Eστιατορια to die for!

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι οκ.. τσιμπημένο το λες.. αλλά τα δίνεις! :)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Οσοι βρεθουν στη Σιενα θα νοιωσουν πολυ τυχεροι και χαρουμενοι εαν επισκεφθουν το Da Divo Antica Osteria Da Divo, καθως θα εχουν την ευκαιρια να γευματισουν σε ενα καταπληκτικο μεσαιωνικό περιβάλλον όπου κυριαρχει η πέτρα, διακοσμημένο με τοπικές σημαιες των γειτονιων του palio και καλλιτεχνικους πινακες, με κρυφους φωτισμους, φιλικοτατο σερβις και υπεροχα πιατα της τοσκανης (και οχι μονο) με μια μοντερνα πινελια. Κεντρικοτατο, σε ενα στενακι πισω απο Duomo.
Μην το χασετε, θα χασετε!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Για όσους ταξιδέψετε στην Καλαβρία,σας παραθέτω τα επιλεγμένα εστιατόρια απο το συνδικάτο assapori..(Συνδικάτο ποιότητας των Καλαβρέζικων εστιατορίων)

  • Castrovillari:-"La Locanda di Alia",Via Jetticelle,69
  • Belvedere Marittimo:-"Sabbia d'Oro",C.da Piano delle Donne,7
  • Altomonte:-"Ristorante dell'Hotel Barbieri,Via San Nicola,30
  • Rende:-"Pantagruel",Via Pittore Santanna
  • Comigliatello Silano:-"Aquila & Edelweiss",Via Stazione,13
  • Comigliatello Silano:-"LaTavernetta",C.da Campo S.Lorenzo
  • Vido Valentia:-"La Locanda Daffina al Palazzo D' Alcontres",Corso Umberto I,160
  • Vido Valentia:-"L' Approdo",Via Roma,27
  • Palmi:-"De Gustibus",Via delle Rimembranze,58/60
  • Bagnara Calabra:-"Taverna Kerkyra"-Corso Vittorio Emanuele II,217
Consorzio Assapori promosso da Confindustria Cosenza Associazione Industriali della Provincia
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ενα πολυ μικρο εστιατοριο στο brunate. το βρηκαμε τυχαια,απο εμφανιση τιποτα το εξαιρετικο,αλλα τα πιατα που μας σερβιρε ηταν καταπληκτικα.μετα το φαγοποτι γευθηκαμε παγωμενη γκραπα και θειικο limoncelo ολα κερασμενα απο τον ιδιοκτητη!!! και απο θεα το κατι αλλο!! ολη η λιμνη como στα ποδια μας!! και εμεις απλα καθομασταν σε ενα μπαλκονακι ακουγοντας τους ντοπιους να τραγουδουν!!!
Trattoria del Bracconiere
il balcone sulle Alpi
via Roma 1
22034 Brunate
tel.031 364183
Trattoria dei Bracconieri, Brunate - Restaurant Reviews - TripAdvisor
http://www.comolake.com/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=55
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παιδιά τι έγινε η Miranda; Δεν έπρεπε να έχει πια γυρίσει; Να μας πει και πως πέρασε...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Απο το προσφατο ταξιδι μου στην Τοσκανη
Μια ακόμη καταπληκτικη γαστρονομικη εμπειρία, (τι να πρωτοθυμηθω)
Στην κεντρικη πλατεια του Greve in Chianti , στην Piazza Matteotti 22
καντε ενα διαλειμμα απο την περιήγηση σας στα βουνα και στα καστρα
και απολαυστε πεντανοστιμα πιατα ζυμαρικων κλπ και υπεροχο τοπικο κρασι σερβιρισμένο με ενα εξαιρετικα πρωτοτυπο τροπο
στο καλυτερο (κατα την αποψη ντοπιων συνδαιτυμονων μας που γνωρισαμε επιτοπου) εστιατοριο της περιοχης
Αν δεν πεινατε μπορειτε απλα να απολαυσετε την υπεροχη βεραντα του
πινοντας τον καφε σας στον πρωτο οροφο
Restaurant Greve in Chianti Ristorante Greve in Chianti Nerbone Greve Restaurants Greve in Chianti Nerbone di Greve
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
είμαι που είμαι έτοιμος να την κάνω για Τοσκάνη τον άλλο μήνα με σπρώχνεις και εσύ:D
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Παιδιά τι έγινε η Miranda; Δεν έπρεπε να έχει πια γυρίσει; Να μας πει και πως πέρασε...
Ναι Ερση μου επέστρεψα και προσπαθώ να σταθώ πάλι στα ποδια μου ..βλέπεις πέσαμε οικογενειακώς θύμα ίωσης στην αρχή ξεκίνησε απο μένα όταν βρισκόμασταν στη Ρώμη Στην αρχή νόμιζα οτι έπαθα δηλητηριαση αλλά τελικα αποδειχτηκε ίωση...Τρομερους εμμετους διαροιες και πυρετο ...μετα απο 3 μέρες και μάλιστα την μέρα που επιστρέφαμε εκδηλώθηκε με τον ίδιο τρόπο στην κόρη μου 3 μέρες μετά την επιστροφή μας επιασε τον γιο μου και το τελευταίο θύμα της είναι ο άντρας μου...
Πέρασα πολύ ωραία εμπειρία καταπληκτική αν και τα ξενοδοχεία που είχα κλεισει δυστυχώς δεν ήταν όλα καλά...Στη ρώμη ειδικά ..
Με τα φαγητα τώρα το προβλημα μου ηταν οτι δεν μπορεσα να προσαρμοστώ με ευκολία στην ώρα συνήθως τρώμε μετα τις 3 το μεσημέρι και δυστυχώς όπως ξερετε εκεινη την ώρα στην Ιταλία τα πάντα ειναι κλειστά
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Trattoria Papei, Piazza del Mercato 6 στη Σιέννα

Βρίσκεται πίσω από το Campo.
Πηγαίνουν κυρίως ντόπιοι και έχει πολλά ψητά
Σπεσιαλιτέ τους βέβαια η μπιστέκα φιορεντίνα αλλά και και η ταλιάτα την οποία και δοκιμάσαμε. Είναι ψητό χοιρινό κρέας κομμένο σαν παϊδάκια και από πάνω έχει ψιλοκομμένη ρόκα.
Μας είπαν ότι οι ντόπιοι βάζουν από πάνω και ωμό λάδι.
Επισης, έχουν και πολύ καλό χύμα ντόπιο κρασί.
Λοιπόν ναι ακολούθησα τη συμβουλή σου και έφαγα εκει οταν πήγα στη Σιένα ...καλή επιλογή εκει δοκίμασα και την ονομαστη μπριζόλα τους..μπιστέκα φιορεντίνα.
και το κρασί καλό Ισα ισα που πρόλαβα παρα λίγο να μην μας δεχτουν γιατι έκλειναν
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Λοιπον αρχιζοντας από τη Ρωμη, εχοντας επισκεφθει την αιωνια πολη 4 φορες θα τολμησω να πω οτι εχω αποκτησει γαστρονομικες αδυναμιες
1)Αγαπημενη κλασσικη επιλογη το ciampini (στην κορυφη των spanish steps, 100 μετρα αριστερα προς borghese). Λειτουργει από Απριλ-Οκτ, υπεροχο αιθριο σε διαφορα επιπεδα,θεα μεχρι τον αγιο Πετρο (σε αποζημιωνει πληρως απο την αναβαση), δοκιμαστε tonareli (ειδος χοντρου μακαρονιου σερβιρεται με κοκκινη σαλτσα) για να διαπιστωσετε τη γοητεια της απλοτητας η απλα πηγαινετε απογευματακι νωρις για καφε η παγωτο για τη θεα.
2)Στα στενα γυρω απο τα ισπανικα σκαλια, στη via viccolo de babuino, ανακαλυψτε το Edy,μικρο αλλα κουκλιστικο, εκπληκτικες μακαροναδες θαλασσινων, παρα πολυ καλο vino de la casa και ενα απο τα καλυτερα home made tiramisu.
3) Στο λοφο τζανικολο για δειπνο στο Antico Arco, μινιμαλ διακομηση,ελαχιστοι τουριστες, μοντερνα αλλα νοστιμη ιταλικη κουζινα και καταπληκτικα πρωτοτυπα γλυκα (δικαια το κατατασσουν στα δεκα καλυτερα εστιατορια της Ρωμης)
4) Πισω απο το πανθεον, στην πλατεια Santa Maria Maddalena το εστιατοριο Clemente alla Maddalena παροτι λιγο ακριβο, διαθετει ωραιο κηπο με θεα την εκκλησια,αψογο σερβις και τα πιο νοστιμα και εκλεπτυσμενα παιδακια που εχω δοκιμασει (σε αντιθεση με τα γλυκα του τα οποια δεν θα συνιστουσα, τα θεωρω υπερτιμημενα)
Επεται συνεχεια ..
Αχ προσπάθησα να φάω στο edy πράγματι μου άρεσε πολύ σαν χώρος και είναι σε ένα ήσυχο δρομάκο μακρυα απο τα σμήνη των τουριστών αλλά επειδη όπως είπα και πριν ηταν περιπου 3 το μεσημέρι μου ειπαν ευγενικα κιουζο σινιορα (καπως ετσι νομίζω )το ίδιο έπαθα και στη τρατορια armado στο Πάνθεον !
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
τα ωράρια των εστιατορίων στην Ιταλία είναι διαφορετικά από τα δικά μας δυστυχώς ή ευτυχώς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.136
Μέλη
39.271
Νεότερο μέλος
seva81

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom