απορια για τις προμηθειες των παρκτορειων

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Εχει εδω και αρκετο καιρο που με κοινη αποφαση ολα τα τουριστικα γραφεια κρατουν στην εκδοση εισιτηριων services fee.
Αυτο ηταν ως επακολουθο τις μειωσης των προμηθειων απο τις αεροπορικες εταιριες.Να αναφερω για παραδειγμα οτι η ολυμπιακη δινει στο πρακτορειο 3% απο την τιμη του εισιτηριου και η aegean 4!.Τα ιδια και χειροτερα συμβαινουν και με τις ξενες αεροπορικες εταιριες οι οποιες οι περισοτερες δεν δινουν καθολου προμηθεια
στα πρακτορεια.
Το services fee διαφερει αναλογα με την εταιρια για την ολυμπιακη ξερω οτι ειναι 10 και για την aegean 12 ευρω αν δεν κανω λαθος. Οπως γινεται κατανοητο το service fee ειναι απαραιτητο και κυριως νομιμο.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
mio gps said:
η εταιρεςια μου δινει ενα προιον στα 940 ευρω, και σιγουρα κερδιζει.
του επαγγελματια το ιδιο προιον του το χρεωνει σιγουρα σε καλυτερη τιμη απο εμενα για πολλους λογους
ο φίλος mio gps μιλάει προφανώς καλόπιστα. Νομίζω όμως ότι έχει μείνει πίσω απο τις εξελίξεις στο εμπόριο και την κοινωνία.

Τα πράγματα αλλάξανε. Στα παραπάνω 2 πράγματα που αναφέρει, έχει άδικο. Και στα 2.
-δεν ισχύει "στα 940 ευρω, και σιγουρα κερδιζει" ..ίσως ναί-ίσως όχι
-δεν ισχύει "χρεωνει σιγουρα σε καλυτερη τιμη απο εμενα "..ίσως ναί-ίσως όχι

Πάντως έχει ακουστεί κατά κόρο ότι οι αεροπορικές έχουν καταργήσει τις προμήθειες, και πολύ λίγες δίνουν και αυτές πολύ λίγα, επειδή δεν θεωρούν ότι "αυτοι της γεμιζουν τα αεροπλανα" αλλά μπορούν να το κάνουν μόνες τους. Πως; με το internet φυσικά! που χρησιμοποίησε και ο mio gps. Ειδες τι κάνει το internet; αλλάζει όλες, μα όλες τις παλιές συνήθειες. Για καλό; χμμμ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
αν καποιος γνωριζε και μπορουσε δεν θα πληρωνε την εξτρα επιβαρυνση.
αρα τα συμπερασματα δικα σας.
Κι εγώ γνωρίζω ότι το ουίσκι κοστίζει φτηνότερα στο super market αλλά όταν το πίνω σε ένα μπαρ το πληρώνω χωρίς κανένα παράπονο ακριβότερα...

Είπαμε mio gps τα γραφεία ταξιδίων είναι ξεχωριστή περίπτωση... Δεν παίρνουν προμήθεια από τις αεροπορικές, μην τα συγκρίνεις με τίποτε άλλο στο χώρο του εμπορίου... Προσπάθησε να καταλάβεις ότι πουλάνε υπηρεσίες και όχι εισιτήρια... Το οτι θα καθήσει κάποιος και θα ασχοληθεί μαζί σου θα ψάξει για το φτηνότερο εισιτήριο και θα σε σαπορτάρει σε όποια στραβή θα σου κάτσει είναι υπηρεσίες οι οποίες πρέπει να πληρωθούν...

Είπαμε, αν εσύ νομίζεις ότι σε ένα δύσκολο εισιτήριο μπορείς να βρεις το φτηνότερο ναύλο μόνος σου, που πραγματικά πολύ αμφιβάλλω αν δεν έχεις πείρα, με γειά σου με χαρά σου αλλά πίστεψέ με ότι αν μια εταιρία ένας επαγγελματίας ή ένας ιδιώτης καίγονται για ένα εισιτήριο τα 25? που χρεώνει ένα γραφείο για service fee είναι ελάχιστα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι εγώ γνωρίζω ότι το ουίσκι κοστίζει φτηνότερα στο super market αλλά όταν το πίνω σε ένα μπαρ το πληρώνω χωρίς κανένα παράπονο ακριβότερα...
Απολύτως θεμιτό και λογικό.

Το πρόβλημα δεν είναι γιατί χρεώνουν fee τα πρακτορεία (τα οποία βεβαίως και πρέπει να αμειφθούν για τις υπηρεσίες που παρέχουν πέρα και πάνω από την καθεαυτή αξία του εισητηρίου), όσο γιατί το ίδιο fee το χρεώνουν και οι αεροπορικές στις online κρατήσεις.
Σε αναλογία με το παράδειγμα, είναι σαν κάποιος να υποχρεώνει το supermarket να ανεβάσει την τιμή του, επειδή παραπονιούνται οι ιδιοκτήτες των μπάρ ότι το supermarket που άνοιξε δίπλα τους παίρνει την πελατεία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Κάπου εδώ ίσως έχεις δίκιο αλλά...

Οι εταιρίες υποχρεώθηκαν να χρεώνουν service fee με δικαστικές αποφάσεις... Οι πράκτορες υποστήριξαν ότι τίθετε θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού και δικαιώθηκαν...

Αλλά και πάλι πιάσε το αυγό και κούρευτο... ολόκληρη επιστήμη έχει γίνει το θέμα αεροπορικό... οι loco δεν χρεώνουν service fee γιατί δεν τις πουλάνε τα τουριστικά γραφεία, μεγάλα site του εξωτερικού δεν χρεώνουν service fee για να κτυπήσουν τις εταιρίες και αυτές βγάζουν προσφορές ΜΟΝΟ μέσω site με service fee μεν αλλά που δεν παίζουν στους μεγάλους πράκτορες... με άλλα λόγια μύλος... ποτέ δεν είσαι σίγουρος οτι αγοράζεις το φτηνότερο... εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες... τύχη, χρόνο ,πείρα...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
κι εγω εις γνωση μου πληρωσα το εισητηριο 1310ε σε πρακτορειο αντι 1150ε μεσω ιντερνετ αλλα ηθελα να εχω καποιον που θα ψαξει οτι του ζητησω και οτι χρειαστω,θα απαντησει σε ολες μου τισ απορειες που στην πορεια βγηκαν πολλες για το συγκεκριμενο ταξιδι,και που θα ψαχνει μαζι μου και ξενοδοχεια κι ας ξερει οτι μετα εγω θα τα κλεισω απο το ιντερνετ απλα με εξυπηρετει γιατι μου εκλεισε τα εισητηρια.επισεις αν κατι δεν παει καλα θα εχω εναν ανθρωπο να μιλαω κι οχι μεσω email σε περιπτωση αλλαγης η ακυρωσης
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
χμμμ!!! εγώ δεν θα έδινα 200 παραπάνω για τις απορίες μου...ειναι πολλα τα χρήματα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θυμαμαι που πριν λιγα χρόνια, στα πρωτα χρονια μου της χρησης του ιντερνετ,
εδινα ενα 10ευρο παραπανω στο ταξιδιωτικό γραφείο και μου εκλεινε το οικονομικο εισιτήριο το αεροπορικο για Ευρώπη.
Θα μπορουσα και εγω να το κλεισω, αλλα δεν ηθελα τον χρονο μου να τον ξοδεψω σε αυτη την δραστηριότητα.
Το θεωρουσα μια νορμαλ αμοιβη-προμηθεια.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
μπρος το συνολικο κοστος δεν φαινονται τοσο πολλα.εσενα ποιος θα σου ελυνε δλδ τις απορειες σου?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
το net.για αυτό ειναι εξάλου! και ξαναλέω εγώ τι θα έκανα.πρός θεού μην παραξηγηθώ..
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
αρχικα ετσι σκεφτηκα κι εγω,αλλα χρειαζομουν κατι πιο εγκυρο.στο ιντερνετ μπορει να δεις 100 διαφορετικες αποψεις για μια απορεια
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
εχει δίκιο η renata
το net.για αυτό ειναι εξάλου
μπορεί κανείς να βρεί πολλές πληροφορίες.

Οπότε γιατί η efi.hania πληρώνει 15% επιπλέον;

Κυριώτερη αιτία δεν είναι
"δεν ηθελα τον χρονο μου να τον ξοδεψω σε αυτη την δραστηριότητα."
αλλά το
efi.hania said:
αν κατι δεν παει καλα θα εχω εναν ανθρωπο να μιλαω
αν δηλαδή της πούνε στο ξενοδοχείο "sorry, no reservation is booked for you" τότε θα πάει σε άλλο ξενοδοχείο, θα το ακριβοπληρώσει, και θα πάρει τηλ στο πρακτορείο και θα πεί "όταν θα επιστρέψω, θα σου δείξω εγώ".

Αλλοιώς θα στείλει email και ίσως να μην απαντήσουν ποτέ. Κάτι που έχει γίνει. Υπάρχουν περιπτώσεις που είναι πασίγνωστο ότι η τηλεφωνική τους εξυπηρέτηση ..απλώς δεν απαντάει σε τηλεφωνήματα. Χρεώνουν μέχρι και 1? το λεπτό, σε έχουν αναμονή μέχρι και μισή ώρα, και στο τέλος κόβεται η γραμμή ! Εννοείται ότι τέτοια πράγματα συμβαίνουν λίγες φορές. Αλλα και η efi.hania ίσως πει "λίγες φορές δίνω τόσα λεφτά". Μπορεί να πεις ότι (η προμήθεια) λειτουργεί κάτι σαν ασφάλιση "έναντι καλής διεκπεραίωσης". Εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι πρακτορεία εναντίον internet. Αν θα υπάρξει διαφορά στην αξιοπιστία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.925
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom