απορια για τις προμηθειες των παρκτορειων

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Προσωπικά εδω και κάμποσο καιρό κάνω κατι μεσοβέζικο.
Αφου ψαξω πρώτα, πάω σε γνωστό απο χρόνια πράκτορα και τον βαζω να τα κλεισει αυτός ( συνηθως στην ιδια τιμή ΄ή με μικρή - λογική επιβάρυνση)
Θεωρώ οτι ετσι εχω , ας πουμε, και την εξασφάλιση ενος επαγγελματία.
Και σε τυχ'ον λάθος (εχει συμβει) αναλαμβάνει ο ιδιος την αποκατάσταση
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το ίδιο κάνω και εγώ με τον vagantos. Έχω διαπιστώσει, σε πολλές περιπτώσεις στα εισιτήρια και ιδίως σ’ αυτά της τελευταίας στιγμής, ότι μπορεί να πετύχεις καλύτερη τιμή στο πρακτορείο παρ’ όλη την προμήθεια που θα δώσεις, παρά αν τα κλείσεις μόνος σου από ιντερνέτ. Ακόμη αν το ταξίδι σου περιλαμβάνει συνεχόμενες πτήσεις με διαφορετικές εταιρείες βγάζοντας μόνος σου τα εισιτήρια, θα διπλοπληρώσεις τον φόρο αεροδρομίου της ενδιάμεσης στάσης, ενώ μέσω του πρακτορείου έχεις την δυνατότητα να τον χρεωθείς άπαξ και να υπερκαλύψεις έτσι την προμήθεια.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
σκεφτικα ακριβως οπως τα λες traper.θα δωσω που θα δωσω τοσα λεφτα ας εχω μια σιγουρια παραπανω.αλλα πιστεψτε ομως χρειαστικα το γραφειο πολλες φορες εστω και για να σιγουρευτω οτι σε αλλα πραγματα οτι εχω βρει κατι καλυτερο απ οτι μου βρισκουν αυτοι.αλλα,any way,o καθε ενας κανει οτι καλυτερο μπορει, απ αυτα που μπορει να κανει και θεωρει πιο σωστο
συμφωνα με τις εμπειριες του και τις δυνατοτητες του.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Ακόμη αν το ταξίδι σου περιλαμβάνει συνεχόμενες πτήσεις με διαφορετικές εταιρείες βγάζοντας μόνος σου τα εισιτήρια, θα διπλοπληρώσεις τον φόρο αεροδρομίου της ενδιάμεσης στάσης, ενώ μέσω του πρακτορείου έχεις την δυνατότητα να τον χρεωθείς άπαξ και να υπερκαλύψεις έτσι την προμήθεια.
Αυτό δεν το κατάλαβα... οι φόροι είναι πάντα φόροι... είτε κλείσεις μόνος σου το εισιτήριο είτε μέσω πρακτορείου μένουν πάντα ίδιοι...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι...κι εγώ απορώ με το τελευταίο...οι φόροι δεν είναι πάντα συγκεκριμένοι;
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
οχι δεν ειναι ιδιοι.αν κανεις συνεχομενα ταξιδια αλλα με διαφορετικες εταιριες μπορεις να ζητησεις απο τη δευτερη να μην πληρωσεις φορο γιατι τον εχεις πληρωσει στην προηγουμενη.ετσι το καταλαβα εγω το καλοκαιρι που γυριζα απο ισπανια εφτασα στην αθηνα 4 τα ξημερωματα και εβγαλα στο αεροδρομιο εισητηριο για χανια στις 6.στην aegean με ρωτησαν αν ερχομαι απο καπου αλλου μου ζητησαν καρτα επιβιβασης και μου εκοψαν τους φορους.μη φανταστειτε καπου 15ε
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.299
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλησπέρα και από μένα! Ένα άλλο θέμα στη διαμάχη πρακτορείο vs internet είναι ότι ενώ από το πρακτορείο μπορείς να κλήσεις ένα εισιτήριο από διαφορετική αφετηρία και τέρμα ως round trip (πχ Θεσσαλονίκη-Λισσαβώνα και επιστροφή Λισσαβώνα-Αθήνα) το ίδιο εισιτήριο στο net πρέπει να το κλείσεις ως 2 one way που συνήθως είναι και ακριβότερα. Όσο και να έψαξα δεν βρήκα τρόπο να το κάνω μέσω net ως roundtrip. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
FRIDA08 said:
από το πρακτορείο μπορείς να κλήσεις ένα εισιτήριο από διαφορετική αφετηρία και τέρμα ως round trip (πχ Θεσσαλονίκη-Λισσαβώνα και επιστροφή Λισσαβώνα-Αθήνα)
νομίζω ότι είναι αδύνατο να γίνει στις LCC εταιρίες. Ισως όμως μπορεί να γίνει στις παλιές.

Οι LCC λειτουργούν σαν pont-to-point δλδ δεν θέλουν να υποστηρίξουν διαδοχικά ταξίδια, έστω κι αν αυτό γίνεται με δικές τους πτήσεις.

Αυτό όμως που αναφέρεις "Θεσσαλονίκη-Λισσαβώνα και επιστροφή Λισσαβώνα-Αθήνα" δεν είναι round-trip !

Για δες το σαν multi-trip SKG-LIS-ATH με stopover. Το πιθανότερο είναι να το υποστηρίζουν (όσες υποστηρίζουν multi-trip).
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.007
Likes
20.178
Καλησπέρα και από μένα! Ένα άλλο θέμα στη διαμάχη πρακτορείο vs internet είναι ότι ενώ από το πρακτορείο μπορείς να κλήσεις ένα εισιτήριο από διαφορετική αφετηρία και τέρμα ως round trip (πχ Θεσσαλονίκη-Λισσαβώνα και επιστροφή Λισσαβώνα-Αθήνα) το ίδιο εισιτήριο στο net πρέπει να το κλείσεις ως 2 one way που συνήθως είναι και ακριβότερα. Όσο και να έψαξα δεν βρήκα τρόπο να το κάνω μέσω net ως roundtrip. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ!

Το υποστηρίζουν όσες έχουν την επιλογή Multi.....επίσης, με ένα τηλέφωνο στα γραφεία τους βρίσκεις ό,τι θέλεις...γιατί να μπλέξεις με πρακτορείο? Ένα τηλεφώνημα είναι...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
οχι δεν ειναι ιδιοι.αν κανεις συνεχομενα ταξιδια αλλα με διαφορετικες εταιριες μπορεις να ζητησεις απο τη δευτερη να μην πληρωσεις φορο γιατι τον εχεις πληρωσει στην προηγουμενη.ετσι το καταλαβα εγω το καλοκαιρι που γυριζα απο ισπανια εφτασα στην αθηνα 4 τα ξημερωματα και εβγαλα στο αεροδρομιο εισητηριο για χανια στις 6.στην aegean με ρωτησαν αν ερχομαι απο καπου αλλου μου ζητησαν καρτα επιβιβασης και μου εκοψαν τους φορους.μη φανταστειτε καπου 15ε
Έτσι είναι με την προϋπόθεση η αναχώρηση να γίνει μέσα σε 24 ώρες από την άφιξη, από το ίδιο αεροδρόμιο. Τότε δικαιούσαι να πληρώσεις μία φορά τον φόρο. Εάν κλείσεις ο ίδιος τα εισιτήριά σου με την ίδια εταιρεία σε μία κράτηση, τότε σου αφαιρείται αυτομάτως ο φόρος του εισιτηρίου αναχώρησης. Εάν όμως αναγκαστείς να κάνεις δύο διαφορετικές κρατήσεις με δύο διαφορετικές εταιρείες τότε δεν σου αφαιρείται κανένας φόρος (και λογικό είναι γιατί δεν έχει γνώση η δεύτερη εταιρεία για το εισιτήριο της πρώτης). Σαυτήν την περίπτωση το πρακτορείο έχει την δυνατότητα να κάνει την σχετική ενημέρωση για να τύχεις της αντίστοιχης απαλλαγής.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ακουσα στην τηλεοραση οτι 10% παιρνει το πρακτοριο που μεσολαβει 10% ο χονδρεμπορας..και 10% ο τουρ οπερειτορ..ετσι σε μας μια εκδρομη πακετο, ερχεται με προσαυξηση 30% σε μας...στην ερτ3 το λεγαν...
 

Vitonas

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ναμίμπια
Στα πακέτα που ετοιμάζουν οι Tour Operators (και οι Ελληνες) έχουν ένα περιθώριο 25 μέχρι 30% αναλόγως του προορισμού και τις δυνατότητας για εκτπώσεις που έχει απο τους προμηθευτές (ξενοδοχεία, αεροπορικές).
Το 10% συνήθως δίνεται στο λιανοπωλήτη, ένα 10% είναι το κέρδος του Τ.Ο και το υπόλοιπο ποσοστό κόστος για την προετοιμασία μπροσούρας, διαφήμισης κλπ

Τώρα όσον αφορά την αγορά αεροπορικών εισητηρίων, στα πρακτορεία απευθύνεσαι όταν έχεις περίπλοκο πρόγραμμα με διαφορετικές εταιρίες, ή όταν έχεις φόβο να κάνεις συναλλαγές απο το internet.

Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο το internet και δεν έχω απογοητευτεί ποτέ από τις επιλογές μου, επειδή έχουν γίνει μετά από πολύ ψάξιμο. Και να το σπαταλήσει χρόνο στο internet μάθηση είναι, όλο και κάτι θα μάθεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.856
Μέλη
39.263
Νεότερο μέλος
Sissy Chachla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom