Γενικά Eυρωπη με παιδί

katerinouk

Member
Μηνύματα
11
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!
Ωραίες επιλογές και οι 2 πόλεις!
Μια πρώτη σκέψη μου είναι ο καιρός που θα συναντήσετε Απρίλη μήνα. Απ’ αυτή την άποψη καλύτερα να διαλέξετε Βαλένθια καθώς στην Βουδαπέστη θα έχετε περισσότερες πιθανότητες για κρύο.
Για τον μικρό επίσης είναι πιθανό να του αρέσει περισσότερο η Βαλένθια. Εκτός του τεράστιου ενυδρείου (λίγο τσουχτερή η τιμή, στα 35€) υπάρχει η μεγάλη παιδική χαρά του πάρκου Γκιούλιβερ και ίσως να του αρέσουν τα εκθέματα του μουσείου των fallas (συνθέσεις που μοιάζουν με τα αποκριάτικα άρματα, παραδοσιακές της πόλης). Επιπλέον τεράστια πάρκα με ποδηλατόδρομους και χώρους χαλάρωσης σε όλη την πόλη).
Ευχαριστώ! Ναι νομίζω ότι η Βαλένθια είναι η καλύτερη επιλογή για το πρώτο μας ταξιδι οικογενειακως! ❤
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πολύ ωραία ιδέα η Ισπανία. Κι εμείς σε αυτή την ηλικία ξεκινήσαμε τα ταξίδια με την κόρη μας.
Για πρώτο είχαμε επιλέξει Παρίσι κ Disneyland, νομίζω ότι όσα πήγε από εκεί κ πέρα τα συγκρίνει με αυτό.
Βουδαπέστη πήγαμε στα 8 της (Απρίλη μήνα) και της άρεσε εξίσου πολύ (τα πάρκα, το νησί της μαργαρίτας, λουτρα, Budapest eye). Επίσης ένας λόγος που της άρεσε η Βουδαπέστη είναι ότι είναι μικρότερη κ πιο ευκολη. Γενικά είναι μια πόλη που την προτείνω με παιδί.
Από την άλλη η Ρώμη δεν την συγκίνησε τόσο, νομίζω τελικά ότι είναι για κάπως μεγαλύτερη ηλικία, λόγω πολλών αξιοθέατων.
Βασικά πλέον στα ταξίδια με παιδί, κοιτάω να έχει μια καλή δόση δραστηριοτήτων, πάρκων, θεαμάτων του γούστου της μικρής για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
893
Εγω παλι ειμαι απο αυτους τους γονεις που δεν διανοουμαι να παω εξωτερικο χωρις τα παιδια μου, θελω να τα δουν ΟΛΑ!
Η Βαλενθια ειναι μια καλη επιλογη για 7χρονα, με την προϋποθεση οτι θα πατε στο Ciudad de las Artes y las Ciencias (οχι μονο στο ενυδρειο, αλλα και στο science museum και σε ολα). Γενικα η συμβουλη μου ειναι να υπαρχουν και καποια πραγματα στα ταξιδια αποκλειστικα για παιδια. Αν θελετε προτασεις και για αλλες πολεις στην Ευρωπη πειτε μας. Καλα να περασετε!
 
Μηνύματα
810
Likes
712
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Είμαστε και εμείς από εκείνους που δεν ταξιδεύουμε χωρίς τον μικρό μας (από τα 2,5 έως τώρα κοντά 10...) και ελπίζω για καιρό ακόμη.
Θεωρώ καλύτερη επιλογή κι εγώ τη Βαλένθια (την Ισπανία γενικότερα), λόγω κλίματος, διάρκειας ημέρας, φαγητού και δραστηριοτήτων, κυρίως υπαίθριων. Φροντίστε όμως για μια καλή ισορροπία μεταξύ δραστηριοτήτων για το παιδί αλλά και για τους γονείς. Έτσι, θα συνηθίζει και ο μικρός ότι και για την παιδική χαρά του θα υπάρχει χρόνος αλλά και για την πινακοθήκη πχ που θέλουν οι γονείς και θα είναι ευέλικτος και "εύκολος" σε μελλοντικά ταξίδια. Μην ξεχνάτε, ταξιδεύετε ΜΕ το παιδί, όχι ΓΙΑ το παιδί.
 

annoula

Member
Μηνύματα
367
Likes
870
Τελεια κανατε ως τωρα, δεν θα θυμοταν τιποτε εξαλλου.
Πηγαινετε μια Ιταλια να εξασφαλισετε οτι θα τρωει τα παντα. Ποσα αεροπλανα θα παρετε για Βαλενθια? Υποθετοντας οτι θα πατε σε σχολικες διακοπες θα σας σκισουν τα εισιτηρια.
Υπολογισε καμια εβδομαδα για το διαβατηριο. Αμεσως μετα δωρεαν καρτα ευρωπαικης ασφαλισης. Τιποτε αλλο.
"Deciding not to travel with kids because they won’t remember, is like not reading them books because they won’t remember the stories you read them.”
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
893
Μα δεν τα κανουμε ολα αυτα για να "θυμουνται". Τα κανουμε για το βιωμα εκεινης της στιγμης και γιατι πιστευουμε οτι ολα αυτα διαμορφωνουν προσωπικοτητες και συμβαλλουν στο τι ανθρωποι θα γινουν. Και στην παιδικη χαρα που τα παμε για να παιξουν, δεν θα το θυμουνται οταν μεγαλωσουν, αλλα τα παμε.
 

TrObAs

Member
Μηνύματα
41
Likes
11
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Η σύζυγος θέλει να κάνουμε το πρώτο ταξίδι εξωτερικά με τα δίδυμα μας 3, 5 χρόνων τώρα. Το ταξίδι σκεφτόμαστε να γίνει το Πάσχα που θα είναι 4+ τα παιδιά . Θα θελε βοήθεια για την επιλογή του προορισμού προτάσεις για δραστηριότητες ενδεχομένως από κάποιους που έχουν κάνει κάτι ανάλογο.

Ευχαριστω πολύ.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Η σύζυγος θέλει να κάνουμε το πρώτο ταξίδι εξωτερικά με τα δίδυμα μας 3, 5 χρόνων τώρα. Το ταξίδι σκεφτόμαστε να γίνει το Πάσχα που θα είναι 4+ τα παιδιά . Θα θελε βοήθεια για την επιλογή του προορισμού προτάσεις για δραστηριότητες ενδεχομένως από κάποιους που έχουν κάνει κάτι ανάλογο.

Ευχαριστω πολύ.
Μπράβο σας που το αποφασίσατε!
Ταξιδευουμε με τα παιδια (3) απο όταν καθένα από αυτά ήταν λίγων μηνών. Για πρώτη φορά θα σας προτεινα ένα ταξίδι γυρω στις 4 μέρες, σε μια πολη μονο, όχι πολυ μεγάλη, ώστε να μην κουραστείτε με μετακινήσεις. Να έχει πραγματα να δουν και να κανουν και τα παιδια, ώστε να περνούν καλά, και επομένως κι εσείς! Καποιες απο αυτές τις πολεις που μου έρχονται, έχουμε παει και προτεινω, είναι:
Κρακοβία, Βουδαπέστη, Βαρκελώνη, Κοπεγχάγη, Φλωρεντία, Αμστερνταμ.
Και θα προτεινα να παρετε καρότσι μαζί, κι ας είναι μεγαλούτσικα, ωστε να ξεκουράζονται οπότε θέλουν, ασε που το φορτώνετε και με όλα τα πράγματα σας, να μην τα κουβαλάτε!
Αν χρειαστείτε κάποια άλλη πληροφορία, μου λέτε.
 

TrObAs

Member
Μηνύματα
41
Likes
11
Βουδαπέστη πήγαμε πέρσι με την σύζυγο επομένως θα κοιτάξουμε τα υπόλοιπα. Έχετε να προτείνεται κάποια περισσότερο από την άλλη?
Τελικά κλείνουμε προς Κοπεγχάγη αλλά μας φοβίζει λίγο η μεγάλη διάρκεια της πτήσεις. Μήπως θα ήταν καλύτερο να πάμε κάπου πιο κοντά?
 

vikara

Member
Μηνύματα
504
Likes
4.641
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δεν νομίζω ότι η διάρκεια πτήσης προς Δανία υπερβαίνει κατά πολύ τη μέση διάρκεια προς οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι κουραστική για τα παιδιά,αν έχετε μαζί δραστηριότητες για να απασχοληθουν(μπλοκ ζωγραφικής,βιβλία,ταινίες κατεβασμενες σε λαπτοπ/ταμπλετ). Εμείς ταξιδεύουμε με αυτόν τον τροπο από όταν ήταν ο μικρός 3 και η μεγάλη 4 και πότε δεν βαρέθηκαν.
Την Κοπεγχάγη τη θεωρώ εξαιρετική επιλογη αλλά θα πρόσθετα 100% μια διανυκτέρευση στο Μπιλουντ για να επισκεφθείτε την Legoland και οπωσδήποτε το Legohouse, το καλύτερο και πιο διαδραστικο μουσείο για παιδιά στην Ευρώπη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom