Ιταλία Iταλια 31/12 με 07/01

Crazy North

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Να μαι και έγω! Κι αφου δεν καταφερα να συστηθω εδω και κανα διμηνο που ειμαι μελος χαζευοντας ενα απ τα πιο ομορφα και καλοδουλεμενα site που εχω συνναντησει, ηρθε η ευκαιρια να συστυθω με αφορμη το ταξιδι που εχω να κανω για πρωτοχρονια στην Αιώνια Πόλη. Πεταω 31/12 το πρωι με easyjet και επιστρεφω στις 7/1. Θα μενω στο torre rossa park που βρικσεται στη Villa Doria Pamphili 3 χλμ ανατολικα του Βατικανου και 4χλμ απ το κεντρο της πόλης. Τονιζω οτι εχω νοικιασει και αυτοκινητο καθως θελουμε να επισκευθουμε κι αλλες πολεις.

Θελω οποιος μπορει να με βοηθεισει οσον αφορα πληροφοριες προσβασης στην πολη οδικως απο το αεροδρομιο, σημεια που γιορταζουνε οι Ρωμαιοι την αλλαγη του χρόνου και οτι αλλο πιστευτετε οτι μπορει να μου φανει χρησιμο.

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων και ευχομαι καλες γιορτες σε όλους σας και πάντα με υγεία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να μαι και έγω! Κι αφου δεν καταφερα να συστηθω εδω και κανα διμηνο που ειμαι μελος χαζευοντας ενα απ τα πιο ομορφα και καλοδουλεμενα site που εχω συνναντησει, ηρθε η ευκαιρια να συστυθω με αφορμη το ταξιδι που εχω να κανω για πρωτοχρονια στην Αιώνια Πόλη. Πεταω 31/12 το πρωι με easyjet και επιστρεφω στις 7/1. Θα μενω στο torre rossa park που βρικσεται στη Villa Doria Pamphili 3 χλμ ανατολικα του Βατικανου και 4χλμ απ το κεντρο της πόλης. Τονιζω οτι εχω νοικιασει και αυτοκινητο καθως θελουμε να επισκευθουμε κι αλλες πολεις.

Θελω οποιος μπορει να με βοηθεισει οσον αφορα πληροφοριες προσβασης στην πολη οδικως απο το αεροδρομιο, σημεια που γιορταζουνε οι Ρωμαιοι την αλλαγη του χρόνου και οτι αλλο πιστευτετε οτι μπορει να μου φανει χρησιμο.

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων και ευχομαι καλες γιορτες σε όλους σας και πάντα με υγεία.
Νομιζω το καλυτερο μερος για την αλλαγη ειναι piazza del Popolo. Αγοραστε σαμπανιες (5 ευρω τις πωλουν εκει) κι ειστε οκ. Περιμενε να παρεις πληροφοριες και απο τους Ιταλοφιλους. Για οδικη διαδρομη απο το αεροδρομιο, δεν ξερω (στην οδηγηση ειναι πανω κατω ιδιοι με μας, οτι να 'ναι δηλαδη). Περισσοτερα δε λεω γιατι θα ξεπροβαλει ξαφνικα ο Samion:xmas_lol:.

Καλως ορισες και καλο ταξιδι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομιζω το καλυτερο μερος για την αλλαγη ειναι piazza del Popolo. Αγοραστε σαμπανιες (5 ευρω τις πωλουν εκει) κι ειστε οκ. Περιμενε να παρεις πληροφοριες και απο τους Ιταλοφιλους. Για οδικη διαδρομη απο το αεροδρομιο, δεν ξερω (στην οδηγηση ειναι πανω κατω ιδιοι με μας, οτι να 'ναι δηλαδη). Περισσοτερα δε λεω γιατι θα ξεπροβαλει ξαφνικα ο Samion:xmas_lol:.
όχι θα σ' άφηνα να λες ανακρίβειες..:xmas_evil: καμμία σχέση με την ελληνική οδήγηση. ειδικά στους αυτοκινητόδρομους. όλοι σταματούν στις διαβάσεις πεζών κ όλοι σεβονται την αριστερή λωρίδα.
δεν κατάλαβα την ερώτηση για τη διαδρομή από το αεροδρόμιο. βαλτο στο gps ή κοίτα το χαρτη. δεν έχει κ τόσο τρομερή κίνηση εκτός των ωρών αιχμής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καμμία σχέση με την ελληνική οδήγηση
Ναι, πράγματι. Μοιάζει περισσότερο με την οδήγηση στο Κάιρο...
(Μιλάω για τη Ρώμη συγκεκριμένα. Η υπόλοιπη Ιταλία είναι όπως τα γράφεις).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, πράγματι. Μοιάζει περισσότερο με την οδήγηση στο Κάιρο...
(Μιλάω για τη Ρώμη συγκεκριμένα. Η υπόλοιπη Ιταλία είναι όπως τα γράφεις).
δηλαδή δεν σταματούν στις διαβάσεις πεζών? στον περιφερειακό δεν σεβονται την αριστερή λωρίδα? παραβιάζουν τις λωρίδες των λεωφορείων? οδηγούν όπως όλοι οι υπόλοιποι ευρωπαίοι πλην ελλήνων.
μην παρασύρεστε σε εύκολα συμπεράσματα που οδηγεί η υπερβολική κίνηση σε μία πόλη αρκετών εκατομμυρίων ΙΧ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα τα δείς και μόνος εξάλλου και θα μας πεις αν μοιάζουμε ή όχι στην οδήγηση γιατί ο Samion κοντεύει να μας τους βγάλει Γερμανούς.

Πάντως,ειδικά αν είναι η πρώτη σου φορά στην πόλη,δεν βρίσκω λόγο να βγείς εκτός.Άποψή μου πάντα,εσύ κάνεις κουμάντο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δηλαδή δεν σταματούν στις διαβάσεις πεζών?
Αμα πατησεις τη διαβαση, προκειμενου να σε πατησουν σταματουν, με το κοκκινο ομως εχουν ενα θεματακι.
 

Crazy North

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Xαχχααχα. Ρε τι ωραια παρεα ειστε εσεις εδω? Λιγο ακομα και θα μαλώνατε. Καταρχην ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις. Κατα δευτερον ρώτησα για τη διαδρομη απο αεροδρομιο προς την πολη εχοντας ασχημη εμπειρια απο αλλο ταξιδι στο Βελγιο που δεν ειχα gps και χαθηκα. Μεγαλες στιγμες. Τωρα βεβαια θα έχω gps. Η περιοχη που σας είπα οτι θα μένω τι σας λεει?? Γνωρίζει κανεις? Η πρωτη φορα ειναι που θα παω Ρωμη ναι..Τωρα για το αν θα βγω απ την πολη μακαρι αν ηταν μονο δικη μου αποφαση...Υπάρχει και ανωτέρα γυναικεια βια. χο χο.! Αν και δεν κρυβω οτι θελω να παω κι εγω 1-2 εκδρομες σε Φλωρεντια και Σιεννα που εχω ακουσει τα καλυτερα. Ανυπομονω...τσιτωστε με..συμβουλεψτε με...φτιαξτε μου το κεφιιιιιι....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
. Η περιοχη που σας είπα οτι θα μένω τι σας λεει??
θα είμαι ειλικρινής παρόλο που σου χαλάω το κέφι: δεν λέει τίποτε. μακριά από όλα. το μόνο καλό ότι έχεις εύκολη πρόσβαση στον περιφερειακό (GRA) από τον οποίον θα πας από το αεροδρόμιο.
βεβαια το κεντρο δεν είναι μεγαλο κ εύκολα θα μετακινηθείς με τα ΜΜΜ όπου θέλεις..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ανυπομονω...τσιτωστε με..συμβουλεψτε με...φτιαξτε μου το κεφιιιιιι....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ
Δε χρειάζεται να σε τσιτώσουμε και να σου φτιάξουμε το κέφι.
Πας στην ωραιότερη πόλη του κόσμου, αυτό αρκεί για να σου φτιάξει τη διάθεση.
Κι όταν γυρίσεις με το καλό σε περιμένουμε στο γκρουπ των ιταλόφιλων :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Xαχχααχα. Ρε τι ωραια παρεα ειστε εσεις εδω? Λιγο ακομα και θα μαλώνατε.
Μαλλον δεν εχεις διαβασει κανενα αλλο θεμα.

Η περιοχη που σας είπα οτι θα μένω τι σας λεει?? Γνωρίζει κανεις? Η πρωτη φορα ειναι που θα παω Ρωμη ναι...
Η περιοχη μου φαινεται λιγακι μακρυα, αλλα μη σκας, ολα cool. Οτι πας πρωτη φορα Ρωμη το καταλαβαμε, δεν ειμαστε τοσο στουρνιαρια.

Αν και δεν κρυβω οτι θελω να παω κι εγω 1-2 εκδρομες σε Φλωρεντια και Σιεννα που εχω ακουσει τα καλυτερα.
Να πας, να πας...
 

Crazy North

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
θα είμαι ειλικρινής παρόλο που σου χαλάω το κέφι: δεν λέει τίποτε. μακριά από όλα. το μόνο καλό ότι έχεις εύκολη πρόσβαση στον περιφερειακό (GRA) από τον οποίον θα πας από το αεροδρόμιο.
βεβαια το κεντρο δεν είναι μεγαλο κ εύκολα θα μετακινηθείς με τα ΜΜΜ όπου θέλεις..
Μα η ελικιρινια ειναι αυτο που επιζητουμε κυριοι:xmas_cheesygrin:.
Δεν εχω προβλημα με την αποσταση. Αλλωστε εχει σταση λεωφορειου ακριβως στην πορτα του ξενοδεοχειου, Βρηκα πολυ καλη ευκαιρια οσον αφορα το οικονομικο και δε μπορουσα να αρνηθω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.454
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom