1 Σεπτεμβριου - Τελικα θα εφαρμοστεί η οδηγία για τις αποσκευές?

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Δημοσιογραφοι της πλακας. Copy paste ουτε ρεπορταζ δεν μπορουν να κανουν. Για να το διακωμωδησω κιολας, μεχρι και η chat gpt ειναι πιο ενημερωμενη απο τους δημοσιογραφους της πλακας. Απαντηση στην ερωτηση αν οι πληροφοριες ισχυουν:

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μέχρι στιγμής, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν έχει ανακοινώσει καμία νέα κανονιστική ρύθμιση που να αφορά συγκεκριμένες προδιαγραφές για αποσκευές στην αεροπορική καμπίνα αναφορικά με το βάρος, τις διαστάσεις ή τον αριθμό τους που να ισχύει από την 1η Σεπτεμβρίου 2024.

Οι αεροπορικές εταιρείες εξακολουθούν να καθορίζουν τις δικές τους πολιτικές για τις αποσκευές χειρός και οι διαστάσεις, το βάρος και ο αριθμός των αποσκευών που επιτρέπονται στην καμπίνα εξαρτώνται από την κάθε εταιρεία. Αν υπάρξουν σχετικές αλλαγές ή ρυθμίσεις από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αυτές θα ανακοινωθούν επίσημα και θα κοινοποιηθούν στο κοινό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.898
Likes
12.804
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Travelfox

Member
Μηνύματα
38
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Κι εγω που ξεκινησα το θέμα δεν εχω βγαλει τελικο συμπερασμα. Αντικρουομενες οι αποψεις ομως επειδη θα προτιμησω να ειμαι καλυμμενη αυτες τις μερες που ψαχνω να κλεισω ταξιδι θα πληρωσω κανονικα την βαλιτσα καμπινας μου γιατι δε θελω εκπληξεις!!!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
516
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Στο τηλεφωνικό κέντρο της Aegean μου είπαν μόλις τώρα αυτολεξεί πως βάσει κανονισμού σε ΟΛΕΣ τις αεροπορικές πλέον δικαιούμαστε προσωπικό αντικείμενο ΚΑΙ χειραποσκευή έως 10 κιλών, ανεξαρτήτως ναύλου!
 

patrizia

Member
Μηνύματα
241
Likes
296
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Οι Low cost θα συμμορφωθουν με αυτό? Γιατί στη ryanair.com έχει το basic που έχει μονο μια μικρή τσαντα και δεν θα συμφέρει πλέον
 

fdara

Member
Μηνύματα
21
Likes
29
Στο τηλεφωνικό κέντρο της Aegean μου είπαν μόλις τώρα αυτολεξεί πως βάσει κανονισμού σε ΟΛΕΣ τις αεροπορικές πλέον δικαιούμαστε προσωπικό αντικείμενο ΚΑΙ χειραποσκευή έως 10 κιλών, ανεξαρτήτως ναύλου!
Άσχετο με τον κανονισμό αυτό που κάνουν. Το λένε αρκετό καιρό αυτο (1-2 μηνες) αν μιλήσεις μαζί τους στο τηλεφωνικό κέντρο άπλα δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα επίσημα στο site τους.
Κανονισμός από την EU ΔΕΝ υπάρχει. Δεν υπάρχει σε κανένα επίσημο site. Μονο για τα υγρά υπάρχουν αλλαγές.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.190
Likes
4.126
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δημοσιογραφοι της πλακας. Copy paste ουτε ρεπορταζ δεν μπορουν να κανουν. Για να το διακωμωδησω κιολας, μεχρι και η chat gpt ειναι πιο ενημερωμενη απο τους δημοσιογραφους της πλακας. Απαντηση στην ερωτηση αν οι πληροφοριες ισχυουν:

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μέχρι στιγμής, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν έχει ανακοινώσει καμία νέα κανονιστική ρύθμιση που να αφορά συγκεκριμένες προδιαγραφές για αποσκευές στην αεροπορική καμπίνα αναφορικά με το βάρος, τις διαστάσεις ή τον αριθμό τους που να ισχύει από την 1η Σεπτεμβρίου 2024.

Οι αεροπορικές εταιρείες εξακολουθούν να καθορίζουν τις δικές τους πολιτικές για τις αποσκευές χειρός και οι διαστάσεις, το βάρος και ο αριθμός των αποσκευών που επιτρέπονται στην καμπίνα εξαρτώνται από την κάθε εταιρεία. Αν υπάρξουν σχετικές αλλαγές ή ρυθμίσεις από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αυτές θα ανακοινωθούν επίσημα και θα κοινοποιηθούν στο κοινό.
Τελικά την μόνη σοβαρή απάντηση την έδωσε κάποιος (chat Gpt) που διάβασε την μόνο οδηγία που ισχύει από 1/9 και αφορά στα υγρά...
Όλοι έχουν προσθέσει σάλτσα σε αυτήν την οδηγία και αυτό που ΘΑ αποφασίσει σε κάποια συνεδρίαση, κάποια επιτροπή της ΕΕ, το έχουν ήδη καταγράψει ως τετελεσμένο και οδηγία για το "ενιαίο μέγεθος και βάρος της χειραποσκευής καμπίνας"...
Το εντυπωσιακό είναι ότι ακόμη και ξένα άρθρα που κοινοποιήθηκαν εδώ αναφέρονται μόνο στους κανόνες μεταφοράς των υγρών στη καμπίνα και όχι σε διαστάσεις κλπ.
Η ελληνική δημοσιογραφία μεγαλουργεί στο copy paste!!
 

georgi d

Member
Μηνύματα
100
Likes
204
Η ελληνική δημοσιογραφία μεγαλουργεί στο copy paste!!
Εγώ χθες εξηγούσα σε μια γερμανιδα ότι μονο για τα υγρά γράφουν. Με τίποτα δεν το δεχόταν. Μας έγραψε ότι όλα τα σοβαρά σαιτ εκεί γράφουν για τις χειραποσκευές. Νομίζω σήμερα θα έχει αλλάξει γνώμη.
Άρα δεν είμαστε μόνοι.
Αλλαγές στα αεροδρόμια: Πώς επηρεάζεται η Κύπρος και τι ισχύει για χειραποσκευές | AlphaNews.Live εδώ νομίζω ωραία τα γράφουν.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
933
Likes
2.104
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εδώ είναι η εξήγηση και δεν χωρά παρερμηνείες:
1725612797048.png
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
933
Likes
2.104
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Στο τηλεφωνικό κέντρο της Aegean μου είπαν μόλις τώρα αυτολεξεί πως βάσει κανονισμού σε ΟΛΕΣ τις αεροπορικές πλέον δικαιούμαστε προσωπικό αντικείμενο ΚΑΙ χειραποσκευή έως 10 κιλών, ανεξαρτήτως ναύλου!
Αν δεν το δεις γραμμένο τίποτα δεν ισχύει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom