Off-topic - The Religion Section (Αυστηρά θρησκευτικό)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Η ΠΑΓΙΔΑ


Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Επειδή η μάζα όμως είναι ανεξέλεγκτη, αλλά παράλληλα έχει δυνάμεις ισχυρότατες αν την "ζέψεις", μια τέτοια ευκαιρία δεν θα μπορούσε να περάσει ανεκμετάλλευτη. Κάποιοι σίγουρα είδαν τεράστιες δυνατότητες να ανοίγονται μπροστά τους όσον αφορά την χειραγώγηση του πλήθους μέσω της θρησκείας.
Αν ελέγχουν δηλαδή τον υπεράνθρωπο , ελέγχουν και τους πιστούς του. Απλούστατο.

Και έτσι γεννήθηκε (επινοήθηκε στην ουσία) ο Θεός.

Ποιοι ακριβως ειδαν αυτες τις δυνατότητες? Πως έφτασες σε αυτο το συμπερασμα?
Υπαρχουν επιστημονες που εχουν αφιερωθεί στο να μελετούν αυτα τα θέματα.Αν ανηκεις σε αυτούς οκ.
Αλλά όταν κάτι ,πχ θρησκεια, εχει διαμωρφωθεί απο εκατομμύρια γενεές ανθρώπων με την πάροδο εκατομμυρίων χρόνων σε πολλά μέρη της γης, δεν μου αρεσει να το αμφισβητουμε ετσι ευκολα, εκτώς αμα ξερεις κατι παραπανω, αλλιώς ειναι σκετες εικασίες.
Δηλαδή τι? Μια ομαδα ανθρωπων έκατσε ενα βραδυ και επινοησε τον θεο?
Αλλο πραγμα οτι πολλοι εκμεταλεύτηκαν την κατάσταση για να ελέγξουν τους "πιστούς" , και αλλο πράγμα να λες οτι την δημιούργησαν.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παΐσιος για δαρβινισμό:

Αυτή την θεωρία δίδασκε και ένας καθηγητής του Πανεπιστημίου.
Του είπα μια φορά: «Σιγά-σιγά, με την περιποίηση, η φασολιά θα γίνη καλύτερη φασολιά, η μελιτζανιά καλύτερη μελιτζανιά. Ο πίθηκος, άμα τον ταΐσης, άμα τον περιποιηθής, θα γίνη καλύτερος πίθηκος· δεν μπορεί να γίνη άνθρωπος. Αν ένας μαύρος είναι σε ψυχρό κλίμα και δεν βγαίνη στον ήλιο, λιγάκι θα διορθωθή το δέρμα του· δεν θα πάψη όμως να είναι μαύρος».



Το Παστίτσιος αρχίζει και μου ακούγεται light.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.771
Likes
7.371
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ποιοι ακριβως ειδαν αυτες τις δυνατότητες? Πως έφτασες σε αυτο το συμπερασμα?
Υπαρχουν επιστημονες που εχουν αφιερωθεί στο να μελετούν αυτα τα θέματα.Αν ανηκεις σε αυτούς οκ.
Αλλά όταν κάτι ,πχ θρησκεια, εχει διαμωρφωθεί απο εκατομμύρια γενεές ανθρώπων με την πάροδο εκατομμυρίων χρόνων σε πολλά μέρη της γης, δεν μου αρεσει να το αμφισβητουμε ετσι ευκολα, εκτώς αμα ξερεις κατι παραπανω, αλλιώς ειναι σκετες εικασίες.
Δηλαδή τι? Μια ομαδα ανθρωπων έκατσε ενα βραδυ και επινοησε τον θεο?
Αλλο πραγμα οτι πολλοι εκμεταλεύτηκαν την κατάσταση για να ελέγξουν τους "πιστούς" , και αλλο πράγμα να λες οτι την δημιούργησαν.
σε ένα βραδυ οχι σιγουρα , αλλά σιγά σιγά γιατι σου φαίνεται παραξενο; Πάντα καποιοι επινοουν για να κρατάνε τη μάζα υποταγμενη σε κάτι (δεν ειναι αναγκη να ειναι η θρησκεια ) ή φοβισμένη που είναι και επικαιρο (δες ειδήσεις) και η θρησκεία μια χαρά τα παει σε αυτο το θέμα , ακομα θυμαμαι τη θρησκοληπτη γιαγια μου να μου λεει οτι άμα ειμαι κακό παιδι θα παω στη κολαση :mad:και μου την περιεγραφε κιόλας με καζανια να βραζουν και εγω μέσα σε αυτά .....:haha: ευτυχως δεν μασησα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.961
Παΐσιος για δαρβινισμό:

Αυτή την θεωρία δίδασκε και ένας καθηγητής του Πανεπιστημίου.
Του είπα μια φορά: «Σιγά-σιγά, με την περιποίηση, η φασολιά θα γίνη καλύτερη φασολιά, η μελιτζανιά καλύτερη μελιτζανιά. Ο πίθηκος, άμα τον ταΐσης, άμα τον περιποιηθής, θα γίνη καλύτερος πίθηκος· δεν μπορεί να γίνη άνθρωπος. Αν ένας μαύρος είναι σε ψυχρό κλίμα και δεν βγαίνη στον ήλιο, λιγάκι θα διορθωθή το δέρμα του· δεν θα πάψη όμως να είναι μαύρος».



Το Παστίτσιος αρχίζει και μου ακούγεται light.
Τι ωραία! Το θέμα που λατρεύω: "Ο Δαρβινισμός στην ελληνική -και ακόμη χειρότερα στην αμερικανική- εκπαίδευση"!
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Περί γούστου και ορέξεως, Παστίτσιος

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Περί γούστου και ορέξεως, Παστίτσιος

Η σάτιρα είναι ακριβώς όπως η βία: Ενοχλεί τους άλλους. Αποδείχθηκε για μία ακόμα φορά με τη σύλληψη του «Γέροντος Παστίτσιου», η οποία έδωσε αφορμή να ξεκινήσει ένας πόλεμος που έχει ορισμένες ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις και ένα πλήθος από παπαριές καμαρωτές.

Πρώτον, το κατέβασμα μιας σελίδας δεν μας κάνει μουσουλμανική χώρα. Σε μια μουσουλμανική χώρα δεν θα είχε ασχοληθεί η Aστυνομία αλλά η Θρησκευτική Aστυνομία, τη δικαιοσύνη θα την είχε απονείμει ο όχλος, και στην περίπτωση που ο Γέρων Παστίτσιος την κοπανούσε, θα την πλήρωναν κάποιοι συγχωριανοί του στα Ψαχνά. Αλλο να μείνεις 12 ώρες στο κρατητήριο, να σου κατάσχουν το κομπιούτερ και να έχεις τον Παπαδημούλη να ζητά την απελευθέρωσή σου προτού πάει στο Συμβούλιο της Ευρώπης και άλλο να σε κρεμάσουν.

Δεύτερον, πολλοί θα ’θελαν να γίνουμε θεοκρατική χώρα. Δεν έχουν περάσει πάνω από 40 χρόνια από τότε που η εξύβριση των θείων ήταν ιδιώνυμο και ο υβριστής έπρεπε να περάσει το βράδυ του σε κελί περιμένοντας το Αυτόφωρο. Θα μου πείτε, είναι καλύτερα τώρα που η Παναγία πάει σύννεφο; Θα σας απαντήσω, προφανώς όχι. Αλλά ανάμεσα στην εξουσία των μουλάδων ή των παπάδων, είμαι πρόθυμος να ανεχτώ την εκάστοτε Παναγία ή ακόμα και το άμεσο υποκατάστατό της, την Παναχαϊκή.

Τρίτον, μην το παραπαίζουν άνετοι. Γιατί μια χαρά άνετοι ήταν η ΔΗΜ.ΑΡ. και ο ΣΥΡΙΖΑ και ωραία ακούγονται τα «πλάκα έκανε το παλικάρι» και «δεν μπορεί να ποινικοποιείται η σάτιρα στη χώρα του Αριστοφάνη», αλλά, ας πούμε, ότι δεν ήταν ο Γέρων Παστίτσιος αλλά έβγαινε ένας Νέων Γρηγορόπουλος και άρχιζε την πλάκα, να βγάζει βιντεοπαιχνίδια που να έχουν τον Γλέζο να σκαρφαλώνει σε ιστό όχι για να κατεβάσει σημαία, αλλά για να μαζεύει κατοστάρικα, θα νιώθανε το ίδιο άνετοι; «Μα αυτό είναι κακόγουστο», πάει το αντεπιχείρημα. Μόνο που περί γούστου και ορέξεως, Παστίτσιος. Και όσο κακόγουστα θα φαίνονταν τα αστεία με τον Γρηγορόπουλο ή τον Τσε στην Αριστερά, εξίσου κακόγουστα φαίνονται τα αστεία για τον Παΐσιο στη θρησκευόμενη Δεξιά.

Το ρεζουμέ θα μπορούσε να ήταν: «Οπότε θα πρέπει να είμαστε όλοι προσεκτικοί, να μην προσβάλλουμε τα πιστεύω του άλλου». Ενα συμπέρασμα που έχει δόση αλήθειας, αλλά και πολύ κίνδυνο. Ο κίνδυνος είναι να δημιουργήσουμε μια Δεξιά και μια Αριστερά που θα θίγονται συνεχώς από τις προσβολές, πραγματικές ή φανταστικές, στους ήρωες και τα σύμβολά τους. Το «πω πω, τι έκανε, έκαψε τη σημαία!» γίνεται εύκολα «πω πω, τι έκανε, μίλαγε στην προσευχή!». Οσο για την ανοχή της Αριστεράς στον λόγο αποδεικνύεται με τις επιθέσεις στην ομιλία του καθηγητή Εγκληματολογίας Πανούση και στην ομιλία του 83χρονου νομπελίστα Τζέιμς Γουότσον στην Πάτρα, με το ελαφρυντικό βέβαια ότι η βία δεν ήταν ρατσιστική. Οι Γέροντες Παστίτσιοι, Βουνίσιοι και Παρίσιοι χρειάζονται όχι γι’ αυτά που λένε, τα οποία μπορεί να είναι παπαριές, αλλά για να τεστάρεται ότι η ελευθερία του λόγου εξακολουθεί να υπάρχει.


Μπορεί να μη συμφωνώ πάντα με τον Πανούτσο, αλλά χαίρομαι να τον διαβάζω...
 

alma

Member
Μηνύματα
4.000
Likes
16.878
Πρώτο ΘΕΜΑ online : Περί γούστου και ορέξεως, Παστίτσιος



Πρώτον, το κατέβασμα μιας σελίδας δεν μας κάνει μουσουλμανική χώρα. Σε μια μουσουλμανική χώρα δεν θα είχε ασχοληθεί η Aστυνομία αλλά η Θρησκευτική Aστυνομία, τη δικαιοσύνη θα την είχε απονείμει ο όχλος, και στην περίπτωση που ο Γέρων Παστίτσιος την κοπανούσε, θα την πλήρωναν κάποιοι συγχωριανοί του στα Ψαχνά. Αλλο να μείνεις 12 ώρες στο κρατητήριο, να σου κατάσχουν το κομπιούτερ και να έχεις τον Παπαδημούλη να ζητά την απελευθέρωσή σου προτού πάει στο Συμβούλιο της Ευρώπης και άλλο να σε κρεμάσουν.

Ισχύει απόλυτα.




Τρίτον, μην το παραπαίζουν άνετοι. Γιατί μια χαρά άνετοι ήταν η ΔΗΜ.ΑΡ. και ο ΣΥΡΙΖΑ και ωραία ακούγονται τα «πλάκα έκανε το παλικάρι» και «δεν μπορεί να ποινικοποιείται η σάτιρα στη χώρα του Αριστοφάνη», αλλά, ας πούμε, ότι δεν ήταν ο Γέρων Παστίτσιος αλλά έβγαινε ένας Νέων Γρηγορόπουλος και άρχιζε την πλάκα, να βγάζει βιντεοπαιχνίδια που να έχουν τον Γλέζο να σκαρφαλώνει σε ιστό όχι για να κατεβάσει σημαία, αλλά για να μαζεύει κατοστάρικα, θα νιώθανε το ίδιο άνετοι; «Μα αυτό είναι κακόγουστο», πάει το αντεπιχείρημα. Μόνο που περί γούστου και ορέξεως, Παστίτσιος. Και όσο κακόγουστα θα φαίνονταν τα αστεία με τον Γρηγορόπουλο ή τον Τσε στην Αριστερά, εξίσου κακόγουστα φαίνονται τα αστεία για τον Παΐσιο στη θρησκευόμενη Δεξιά.
Ισχύει,αλλά όχι απαραίτητα με τους όρους αριστερά και δεξιά.
Ξέρω πολλούς που θεώρησαν κακόγουστο το αστείο με τον Παίσιο και κάποιοι από αυτούς είναι αριστεροί.Ο αριστερός δεν είναι υποχρεωτικά άθεος,ούτε συμφωνεί πάντα σε όλα με το κόμμα που ψηφίζει.

Επίσης ξέρω δεξιούς που για μεγάλες ιστορικές μορφές όπως ο Γλέζος δεν θα γούσταραν χλευασμούς.

Μπορείς να σέβεσαι ταυτόχρονα και τον Παίσιο και τον Γλέζο.

Ωστόσο είναι απόλυτα κατανοητό το μύνημα που θέλει να περάσει ο αρθρογράφος και έχει απόλυτο δίκιο.

Συνήθως μόνο όταν μας θίξουν κάτι που σεβόμαστε προσωπικά,οτιδήποτε είναι αυτό(για άλλους η θρησκεία,για άλλους η ιδεολογία και πάει λέγοντας ενοχλούμαστε με τη "σάτυρα".Ως τότε όλα μια χαρά.Η σάτυρα μας αρέσει).


Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το κείμενο που ανεβασες GTS.Μπράβο.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Γραφικός λίγο ο κυρ-Αντώνης που ομολογώ πως κι εμένα μου αρέσει να τον διαβάζω.
Καλά τα λέει γενικά, απλά στη προσπάθειά του να εξισώσει κάποια "θρησκευόμενη Δεξιά" με κάποια ας πούμε αριστερά τα κάνει εντέχνως μαντάρα, υποβαθμίζοντας το ζήτημα από τη νομική του βάση που προσπάθησαν να την τεντώσουν οι πρώτοι στα μέτρα τους, στο γούστο των δεύτερων, που αν μη τι άλλο και άσχετο με την περίπτωση είναι και αδιάφορο θέμα συζήτησης.

Κοτσάρει και δύο περιστατικά "αριστερής βίας" στο τέλος για να σώσει κάπως τη πρώτη του πρόταση στο άρθρο, τεντώνει τις τιράντες του ταρατατζούμ ταρατατζούμ, έτοιμο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
«Η λέξη θεός δεν είναι για μένα τίποτα περισσότερο από την έκφραση και το προϊόν της ανθρώπινης αδυναμίας, ενώ η Βίβλος δεν είναι παρά μια συλλογή από αξιότιμους αλλά πρωτόγονους θρύλους, οι οποίοι είναι παρόλα αυτά μάλλον παιδαριώδεις»

in.gr - Σε δημοπρασία η επιστολή του Άινσταϊν με τις θρησκευτικές του απόψεις - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.961
«Η λέξη θεός δεν είναι για μένα τίποτα περισσότερο από την έκφραση και το προϊόν της ανθρώπινης αδυναμίας, ενώ η Βίβλος δεν είναι παρά μια συλλογή από αξιότιμους αλλά πρωτόγονους θρύλους, οι οποίοι είναι παρόλα αυτά μάλλον παιδαριώδεις»

in.gr - Σε δημοπρασία η επιστολή του Άινσταϊν με τις θρησκευτικές του απόψεις - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία

Γι αυτό ουρλιάζει ο Πάπας; "The Screaming Pope" Francis Bacon, δημοπρατείται με τιμή εκκίνησης τα 25000000$. Το σκέφτομαι.

Bacon Pope painting unseen for decades up for U.S. auction | Reuters

 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom