11/5/11 Συμμετοχή των Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας και της ΟΣΥΠΑ στην απεργία ΑΔΕΔΥ

thessaris

Member
Μηνύματα
617
Likes
922
Κατ' αρχήν πρέπει να μάθεις αν θα γίνει 24ωρη απεργία των ελεγκτών ή αν θα συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις με 4ωρη στάση εργασίας όπως κάνουν συνήθως (όπως συνέβη στη δική μου την περίπτωση πριν 2,5 μήνες). Αν η στάση είναι 12-4 και η πτήση σου είναι σε άλλη ώρα ασφαλώς και δεν επηρεάζεσαι από την κινητοποίηση. Επίσης συνήθως, ακόμα κι αν πέφτει η πτήση πάνω στη στάση, αυτή μεταφέρεται την ώρα που τελειώνει η στάση.
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Mε έπιασε η καρδιά μου μόλις είδα τον τίτλο! Πετάω την Πέμπτη 12, ελπίζω να μη γίνει καμία στραβή!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Δεν το γνώριζα ότι υπάρχουν μέρες που ''συνήθως'' γίνονται οι απεργίες. Γνωρίζεις μήπως τα δεδομένα για την αλλαγή ημερομηνίας στα εισιτήρια;

οι αεροπορικές εταιρείες συνηθως γνωρίζουν 1-2 μερες πριν για την απεργία..οποτε η σε μεταφέρουν σε άλλη ημερομηνία η σου επιστρεφουν τα χρηματα των εισητηρίων χωρίς πεναλτυ αν δεν βολευεσαι......αν σημερα εσυ πας να αλλαξεις τα εισητηρια σου φοβουμενος την απεργία θα πληρώσεις πεναλτυ...οσο χρεωνει η καθε εταιρεία..
εγω ταξιδευα για ελβετια 15/12/10 οταν ηταν η 24ωρη πανελλαδική και επειδη δεν ηθελα να αντραπουν τα δεδομενα μου στο ταξιδι πληρωσα πεναλτυ,πηρα μια βραδια ξενοδοχειο επιπλέον και εφυγα 14/12....εννοειται οτι στις 15/12/10 δεν πεταξε τιποτα...

αμα προσεξεις λίγο θα δεις οτι οι πανελλαδικες τελευταιες απεργιες γινονται τετάρτη..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.140
Likes
3.064
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν υπάρχουν μέρες που ''συνήθως'' γίνονται οι απεργίες
ως επι το πλειστον γινονται παντα τεταρτη ή πεμπτη και σχεδον ποτε (απο οσο θυμαμαι) παρασκευη ή δευτερα
εκτος αν ειναι πχ 48ωρες κυλιομενες, 5μερες κλπ κλπ οποτε ειναι αλλη φαση...
συνηθως μια 24ωρη ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ γινεται τεταρτη ή πεμπτη
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
δεν υπάρχουν μέρες που ''συνήθως'' γίνονται οι απεργίες
ως επι το πλειστον γινονται παντα τεταρτη ή πεμπτη και σχεδον ποτε (απο οσο θυμαμαι) παρασκευη ή δευτερα
εκτος αν ειναι πχ 48ωρες κυλιομενες, 5μερες κλπ κλπ οποτε ειναι αλλη φαση...
συνηθως μια 24ωρη ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ γινεται τεταρτη ή πεμπτη
Προτιμούνται οι μέρες Τρίτη - Τετάρτη - Πέμπτη και όχι οι μέρες Δευτέρα και Παρασκευή για δύο λόγους, οι οποίοι στην ουσία είναι ένας.

α) για να μη θεωρηθεί από το κοινό ότι το πάνε για τριήμερο.
β) για να λάβουν πράγματι μέρος στην απεργία οι ενδιαφερόμενοι και επιπλέον να πάνε στις πορείες και όχι να το κάνουν τριήμερο.

Με μια φράση: Οι απεργίες κυρήσσονται κυρίως μεσοβδόμαδα για την αποφυγή μετατροπής της απεργίας σε τριήμερες διακοπές. :D
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Eίναι φοβερό... Στην Ελλάδα πρέπει να υπολογίζουμε και τον παράγοντα "απεργία" πριν να κλείσουμε ταξίδι... Γι'αυτό είμαστε τρομερά "ευφυής" λαός...
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Eίναι φοβερό... Στην Ελλάδα πρέπει να υπολογίζουμε και τον παράγοντα "απεργία" πριν να κλείσουμε ταξίδι... Γι'αυτό είμαστε τρομερά "ευφυής" λαός...
Είναι όντως φοβερό. Αναρωτιέμαι αν σε άλλες χώρες του κόσμου οι πολίτες ζούνε κάτω από παρόμοιες συνθήκες. Για κάτσε να το ψάξω λίγο στο ίντερνετ.


......μούμπλε, μούμπλε........................ (2' αργότερα, δεν έκανα και διεξοδικό ψάξιμο. Περίοδος στοιχείων 1996-2000)

Ωπ! κοίτα τι βρήκα! Strikes by country. Definition, graph and map.
Πρώτοι-πρώτοι θα είμαστε. Χμμμμ, όχι. Δεύτεροι; ... όχι. Τρίτοι;;; .... πάλι όχι;;; Μα καλά, 13οι είμαστε;;! Κάτω από την Δανία, την πλούσια Ισλανδία, την αδερφή Ισπανία, την κρύα Νορβηγία, την Κορέα :shock:, το θαύμα Ιρλανδία, την (αγαπημένη μου) ιστορικά μαχόμενη Γαλλία, και ... τις ΦΑΚΙΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΕΪΤΣ!!!!

Ε, πάει, χάλασε ο κόσμος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.838
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι όντως φοβερό. Αναρωτιέμαι αν σε άλλες χώρες του κόσμου οι πολίτες ζούνε κάτω από παρόμοιες συνθήκες. Για κάτσε να το ψάξω λίγο στο ίντερνετ.


......μούμπλε, μούμπλε........................ (2' αργότερα, δεν έκανα και διεξοδικό ψάξιμο. Περίοδος στοιχείων 1996-2000)

Ωπ! κοίτα τι βρήκα! Strikes by country. Definition, graph and map.
Πρώτοι-πρώτοι θα είμαστε. Χμμμμ, όχι. Δεύτεροι; ... όχι. Τρίτοι;;; .... πάλι όχι;;; Μα καλά, 13οι είμαστε;;! Κάτω από την Δανία, την πλούσια Ισλανδία, την αδερφή Ισπανία, την κρύα Νορβηγία, την Κορέα :shock:, το θαύμα Ιρλανδία, την (αγαπημένη μου) ιστορικά μαχόμενη Γαλλία, και ... τις ΦΑΚΙΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΕΪΤΣ!!!!

Ε, πάει, χάλασε ο κόσμος.
1996-2000. Δηλαδή πριν 15 χρόνια. Πόσο διαφορετικά ήταν τότε τα πράγματα.... (Αλήθεια, στο strikes περιλαμβάνονται και οι "στάσεις εργασίας", οι "αποχές από υπερωρίες", και οι διάφοροι τρόποι που έχουν εφεύρει οι Ελληνάρες ώστε και να απεργούν και να πληρώνονται ταυτόχρονα???)

Επιπλέον υπενθυμίζω ότι η λίστα δεν είναι ανηγμένη σε αναλογία με τον πληθυσμό κάθε χώρας... (Κι ότι μια απεργία στις ΗΠΑ σχεδόν ποτέ δεν αφορά όλη τη χώρα).

Επίσης, η στατιστική δε μας λέει πόσες από τις απεργίες προκυρύσσονται εκβιαστικά στις μέρες με τη μεγαλύτερη επίπτωση στο κοινό. Και δε μας λέει πόσες από τις απεργίες προκυρύσσονται με επαρκή χρόνο προειδοποίησης....
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Α να γεια σου taver...

Kαι happiness, κάνω αμάν να μαζέψω τα χρήματα για να κάνω ένα ταξίδι, δε μου περισεύουν στο να τα πετάω επειδή σχεδόν τίποτα δε λειτουργεί απόλυτα σωστά σε αυτή τη χώρα... Επειδή θα με ειδοποιήσουν τελευταία στιγμή, και θα πληρώσω τα κέρατα μου για να βρω ξενοδοχείο για μια μέρα πριν, ή θα πληρώσω άδικα μία νύχτα αν πάω μια μέρα μετά... Ή μήπως να κλείσω για καλό και για κακό 2-3 εισιτήρια μέσα σε μία εβδομάδα 5-6 μήνες πριν να τη βγάλω φτηνά; Ωπα μια στιγμή, αυτό είναι ηλίθιο και άχρηστο. Α είναι και άκυρο, όπως είναι (πλέον) τα στατιστικά μίας δεκαετία πριν.

Και στο προηγούμενό μου ταξίδι, λόγω απεργιών των ΜΜΜ, και όταν πήγαινα αλλά και όταν επέστρεφα μία εβδομάδα μετά, πλήρωσα ταξί σχεδόν όσο το αεροπορικό εισιτήριο. Ήμουν διπλά άτυχη...? Ευτυχως δεν έχω υπάρξει ούτε καν μονά άτυχη όσες φορές έχω πάει έξω.

Και όχι, επειδή ήμασταν 13οι, και όχι 1οι - 2οι, δε θα καμαρώσω... Δηλαδή τι, το μη χείρον βέλτιστον;
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ως επι το πλειστον γινονται παντα τεταρτη ή πεμπτη και σχεδον ποτε (απο οσο θυμαμαι) παρασκευη ή δευτερα

Mάλλον τα ίδια λέμε...
 

eleni5

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γνώριζει κάποιος-α αν η απεργία την Τετάρτη επηρεάζει το Ελ. Βενιζέλος;
Ευχαριστώ.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αν εχει προκυρηχθεί 24ωρη πανελλαδικη απεργία ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ...ναι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.165
Μέλη
39.289
Νεότερο μέλος
Gåleånô

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom