New Member in trouble!

whoknows

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.241
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπερα, και χρονια πολλα,

οπως λενε και παραπανω τα παιδια, η Ισλανδια ειναι απο τις πιο ασφαλεις χωρες.
Το θεμα ειναι, εφοσον γραφεις σε ενα ταξιδιωτικο φορουμ που λιγο πολυ ο καθενας απο εμας εχει κανει ταξιδια μονος, να σε βοηθησουμε με το να εκλογικευσουμε τους φοβους που ενδεχομενως εχεις.
Τι θεωρεις εσυ παρακινδυνευμενο για αρχη? και κυριως υπο ποιες εννοιες?
 

Emaki_Sagi

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία..?
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα whoknows και Χρόνια Πολλά,

Αναφορικά με την ασφάλεια που λες, ναι το γνωρίζω πως η Ισλανδία είναι από τις πιο ασφαλείς χώρες. Από κει και μετά, ουσιαστικά ο φόβος προέρχεται αρχικά από το σοκ στο οποίο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή, διότι κατέρρευσε ο προγραμματισμός μου και το σενάριο του ταξιδιού με τη φίλη. Και επί της ουσίας, το πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι αφενός μεν είχα ποντάρει στην παρέα, στο concept, στο οικονομικό μοίρασμα κλπ. και αφετέρου δε, πρέπει να δω την option του να πάω μόνη μου, πράγμα το οποίο δεν έχω ξανακάνει ποτέ και τη δεδομένη στιγμή με τρομάζει.
Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό όλων σας , μάλλον ήταν λάθος μου το να το θέσω ως πρόβλημα εδώ, μιας και απ' ότι λέτε όλοι λίγο πολύ ταξιδεύετε μόνοι, οπότε θα προσπαθήσω να το δω αλλιώς και να το παλέψω! :)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.241
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Από κει και μετά, ουσιαστικά ο φόβος προέρχεται αρχικά από το σοκ στο οποίο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή, διότι κατέρρευσε ο προγραμματισμός μου και το σενάριο του ταξιδιού με τη φίλη. Και επί της ουσίας, το πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι αφενός μεν είχα ποντάρει στην παρέα, στο concept, στο οικονομικό μοίρασμα κλπ. και αφετέρου δε, πρέπει να δω την option του να πάω μόνη μου, πράγμα το οποίο δεν έχω ξανακάνει ποτέ και τη δεδομένη στιγμή με τρομάζει.
Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό όλων σας , μάλλον ήταν λάθος μου το να το θέσω ως πρόβλημα εδώ, μιας και απ' ότι λέτε όλοι λίγο πολύ ταξιδεύετε μόνοι, οπότε θα προσπαθήσω να το δω αλλιώς και να το παλέψω! :)
Απολυτα λογικα οσα λες, φανταζομαι οι περισσοτεροι θα ειχαν νιωσει ενα μικρο πελαγωμα σε αντιστοιχη κατασταση, αλλα αφενος ο χρονος που εχεις μπροστα σου ειναι υπερ-αρκετος ωστε να τα βαλεις σε μια σειρα και αφεταιρου να συνηθισεις στην ιδεα πχ για ενα ταξιδι μονη σου. Αλλωστε τι ειχες ξανακανει μεχρι που το εκανες για πρωτη φορα?

Για εμενα προσωπικα δεν ηταν λαθος να πεις το προβληματισμο σου εδω, γι αυτο υπαρχει το φορουμ και ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραφει οτι θελει. Το παν ειναι να κανεις αυτο που πραγματικα εσυ θελεις
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.096
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα whoknows και Χρόνια Πολλά,

Αναφορικά με την ασφάλεια που λες, ναι το γνωρίζω πως η Ισλανδία είναι από τις πιο ασφαλείς χώρες. Από κει και μετά, ουσιαστικά ο φόβος προέρχεται αρχικά από το σοκ στο οποίο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή, διότι κατέρρευσε ο προγραμματισμός μου και το σενάριο του ταξιδιού με τη φίλη. Και επί της ουσίας, το πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι αφενός μεν είχα ποντάρει στην παρέα, στο concept, στο οικονομικό μοίρασμα κλπ. και αφετέρου δε, πρέπει να δω την option του να πάω μόνη μου, πράγμα το οποίο δεν έχω ξανακάνει ποτέ και τη δεδομένη στιγμή με τρομάζει.
Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό όλων σας , μάλλον ήταν λάθος μου το να το θέσω ως πρόβλημα εδώ, μιας και απ' ότι λέτε όλοι λίγο πολύ ταξιδεύετε μόνοι, οπότε θα προσπαθήσω να το δω αλλιώς και να το παλέψω! :)
Εγώ θα σου πρότεινα να τα βάλεις κάτω και να σκεφτείς σοβαρά και ήρεμα τα συν-πλην των δύο επιλογών. Σαφώς δεν είναι ευχάριστο να αλλάζουν τα πλάνα εκεί που δεν το περιμένεις και ίσως θα βρεθείς να ξοδεύεις κάτι παραπάνω (αυτό το βλέπω μόνο στην περίπτωση που θέλεις να νοικιάσεις αμάξι, αλλιώς τα έξοδα τα ίδια είναι λίγο πολύ, είτε μόνος είτε με παρέα). Δεν ξέρω σε τι ηλικία είσαι και πόσο έχεις ταξιδέψει στο παρελθόν (παίζουν κι αυτά το ρόλο τους λίγο) αλλά θα σου πρότεινα να σκεφτείς πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να πας μόνη σου. Δες το σαν μια πρόκληση και νέα εμπειρία μέσα από την οποία μπορείς να κερδίσεις πάρα πολλά. Επίσης, μπορείς να κάνεις παρέα εύκολα αν διαλέξεις να μείνεις σε Hostel. Αφού ξεπεράσεις λοιπόν λίγο το αρχικό σοκ και τα νεύρα, δες φωτογραφίες και ιστορίες για τη χώρα για να σε φανταστείς στα υπέροχα εκείνα μέρη και...κάνε το βήμα :D
 

Irouli

Member
Μηνύματα
115
Likes
147
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Η αλήθει ειναι οτι το οικονομικο ειναι ενας σοβαρος παραγοντας καθοτι πανακριβη η Ισλανδια. Απλα οπως λενε και πιο πανω πρεπει να ζυγισεις τα υπερ και τα κατα. Παντως η Ισλανδια ειναι μια ιδανικη χωρα για ταξιδι μονος ;)
 

8avos

Member
Μηνύματα
697
Likes
6.947
Δυστυχώς το τελευταίο διάστημα ειχε αρκετές μεταβλητές η ζωή μου,αν δεν συνεχίσουν,τον Απρίλιο θα είμαι εκεί.

Ίσως μπορεσουμε να φτιαξουμε σε μπρικι να πχουμε κάνα καφέ :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.222
Μέλη
39.293
Νεότερο μέλος
xristnadrag@gmail

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom