1 Σεπτεμβριου - Τελικα θα εφαρμοστεί η οδηγία για τις αποσκευές?

Travelfox

Member
Μηνύματα
38
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Διαβαζω και ξαναδιαβαζω αυτες τις μερες πως απο 1 Σεπτεμβριου θα εφαρμοστει αυτο που λεγεται εδω και χρονια, να υπαρχει κοινη γραμμη ως προς το τι μπορει ενας επιβατης να μεταφερει μαζι του στην καμπινα, προσωπικο αντικειμενο και χειραποσκευη. Μέχρι τωρα όσοι θελαμε χειραποσκευη έπρεπε να τσεκαρουμε την πολιτικη των εταιριων γιατι οι διαστασεις οπως και τα κιλα διεφεραν. Εχω αρχισει να ψαχνω το κλασσικο Νοεμβριατικο ταξιδι μου και προβληματιζομαι για το αν πρεπει να το κλεισω τωρα με την κλασσικη διαδικασια (εισιτήριο + επιλογη θεσης + αποσκευη) ή αν πρεπει να περιμενω την 1η Σεπτεμβριου που πιθανα να ανεβει το κοστος ομως θα ειναι μεσα κατευθειαν υπολογισμενη κι η αποσκευη. Εχει κάποιος αλλος την ιδια ανησυχια-σκέψη? Πως σκεφτεστε να κινηθειτε?
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
264
Likes
1.342
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Δεν αναφερει κατι για τις διαστάσεις ,αυτες καθορίζονται απο την εκαστοτε αεροπορική. Για τα υγρά ειναι οι αλλαγές
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
38
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Περα απο τις αλλαγες στα υγρα μεχρι τωρα αλλαζαν και τα κιλα π.χ. η Ryan 10 kg Aegean 8kg. Επισης αν ηθελες χειραποσκευη την πληρωνες ενω αν καταλαβαινω καλα τωρα θεωρειται δεδομενη η 8κιλη χειραποσκευη μεσα στην καμπινα συν την προσωπικη τσαντα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.796
Likes
12.479
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ μέχρι να στείλει επίσημη ενημέρωση η κάθε αεροπορική επουδενί δεν θα έσκαγα μύτη αεροδρόμιο με χειραποσκευη συν προσωπικό αντικείμενο αν είχα πληρώσει ναύλο που δικαιολογεί μόνο προσωπικό αντικειμενο.
Προσωπικά δεν έχω λάβει κανένα ενημερωτικό μεηλ όπως κάνουν συνήθως οι εταιρείες όταν λαμβάνουν χώρα αλλαγές.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
264
Likes
1.342
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Περα απο τις αλλαγες στα υγρα μεχρι τωρα αλλαζαν και τα κιλα π.χ. η Ryan 10 kg Aegean 8kg. Επισης αν ηθελες χειραποσκευη την πληρωνες ενω αν καταλαβαινω καλα τωρα θεωρειται δεδομενη η 8κιλη χειραποσκευη μεσα στην καμπινα συν την προσωπικη τσαντα
Οσο εψαξα δεν βρηκα πουθενα καποια τετοια αναφορα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Εγώ μέχρι να στείλει επίσημη ενημέρωση η κάθε αεροπορική επουδενί δεν θα έσκαγα μύτη αεροδρόμιο με χειραποσκευη συν προσωπικό αντικείμενο αν είχα πληρώσει ναύλο που δικαιολογεί μόνο προσωπικό αντικειμενο.
Προσωπικά δεν έχω λάβει κανένα ενημερωτικό μεηλ όπως κάνουν συνήθως οι εταιρείες όταν λαμβάνουν χώρα αλλαγές.
Απο οσο θυμαμαι περασαμε το αντιστροφο με τη Volotea και ισχυσαν οι τοτε ευνοικοτεροι οροι κατα τη στιγμη του κλεισιματος εισιτηριου. Δεν ειναι χαζοι να ισχυσει αναδρομικα οταν ηξερε καποιος τι εκλεινε και πατησε "αποδοχη".
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Εγώ πάντως που μίλησα με το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean, μου είπαν ότι πλέον όλοι οι επιβάτες δικαιούνται ΚΑΙ προσωπικό αντικέιμενο ΚΑΙ χειραποσκευή, ανεξαρτήτως αν έχουν βγάλει light εισιτήριο. Φαντάζομαι ότι δεν το ανακοινώνουν επισήμως ώστε να συνεχίζουν να βγάζουν κέρδος από τα flex εισιτήρια.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.696
Απο οσο θυμαμαι περασαμε το αντιστροφο με τη Volotea και ισχυσαν οι τοτε ευνοικοτεροι οροι κατα τη στιγμη του κλεισιματος εισιτηριου. Δεν ειναι χαζοι να ισχυσει αναδρομικα οταν ηξερε καποιος τι εκλεινε και πατησε "αποδοχη".
Ε, καλά, αυτό έλειπε, τι θα σου έλεγαν δηλαδή αφού είχες κλείσει το εισιτήριο που περιελάμβανε συγκεκριμένες υπηρεσίες, μπορείς να πετάξεις μεν, αλλά αγόρασε την χειραποσκευή γιατί την αφαιρέσαμε; Το ίδιο με τη Volotea εύλογα έκαναν όλες οι άλλες εταιρείες που ξαφνικά έβαλαν ξαφνικά περιορισμό στις χειραποσκευές, Ryanair, Vueling κλπ. Δεν είναι το θέμα αυτό εδώ.

Ο τίτλος αναφέρεται σε «οδηγία». Μιλάμε για Κανονισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δηλαδή απόφαση που έχει δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της ΕΕ και θα υπάρχει αναρτημένη στην ιστοσελίδα της σε 24 γλώσσες. Ε, δεν υπάρχει τίποτα, ένα πρόσφατο ΦΕΚ υπάρχει για τα αεροπορικά ταξίδια αναφορικά με συστήματα ανίχνευσης υγρών πάνω από 100 ml, το οποίο ανακαλείται, και ένα σχετικό δελτίο τύπου.
Εξακολουθώ να ψάχνω μία αξιόπιστη πηγή για την είδηση, τη βρήκα μόνο σε βρετανικά μέσα (εκτός ΕΕ δηλαδή) και σε κάτι ντόπιους influencers.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
38
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Ο προβληματισμος μου ειναι κλεινω μεχρι 31/08 εισιτήρια + χειραποσκευη ή περιμενω να δω τι γινεται στην πραξη απο 01/09? Μηπως ξεφυγουν οι τιμες? Φυσικα δεν περιμενω να μαντεψετε, λεω το ζορι μου φωναχτα μηπως και καποιος αλλος ειναι στην ιδια θεση με εμενα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom