Off-topic - The Religion Section (Αυστηρά θρησκευτικό)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εσείς τι καταλαβαίνετε; Επιστήμη ή Δημιουργισμός;
Αυτό είναι το εξώφυλλο που προκάλεσε τόσο ντόρο; Εμείς οι Έλληνες τελικά δε θα αφήσουμε κανέναν να θίξει τον αριθμό των φωνηέντων μας και το δαρβινισμό :)

Πέρα από την πλάκα, στο εξώφυλλο αυτό βλέπω το εξής:

Τμήμα ενός από τους διασημότερους "πίνακες" (σε εισαγωγικά γιατί πρόκειται για fresco), της Δημιουργίας του Αδάμ από τον Μικελάντζελο. Κοσμεί την Καπέλα Σιξτίνα και αναπαριστά τη δημιουργία του ανθρώπου από το θεό. Το κομμάτι που απεικονίζει τα χέρια-δάχτυλα του δημιουργού και του δημιουργηθέντος είναι από τα πλέον αναγνωρίσιμα σε όλη την ιστορία της τέχνης.

Και βλέπω ότι ο εικαστικός επιμελητής διάλεξε για εξώφυλλο όχι το διασημότερο κομμάτι αυτού του πίνακα, αλλά το ένα σκέλος μόνο, τον Άνθρωπο. Και μάλιστα κυκλωμένο με ένα τετράγωνο ακριβώς στο σημείο που κόβει το χέρι.

Για μένα, το εξώφυλλο αυτό όχι μόνο δεν είναι μια αναχρονιστική πινελιά που προπαγανδίζει τη θεωρία του ανώτερου όντος, αλλά αντίθετα είναι (ή θα μπορούσε να είναι) μια έξυπνη παραπομπή στο ότι ο Άνθρωπος είναι στο επίκεντρο.

Και απορώ αν ήταν ή δεν ήταν σε γνώση του επιμελητή θεωρίες που λένε ότι ο Μικελάντζελο αναπαριστούσε με τον πίνακα αυτό όχι το δημιουργισμό αλλά τη λειτουργία του ανθρώπινου σώματος, όπου Θεός = εγκέφαλος (εξ ου και τα αγγελάκια τριγύρω από το θεό φαινεται να ταιριάζουν απόλυτα με την ανατομία του εγκεφάλου), Άνθρωπος = υπόλοιπο σώμα, χέρια που ενώνουν= νευρώνες.

Γιατί αν ήταν σε γνώση, δεν έχουμε απλώς μια έξυπνη οπτική αναφορά, έχουμε μια πανέξυπνη αναφορά.

Τέλος πάντων έτσι το βλέπω εγώ, θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.974
και ενα τριτο,ετσι για να παει καλα η μερα.

 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kαι εγω ετσι πιστευα,αλλα μαλλον το παρον τοπικ κατεληξε να λοιδορουνται
και να χλευαζονται οι ορθοδοξοι.

υ.γ. πρωτου μ αρπαξετε.
1)δεν συμφωνω με τις θεσεις της ορθοδοξης εκκλησιας.
2)δεν ειμαι ορθοδοξος.
Kαι για μένα ισχύει το 1) παρόλο που δεν ισχύει το 2). Όμως δε συμφωνώ με το κατάντημα του τόπικ που ο καθένας βγάζει τα απωθημένα του εναντίον της ορθόδοξης θρησκείας. Μπορούμε να κάνουμε μια κουβέντα πάνω σε θέματα κοινωνικά ή υπαρξιακά ή κοσμογονικά με επιστημονικούς όρους χωρίς να κοροϊδεύουμε τους χριστιανούς (εκτός και αν ο σκοπός κάποιων είναι μόνο ο τελευταίος).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.765
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τέλος πάντων έτσι το βλέπω εγώ, θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας
"Don't judge a book by it's cover", λένε. Και εν προκειμένω, ότι μήνυμα και να θέλει να περάσει ο καλλιτέχνης με αυτό το εξώφυλλο, το σίγουρο είναι ότι 1. ήταν δεδομένο ότι για κάποιος το εξώφυλλο θα ήταν προκλητικό (δεν είναι ανάγκη να ανακατεύουμε τους θεούς και τους θεοσεβούμενους σε ένα μάθημα βιολογίας, βάλε ένα κύτταρο στο εξώφυλλο ή κάτι ουδέτερο, και κράτα τις διαμάχες εκτός σχολείου) και 2. Η συζήτηση για το εξώφυλλο τραβάει δυσανάλογα μεγάλη προσοχή σ' αυτό παρά στο περιεχόμενο του βιβλίου...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όπως η θεωρία της κοίλης γης και η ανύπαρκτη προσελήνωση που μας έχεις αναπτύξει αλλού για παράδειγμα;
Εγώ έκανα μια πρόταση για να γίνει πιο ενδιαφέρον το θέμα γιατί στις τελευταίες σελίδες έχει αρχίσει να γελοιοποιείται. Πιστεύω θα υπάρχουν άτομα του φόρουμ με επιστημονικές γνώσεις πάνω στους τομείς της θεολογίας και της εξέλιξης για να μας κατατοπίσουν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.974
Όμως δε συμφωνώ με το κατάντημα του τόπικ που ο καθένας βγάζει τα απωθημένα του εναντίον της ορθόδοξης θρησκείας.
Aν θες διορθωσε το σε Ορθοδοξη ομολογια,η ορθοδοξη δοξασια,η ορθοδοξο δογμα,η απλα ορθοδοξια.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
"Don't judge a book by it's cover", λένε. Και εν προκειμένω, ότι μήνυμα και να θέλει να περάσει ο καλλιτέχνης με αυτό το εξώφυλλο, το σίγουρο είναι ότι 1. ήταν δεδομένο ότι για κάποιος το εξώφυλλο θα ήταν προκλητικό (δεν είναι ανάγκη να ανακατεύουμε τους θεούς και τους θεοσεβούμενους σε ένα μάθημα βιολογίας, βάλε ένα κύτταρο στο εξώφυλλο ή κάτι ουδέτερο, και κράτα τις διαμάχες εκτός σχολείου) και 2. Η συζήτηση για το εξώφυλλο τραβάει δυσανάλογα μεγάλη προσοχή σ' αυτό παρά στο περιεχόμενο του βιβλίου...
Το κύτταρο όμως δεν έχει φωτογένεια :) Τζίφος, η θεωρία μου δεν υποστηρίζεται ούτε καν από την καλλιτεχνική επιμελήτρια..Τίποτα δε γράφει στο εσώφυλλο, παρά μόνο παραπομπή στο έργο τέχνης. Πάντως εξακολουθώ να μη σοκάρομαι και νομίζω ότι αυτή η χώρα πάσχει από σύνδρομο εύκολου σοκ.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Το κύτταρο όμως δεν έχει φωτογένεια :) Τζίφος, η θεωρία μου δεν υποστηρίζεται ούτε καν από την καλλιτεχνική επιμελήτρια..Τίποτα δε γράφει στο εσώφυλλο, παρά μόνο παραπομπή στο έργο τέχνης. Πάντως εξακολουθώ να μη σοκάρομαι και νομίζω ότι αυτή η χώρα πάσχει από σύνδρομο εύκολου σοκ.
Ο πάλαι ποτέ "Οργανισμός Εκδόσεως Διαδακτικών Βιβλίων" ΟΕΔΒ, σπάνια ανέφερε λεπτομέριες για το εξώφυλλο, εδώ ποτέ δεν έβαζε το ISBN του Βιβλίου γραμμικά παρά μόνο αριθμητικά, για να μη θεωριθεί ότι το βιβλίο έχει το "χάραγμα του αντιχριστου". Και αυτό το εξώφυλλο είναι απορίας άξιο πως "ξέφυγε".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.017
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom