11/5/11 Συμμετοχή των Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας και της ΟΣΥΠΑ στην απεργία ΑΔΕΔΥ

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
1996-2000. Δηλαδή πριν 15 χρόνια. Πόσο διαφορετικά ήταν τότε τα πράγματα....
Πόσο; Οκ. Το ξέρω ότι τον τελευταίο χρόνο οι απεργίες έχουν πολλαπλασιαστεί λόγω του μνημονίου, αλλά ... hellooo? το ίδιο έχουν κάνει και σε όλες τις άλλες χώρες που "υποφέρουν" από μαζικές αντιεργατικές αλλαγές. Δεν ξέρω εάν αναφέρεσαι στον τελευταίο χρόνο. Και δεν ξέρω εσύ προσωπικά πόσο όψιμα άρχισες να υιοθετείς την κλασική γκρίνια περί "παράνομων και καταχρηστικών" απεργιών, αλλά εγώ την γκρίνια αυτή την θυμάμαι από παιδί, οπότε στοιχεία 15-10 χρόνων πριν προσωπικά μου λένε πολλά γιατί και τότε την ίδια γκρίνια άκουγα γύρω μου. Και εν τέλει, προφανώς έαν είχα βρει πιο πρόσφατα στοιχεία θα τα παρέθετα. Μήπως έχεις εσύ να παραθέσεις κάτι που να μοιάζει με στατιστικό στοιχείο; ή μονο αυτά που υπάρχουν στο κεφάλι σου ;
(Αλήθεια, στο strikes περιλαμβάνονται και οι "στάσεις εργασίας", οι "αποχές από υπερωρίες", και οι διάφοροι τρόποι που έχουν εφεύρει οι Ελληνάρες ώστε και να απεργούν και να πληρώνονται ταυτόχρονα???)
Ρε taver, επειδή σε βλέπω που σε παραπληροφορούν, κάνε ένα πείραμα ρε παιδί μου. Έτσι από περιέργεια. Κάνε μία φορά απεργία, ή στάση εργασίας ή μη δουλέψεις υπερωρίες (αν κάνεις και τις πληρώνεσαι μέχρι τώρα), και πες μας μετά εάν πληρώθηκες έστω και μία ώρα από αυτές που δεν δούλεψες. Γιατί εγώ που συνολικά έχω χάσει κανά-δυο χιλιάρικα ευρώ (είμαι νέα ακόμα) από απεργίες και στάσεις εργασίας, θα ήθελα πολύ να ξέρω τα αποτελέσματα του πειράματος.
Επιπλέον υπενθυμίζω ότι η λίστα δεν είναι ανηγμένη σε αναλογία με τον πληθυσμό κάθε χώρας... (Κι ότι μια απεργία στις ΗΠΑ σχεδόν ποτέ δεν αφορά όλη τη χώρα).
Τα στοιχεία είναι αναγμένα ανά 1000 εργάτες της κάθε χώρας. και ούτε στην Ελλάδα οι απεργίες αφορούν ως επί το πλείστον όλη την χώρα. Σε κάθε χώρα οι απεργίες είναι συνήθως κλαδικές και πολύ λιγότερες οι παν-κρατικές. Οι δε ΗΠΑ είναι ειδική περίπτωση, καθώς φαντάζομαι το αντίστοιχο "πανελλαδικό" σε αυτούς μεταφράζεται σε "παν-state". Χλωμό το βλέπω να έχει γίνει ποτέ σε όλα τα states ταυτόχρονη απεργία.
Επίσης, η στατιστική δε μας λέει πόσες από τις απεργίες προκυρύσσονται εκβιαστικά στις μέρες με τη μεγαλύτερη επίπτωση στο κοινό. Και δε μας λέει πόσες από τις απεργίες προκυρύσσονται με επαρκή χρόνο προειδοποίησης....
Όχι δεν μας λέει. Αλλά δεν μας το λέει και κανένα άλλο στοιχείο. Μήπως ξέρεις εσύ ποια είναι η συνήθης πρακτική στο εξωτερικό; Κι αν ναι, από ποια πηγή; Μη μου linkάρεις Πρετεντέρη μόνο....
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
εγω παντως για καλο και για κακο ακυρωσα την πρωτη βραδια στο ξενοδοχειο ωστε να μην χρεωθουμε τζαμπα!οποτε μια μερα λιγοτερη στην Αιωνια πολη!:(
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Σας ενημερώνω ότι άλλαξα τα εισιτήριά μου με δική μου επιβάρυνση για την προηγούμενη μέρα. Το καλό είναι ότι αυτή τη μέρα παραπάνω μπορώ να την αξιοποιήσω με μία ημερήσια στη Μπρατισλάβα, όπου δεν έχω ξαναπάει. Άλλωστε, αυτή την καημένη όλοι την καίνε με ημερήσια, οπότε ας το κάνω κι εγώ, έτσι για μια πρόχειρη γεύση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.838
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σας ενημερώνω ότι άλλαξα τα εισιτήριά μου με δική μου επιβάρυνση για την προηγούμενη μέρα. Το καλό είναι ότι αυτή τη μέρα παραπάνω μπορώ να την αξιοποιήσω με μία ημερήσια στη Μπρατισλάβα, όπου δεν έχω ξαναπάει. Άλλωστε, αυτή την καημένη όλοι την καίνε με ημερήσια, οπότε ας το κάνω κι εγώ, έτσι για μια πρόχειρη γεύση.
Το κακό δεν είναι ότι καίνε τη Μπρατισλάβα. Το κακό είναι ότι "καίνε" τη χώρα ολόκληρη, η οποία έχει πολλά να δείξει/δώσει...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
έκανες το καλύτερο!!!!να περάσεις καλά!!!
 

stefg

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Γεια σας. Δυστυχώς και εμένα η πτήση μου είναι για Τετάρτη. Και ενημερώθηκα μόλις σήμερα για την απεργία... Ποια είναι η καλύτερη κίνηση; Άμεση μεταφορά του εισιτηρίου τώρα που υπάρχει διαθεσιμότητα, πληρώνοντας και την ποινή των 42 ευρώ; Κλείσιμο διαφορετικού εισιτηρίου και μετά να περιμένω να πάρω πίσω τα χρήματα για αυτό που ακυρώθηκε; Θα τα πάρω όμως πίσω; Ή να περιμένω να με ενημερώσουν από την εταιρεία; Παρακαλώ, βοηθήστε...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ειναι δυσκολο να σου συστησουμε τι να κάνεις....εγω αλλαξα με κοστος γιατι ηθελα να μην τιναχθει το ταξιδι μου στον αερα και δεν μπορουσα να ζω με το αγχος για το τι θα γινει....αν δεν σε νοιαζει αν πας τωρα η αργοτερα και δεν εχεις πληρωσει ξενοδοχεία..το αφηνεις να σε ενημερωσει η εταιρεία και αλλαζεις ημερομηνίες....
το να κλεισεις νεο εισητηριο,εξαρταται παλι απο εσενα υπολογίζοντας το κοστος της νεας κρατησης με αυτα που ηδη εχεις πληρωσει συν το πεναλτυ.....τα χρηματα σου δεν τα χάνεις...θα σου επιστραφουν περιπου σε ενα μήνα απο την εταιρεία...
 

stefg

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Κάποιο άτομο που δουλεύει στο αεροδρόμιο μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να κηρυχθεί η απεργία παράνομη και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... Θα δούμε.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Κάποιο άτομο που δουλεύει στο αεροδρόμιο μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να κηρυχθεί η απεργία παράνομη και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... Θα δούμε.
Εμένα μου είπαν ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τέτοιες απεργίες κρίνονται παράνομες και, αντ' αυτών, γίνονται στάσεις εργασίας. Μετά το τέλος της στάσης, η πτήση σου πετάει κανονικά.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η συγκεκριμένη απεργία δεν μπορεί να κηρυχθεί παράνομη γιατί είναι στα πλαίσια της 24ωρης που έχει προκηρύξει η ΑΔΕΔΥ και η οποία είναι νομιμότατη.

Οι ΕΕΚ από εκεί και πέρα αποφασίζουν αν θα συμμετάσχουν (το οποίο ήδη έχουν κάνει) καθώς και για πόσες ώρες.

Το ίδιο συμβαίνει και με οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που ανήκει στην ΑΔΕΔΥ ή στη ΓΣΕΕ.
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
αντε παλι να ξανακλεισουμε ξενοδοχειο!με τα νευρα μας και τα λεφτα μας παιζουν οι βολεμενοι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.165
Μέλη
39.289
Νεότερο μέλος
Gåleånô

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom