Γενικά αλόννησος, σκόπελος ή κύθηρα;

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
Γεια σας παιδια!Ειμαι καινουρια εδω κ χρρειαζομαι τη βοηθεια σας!!...το καλοκαιρι, τελη ιουλιου με αρχες αυγουστου μαλλον, θα παμε με τον φιλο μου διακοπες. αλλα επειδη θελει νησι με πρασινο, σκεφτηκα ή για σκόπελο ή για αλόννησο ή για κύθηρα(είναι νησιά που δεν έχει παει ουτε εκεινος ουτε εγω). οπως καταλαβατε ψαχνουμε για πρασινο νησι λοιπον, ηρεμο, να εχει ομως και κανα δυο μπαρακια να χορεψουμε αν θελησουμε, μην ειναι μες την νεκρα(!) και να 'χει κ μαγαζακια με ρεμπεταδικα κ λαικα :) εμμ.. τι αλλο.. φθηνο να ειναι.. ωραιες παραλιες(με βοτσαλακια περισσοτερο, οχι τη σπαστικη αμμο που σου κολλαει παντου:p χεχε)..μμ..ωραια χωρα με φιλοξενους ανθρωπους..καιαιαι... να αποπνεει κατι μαγικο αν γινεται, κατι οικειο...(οπως στην Αμοργο οσοι εχουν παει...μεγαλη μου αγαπη...).α! κ οσο για τη μεταφορα, ακομα δεν εχουμε μεσο, αλλα ευελπιστει να βγαλει διπλωμα μεχρι τοτε για σκουτερακι..αν οχι,τοτε τι γινεται?νομιζω η αλοννησος εχει κτελ ε?..τεσπα..α!κ καπου με καλο κ φθηνο φαγητο!χαχαχα δηλαδη το ακατορθωτο ζηταω.. εν πασει περιπτωσει, πειτε μου αποψεις σας μπας και καταληξω καπου..

υ.γ. αν κλεισουμε μαιο-ιουνιο ξενοδοχειο θα βρουμε φθηνο κ καλο?εισιτηρια?ειναι κ το θεμα των γονεων γι'αυτο ρωταω....

ευχαριστω προκαταβολικα.!:)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Λοιπον ηταν να παω κι εγω Κυθηρα αλλα τελικα δε τα καταφεραμε. Ουτε εμεις ειχαμε μεσο και θα νοικιαζαμε μηχανακι εκει. Τα σκουτερακια τα ενοικιαζομενα ειναι σκετα ψωφιμια. Ενα που ειχαμε στην Ελαφονησο μονο που δε το σπρωξαμε! Παντως τα Κυθηρα επειδη το ειχα ψαξει και ειχα ρωτησει ειναι καταπληκτικα!!!! Εχουν πολλες παραλιες και αλλα ωραια να κανεις και να δεις, οπως το καστρο, τους καταρρακτες. Ειναι μεγαλο νησι ομως, δε ξερω ποσο θα αντεξετε στο μηχανακι. Εμεις εχουμε κανει πολλααααα χιλιομετρα με το δικο μας παπι κι ετσι το ειχαμε αποφασισει. Ψαξ'το κι εσυ, αλλα χωρις μεσο ξεχασε τα Κυθηρα.
Η Αλονησσος ειναι μαλλον νεκρα, ειναι για πολυ χαλαρεεες διακοπες! Δε νομιζω οτι ταιριαζει για ενα νεο ζευγαρι.
Για τη Σκοπελο δε γνωριζω αλλα νομιζω εχουν γραφτει καποια πραγματα εδω μεσα. Ψαξε στην αναζητηση.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αν δεν εχετε μεσο ξεχνα τα κυθηρα καλυτερα....δε νομιζω οτι ειναι καταλληλα για μηχανακι, οι αποστασεις ειναι αρκετα μεγαλες και οι δρομοι χαλια,τα τοπικα κτελ ειναι αστειο, συν οτι θα πληρωσετε αρκετα και θα ταλαιπωρηθειτε για να κατεβετε ως νεαπολη να παρετε το καραβι...ειναι 6 ωρες ως νεαπολη και μια ωρα απο κει με το πλοιο τα κυθηρα....επισηςτο πλοιο σε αφηνει στη βορεια μερια του νησιου και σχετικα νεκρη... A και το νησι δεν ειναι το ιδανικο για φτηνες φοιτητικες διακοπες, θα ελεγα ειναι τσιμπημενο...

Η αλλονησος παρα ειναι ησυχη για αυτα που ζητατε μαλλον, πηγαινετε σκοπελο,πολυ περισσοτερο πρασινο σε σχεση με τα κυθηρα που καιγονταν ολο το καλοκαιρι δυστυχως και μπορεις να κινηθεις προς τισ παραλιες με τοπικα κτελ και αν μενετε χωρα εχει μαγαζακια και ταβερνες...Δωματια παλιοτερα εβρισκες σε καλες τιμες, τωρα δεν γνωριζω.... Στο νησι πας απο Βολο η απο αγιο κωνσταντινο...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.202
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αν δεν εχετε μεσο ξεχνα τα κυθηρα καλυτερα....δε νομιζω οτι ειναι καταλληλα για μηχανακι, οι αποστασεις ειναι αρκετα μεγαλες και οι δρομοι χαλια,τα τοπικα κτελ ειναι αστειο, συν οτι θα πληρωσετε αρκετα και θα ταλαιπωρηθειτε για να κατεβετε ως νεαπολη να παρετε το καραβι...ειναι 6 ωρες ως νεαπολη και μια ωρα απο κει με το πλοιο τα κυθηρα....επισηςτο πλοιο σε αφηνει στη βορεια μερια του νησιου και σχετικα νεκρη... A και το νησι δεν ειναι το ιδανικο για φτηνες φοιτητικες διακοπες, θα ελεγα ειναι τσιμπημενο...

Η αλλονησος παρα ειναι ησυχη για αυτα που ζητατε μαλλον, πηγαινετε σκοπελο,πολυ περισσοτερο πρασινο σε σχεση με τα κυθηρα που καιγονταν ολο το καλοκαιρι δυστυχως και μπορεις να κινηθεις προς τισ παραλιες με τοπικα κτελ και αν μενετε χωρα εχει μαγαζακια και ταβερνες...Δωματια παλιοτερα εβρισκες σε καλες τιμες, τωρα δεν γνωριζω.... Στο νησι πας απο Βολο η απο αγιο κωνσταντινο...
Συμφωνώ σε όλα, άσε τα Κύθηρα για κάποια στιγμή που θα πας με αμάξι αλλά κάντο με την πρώτη ευκαιρία γιατί είναι υπέροχα, άσε την Αλόννησο γιατί παραείναι ήρεμη και δεν ζητάς κάτι τέτοιο. Πήγαινε Σκόπελο που έχει πολύ πράσινο και είναι μικρότερες οι αποστάσεις και μείνετε στην χώρα. Αν και να ξέρεις πως και στην Σκόπελο ήρεμα είναι, δηλαδή αν ψάχνεις ρεμπετάδικα και λαϊκά δεν σε βλέπω να βρίσκεις εκτός και αν πάνε πολλά χρόνια από τότε που πήγα ή δεν τα είδα γιατί δεν με ενδιέφερε. Αααααα αν είσαι τυχερή μπορεί να κάνει καμιά συναυλία ο τοπικός τους ήρωας ο Πρόδρομος :haha::haha::haha:

Κρήτη έχεις πάει? Που έχει τα πάντα και συμφέρει?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σκοπελο και απο μενα .Ειχαμε παει πριν χρονια σε παρομοια φαση ,δηλ χωρις αυτοκινητο.
Ειναι πιο πρασινο νησι απο τα Κυθηρα ασυζητητι.Πηγαμε με Κτελ μεχρι Αγιο Κωνσταντινο και μετα με το καραβι -ολα συμπεριλαμβανονταν σε κοινο εισητηριο.
Εκει κινηθηκαμε με Κτελ ,οπου δεν μπορω να πω οτι ειχε στη χαση και στη φεξη ..καλα ηταν.Αρκετα καλη ποικιλια απο παραλιες για ολα τα γουστα και βοτσαλωτες και αμμουδερες.Σε πολλες πηγαμε και με βαρκακι.
Με το πλοιο της γραμμης πηγαμε και 2 ημερησιες Αλλονησο.
Η Σκοπελος εχει πολυ γραφικη χωρα και καλο φαγητο.Ειχε καποια ωραια μπαρακια ..τωρα για ελληναδικα δεν ξερω να σου πω .Πετυχαμε και σουπερ συναυλια των Ξυλινων Σπαθιων.
Εμας μας αρεσε τοσο που παρατειναμε τη διαμονη μας στο νησι αλλες 4 μερες.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Σκόπελο δαγκωτό. Δεν μετάνιωσε κανείς με αυτή την επιλογή. Δεν υπάρχει βορειοελλαδίτης που να μην την επισκέφτηκε σαν φοιτητής. Είναι κούκλα, τα πεύκα γλύφουν τους καταπράσινους κόλπους της, υπέροχα μπαράκια, καλό φαγητό, δηλαδή όλα όσα ψάχνεις. Θα πιείτε τα ουζάκια σας και θα χαλάρώσετε πραγματικά. Άσε την Αλόνησο, προς το παρόν. Θα πάς σε άλλη φάση, πιο ήρεμη. Αν θέλεις δε, σόνι και καλά να την επσικεφτείς, καθημερινά έχει καραβάκι από Σκόπελο.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
και εγω σου προτείνω την σκόπελο είναι μαγική με ωραίες παραλίες και πολύ πράσινο,για τις μετακινήσεις σου δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς υπάρχει πολύ καλή εξυπηρετηση απο τα λεωφορεία του νησιού οι τιμές είναι καλές ενω γενικά το μέρος ειναι παρθένο τουριστικά κατι που μου άρεσε για διασκέδαση δν θα βρείς κάτι συναρπαστικό οπως και στα άλλα νησιά που προτείνεις.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Το καλες τιμες ειναι σχετικο παντα.Εξαρταται απο το τι μπορειτε να διαθεσετε.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
867
Έχω επισκεφτεί και τα 3 νησιά και θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι η Αλόννησος είναι πολυυυύ ήρεμη..Έχει όμως μαγικές παραλίες! ;)

Τα Κύθηρα είναι επίσης πολύ όμορφο νησί, εγώ πραγματικά ξετρελάθηκα και δεν το περίμενα! Η διαμονή όμως είναι αρκετά ακριβή, θυμάμαι και πέρσι που το έψαχνα να ξαναπάω μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο ακριβά ήταν τα δωμάτια..:rolleyes:

Όσο για τη Σκόπελο είναι καταπράσινη και με πανέμορφες παραλίες..:pΠαρόλο όμως που είναι πιο ζωντανή από την Αλόννησο, και πάλι δεν τη λες Μύκονο. Ούτε καν Ίο! Έχει κάποια μπαράκια και καφετέριες, αλλά μη νομίζεις ότι κάθε βράδυ θα είσαι σε διαφορετικό κλαμπ! Πάντως, εγώ όταν είχα πάει είχα αμάξι..Δν ξέρω πόσα θα μπορούσα να δω χωρίς αυτοκίνητο..:roll:
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
αχ ωραια!τουλαχιστον υπαρχει ομοφωνια κ αυτο ειναι καλο!!:) χεχε οποτε αποκλειω αλοννησο κ κιθυρα...κ κλεινω προς σκοπελο...κοιτα να δεις ομως που ο καταραμενος ο θεος μου βαλε τρικλοποδια. χαχα αρχικα σκεφτομουν για κεφαλλονια, αλλα επειδη ειναι τεραστιο νησι το απεκλεισα. δηλαδη ηταν αρχικη μου ιδεα.. σημερα ομως(!) ρωτησα μια κοπελα -η οποια καταγεται απο 'κει- και μου ειπε οτι η κεφαλλονια ειναι πολυ πιο ωραια..!!!ειχα δει κ φωτο της κ μαρεσε...πφφφ.. αλλα ειναι παλι το θεμα της συγκοινωνιας.. αν κ μου πε οτι εχει πολλες συγκοινωνιες...ααααα...τι προτεινετε???????

συγγνωμη για αυτη τη διαρκη ασταθεια....χεχεχε

υ.γ. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!:) δεν περιμενα βασικα ουτε ενα μηνυμα:bleh::rolleyes::cool::shock::clap:;) χαχα
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
H κεφαλονια ειναι τεραστια οχι απλα μεγαλη... Εχει πολλες διαδρομες. Προσωπικα δε μπορω να φανταστω να'μαι σε νησι για καλοκαιρινες διακοπες και να τρεχω με τις συγκοινωνιες (που ποτε δε ξερεις τι σε περιμενει) σ'ενα μεγαλο νησι. Το μικρο παλευεται. Μια ζωη εχεις μπροστα σου. Φετος που δεν εχετε μεσο πηγαινετε Σκοπελο κι καποια αλλη χρονια Κεφαλονια. Και φυσικα ειναι υπεροχο νησι!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τα Κουφονησια τα εχεις σκεφτει καθολου; Δεν εχουν πρασινο αλλα τα γυριζεις με τα ποδια και αμα θες μπορεις να τα συνδυασεις και με Αμοργο. Οι παραλιες τους ειναι φοβερες και το κλιμα οτι πρεπει για ζευγαρακια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.691
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom