Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι,δυστυχως το ξερω αυτο!Κανεις αλλος τιποτα για Νορβηγια?
Ε πες και σε ποια πόλη πας μπας και μπορέσει κάποιος να πει κάτι συγκεκριμένο! Γενικότερα για Νορβηγία πληροφορίες μπορείς να βρεις και με μια αναζήτηση στο φόρουμ.
 

polutaksidemenos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τέλειαα.....σας ζηλεύω όλους γιατί ακόμα δεν έχω κάνει ERASMUS, τώρα ετοιμάζομαι να κάνω τα χαρτιά μου για Ισπανία (ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ).Πιστεύω οτι όπου και να πας περνάς τέλεια!!!!Μόλις πάω θα σας πω τις εμπειρίες μου!!!!!
 

mavroprovato

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πολλές καλησπέρες σε όλους!!Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει Εράσμους στο Μόναχο?Φεύγω σε 15 μέρες..The final countdown λοιπόν.Πάω στο LMU στη Νομική.
 

athena la

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε ολους! Λοιπον εχω διαβασει τις ιστοριες σας για το ερασμους και εχω ξετρελαθει. Σπουδαζω νηπιαγωγος, ειμαι στο τεταρτο ετος και θελω να κανω την δηλωση για το τελευταιο εξαμηνο. Ειμαι πολυ προβληματισμενη και δεν ξερω πιο πανεπιστημιο να διαλεξω. Ειμαι αναμεσα στη γαλλια την αγγλια και την φιλανδια. Ξερω αγγλικα, και ελαχιστα γαλλικα. Στη γαλλια βεβαια εχω γνωστσους που θα μπορεσουν να με βοηθησουν αν παω κανενα μηνα νωριτερα ωστε να μαθω να συνενοουμε τα βασικα δλδ. Αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για γαλλια και φιλανδια. οποιος μπορει ας μου προτεινει...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σε ολους! Λοιπον εχω διαβασει τις ιστοριες σας για το ερασμους και εχω ξετρελαθει. Σπουδαζω νηπιαγωγος, ειμαι στο τεταρτο ετος και θελω να κανω την δηλωση για το τελευταιο εξαμηνο. Ειμαι πολυ προβληματισμενη και δεν ξερω πιο πανεπιστημιο να διαλεξω. Ειμαι αναμεσα στη γαλλια την αγγλια και την φιλανδια. Ξερω αγγλικα, και ελαχιστα γαλλικα. Στη γαλλια βεβαια εχω γνωστσους που θα μπορεσουν να με βοηθησουν αν παω κανενα μηνα νωριτερα ωστε να μαθω να συνενοουμε τα βασικα δλδ. Αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για γαλλια και φιλανδια. οποιος μπορει ας μου προτεινει...

Αγγλία: απ όσους έχουν πάει έχω ακούσει ότι το erasmus εκεί είναι ξενέρωτο..(χωρίς να έχω κάνει εκεί το erasmus μου κι εγώ το ίδιο διαισθάνομαι)
Γαλλία: τα μαθήματα κατά πάσα πιθανότητα θα είναι στα γαλλικά (τσέκαρέ το). Επομένως μ ένα μήνα μαθήματα γλώσσας και τα ελάχιστα γαλλικά που ξέρεις δε θα τα βγάλεις εύκολα πέρα..
Φινλανδία: η καλύτερη για μένα επιλογή αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις το χέρι αρκετά βαθιά στην τσέπη καθότι είναι η πιο ακριβή από τις άλλες χώρες..
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Κι επίσημα πλέον (έκλεισα τα εισιτήρια) στις 16/2 φεύγω για Βαρσοβία! Δε μπορώ να περιμένω! :)
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
By the way σε ποιο πανεπιστήμιο πας;
Warsaw University of Technology!

Απ' ότι είδα έχεις πάει κι εσύ Βαρσοβία! Θα ήθελα πολύ να ακούσω συμβουλές, προτάσεις, δικές σου εμπειρίες κλπ είτε εδώ είτε μέσω ΡΜ. :)
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά σας ζηλεύω...απ'ότι βλέπω μόνο εγώ υπήρξα ζώον και θυσίασα ένα εξάμηνο στην Τσεχία, για χάρη του έρωτα...Δεν βαριέσαι...τουλάχιστον ετοιμάζομαι να τον παντρευτώ...!Πάντως θα συμφωνήσω με τον earth για την Αγγλία...πήγε ένας φίλος μου και δεν αποκόμισε και τις καλύτερες εμπειρίες...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Απ' ότι είδα έχεις πάει κι εσύ Βαρσοβία! Θα ήθελα πολύ να ακούσω συμβουλές, προτάσεις, δικές σου εμπειρίες κλπ είτε εδώ είτε μέσω ΡΜ. :)
Ναι (σε άλλο πανεπιστήμιο)! Θα σου πω απλά ότι δεν ξέρω κάποιον που να έχει πάει Πολωνία (για erasmus ή διακοπές) και να μην έχει-τουλάχιστον-συμπαθήσει τη χώρα (προσωπικά εγώ τη λατρεύω). Θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές για erasmus καθώς έχει πολλά πράγματα να δεις/κάνεις, είναι φτηνά ώστε ν'αντέχει η τσέπη, είναι κεντρικά ώστε να πας και τριγύρω αν θες, είναι ασφαλής χώρα. Οι άνθρωποι είναι πολύ συμπαθείς αν και δεν πολυμιλάνε αγγλικά. Φαγητό και ποτό σούπερ! Εαρινό εξάμηνο πας οπότε θα δεις και χειμώνα και καλοκαίρι, τι άλλο θες!;)
Μπορεί η Βαρσοβία να μην είναι η ωραιότερη πόλη της Πολωνίας (αν και έχει πανέμορφα μέρη-βλέπε παλιά πόλη, πάρκα) αλλά για εμένα θα είναι πάντα η αγαπημένη μου!

Καλά να περάσεις!!

Δεν βαριέσαι...τουλάχιστον ετοιμάζομαι να τον παντρευτώ...!
Εντάξει, σώθηκε η κατάσταση γιατί ξέρω περιπτώσεις που ακόμα μετανιώνουν...(η ώρα η καλή!)

την :D
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι (σε άλλο πανεπιστήμιο)! Θα σου πω απλά ότι δεν ξέρω κάποιον που να έχει πάει Πολωνία (για erasmus ή διακοπές) και να μην έχει-τουλάχιστον-συμπαθήσει τη χώρα (προσωπικά εγώ τη λατρεύω). Θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές για erasmus καθώς έχει πολλά πράγματα να δεις/κάνεις, είναι φτηνά ώστε ν'αντέχει η τσέπη, είναι κεντρικά ώστε να πας και τριγύρω αν θες, είναι ασφαλής χώρα. Οι άνθρωποι είναι πολύ συμπαθείς αν και δεν πολυμιλάνε αγγλικά. Φαγητό και ποτό σούπερ! Εαρινό εξάμηνο πας οπότε θα δεις και χειμώνα και καλοκαίρι, τι άλλο θες!;)
Μπορεί η Βαρσοβία να μην είναι η ωραιότερη πόλη της Πολωνίας (αν και έχει πανέμορφα μέρη-βλέπε παλιά πόλη, πάρκα) αλλά για εμένα θα είναι πάντα η αγαπημένη μου!

Καλά να περάσεις!!



Εντάξει, σώθηκε η κατάσταση γιατί ξέρω περιπτώσεις που ακόμα μετανιώνουν...(η ώρα η καλή!)

την :D
Ευχαριστώ...:Dτο είδα το λάθος αλλά λίγο αργά και δεν μπορούσα να το διορθώσω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
900.239
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom