και παίρνει 993 ευρώ. Το αποτέλεσμα είναι 8 δολάρια και 7 ευρώ κέρδος για την revolut, η οποία στην πράξη έδωσε τα δικά σου ευρώ στον άλλο και τα δικά του δολάρια σε εσένα χωρίς να κάνει καμία ανταλλαγή μέσω τρίτων τραπεζών.

Δεν θυμάμαι πότε άλλαξαν τον όρο σε real rate (δηλαδή πάλι κάτι παραπλανητικό, αφού δεν υπάρχει μια πραγματική ισοτιμία) και τώρα μάλλον αναγκάζονται να το γυρίσουν σε κάτι που περιγράφει την πραγματικότητα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
917
Likes
848
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Παιδιά θυμηστε μου κάτι, γιατί θέλω να κάνω μια πληρωμή σε dirham. Έχω στον λογαριασμό μου ένα ποσό σε ευρώ, αν το μετατρέψω σε dirham έχει προμήθεια λόγω ΣΚ σωστά? Αν πληρώσω με το υπόλοιπο που έχω σε ευρώ, απλά θα πληρώσω με την τωρινή ισοτιμία ?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
2.043
Παιδιά θυμηστε μου κάτι, γιατί θέλω να κάνω μια πληρωμή σε dirham. Έχω στον λογαριασμό μου ένα ποσό σε ευρώ, αν το μετατρέψω σε dirham έχει προμήθεια λόγω ΣΚ σωστά? Αν πληρώσω με το υπόλοιπο που έχω σε ευρώ, απλά θα πληρώσω με την τωρινή ισοτιμία ?
Ναι αλλα και στις πληρωμες το σκ απο ευρω σε dirham θα εχεις χρεωση σκ...δηλαδη την ισοτιμια της παρασκευης+προμηθεια
 

spyros91

Member
Μηνύματα
917
Likes
848
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ναι αλλα και στις πληρωμες το σκ απο ευρω σε dirham θα εχεις χρεωση σκ...δηλαδη την ισοτιμια της παρασκευης+προμηθεια
Αααα σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση!! Οπότε υπομονή έως την Δευτέρα..
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
255
Likes
1.892
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Καλησπέρα στην ομάδα,παιδιά είμαι έξαλλη,μόλις συνειδητοποίησα ότι(για δεύτερη φορά μεσα σε λίγους μήνες)έχουν γίνει διάφορες χρεώσεις στην κάρτα μου(REVOLUT)εν αγνοία μου απο κάπου με επωνυμία SIMPLEX NEVADAEX:mad:,από ότι διάβασα έχει να κάνει με κρυπτονομίσματα..Την προηγούμενη φορά η χρεώσεις είχαν γίνει απο εταιρεια e-games με έδρα το Άμστερνταμ!φυσικά ακύρωσα την κάρτα και έκανα αμφισβήτηση..όμως αυτή τη φορά παραπήγε το πράγμα..αναρωτιέμαι,καλά δεν υπαρχουν δικλείδες ασφαλείας σε αυτή την τράπεζα;τι δι@άολο..και συν τοις άλλοις,ο χρόνος αναμονής επικοινωνίας με εκπρόσωπο είναι(πρωτοφανές)2 ώρες!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
803
Likes
1.188
Καλησπέρα στην ομάδα,παιδιά είμαι έξαλλη,μόλις συνειδητοποίησα ότι(για δεύτερη φορά μεσα σε λίγους μήνες)έχουν γίνει διάφορες χρεώσεις στην κάρτα μου(REVOLUT)εν αγνοία μου απο κάπου με επωνυμία SIMPLEX NEVADAEX:mad:,από ότι διάβασα έχει να κάνει με κρυπτονομίσματα..Την προηγούμενη φορά η χρεώσεις είχαν γίνει απο εταιρεια e-games με έδρα το Άμστερνταμ!φυσικά ακύρωσα την κάρτα και έκανα αμφισβήτηση..όμως αυτή τη φορά παραπήγε το πράγμα..αναρωτιέμαι,καλά δεν υπαρχουν δικλείδες ασφαλείας σε αυτή την τράπεζα;τι δι@άολο..και συν τοις άλλοις,ο χρόνος αναμονής επικοινωνίας με εκπρόσωπο είναι(πρωτοφανές)2 ώρες!
Το θέμα είναι η revolut? Ή οι κινήσεις που κάνεις εσύ με την κάρτα και θα είχε τις ίδιες χρεώσεις και σε οποιαδήποτε άλλη ελληνική κάρτα?
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
255
Likes
1.892
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Το θέμα είναι η revolut? Ή οι κινήσεις που κάνεις εσύ με την κάρτα και θα είχε τις ίδιες χρεώσεις και σε οποιαδήποτε άλλη ελληνική κάρτα?
Πλάκα μου κάνεις άνθρωπέ μου;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
803
Likes
1.188
Πλάκα μου κάνεις άνθρωπέ μου;
Συγνώμη αν φάνηκε λίγο επιθετικό. Με όλη την καλή διάθεση και σεβασμό το λέω... Δεν κάνω πλάκα πάντως.
Επιμενω ό,τι λογικά δεν ευθύνονται αυθαίρετες χρεώσεις οποιαδήποτε κάρτας... Αλλά η χρήση που κάνουμε...
Η revolut έχει και την ασφάλεια της μίας χρήσης κάρτας. Γιατί δεν βάζεις σε μόνιμη χρήση αυτήν?
. Εμένα πάντως αυθαίρετες χρεώσεις δεν μου έχουν γίνει σε καμία τράπεζα και ελπίζω να μην συμβεί.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
255
Likes
1.892
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Συγνώμη αν φάνηκε λίγο επιθετικό. Με όλη την καλή διάθεση και σεβασμό το λέω... Δεν κάνω πλάκα πάντως.
Επιμενω ό,τι λογικά δεν ευθύνονται αυθαίρετες χρεώσεις οποιαδήποτε κάρτας... Αλλά η χρήση που κάνουμε...
Η revolut έχει και την ασφάλεια της μίας χρήσης κάρτας. Γιατί δεν βάζεις σε μόνιμη χρήση αυτήν?
. Εμένα πάντως αυθαίρετες χρεώσεις δεν μου έχουν γίνει σε καμία τράπεζα και ελπίζω να μην συμβεί.
Για να μη μακρυγορω και δέχομαι αναίτια επικρίσεις και επειδή δεν ευθύνεται πάντα το θύμα.. μέσα στη ζούγκλα της AI,με τόσα τρωκτικά που ζουν και βασιλεύουν χακαροντας λογαριασμούς, ποιος ξέρει ίσως και εκ των έσω...
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.583
Μηνύματα
902.337
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom