έρευνα για μεταπτυχιακή εργασία σε slums, φαβέλες. Κούβα, Βραζιλία, Αφρική, Ταϊλάνδη, Ινδονησία κτλ

elena hatz

New Member
Μηνύματα
0
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ
καλησπέρα!
κάνω έρευνα για το μεταπτυχιακό μου πάνω σε ένα λεπτό και αμφιλεγόμενο θέμα, στον slum tourism (φαβέλες, παραγκουπόλεις, townships κτλ όπως Rocinha στο Ρίο, Κέιπ Τάουν στην Νότιο Αφρική, Βομβάη στην Ινδία, Ναϊρόμπι στην Κένυα, Κάιρο στην Αίγυπτο, Μαζατλάν στο Μεξικό, Τζακάρτα στην Ινδονησία, Κίνγκστον στην Τζαμάικα, Μπανγκόκ στην Ταϊλάνδη και οπουδήποτε υπάρχει! δε ξέρω πώς το διάλεξα (γιατί ήταν δική μου επιλογή!) αλλά ομολογώ οτί είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα για έλληνα φοιτητή αλλά θα είναι η πρώτη συνεισφορά στην ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα. σας στέλνω το σύνδεσμο του ερωτηματολογίου αν κάποιος ενδιαφέρεται να συμμετέχει. ξέρω πόσο βαρετό πιθανό είναι να απαντάς σε ερωτηματολόγια (έχω συμπληρώσει πάνω απο 100 τον τελευταίο καιρό σε συμφοιτητές!) αλλά είναι ανώνυμο και διαρκεί λίγα λεπτά. σας ευχαριστώ πραγματικά για το χρόνο σας εκ των προταίρων καθότι φαίνεται αδύνατο να εντοπίσω επαρκές ΄δείγμα΄ταξιδιωτών με αντίστοιχες εμπειρίες..
https://docs.google.com/forms/d/e/1...6V2Q5nrbKchs6pGst-jU97YA/viewform?usp=sf_link


υγ. ευχαριστώ πολύ τον διαχειριστή Defkalion για την έγκριση!
 

elena hatz

New Member
Μηνύματα
0
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για το βίντεο!!!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πάρα πολύ ιδιαίτερο θέμα. Σε περίπτωση που έχεις χρόνο μετά την εργασία θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν θα μπορούσες να βάλεις εδώ κάποια συμπεράσματα και αποτελέσματα αυτής. Αν και δεν βρήκα ιδιαίτερα μεγάλο ή κουραστικό το ερωτηματολόγιο μπορώ να πω ότι αν ήταν πρώτα οι εικόνες και μετά οι ερωτήσεις ίσως να είχα αρκετές διαφορετικές απαντήσεις από αυτές που τελικά έδωσα.
 

elena hatz

New Member
Μηνύματα
0
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ
Πάρα πολύ ιδιαίτερο θέμα. Σε περίπτωση που έχεις χρόνο μετά την εργασία θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν θα μπορούσες να βάλεις εδώ κάποια συμπεράσματα και αποτελέσματα αυτής. Αν και δεν βρήκα ιδιαίτερα μεγάλο ή κουραστικό το ερωτηματολόγιο μπορώ να πω ότι αν ήταν πρώτα οι εικόνες και μετά οι ερωτήσεις ίσως να είχα αρκετές διαφορετικές απαντήσεις από αυτές που τελικά έδωσα.
ευχαριστώ πολύ! θα αναρτήσω σίγουρα τα πιο ενδιαφέροντα ευρήματα! αν και ελπίζω να έχουμε κάποια στιγμή τη ευκαιρία να κρίνουμε μόνοι μας!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.715
Likes
44.154

elena hatz

New Member
Μηνύματα
0
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.738
Likes
7.967
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Συμπληρώθηκε και από μένα. Πολύ ιδιαίτερο θέμα και ενδιαφέρον θα είχε ενδεχομένως και μια συζήτηση στο φόρουμ, αν καταφέρουμε να μην ξεφύγουμε. Πάνω σε τί είναι το μεταπτυχιακό σου αν επιτρέπεται;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.715
Likes
44.154
το διάβασα και σκέφτομαι πώς θα το χρησιμοποιήσω στην εργασία!
Ενα δευτερο ερωτηματολογιο για το πως θα ενιωθαν οι Ελληνες αν τους χρησιμοποιουσαν ως ατραξιον. Αυτο θα σου ζητησει ο επιβλεπων, οποτε σκεψου το καλα αν το βαλεις :haha:. Αλλα θα πας για Αριστα.
 

elena hatz

New Member
Μηνύματα
0
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ
Συμπληρώθηκε και από μένα. Πολύ ιδιαίτερο θέμα και ενδιαφέρον θα είχε ενδεχομένως και μια συζήτηση στο φόρουμ, αν καταφέρουμε να μην ξεφύγουμε. Πάνω σε τί είναι το μεταπτυχιακό σου αν επιτρέπεται;
στη διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων και η εργασία αφορά τα ταξιδιωτικά κίνητρα για slum tourism.
 

elena hatz

New Member
Μηνύματα
0
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ
Ενα δευτερο ερωτηματολογιο για το πως θα ενιωθαν οι Ελληνες αν τους χρησιμοποιουσαν ως ατραξιον. Αυτο θα σου ζητησει ο επιβλεπων, οποτε σκεψου το καλα αν το βαλεις :haha:. Αλλα θα πας για Αριστα.
μεγάλη θυσία για ένα άριστα! και ριψοκίνδυνη! εν τω μεταξύ διάβασα στο https://yatromanolakis.gr/2016/07/12/prosfyges/ το εξής:
Στον αντίποδα, στην Αθήνα, άστεγοι που εργάζονται για το περιοδικό Σχεδία οργανώνουν τις «Αόρατες Διαδρομές», ξεναγώντας ενδιαφερόμενους σε συσσίτια, καταφύγια αστέγων και κέντρα ημέρας. Το ότι οι ίδιοι οι άστεγοι κάνουν τις ξεναγήσεις ενισχύει την αυτοπεποίθησή τους και τους βοηθά να αναπτύξουν κάποιες δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν στην αναζήτηση εργασίας.
ομολογώ πρώτη φορά το ακούω και μου φαίνεται εντυπωσιακό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.556
Μηνύματα
901.122
Μέλη
39.289
Νεότερο μέλος
Gåleånô

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom