Τουρκία πληροφορίες για Σμύρνη και Αλικαρνασσό

martine

Member
Μηνύματα
78
Likes
109
Ψάχνοντας αρκετά βρήκα ότι υπάρχουν και τούρκικες εταιρείες που κάνουν την διαδρομή. Μάλιστα η μία έχει και την κλασσική παντόφλα. Απλά δυστυχώς τα ελληνικά sites κράτησης εισιτηρίων δεν τις εμφανίζουν. Οπότε πλέον το ερώτημα είναι εάν κάποιος έχει κάνει την διαδρομή τι προτίμησε για λιγότερη θαλασσοταραχή; και πως έκανε την κράτηση;
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ψάχνοντας αρκετά βρήκα ότι υπάρχουν και τούρκικες εταιρείες που κάνουν την διαδρομή. Μάλιστα η μία έχει και την κλασσική παντόφλα. Απλά δυστυχώς τα ελληνικά sites κράτησης εισιτηρίων δεν τις εμφανίζουν. Οπότε πλέον το ερώτημα είναι εάν κάποιος έχει κάνει την διαδρομή τι προτίμησε για λιγότερη θαλασσοταραχή; και πως έκανε την κράτηση;
Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις link για να τα δω και να σου πω σχετικά με την κράτηση; Δεν έχω κάνει τη διαδρομή αλλά πολύ θα με ενδιέφερε. Έχω συγγενείς στη Σμύρνη.
 

martine

Member
Μηνύματα
78
Likes
109
π
Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις link για να τα δω και να σου πω σχετικά με την κράτηση; Δεν έχω κάνει τη διαδρομή αλλά πολύ θα με ενδιέφερε. Έχω συγγενείς στη Σμύρνη.
Θα σου στείλω σε μήνυμα γιατί ενδεχομένως θεωρηθεί διαφήμιση.
 

martine

Member
Μηνύματα
78
Likes
109
Στο bilet.com μπορεί κάποιος να βρει όλα τα δρομολόγια και τις τιμές..
Συμφωνώ. Απλά να πω ότι τα εισιτήρια που τελικά έκλεισα από το site της ίδιας της εταιρείας (turyol) τα βρήκα πιο φθηνά σε σχέση με το bilet. Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη περίπου 50 ευρώ.

Παραθέτω και τα links:
Yunan Adaları İçin Feribot Bileti Satışı
Cesme Chios Bodrum Kos Rhodes Samos Ferry Ticket
Υπάρχουν και δύο ελληνικές εταιρείες όπου τα εισιτήρια μπορείτε να τα κλείσετε με οποιοδήποτε ηλεκτρονικό ταξιδιωτικό πρακτορείο (τύπου ferryhopper): Sunrise Tours (San Nicolas) και Sea Star Makri.

Έχω ακόμη ένα φόβο εάν ισχύει η κράτηση που έχω κάνει. Έστειλα email στη ίδια την turyol αλλά δεν έχω πάρει απάντηση. Δεν μου προξενεί εντύπωση βέβαια .. έχω στείλει σε ξενοδοχεία στην Σμύρνη να ρωτήσω κάποια άλλα πράγματα που θέλω αλλά δεν έχω πάρει επίσης απάντηση από ορισμένα. Δεν ξέρω εάν συνηθίζεται.

Να σημειώσω τέλος ότι το εισιτήριο θα το παραλάβουμε από το πρακτορείο της turyol στο Λιμάνι της Χίου. Οι ίδιοι μου επιβεβαίωσαν ότι μπορώ να κλείσω τα εισιτήρια online και μετά να τα παραλάβω από εκείνους.
 

martine

Member
Μηνύματα
78
Likes
109
Επιστρέφοντας πλέον από Σμύρνη να παραθέσω μερικές πληροφορίες αναφορικά με την HGS για μελλοντικούς επισκέπτες, καθώς εντός του φόρουμ δεν είχα βρει τίποτα σχετικό. Τα διόδια είναι δύο στη διαδρομή Τσεσμέ-Σμύρνη (ένα στο πήγαινε και ένα στο έλα). Δεν έχουν μπάρα ούτε υπάλληλο να πληρώσεις με μετρητά. Σε ένα πρατήριο shell που σταματήσαμε επί της εθνικής ενώ είχε το σήμα της HGS δεν μας εξυπηρέτησαν. Δεν κατάλαβα καλά τον λόγο. Οπότε βγάλαμε HGS σε ένα PTT office (ταχυδρομείο) κοντά στο Swissotel στη Σμύρνη. Δεν είχε ούρα ενώ η διαδικασία ήταν πολύ γρήγορη. Χρειάστηκε το διαβατήριο του οδηγού και η άδεια κυκλοφορίας. Νομίζω μας κόστισε κάτι παραπάνω από 20 ευρώ, δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς. Δέχονται μόνο cash (λίρα ή και ευρώ).

Τέλος, άσχετο αλλά σημαντικό οπλιστείτε με υπομονή για τον έλεγχο διαβατηρίων και στις δύο πλευρές!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.516
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom