Γερμανία Ιταλία Bερολίνο ή Μιλάνο

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ποιος πάει Μιλάνο αυγουστιάτικα; Και επιτέλους το κόστος του αεροπορικού δεν μπορεί να αποτελεί προτεραιότητα γιατί α) τα υπόλοιπα έξοδα είναι περισσότερα (οπότε πρέπει να δεις το συνολικό κόστος) και β) πάμε εκεί που θέλουμε όχι εκεί που μας στέλνει η κάθε loco.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
north οταν λέμε Μιλάνο εννοούμε φαντάζομαι την ευρύτερη περιοχη...Μπορεί να πάει ημερίσιες στις λίμνες,Bergamo κλπ αν δε θέλει να περιοριστεί στην πόλη
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Ποιος πάει Μιλάνο αυγουστιάτικα; Και επιτέλους το κόστος του αεροπορικού δεν μπορεί να αποτελεί προτεραιότητα γιατί α) τα υπόλοιπα έξοδα είναι περισσότερα (οπότε πρέπει να δεις το συνολικό κόστος) και β) πάμε εκεί που θέλουμε όχι εκεί που μας στέλνει η κάθε loco.
Δεν εχω παει σε καμια απο τις 2 πολεις και γι αυτο ζηταω την αποψη σας.
Δεν ειπα πως θελω να παω Μιλανο επειδη κοστιζει το αεροπορικο 100 ευρω λιγοτερα σε σχεση με το Βερολινο.
Θελω να παω και στις δυο πολεις, αλλα δεν μπορω! αρα πρεπει να επιλεξω και ζηταω την βοηθεια σας.... Με τραβαει το Βερολινο γενικα, απο χρονια, αλλα εχω και το αντιμερκελικο μεσα μου...... πλακα κανω. δεν ειναι λογος αυτος για να μην παω. απλα σκεφτομαι μηπως και στο Μιλανο θα ειναι ομορφα...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάντως 2000 ευρώ για 6 μέρες είναι πάρα πολύ καλα οπότε δεν έχει νόημα να σκέφτεστε πόσο θα κοστίσει το αεροπορικό.

Απ'αυτές εγώ θα προτιμούσα Μιλάνο αλλα για να πάω στις λίμνες Como,Maggiore και τα γύρω χωριά τους.

Στη θέση σας θα προτιμούσα μία Νάπολη με Costiera Amalfitana ή Κροατία με Δαλματικές ακτές.
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Τα ψωνια ΜΟΥ αρεσουν!!!
αλαλ δεν μπορω αν παω σε μια πολη και να γυρναω απο εμπορικο σε εμπορικο, θελω να εχει να δω και κατι....

Τα αεροπορικα αυτη την στιγμη τα βλεπω με ryanair για Μιλανο 164 ευρω ενω για Βερολινο με easyjet 249 ευρω, χωρις επιπλεον βαλιτσα. για ξενοδοχειο δεν εχω ψαξει ακομα

έψαξα στο scyscanner για αυγουστο και βρηκα με easyjet 14-20 αυγουστου 97 ευρω στο Μιλανο....αμα πατε και λιγο πιο νωρις πεφτουν και πιο πολυ....Αλλα αμα ειναι να πατε Μιλανο πρεπει να ψαχτειτε να φυγετε απο την πολη για καμια εκδρομη...! Μαζευω λεφτα να κανω κ εγω παρομοια εκδρομη!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Εγώ θα σου πρότεινα, αφού ξέρεις από τώρα ημερομηνίες, να κλείσεις αεροπορικά και ξενοδοχείο για Μιλάνο τον Αύγουστο. Να πας, να γυρίσεις, να δεις όσα μπορείς ΑΛΛΑ μην ξοδέψετε 2000 ευρώ για μια τέτοια εκδρομή. Είναι υπερβολικά .... κρατηστε τα και το φθινοπωρο πηγαίντε κι ένα Βερολίνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όταν λες ότι δε μπορείς να πας και στις δύο πόλεις , τι εννοείς?? Γιατί αν ο λόγος είναι οικονομικός, νομίζω ότι με αυτά τα χρήματα ένα ζευγαράκι κάνει άνετα και τα δύο ταξίδια!
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Το Μιλανο το σκεφτομαστε με συνδιασμο λιμνη κομο σιγουρα (αν και εχουμε ενα ανχος με τις πολλες μετακινησεις λογω απειριας στα ταξιδια στο εξωτερικο αυτονομα) Γενικα επειδη δεν εχουμε κανει πολλα ταξιδια στο εξωτερικο παρα μονο ελαχιστα θελουμε να παμε κατ' αρχας σε καποιες κυριες ευρωπαϊκες πολεις και μετα να επεκταθουμε σε δαλματικες ακτες κτλ
αν και τωρα που το σκεφτομαι σαν ιδεα για καλοκαιρι ειναι πολυ καλη...
Τωρα οταν λεω δεν μπορουμε να παμε και στις 2 εννοω λογω δουλειας..Εγω εχω αδεια απο 10-23 Αυγουστου και μετα ξανα....τον επομενο χρονο!
Οποτε πρεπει να διαλεξω μια απο τις δυο..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μιλάνο είχα πάει Αύγουστο πριν μερικά χρόνια και μου έχει μείνει σαν τραυματική εμπειρία: πολύ ζέστη και απίστευτη υγρασία. Αν κάποια στιγμή ξαναπάω θα είναι άνοιξη, άντε Ιούνιος ή φθινόπωρο. Η εκδρομή στη λίμνη Κόμο όμορφη εμπειρία παρ όλα αυτά.

Στη θέση σας θα πήγαινα Βερολίνο. Είχα πάει επίσης Αύγουστο πριν πολλά χρόνια. Δεν θυμάμαι πολλά, αλλά ο καιρός ήταν μια χαρά! Θέλω πολύ να ξαναπάω για να δω με "ενήλικο μάτι" αυτή την ενδιαφέρουσα πόλη, νομίζω ότι έχει πολύ περισσότερο ζουμί από το Μιλάνο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Έχω πάει Μιλάνο και Βερολίνο.

Αν συγκρίνω τις πόλεις και μόνο, το Βερολίνο είναι μπροστά για εμένα με τεράστια διαφορά.
Για μουσεία εννοείται Βερολίνο.
Για βόλτες πάλι Βερολίνο θα προτιμούσα.
Το Μιλάνο δεν θα το σύγκρινα καν προσωπικά αν δεν υπήρχε η λίμνη του κόμο που το ανεβάζει πάρα πολύ σαν επιλογή αλλά και πάλι Βερολίνο ψηφίζω :)
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Δεν συγκρίνονται οι δυο πόλεις εννοειται! Βερολίνο by far! Έχει απίστευτα πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε μέσα σε 5 μέρες και δε θα χρειασττεί να μετακινηθείτε και σε άλλη πόλη, οπως ενδεχομένως στο Μιλάνο, αφού απο μόνο του τις 5 μέρες δεν μπορει να τις εξαντλήσει.
Λίγο υπερβολικό το ποσό μου φαίνεται, εγώ θα επένδυα τέτοιο ποσό σε ταξίδι εκτός Ευρώπης, αλλά αν τα πράγματα είναι τόσο πιεσμένα και δεν μπορείς να εχεις άλλη άδεια, πάτε Berlin με κλειστά μάτια και ευχαριστηθείτε το!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.375
Likes
3.824
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μείνετε 1-2 μέρες Μιλάνο κ ανεβείτε στις λίμνες Κόμο (νοικιάστε αυτοκίνητο)
Πάρτε κ μαγιό μαζί --- Επίσης δείτε Μπέργκαμο κ αν έχετε χρόνο πεταχτείτε απέναντι στο Λουγκάνο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom