Βιετνάμ O καιρός στο Βιετνάμ

Στάθης

Member
Μηνύματα
541
Likes
1.093
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους.
θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μήνες νοέμβριος-δεκέμβριος είναι ιδανικοί για ταξιδι στο Βιετνάμ?
και αν όχι ποιες χώρες της ΝΑ Ασίας θα προτείνατε??
Εμείς είχαμε πάει τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου. Μια χαρά ήταν! Τέλειος καιρός στο βορρά κ νότο κ λίγες βροχές στο κεντρικό Βιετνάμ.
 

Constant1ne

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Καλησπέρα. Κλείσαμε χθες 4 άτομα για Βιετνάμ τελος Οκτωβρίου με αρχές Νεομβρίου 10 βράδια. Τις περισσότερες μέρες θα τις περάσουμε κεντρικό Βιετνάμ. ΚΑΙ βλέπω σήμερα ότι το κεντρικό Βιετνάμ βουλιάζει από βροχές εκείνη την περίοδο! Ειδικά Hoi An που θέλω να μείνω. Είναι όντως τόσο τραγικά τα πράγματα τότε; Ευτυχώς βάλαμε flex.
 

poised

Member
Μηνύματα
976
Likes
7.808
Κάνεις δεν ξέρει πότε θα ξεκινήσουν οι βροχές και πόσο θα κρατήσουν αλλά οι δύο μήνες αυτοί είναι στατιστικά πιο πιθανοί να έχεις πολλές συνεχόμενες μέρες καταρρακτώδους βροχής και πλημμυρών, ειδικά στο κεντρικό Βιετνάμ.

Το έχω ξαναγράψει ότι έχει τύχει να έρθουν φίλοι μέσα Οκτώβρη για τρεις βδομάδες και να μην δουν σταγόνα και λιγότερο από την επόμενη βδομάδα από όταν φύγανε βγάζανε τους τουρίστες από την hoi an με τις βάρκες.

Κρατήστε ανοιχτό το πρόγραμμα σας και αν χρειαστεί πηγαίνετε βορρά ή νότο ανάλογα με τις συνθήκες. Το αργότερο 3 μέρες πριν έχεις καλή πρόβλεψη για αυτά τα μεγάλα φαινόμενα και σπάνια επηρεάζουν όλη τη χώρα εξίσου για πάνω από μια δύο μέρες.
 

Constant1ne

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Κατάλαβα. Μας βλέπω να αλλάζουμε ημερομηνίες ή χώρα. Θα ναι κρίμα να πάμε μέχρι εκεί και να βρέχει ασταμάτητα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
158
Likes
686
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Κατάλαβα. Μας βλέπω να αλλάζουμε ημερομηνίες ή χώρα. Θα ναι κρίμα να πάμε μέχρι εκεί και να βρέχει ασταμάτητα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
θα συμφωνήσω με τον @poised !
Το διάστημα που θα πάτε είναι επίφοβο για το κεντρικό Βιετνάμ!
Έγω ήμουν μέσα αυτού του δεκέμβρη σε Χοι αν και Ντα νανγκ σχεδόν 15 μέρες και δεν σταμάτησε να βρέχει ( και δεν είδα όπως ήθελα την απαφορευμένη πόλη στο χοι αν που τόσο ήθελα).

Από την άλλη μπορείτε να βάλετε περισσότερες μέρες σε βορρά και νότο που επίσης έχει πράγματα να δείτε ( αν είστε και adventurous travellers ειδικά ), και ο καιρός είναι σαφώς καλύτερος ( φθινοπωρινός καιρός στον βορρά και καλοκαιρί στον Νότο ).
 

annoula

Member
Μηνύματα
377
Likes
887
Κάνεις δεν ξέρει πότε θα ξεκινήσουν οι βροχές και πόσο θα κρατήσουν αλλά οι δύο μήνες αυτοί είναι στατιστικά πιο πιθανοί να έχεις πολλές συνεχόμενες μέρες καταρρακτώδους βροχής και πλημμυρών, ειδικά στο κεντρικό Βιετνάμ.

Το έχω ξαναγράψει ότι έχει τύχει να έρθουν φίλοι μέσα Οκτώβρη για τρεις βδομάδες και να μην δουν σταγόνα και λιγότερο από την επόμενη βδομάδα από όταν φύγανε βγάζανε τους τουρίστες από την hoi an με τις βάρκες.

Κρατήστε ανοιχτό το πρόγραμμα σας και αν χρειαστεί πηγαίνετε βορρά ή νότο ανάλογα με τις συνθήκες. Το αργότερο 3 μέρες πριν έχεις καλή πρόβλεψη για αυτά τα μεγάλα φαινόμενα και σπάνια επηρεάζουν όλη τη χώρα εξίσου για πάνω από μια δύο μέρες.
Αν εχω καταλαβει σωστα μενεις εκει? Πως ειναι ο Ιουλιος κ ο Αυγουστος απο βροχες? Θα θελαμε να κινηθουμε σε ολη την χωρα.
 

poised

Member
Μηνύματα
976
Likes
7.808
Αν εχω καταλαβει σωστα μενεις εκει? Πως ειναι ο Ιουλιος κ ο Αυγουστος απο βροχες? Θα θελαμε να κινηθουμε σε ολη την χωρα.
Δεν έχει όλη η χώρα το ίδιο κλίμα, νότος με βορρά είναι κάπου 1700χλμ ευθεία, περίπου όσο Μαδρίτη-Άμστερνταμ.

Κάποια μέρη έχουν δύο εποχές, κάποια τρεις, κάποια τέσσερις και ακόμα και αν έχουν ονόματα όπως οι δικές μας δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν ξεκινούν την ίδια περίοδο. Επίσης άλλο μια βροχή καρέκλες που κρατάει 10 λεπτά και συνεχίζεις και άλλο να βρέχει μέρα νύχτα συνέχεια.

Αν σας απασχολεί πολύ Θα πρέπει να κάνετε μια έρευνα μόνοι σας να δείτε τι καιρό είχε τα τελευταία χρόνια εκεί που θέλετε να κινηθείτε για να πάρετε μια ιδέα.

Εγώ δε πιστεύω ότι ο καιρός θα είναι πρόβλημα αν έρθετε τότε.
 

annoula

Member
Μηνύματα
377
Likes
887
Δεν έχει όλη η χώρα το ίδιο κλίμα, νότος με βορρά είναι κάπου 1700χλμ ευθεία, περίπου όσο Μαδρίτη-Άμστερνταμ.

Κάποια μέρη έχουν δύο εποχές, κάποια τρεις, κάποια τέσσερις και ακόμα και αν έχουν ονόματα όπως οι δικές μας δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και δεν ξεκινούν την ίδια περίοδο. Επίσης άλλο μια βροχή καρέκλες που κρατάει 10 λεπτά και συνεχίζεις και άλλο να βρέχει μέρα νύχτα συνέχεια.

Αν σας απασχολεί πολύ Θα πρέπει να κάνετε μια έρευνα μόνοι σας να δείτε τι καιρό είχε τα τελευταία χρόνια εκεί που θέλετε να κινηθείτε για να πάρετε μια ιδέα.

Εγώ δε πιστεύω ότι ο καιρός θα είναι πρόβλημα αν έρθετε τότε.
Από την ερευνα που εκανα δειχνει να εχει παρα πολλες βροχες Ιούλιο - Αύγουστο σχεδον σε ολη την χωρα...
 

poised

Member
Μηνύματα
976
Likes
7.808
Νομίζω κάπου αλλού είχε αναφερθεί ο τυφώνας yagi που τελικά πέρασε πάνω από ha long, cat ba, hanoi και βορρά και έχει αφήσει την καταστροφή. Αν κάποιος βρίσκεται στη χώρα τώρα ή τις επόμενες τουλάχιστον 15 μέρες, καλό είναι να αποφύγει τις περιοχές αυτές.

Φωτογραφία από το Ανόι το Σάββατο πριν ακόμα ξεκινήσει το κακό (δεν είναι δική μου, μου την στείλανε).

1726156509853.png
 

paykopete

Member
Μηνύματα
178
Likes
755
Νομίζω κάπου αλλού είχε αναφερθεί ο τυφώνας yagi που τελικά πέρασε πάνω από ha long, cat ba, hanoi και βορρά και έχει αφήσει την καταστροφή. Αν κάποιος βρίσκεται στη χώρα τώρα ή τις επόμενες τουλάχιστον 15 μέρες, καλό είναι να αποφύγει τις περιοχές αυτές.

Φωτογραφία από το Ανόι το Σάββατο πριν ακόμα ξεκινήσει το κακό (δεν είναι δική μου, μου την στείλανε).

View attachment 473618
Ναι το ανεφερα, δυστυχως τα νεα απο την χωρα που μιλαω και με μια ντοπια δεν ειναι καλα...

Στους 197 ανέρχονται οι νεκροί από τον τυφώνα Yagi - Καταστράφηκαν εκατ. στρέμματα καλλιεργειών | in.gr
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.681
Likes
14.184
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε σχετικές ομάδες στο fb οι ντόπιοι μεταδίδουν ότι οι νεκροί έφτασαν σήμερα τους 327!
Η Sapa θα είναι προσβάσιμη ξανά από αύριο, αλλά το Fansipan όχι λόγω κατολισθήσεων..
Στο Ανόι όλα καλά σιγα σιγά πέφτει και η στάθμη στον κόκκινο ποταμό.
Μεγάλες καταστροφές....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.700
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom