2024 ! Που θα πάμε ? ε ? που ?

Μηνύματα
50
Likes
125
Έχοντας φτάσει στα μισά της χρονιάς ήδη, για το πρώτο εξάμηνο του 2024 έχω μετρήσει:
- 25 ταξίδια
- 21 αναγνωρισμένες χώρες (μόνο οι 2 νέες)
- 51 nomadmania regions
- 83 πτήσεις
- 86 διανυκτερεύσεις σε καταλλύματα, 2 σε ελεύθερο κάμπιγκ και 3 σε αεροδρόμια
- 115 ημέρες ταξιδιού
- 17 υπεραστικά τρένα
- 29 υπεραστικά λεοφωρεία
- 4 ημέρες εννικοίασης αυτοκινήτου
- 3 πολυήμερα οργανωμένα και 3 ακόμα ημερήσιες εκδρομές
- Ταξί σε 21 πόλεις
- ΜΜΜ σε 20 πόλεις
- 3 καράβια
- 49 αλλαγές ώρας
- 8 επίγεια σύνορα
- Συναλλαγές σε 18 διαφορετικά νομίσματα.

Τα ταξίδια εν τάχει:
- Επιστροφή από Μπαγκλαντές μέσω Κουβέιτ και Καΐρου
- Βενετία, Τεργέστη, Πάντοβα
- HAE
- Λονδίνο
- Ρώμη
- Παρίσι
- Σαραγόσα
- Λιχτενστάιν/Ζυρίχη
- Αφγανιστάν και λίγο HAE
- Σόφια
- Βοσνία
- Μπάρι, Τέρμολι, Πεσκάρα, Σαν Μαρίνο, Ρίμινι
- Ανδόρρα
- Μπρίστολ/Μπάθ
- Τίρανα - Εδιμβούργο
- Κρήτη
- Αλγερία
- Παρίσι
- Μάλτα
- Κατάνια
- Όσλο
- Νορμανδία - Κρήτη
- Πράγα - Κάρλσμπαντ
- Βουκουρέστι - Μολδαβία - Υπερδνειστερία - Γκαγκαουζία.
- Σαντορίνη

Έπεται συνέχεια. Τους προσεχείς μήνες:
- Ιταλία (Ούρμπινο - Ανκόνα)
- Λονδίνο - Κρήτη
- Κρακοβία - Κρήτη
- Μαυροβούνιο
- Κρήτη
- Λιθουανία
- Κροατία
- Βιέννη
- Λονδίνο
και έπεται συνέχεια.
Θα μπορούσαμε να είχαμε και μια εικόνα για το πόσο βγήκαν συνολικά τα αεροπορικά και οι διαμονές;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.782
Likes
51.135
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχοντας φτάσει στα μισά της χρονιάς ήδη, για το πρώτο εξάμηνο του 2024 έχω μετρήσει:
- 25 ταξίδια
- 21 αναγνωρισμένες χώρες (μόνο οι 2 νέες)
- 51 nomadmania regions
- 83 πτήσεις
- 86 διανυκτερεύσεις σε καταλλύματα, 2 σε ελεύθερο κάμπιγκ και 3 σε αεροδρόμια
- 115 ημέρες ταξιδιού
- 17 υπεραστικά τρένα
- 29 υπεραστικά λεοφωρεία
- 4 ημέρες εννικοίασης αυτοκινήτου
- 3 πολυήμερα οργανωμένα και 3 ακόμα ημερήσιες εκδρομές
- Ταξί σε 21 πόλεις
- ΜΜΜ σε 20 πόλεις
- 3 καράβια
- 49 αλλαγές ώρας
- 8 επίγεια σύνορα
- Συναλλαγές σε 18 διαφορετικά νομίσματα.

Τα ταξίδια εν τάχει:
- Επιστροφή από Μπαγκλαντές μέσω Κουβέιτ και Καΐρου
- Βενετία, Τεργέστη, Πάντοβα
- HAE
- Λονδίνο
- Ρώμη
- Παρίσι
- Σαραγόσα
- Λιχτενστάιν/Ζυρίχη
- Αφγανιστάν και λίγο HAE
- Σόφια
- Βοσνία
- Μπάρι, Τέρμολι, Πεσκάρα, Σαν Μαρίνο, Ρίμινι
- Ανδόρρα
- Μπρίστολ/Μπάθ
- Τίρανα - Εδιμβούργο
- Κρήτη
- Αλγερία
- Παρίσι
- Μάλτα
- Κατάνια
- Όσλο
- Νορμανδία - Κρήτη
- Πράγα - Κάρλσμπαντ
- Βουκουρέστι - Μολδαβία - Υπερδνειστερία - Γκαγκαουζία.
- Σαντορίνη

Έπεται συνέχεια. Τους προσεχείς μήνες:
- Ιταλία (Ούρμπινο - Ανκόνα)
- Λονδίνο - Κρήτη
- Κρακοβία - Κρήτη
- Μαυροβούνιο
- Κρήτη
- Λιθουανία
- Κροατία
- Βιέννη
- Λονδίνο
και έπεται συνέχεια.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
635
Likes
2.868
Θα μπορούσαμε να είχαμε και μια εικόνα για το πόσο βγήκαν συνολικά τα αεροπορικά και οι διαμονές;
για ποιο λογο; στη τιμη παιζουν πολλα ρολο. ποτε εγινε η αγορα, αν συνδιαστηκε με μιλια κλπ.
για καποιον μπορει να στοιχισει Α για καποιον αλλο 50Α
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
342
Likes
389
Έχοντας φτάσει στα μισά της χρονιάς ήδη, για το πρώτο εξάμηνο του 2024 έχω μετρήσει:
- 25 ταξίδια
- 21 αναγνωρισμένες χώρες (μόνο οι 2 νέες)
- 51 nomadmania regions
- 83 πτήσεις
- 86 διανυκτερεύσεις σε καταλλύματα, 2 σε ελεύθερο κάμπιγκ και 3 σε αεροδρόμια
- 115 ημέρες ταξιδιού
- 17 υπεραστικά τρένα
- 29 υπεραστικά λεοφωρεία
- 4 ημέρες εννικοίασης αυτοκινήτου
- 3 πολυήμερα οργανωμένα και 3 ακόμα ημερήσιες εκδρομές
- Ταξί σε 21 πόλεις
- ΜΜΜ σε 20 πόλεις
- 3 καράβια
- 49 αλλαγές ώρας
- 8 επίγεια σύνορα
- Συναλλαγές σε 18 διαφορετικά νομίσματα.

Τα ταξίδια εν τάχει:
- Επιστροφή από Μπαγκλαντές μέσω Κουβέιτ και Καΐρου
- Βενετία, Τεργέστη, Πάντοβα
- HAE
- Λονδίνο
- Ρώμη
- Παρίσι
- Σαραγόσα
- Λιχτενστάιν/Ζυρίχη
- Αφγανιστάν και λίγο HAE
- Σόφια
- Βοσνία
- Μπάρι, Τέρμολι, Πεσκάρα, Σαν Μαρίνο, Ρίμινι
- Ανδόρρα
- Μπρίστολ/Μπάθ
- Τίρανα - Εδιμβούργο
- Κρήτη
- Αλγερία
- Παρίσι
- Μάλτα
- Κατάνια
- Όσλο
- Νορμανδία - Κρήτη
- Πράγα - Κάρλσμπαντ
- Βουκουρέστι - Μολδαβία - Υπερδνειστερία - Γκαγκαουζία.
- Σαντορίνη

Έπεται συνέχεια. Τους προσεχείς μήνες:
- Ιταλία (Ούρμπινο - Ανκόνα)
- Λονδίνο - Κρήτη
- Κρακοβία - Κρήτη
- Μαυροβούνιο
- Κρήτη
- Λιθουανία
- Κροατία
- Βιέννη
- Λονδίνο
και έπεται συνέχεια.
Σορυ αλλά πόσες ημέρες άδεια το έτος έχεις ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.782
Likes
51.135
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σορυ αλλά πόσες ημέρες άδεια το έτος έχεις ?
Δε χρειάζονται όλοι άδεια για να ταξιδέψουν, άλλοι πάιρνουν τον υπολογιστή τους μαζί και κάνουν remote working, άλλοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, άλλοι έχουν επιχειρήσεις που τις τρέχουν κι από το τηλέφωνο, άλλοι είναι συνταξιούχοι, άλλοι δουλεύουν σεζόν χώρια που οι 86 διανυκτερεύσεις σε καταλύματα στα 26 ΠΣΚ που είχε μέχρι στιγμής η χρονιά σημαίνει ότι μπορεί να πήρε και ελάχιστη άδεια (λογικά αυτή για να πάει στο Μπαγκλαντές) αφού σε κάθε ΠΣΚ είναι 2-3 διανυκτερεύσεις, ακόμη κι αν υποθέσουμε πως μιλάμε για μισθωτό. Και δεν υπολογίζουμε ότι ίσως να υπήρξε και κάποιο επαγγελματικό ταξίδι (δε μιλάω για τον συγκεκριμένο αλλά για οποινδήποτε έχει τέτοια συγκομιδή). Έχω φίλο που πέρυσι ΔΕΝ ταξίδεψε μόνο ένα ΣΚ, κι αυτό για να δει το Φ4.
 
Μηνύματα
50
Likes
125
για ποιο λογο; στη τιμη παιζουν πολλα ρολο. ποτε εγινε η αγορα, αν συνδιαστηκε με μιλια κλπ.
για καποιον μπορει να στοιχισει Α για καποιον αλλο 50Α
1. πάντα στους απολογισμούς των ταξιδιών του ο αγαπητός @taver μεταξύ άλλων μας δίνει μια ακριβέστατη εικόνα για το κόστος των αεροπορικών του. για παράδειγμα, για το 2023, είχε ο ίδιος γράψει ότι το συνολικό κόστος των αεροπορικών του ανήρθε στα €7.280,80 παραθέτοντας μας μάλιστα και τον ακριβή αριθμό μιλίων που χρησιμοποίησε.
2. το 99% των μελών εδώ στο φόρουμ συνδέει τις αγορές του με μίλια και αρκετοί από αυτούς μοιράζονται και χρήσιμες πληροφορίες για τα ακριβή κόστη και τις περιόδους που τα κλείνουν. πόσο μάλλον ένα μέλος για πολλούς πρότυπο όπως είναι ο @taver
3. δε ρώτησα εσένα
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
968
Likes
4.429
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
2. το 99% των μελών εδώ στο φόρουμ συνδέει τις αγορές του με μίλια και αρκετοί από αυτούς μοιράζονται και χρήσιμες πληροφορίες για τα ακριβή κόστη και τις περιόδους που τα κλείνουν. πόσο μάλλον ένα μέλος για πολλούς πρότυπο όπως είναι ο taver
Ευτυχώς όχι για τόσους πολλούς, γιατί με τα ξεπροβοδίσματά του ανά καιρούς το forum θα είχε καταντήσει blog.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.609
Likes
5.732
πόσο μάλλον ένα μέλος για πολλούς πρότυπο όπως είναι ο @taver
Καλά ας χαλαρώσουμε και λίγο. Ο άνθρωπος κάνει ότι κάνει (και καλά κάνει) αλλά για κανένα λόγο δεν αποτελεί πρότυπο για πάρα πολλούς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.536
Likes
29.495
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα μπορούσαμε να είχαμε και μια εικόνα για το πόσο βγήκαν συνολικά τα αεροπορικά και οι διαμονές;
Είμαι φορολογούμενος της ΙΓ ΔΟΥ Αθηνών και όλα μου τα εισοδήματα είναι δηλωμένα μέχρι δεκάρας.
Για λόγους προσωπικών δεδομένων, αυτή θα είναι η απολύτως τελευταία φορά που δίνω δημόσια οικονομικά στοιχεία για τα ταξίδια μου.

Από τις 86 Διαμονές, οι 19 ήταν μέρος οργανωμένων πακέτων, οπότε δεν γνωρίζω την επιμέρους τιμή της διαμονής. Από τις υπόλοιπες 67, οι 6 ήταν δωρεάν σε σπίτι, 23 σε κλασσικά δωμάτια με μπάνιο, 9 σε ιδιωτικά δωμάτια με πρόσβαση σε κοινόχρηστο μπάνιο, 29 σε κοιτώνες hostel), και κόστισαν €3023.90

Για τις πτήσεις αυτού το εξαμήνου ξόδεψα συνολικά €5316.17 . Στην τιμή περιλαμβάνονται και €46.00 ακυρωτικά τέλη award εισιτηρίων της A3, καθώς και ότι πλήρωσα για επιλογές θέσης, Upgrade Challeneges κ.ο.κ. Επίσης, ξόδεψα και 72470 μίλια A3.

Αν εξαιρέσεις τις 6 πτήσεις με την Αφγανική εταιρία Kam Air, που είναι ιδιαίτερα ακριβή, οι υπόλοιπες 77 πτήσεις κόστισαν €4420.81 .

(οι μετατροπές διαφόρων νομισμάτων σε ευρώ είναι με την επίσημη ισοτιμία της μέρας πληρωμής, καθώς οι πληρωμές, στα καταλύμματα κυρίως, έγιναν σε διάφορα νομίσματα).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.536
Likes
29.495
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε χρειάζονται όλοι άδεια για να ταξιδέψουν, άλλοι πάιρνουν τον υπολογιστή τους μαζί και κάνουν remote working, άλλοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, άλλοι έχουν επιχειρήσεις που τις τρέχουν κι από το τηλέφωνο, άλλοι είναι συνταξιούχοι, άλλοι δουλεύουν σεζόν χώρια που οι 86 διανυκτερεύσεις σε καταλύματα στα 26 ΠΣΚ που είχε μέχρι στιγμής η χρονιά σημαίνει ότι μπορεί να πήρε και ελάχιστη άδεια (λογικά αυτή για να πάει στο Μπαγκλαντές) αφού σε κάθε ΠΣΚ είναι 2-3 διανυκτερεύσεις, ακόμη κι αν υποθέσουμε πως μιλάμε για μισθωτό. Και δεν υπολογίζουμε ότι ίσως να υπήρξε και κάποιο επαγγελματικό ταξίδι (δε μιλάω για τον συγκεκριμένο αλλά για οποινδήποτε έχει τέτοια συγκομιδή). Έχω φίλο που πέρυσι ΔΕΝ ταξίδεψε μόνο ένα ΣΚ, κι αυτό για να δει το Φ4.
Στο Μπαγκλαντές είχα άδεια το 2023, το 2024 δε χρειάστηκε (επέστρεψα στη δουλειά 2/1). Η ως τώρα άδεια πήγε σε Αφγανιστάν και Αλγερία. Έχω βέβαια ως τώρα και 10 ημέρες τηλεεργασίας από διάφορα μέρη (που σημαίνει κλεισμένος μέσα και πάνω από ένα Laptop, δεν είναι ταξίδι).

Ωραίος ο φίλος σου, σαν κι εμένα (κι εγώ ένα ΣΚ έμεινα, αλλά όχι για το Φ4). Δεν πίστευα ότι υπήρχε κι άλλος :)
 

bandit650

Member
Μηνύματα
635
Likes
2.868
2. το 99% των μελών εδώ στο φόρουμ συνδέει τις αγορές του με μίλια και αρκετοί από αυτούς μοιράζονται και χρήσιμες πληροφορίες για τα ακριβή κόστη και τις περιόδους που τα κλείνουν. πόσο μάλλον ένα μέλος για πολλούς πρότυπο όπως είναι ο @taver
3. δε ρώτησα εσένα
2. Δε είναι το 99% που χρησιμοποιεί μίλια. Εγώ ας πούμε δεν χρησιμοποιώ. Ο λόγος απλός. Όταν κάνεις 1 η 2 ταξίδια το χρόνο δε μαζεύεις μίλια. Επίσης δε ξέρω από πολύ καιρό πριν πότε θα έχω άδεια.
3. Τώρα που απάντησε και έδωσε τα στοιχεία εσύ τι κέρδισες; Δε μας απάντησες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.394
Μηνύματα
890.438
Μέλη
39.048
Νεότερο μέλος
Annoula Maniat

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom