ΗΠΑ LaGuardia Airport

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μέγιστε μην κάνεις τον βλάκα, δεν σου πάει... το θέμα μας ξαναλέω είναι αν μπορείς να ταξιδέψεις από το LaGuardia στο εξωτερικό... μπορείς ρε διάολοε ναι ή όχι? Τον επιβάτη δεν τον ενδιαφέρουν αυτά που λες, τον ενδιαφέρει αν μπορεί να πάει από το LaGuardia π.χ στον Καναδά...μπορεί λοιπόν Μέγιστε ναι ή όχι? αν δεν μπορεί έχω λάθος, ζητάω συγνώμη και το βουλώνω... αν όμως μπορεί, εσύ έχεις λάθος και ποστάρεις σάχλες για να κάνεις θλιβερή επίδειξη γνώσεων... περιμένω λοιπόν απάντηση... υπάρχουν πτήσεις εξωτερικού από το LaGuardia ναι ή όχι?
Το θέμα μας είναι αν το LaGuardia έχει μόνο πτήσεις εσωτερικού ή όχι. Δεν είναι που μπορεί να ταξιδέψει κανείς από το LaGuardia.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το 1999 εγω πέταξαν με πτήση charter απο Vancouver -New York (la Guardia) και μετα πήγα με πούλμαν στο JFK για την πτήση επιστροφής στην Ελλάδα μέσω Φρανκοφούρτης!

Sent from my iPad using Travel Stories
Μπράβο. Κοίταξε το διαβατήριο σου τώρα για τη σφραγίδα του Αμερικάνικου Immigration. Θα δεις ότι γράφει "Vancouver" κι όχι New York, καθώς στις ΗΠΑ μπήκες στο Vancouver. H πτήση σου ήταν πτήση εσωτερικού.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
taver said:
Μπράβο. Κοίταξε το διαβατήριο σου τώρα για τη σφραγίδα του Αμερικάνικου Immigration. Θα δεις ότι γράφει "Vancouver" κι όχι New York, καθώς στις ΗΠΑ μπήκες στο Vancouver. H πτήση σου ήταν πτήση εσωτερικού.
Το διαβατήριο το συγκεκριμένο ειναι στην ανακύκλωση εδω και χρόνια!!! Κατα τ'αλλα δεν καταλαβαίνω πως η πτήση Βανκουβερ-νυ θεωρειται πτήση εσωτερικού!!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το διαβατήριο το συγκεκριμένο ειναι στην ανακύκλωση εδω και χρόνια!!! Κατα τ'αλλα δεν καταλαβαίνω πως η πτήση Βανκουβερ-νυ θεωρειται πτήση εσωτερικού!!

Sent from my iPad using Travel Stories
Ταξίδεψες από Αμερικανικό έδαφος σε Αμερικανικό έδαφος. Πτήση εσωτερικού...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
taver said:
Ταξίδεψες από Αμερικανικό έδαφος σε Αμερικανικό έδαφος. Πτήση εσωτερικού...
Συγγνώμη ίσως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω!!!αλλα το Βανκουβερ στον Καναδά το άφησα!!!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συγγνώμη ίσως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω!!!αλλα το Βανκουβερ στον Καναδά το άφησα!!!

Sent from my iPad using Travel Stories
Μάλλον χρειάζεσαι ένα μάθημα "Τι ονομάζουμε σύνορα και που βρίσκονται αυτά".
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
taver said:
Μάλλον χρειάζεσαι ένα μάθημα "Τι ονομάζουμε σύνορα και που βρίσκονται αυτά".
Να σου πω την αλήθεια δεν με θεωρώ χαζη αλλα με εσένα κοντεύω να χαζεψω!!!εγω έφυγα απο Καναδά και πήγα ΗΠΑ στο la guardia αυτο ξέρω μόνο και δεν νομίζω να λεω σαχλαμαρες!!δεν μου το επιτρέπει η ηλικία μου να μιλάω αερολογωντας!!!τωρα αν στα αεροδρόμια ισχύουν άλλα σύνορα δεν το γνωρίζω ίσως έχεις δίκιο ....

Sent from my iPad using Travel Stories
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
εγω έφυγα απο Καναδά και πήγα ΗΠΑ στο la guardia αυτο ξέρω μόνο και δεν νομίζω να λεω σαχλαμαρες!!
Kοίτα την πινακίδα στη φωτογραφία στο αεροδρόμιο του Βανκούβερ (Welcome to the USA).

US Pre-Clearance Vancouver Int'l Airport, Canada-US Border | Flickr - Photo Sharing!

Υ.Γ. Και στην Αθήνα αν επισκεφτείς την αμερικανική πρεσβεία είσαι τεχνικά σε αμερικανικό έδαφος (και ας είσαι στην Αθήνα).
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
North66 said:
Kοίτα την πινακίδα στη φωτογραφία στο αεροδρόμιο του Βανκούβερ (Welcome to the USA).

US Pre-Clearance Vancouver Int'l Airport, Canada-US Border | Flickr - Photo Sharing!

Υ.Γ. Και στην Αθήνα αν επισκεφτείς την αμερικανική πρεσβεία είσαι τεχνικά σε αμερικανικό έδαφος (και ας είσαι στην Αθήνα).
Ευχαριστώ για τη διαλεύκανση του θέματος, πανε 13 χρόνια και δεν θυμομουν αυτήν την ταμπέλα! Παράξενο ειναι βέβαια αλλα αφου ειναι ετσι τι να κάνουμε!
Παντως όταν έφτασα απο Anchorage στο Vancouver πέρασα απο immigration οπότε δεν ισχύει το αντίθετο!! Ευχαριστούμε και παλι...

Sent from my iPad using Travel Stories
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η μετάβαση από μια χώρα σε μια άλλη, όπως και να γίνεται (πεζή, με αυτοκίνητο, με τρένο, με αεροπλάνο, με πλοίο κλπ), περνάει από 2 στάδια. Την έξοδο από τη χώρα αφετηρίας, και την είσοδο στη χώρα προορισμού.
Σε κάθε περίπτωση, τα σύνορα εξόδου και εισόδου βρίσκονται στα σημεία εισόδου και εξόδου, που εν γένει μπορεί να είναι συνοριακοί σταθμοί, αεροδρόμια, λιμάνια κλπ. Δεν είναι απαραίτητα στα γεωγραφικά άκρα της χώρας. Μπορεί ακόμα να είναι και στο κέντρο της πρωτεύουσάς της (π.χ. σιδηροδρομικός σταθμός St Pancras στο Λονδίνο). Τα σύνορα λοιπόν δε βρίσκονται (μόνο) εκεί που λέει ο χάρτης ότι βρίσκονται. Και σε κάποιες περιπτώσεις δεν υπάρχουν σύνορα παρότι ο χάρτης τα δείχνει (π.χ. ζώνη Σέγκεν), και η μετάβαση ανάμεσα στις χώρες γίνεται ελεύθερα, σα να ήταν μέσα στην ίδια χώρα.

Ανάμεσα στο σημείο εξόδου μιας χώρας και στο σημείο εισόδου μιας άλλης, βρίσκεται η διεθνής ζώνη. Όταν μιλάμε για χερσαία σύνορα, η διεθνής ζώνη είναι μια λωρίδα γης ανάμεσα σε 2 χώρες, όπου τυπικά βγαίνεις από τη μια και μπαίνεις υποχρεωτικά σε μια συγκεκριμένη άλλη χώρα. Όταν όμως μιλάμε για αεροπορικά ή θαλάσσια ταξίδια, η διεθνής ζώνη είναι ανάμεσα σε όλες τις χώρες του κόσμου (δηλαδή βγαίνεις από μια χώρα και μπορείς να μπεις, μετά από μία ή περισσότερες πτήσεις ή στάσεις σε λιμάνια, σε οποιαδήποτε άλλη χώρα).

Τα διεθνή αεροδρόμια και λιμάνια, έχουν μεγάλη διεθνή ζώνη. Για να μπεις σ΄αυτή, βγαίνεις από τη χώρα αφετηρίας. Το διαβατήριο σου σφραγίζεται, η βίζα λήγει (αν ήταν μιας εισόδου), και έχεις πλέον βγει από τη χώρα. Έχεις πρόσβαση σε duty free καταστήματα κλπ, ακριβώς επειδή βρίσκεσαι έξω από τη χώρα. Τυπικά, όλοι οι εξερχόμενοι επιβάτες, όπου κι αν πηγαίνουν, βρίσκονται όλοι μαζί στην ίδια διεθνή ζώνη. Για να ξαναμπείς στην ίδια χώρα, χρειάζεται πάλι από την αρχή η ίδια διαδικασία (κι αν χρειάζεται, νέες βίζες, σφραγίδες κλπ), περνάς από τελωνείο κλπ.

Από τη διεθνή ζώνη, επιβιβάζεσαι σε ένα αεροπλάνο ή πλοίο, και ταξιδεύεις όντας συνεχώς στη διεθνή ζώνη, έως ότου φτάσεις σε κάποιο άλλο αεροδρόμιο ή λιμάνι, όπου αποβιβάζεσαι. Είναι προς το παρόν αδιάφορο σε ποια χώρα λέει ο χάρτης ότι βρίσκεται αυτό, καθώς είσαι ακόμα σε διεθνή ζώνη. Εκεί, είτε μπαίνεις σε άλλο αεροπλάνο/πλοίο, οπότε συνεχίζεις να βρίσκεσαι σε διεθνή ζώνη, είτε προχωράς ως τα σύνορα της χώρας προορισμού, και περνάς από συνοριακό και τελωνειακό έλεγχο προκειμένου να εισέρθεις σ' αυτή (αν τα έγγραφά σου, διαβατήρια, βίζες κλπ είναι εντάξει).

Στο αεροδρόμιο LaGuardia, τέτοια διεθνής ζώνη δεν υπάρχει. Και δεν μπορεί να προσγειωθεί σ' αυτό πτήση που μεταφέρει επιβάτες εντός διεθνής ζώνης (δηλαδή διεθνής πτήση). Το ίδιο ισχύει για πολλά ακόμη Αμερικανικά αεροδρόμια, που μπορούν να δεχθούν μόνο πτήσεις εσωτερικού.
Για να ξεπεράσουν το πρόβλημα αυτό, και να μπορούν να πετάνε εκεί επιβάτες από Καναδά (το ίδιο ισχύει και για μερικές ακόμα χώρες), ο Καναδάς έχει παραχωρήσει σε κάποια αεροδρόμια, όπως αυτό του Vancouver, ένα μέρος του εδάφους του στις ΗΠΑ. Εκεί, αμέσως μετά τον έλεγχο διαβατηρίων εξόδου από τον Καναδά, η διεθνής ζώνη είναι το περπάτημα μέχρι τον επόμενο γκισέ, όπου περιμένει ο Αμερικανός υπάλληλος για τον έλεγχο εισόδου στις ΗΠΑ. Η διεθνής ζώνη δηλαδή είναι εκφυλισμένη σε λίγα μέτρα. Έχεις εισέλθει στις ΗΠΑ, βρίσκεσαι σε ένα απομονωμένο χώρο υπό Αμερικανική κυριαρχία, και όταν αναχωρεί η πτήση σου βρίσκεσαι σε μια πτήση εσωτερικού των ΗΠΑ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom