Ιταλία μια μικρη βοηθεια..???

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
θα ηθελα να με βοηθησει καποιος που εχει εμπειρια στις ενοικιασεις αυτοκινητων. εχω ψαξει πολυ για να νοικιασω αυτοκινητο απο φιουμιτσινο για ταξιδι στη τοσκανη. μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο διαβασα σε διαφορα φορουμ οτι ειναι καλυτερα απο οικονομικης αποψης να ενοικιασεις αυτοκινητο diesel. ισχυει αυτο?
2η ερωτηση: επισης οπου και αν εχω διαβασει λενε να βαζεις μικτη ασφαλεια, τι ειναι αυτη? και πως τι ζητας(εννοω στα αγγλικα)
και 3η ερωτηση : ειναι τοσο επικυνδυνα στην ιταλια απο θεμα κλοπης η ειναι υπερβολικοι? εχω αγχωθει πολυ μ'αυτα που διαβαζω.

τελος τη καλυτερη τιμη την βρηκα στην autoeurope (fiat panda), ειναι καλη επιλογη αυτη? δε ξερω απο αποψη χωρου στο πορτπαγκαζ, θα χωραει μια μεγαλη βαλιτσα και ενα καροτσι μωρου(αυτα τα μικρα).

ευχαριστωωωωω:lol::lol:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.589
Likes
14.772
θα ηθελα να με βοηθησει καποιος που εχει εμπειρια στις ενοικιασεις αυτοκινητων. εχω ψαξει πολυ για να νοικιασω αυτοκινητο απο φιουμιτσινο για ταξιδι στη τοσκανη. μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο διαβασα σε διαφορα φορουμ οτι ειναι καλυτερα απο οικονομικης αποψης να ενοικιασεις αυτοκινητο diesel. ισχυει αυτο?
2η ερωτηση: επισης οπου και αν εχω διαβασει λενε να βαζεις μικτη ασφαλεια, τι ειναι αυτη? και πως τι ζητας(εννοω στα αγγλικα)
και 3η ερωτηση : ειναι τοσο επικυνδυνα στην ιταλια απο θεμα κλοπης η ειναι υπερβολικοι? εχω αγχωθει πολυ μ'αυτα που διαβαζω.

τελος τη καλυτερη τιμη την βρηκα στην autoeurope (fiat panda), ειναι καλη επιλογη αυτη? δε ξερω απο αποψη χωρου στο πορτπαγκαζ, θα χωραει μια μεγαλη βαλιτσα και ενα καροτσι μωρου(αυτα τα μικρα).

ευχαριστωωωωω:lol::lol:
Απαντώ για το Νο.2.

Collision Damage Waiver (CDW).
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
2η ερωτηση: επισης οπου και αν εχω διαβασει λενε να βαζεις μικτη ασφαλεια, τι ειναι αυτη? και πως τι ζητας(εννοω στα αγγλικα)
και 3η ερωτηση : ειναι τοσο επικυνδυνα στην ιταλια απο θεμα κλοπης η ειναι υπερβολικοι? εχω αγχωθει πολυ μ'αυτα που διαβαζω.
Αν βάλεις μικτή ακόμα και αν προκαλέσεις ζημιά στο αυτοκίνητο με δική σου υπαιτιότητα δεν πληρώνεις εσύ τίποτα, τα καλύπτει όλα η ασφάλεια. Επίσης μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα στην πλήρη ασφάλεια που καλύπτει τα πάντα, και τη μερική που καλύπτει κλοπές ή ζημιές μόνο ως ένα ποσό. Αυτό θα το κρίνετε εσείς με βάση το πόσο δυσπρόσιτα είναι τα μέρη που θέλετε να επισκεφτείτε και με βάση το πόσο επικίνδυνα οδηγείτε.:rolleyes:

Τώρα για κλοπή τι να σου πω, έζησα εκεί ένα χρόνο, πηγαίνω τουλάχιστον μια φορά το χρόνο Ιταλία και δεν μου έχουν κλέψει ούτε ευρώ. Ειδικά στην Τοσκάνη δε νομίζω να υπάρχει φόβος, εξάλλου οι περισσότεροι χώροι στάθμευσης είναι φυλασσόμενοι.
Έχω ακούσει όμως και ιστορίες φρίκης. Εγώ δε θεωρώ ότι είναι μεγάλος ο κίνδυνος, δε θέλω όμως να σε πάρω στο λαιμό μου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για την εκδρομή στην Τοσκάνη, εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο από τη Hertz (έδινε τότε για τη συγκεκριμένη περίοδο την καλύτερη τιμή).
Το αυτοκίνητο που μας έδωσαν ήταν diesel (δεν το επιλέξαμε, μας έτυχε) και έβγαινε όντως πιο οικονομικό.
Η διαφορά στην τιμή μεταξύ πετρελαίου και βενζίνας δεν ήταν τεράστια, αλλά με το πετρέλαιο κάνεις περισσότερα χιλιόμετρα.

Η κατηγορία που επιλέγεις, αφορά σε τύπο αυτοκινήτου fiat panda, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σας δώσουν αυτό ακριβώς το μοντέλο. Εννοούν fiat panda ή παρόμοιο.
Και εμείς κατηγορία ford focus (νομίζω) επιλέξαμε και μας έδωσαν ένα fiat idea.

Όσο για το θέμα κλοπής, αν παίρνετε τις συνήθεις προφυλάξεις που φαντάζομαι ότι παίρνετε και στην Ελλάδα, δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
1)για να σου κανει διαφορα το ντιζελ απο την βενζινη πρεπει να κανεις πααααααρα πολλα χλμ.αν η τιμη ενοικιασεις του ντιζελ ειναι υψηλοτερη (που θα ειναι) δεν αξιζει να το ψαξεις ιδιαιτερα
2)δεν υπαρχει μικτη ασφαλεια.το CDW δεν ειναι ακριβως ασφαλεια ειναι το υποχρεωτικο πακετο που υπαρχει για καθε αυτοκινητο που νοικιαζεται.πρεπει να προσεξεις το excess που εχει το καθε αυτοκινητο.αυτο ειναι το μεγιστο ποσο που θα δωσεις αν εχεις ατυχημα ή κλοπη του αμαξιου.η autoeurope εχει τιμες με excess ή χωρις.
3)μεγαλο προβλημα με κλοπες εχει η νοτια ιταλια οχι εκει που πας.

τι τιμες βρηκες και για ποια περιοδο?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
στην Τοσκανη, αν παρεις τις απαραιτητες προφυλαξεις εισαι οκ...
εκτος αν νοικιασεις Φεραρι, ή στο FIAT Panda, αφησεις καμια CANON EOS φατσα καρτα στο καθισμα, κλειδωσεις το αμαξι στο παρκινγκ και το αφησεις κανα βραδυ....

οσον αφορα την μικτη ασφαλεια...CDW ειναι οπως αναφερθηκε το υποχρεωτικο πακετο που αγοραζεις....με αυτο το excess ειναι καπου στα 800 ευρω ή μπορει 600....
η μικτη που λες λεγεται συνηθως SUPER CDW, ή EXTRA CDW (καθε εταιρεια το λεει οπως θελει) και μειωνει το excess καπου στα 150 ή 200 ή ισως και στο 0
το SUPER CDW το λες και στο χρεωνουν επι τοπου την στιγμη που παιρνεις το κλειδι

ΠΡΟΣΟΧΗ: καλο ελεγχο το αμαξι για γρατζουνιες....αν βρεις κατι που δεν το λεει στο συμβολαιο πας και το λες...και μετα φευγεις
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
1)για να σου κανει διαφορα το ντιζελ απο την βενζινη πρεπει να κανεις πααααααρα πολλα χλμ.αν η τιμη ενοικιασεις του ντιζελ ειναι υψηλοτερη (που θα ειναι) δεν αξιζει να το ψαξεις ιδιαιτερα
2)δεν υπαρχει μικτη ασφαλεια.το CDW δεν ειναι ακριβως ασφαλεια ειναι το υποχρεωτικο πακετο που υπαρχει για καθε αυτοκινητο που νοικιαζεται.πρεπει να προσεξεις το excess που εχει το καθε αυτοκινητο.αυτο ειναι το μεγιστο ποσο που θα δωσεις αν εχεις ατυχημα ή κλοπη του αμαξιου.η autoeurope εχει τιμες με excess ή χωρις.
3)μεγαλο προβλημα με κλοπες εχει η νοτια ιταλια οχι εκει που πας.

τι τιμες βρηκες και για ποια περιοδο?

autoeurope.eu σεπτεμβριο-> 166,70€
autoeurope.ie -> 172€ inlusive(τωρα να σου πω την αληθεια δε καταλαβαινω τι εννοει με το inclusive)
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα για δωστε μια συμβουλη(τι θα κανατε εσεις στη θεση μου) : θα βαζατε τη μικτη ασφαλεια, την full η θα το παιρνατε ετσι και οτι γινει? εγω παντως σκεφτομαι το τελευταιο, ξερω γω στην επαρχια της τοσκανης θα κινηθουμε ησυχα θα ναι φανταζομαι.

τι λετε?:roll::roll::roll::roll:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εδώ τι ασφάλεια έχετε στο αυτοκίνητό σας; Εγώ προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να βάλεις κάτι παραπάνω επειδή θα είσαι στο εξωτερικό. Ό,τι μπορεί να συμβεί εδώ μπορεί να συμβεί κι εκεί. Εμείς δεν τη βάζουμε ποτέ. Είμαστε αισιόδοξοι τύποι ίσως :)
Από κει και πέρα βέβαια πάντα μπορεί να συμβεί κάτι, όπως -το παρωχημένο παράδειγμα- να περπατάς και να σου'ρθει μια γλάστρα στο κεφάλι.
Εγώ πιστεύω ότι αν παρκάρετε σε φυλασσόμενους χώρους στάθμευσης (που στην Τοσκάνη ούτως ή άλλως είναι οι περισσότεροι φυλασσόμενοι) δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Εδώ τι ασφάλεια έχετε στο αυτοκίνητό σας; Εγώ προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να βάλεις κάτι παραπάνω επειδή θα είσαι στο εξωτερικό. Ό,τι μπορεί να συμβεί εδώ μπορεί να συμβεί κι εκεί. Εμείς δεν τη βάζουμε ποτέ. Είμαστε αισιόδοξοι τύποι ίσως :)
Από κει και πέρα βέβαια πάντα μπορεί να συμβεί κάτι, όπως -το παρωχημένο παράδειγμα- να περπατάς και να σου'ρθει μια γλάστρα στο κεφάλι.
Εγώ πιστεύω ότι αν παρκάρετε σε φυλασσόμενους χώρους στάθμευσης (που στην Τοσκάνη ούτως ή άλλως είναι οι περισσότεροι φυλασσόμενοι) δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.

τι ασφαλεια εχουμε? ε? να σου πω την αληθεια ουτε βενζινη δε βαζω(ξεχναω) ο καημενουλης ο αντρουλης μου φροντιζει τα του αμαξιου, αντε εγω το παιρνω να παω μεχρι τη πλατεια(του χωριου) και πολυ ειναι, δημοσιος κινδυνος:haha::haha::haha::haha:


οσο για τα υπολοιπα και γω ετσι το βλεπω, αισιοδοξα, δεν εχω στο μυαλο μου οτι μπορει κατι να συμβει...
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Πριν από 2 χρόνια νοικιάσαμε μέσω internet από την εν λόγω εταιρία αυτοκίνητο για μια εβδομάδα. Όταν φτάσαμε στο Μιλάνο και πήγαμε να το παραλάβουμε μας ζήτησαν πιστωτική ή χρωστική κάρτα για να δεσμεύσουν το ποσό των 500? για την περίπτωση που προκαλούσαμε ζημιά στο αυτοκίνητο. Μετά από το πρώτο σοκ και προσπαθώντας να καταλάβουμε τι έγινε, ανακαλύψαμε πως ενώ είχαμε κάνει κράτηση με ασφάλεια, είχαμε πάρει την οικονομική ασφάλεια με την οποία τα πρώτα 500? σε περίπτωση που υπήρχε ζημιά θα τα καλύπταμε εμείς.
Το μεγάλο μας πρόβλημα ήτανε πως το αυτοκίνητο θα το αφήναμε τα ξημερώματα στο parking του αεροδρομίου και δεν θα ήμασταν μπροστά στον έλεγχο που θα γινότανε οπότε μπορούσαν να μας χρεώσουν ότι ζημιά ήθελαν και απλά να μας στείλουν τον λογαριασμό στο σπίτι (μπορεί να ήμαστε και λίγο υπερβολικοί όμως 500? δεν είναι μικρό ποσό).Για να αλλάξουμε την ασφάλεια μας ζητούσαν 300? ακόμα. Τελικά ακυρώσαμε την κράτηση και πήγαμε στην avis όπου με τα ίδια χρήματα νοικιάσαμε αυτοκίνητο μικρότερου κυβισμού με πλήρη ασφάλιση. Μετά από μια εβδομάδα και χωρίς κανένα άγχος επιστρέψαμε το αυτοκίνητο με μια μεγάλη γρατσουνιά και έναν σπασμένο καθρέπτη! Τελικά είναι καλό να σε καλύπτει η ασφάλεια σε όλες τις ζημιές. Κρίμα μόνο που δεν σε καλύπτει και στις κλήσεις της τροχαίας...........
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Να ξέρεις ότι στην Ιταλία , ο αρχηγός των εταιρειών είναι η avis. εγώ, λόγω συνήθειας και εμπιστοσύνης θα έλεγα, έκλεισα για 7 ημέρες στο Μιλάνο- Malpensa με herz . όμως διαπίστωσα ότι η avis είναι πολύ πιο οργανωμένη. Εγώ προτίμησα την μικτή δίνοντας 150-170 ευρώ περισσότερο. Βέβαια είχα κανονίσει να νοικιάσω ακριβό αυτοκίνητο και για να είμαι εξασφαλισμένος επέλεξα την μικτή.τώρα, το ντίζελ αξίζει αν πρόκειται να διανύσεις πολλά χιλιόμετρα. Με ένα φουλάρισμα καλύπτεις 30-40 % περισσότερα χιλιόμετρα σε σχέση με τα βενζινοκίνητα οχήματα. Όσο για το ζήτημα της κλοπής, αν διαλέξεις την μικτή, μην σκοτίζεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.004
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom