Πολωνία Krakow my love...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931

To πρωινό της επόμενης μέρας ήταν απλά υπέροχο!! Χαρά Θεού!! Ο ήλιος έκανε μεγαλόπρεπα την εμφάνηση του και ήταν η καλύτερη συντροφιά μας στο δρόμο προς το θρυλικό κάστρο της πόλης την περίφημη Wawel. H Wawel είναι ονειρώδης. Ενα μεσαιωνικό παραμύθι ζωντανεύει μπροστά σου βλέποντας την πλατεία του κάστρου και την μεγαλόπρεπη μητρόπολη Ξοδέψαμε περίπου 3 ώρες στο κάστρο, χαζεύοντας την υπέροχη θέα και κάνοντας βόλτα στα άκρως ενδιαφέροντα μουσεία. Ένα αξέχαστο πρωινό που δυστυχώς πέρασε γρήγορα! Φιλικό tip.Mην χάσετε με τιποτε την ανάβαση στο κάστρο.Χαζέψτε, περιπλανηθείτε, πηγαίνετε στα μουσεία, είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία και πάμφθηνη!!

Με λύπη πήραμε τον δρόμο της επιστροφής για το ξενοδοχείο μια που εκει ήταν το ραντεβού μας με το Jacek.Η αλήθεια ήταν οτι είχε ένα ψευτοδίλημα, τι να διαλέξω Wieliczka ή Auschwitz. Kατέληξα στο πρώτο, μια που ειλικρινά δεν ήμουν σε ψυχολογική διαθεση να υποστώ την δοκιμασία της επίσκεψης των κολαστηρίων του Auschwitz.Για την ιστορία μόνο, να σας πω ότι είναι περίπου 1 1/2 ώρα από την Κρακοβία και η επίσκεψη κοστίζει όσο και στην Wieliczka.
Eπόμενος σταθμός λοιπόν Wieliczka όπου και τα περίφημα αλατορυχεία μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς προστατευόμενο από την UNESCO. Το χωριό της Wielicza βρίσκεται σε απόσταση περίπου εικοσαλέπτου από την Κρακοβία με το taxi του Jacek και δεν λέει και πολλά αλλά στην ακρη του συναντάς το υπεθέαμα των αλατορυχείων!! Οτι βλέπετε είναι φτιαγμένο απο αλάτι και ασφαλώς η επίσκεψη είναι εκ των ουκ άνευ!!
Υπάρχουν τακτικές αγγλόφωνες ξεναγήσεις 2- 2/1/2 περίπου ωρών και όλα αυτά 130 μέτρα κάτω από την γη!!
Μην ανησυχείτε για τίποτε, ο φύλακας-άγγελος Jacek φροντίζει για όλα και σε οικονομικότερες τιμές από αυτές των γραφείων στην πόλη.
H κατάβαση στα ορυχεία είναι μοναδική εμπειρία μια που κατεβαίνεις χιλιάδες σκαλοπάτια με τα πόδια!! Ήρεμα η ανάβαση γίνετε με ασανσέρ!!
Αγάλματα, σκάλες, γέφυρες , εκκλησίες τα πάντα φτιαγμένα από αλάτι σας μεταφέρουν σε έναν κόσμο ονείρου!! Πέρα από κάθε φαντασία! Ηταν ίσως η καλύτερη στιγμή του ταξιδιού μας.

Γεμάτοι από εντυπώσεις και χαρά για την γνωριμία μας με την υπέροχη Πολωνία μπήκαμε στο taxi του Jacek για τον δρόμο προς το αεροδρόμιο.
Θελω να σας διαβεβαιώσω ότι ένα ταξίδι σε αυτή την υπέροχη χώρα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ!!
 

Attachments

  • 100,2 KB Προβολές: 431
Last edited by a moderator:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Traveller πιάνεις το σφυγμό μου. Άλλη μια πόλη που θέλω πολύ να επισκεφθώ.

Πρόσθεσα στο post σου και μια φωτογραφία. Είναι του φίλου και συμφορουμίτη dk (την έχουμε στη gallery). Φυσικά μπορείς να την αντικαταστήσεις με δική σου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Θανο για ξανακοιτα τη gallery.:mad:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.891
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τι μου θύμησες! Πήγα τον Σεπτέμβρη του 2005 και ξανά τον περασμένο Ιούνη. Κουκλάρα πραγματικά!:D

Τις παρακάτω πληροφορίες βρήκα σε site τουρστικού πρακτορίου που ειδικεύεται στην Πολωνία. Ελπίζω να είναι αληθινές:
Το 2000 η Κρακοβία πήρε το τίτλο της « Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης ». Σήμερα αυτή η πόλη είναι ένα από τα πιο γνωστά μέρη του κόσμου. Το 2006 η Κρακοβία ήταν στις πρώτες «πέντε» πιο γνωστές πόλεις της Ευρώπης.
Σύμφωνα με τον Αμερικάνικο Πρακτορείο Internet «Orbiz», το οποίο καθορίζει τις τάσεις του παγκόσμιου τουρισμού, το 2007 η πόλη απόκτησε όνομα της «πιο μοντέρνας πόλης του κόσμου». Κρακοβία είναι η μοναδική πόλη της Πολωνίας η οποία έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί στο οικόσημο της το έμβλημα του πολωνικού κράτους

Και μια φωτο της πύλης στην οποία αναφέρεται ο Traveller
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.500
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με τσάκισες. Η Πολωνία είναι το ευαίσθητο -ευρωπαϊκό- σημείο μου, καθώς την έχω απωθημένο που δεν έχω πάει, πρέπει να είναι φανταστική. Θέλω να τη γυρίσω με αυτοκίνητο, οπότε μάλλον θα πρέπει να το κάνω καλοκαιρινούς μήνες. :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραία περιγραφή και πληροφορίες χρηστικές.
Και το email του ταρίφα σίγουρα θα μας χρειαστεί.
Η Κρακοβία ειναι ηδη ψηλά στην Ευρωλίστα μου
 

free3yourmind

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κρακοβια μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης

Εχω επισκεπτη πολλες φορες την Κρακοβια και ετσι αποφασισα να δημιουργησω και ενα website για Ελληνες που επιθυμουν να επισκεπτουν την πανεμορφη πολη. Μπορειτε να το δειτε ****(το link αφαιρέθηκε, επικοινωνήστε με τους διαχειριστές)***

Περιλαμβανει πληροφοριες για την πολη, αξιοθεατα, ξενοδοχεια,αεροπορικα και πως θα πατε κ.α


Panos
 

wiccky

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
εχω ζησει οχτω χρονια στην πολωνια, μπορω να πω οτι ειναι το στολιδι της πολωνιας.Αν καποιος εχει περιθωριο χρονου και μπορει να κανει ενα τουρ, αξιζει επισης να πας στο Βροτσλαβ, το οποιο εχει αρκετα να δεις οπως επισης καλη νυχτερινη ζωη μιας που ειναι φοιτητουπολη. Πολυ ωραια ειναι και στα βουνα, το Zakopane κοντα στην κρακοβια ειναι ενα απο το πιο γνωστα χειμερινα θερετρα, με χιονοδρομικα και γραφικα χωριουδακια, κατι σαν να λεμε αραχωβα....Επισης τα Mazury, μια περιοχη με παρα πολλες λιμνες οπου τα καλοκαιρια παραθεριζουν οι πολωνοι. Σκοπευω να παω μια βολτα τον χειμωνα στην πολωνια και να κανω ενα μικρο ταξιδακι.Ξεκινοντας με easy jet για κρακοβια, 2 μερουλες εκει ( μια μερα βολτα στην πολη, δευτερη μερα εκδρομη στην wieliczka (ορυχια αλατιου) και Auschwitz. Μετα τραινο για Wroclaw, μια μερα εκει και την αλλη μερα τραινο η λεωφορειο (25 Ε) για Πραγα το οποιο κανει 5 ωριτσες και εισαι Τσεχια - Πραγα. και τελικα αλλες 2 μερες εκει και Central wings για Αθηνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.562
Μηνύματα
901.380
Μέλη
39.298
Νεότερο μέλος
STAVROS S

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom