Φωτο από τα Trek μας

EviTan

Member
Μηνύματα
457
Likes
3.665
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Έπεσε τυχαία στο μάτι μου αυτή η εφαρμογή
Ελπίζω να είναι ένα εργαλείο χρήσιμο
αγαπημένο wikiloc, θέλει όμως μια προσοχή αν πας να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες κάποιας καταχώρησης, καθώς μπορεί να γράψει ο καθένας και δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε τον καθένα, ειδικά για δύσκολες και απαιτητικές διαδρομές.
Καλό ψάξιμο και για την ίδια διαδρομή να συμβουλευτεις πάνω από μία καταχωρήσεις καλού κακού...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.653
Likes
10.233
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλό εργαλείο το Wikiloc, αλλά βασίζεται κυρίως σε διαδρομές χρηστών, οπότε μπορεί κάποιος να έχει βγει τελείως εκτός μονοπατιού, οπότε θέλει προσοχή σε διαδρομές που δεν είναι τόσο περπατημένες και έχει καταχωρήσεις από 1-2 χρήστες.

Την πάτησα έτσι μια φορά και έκανα κανα 2ωρο παραπάνω και μου είχε τελειώσει και το νερό και έφτασα στο αμάξι έτοιμος να λιποθυμήσω από τη ζέστη. Wikiloc και Alltrails τα έχω ανοιχτά και τα 2 μαζί, απλά τότε δεν υπήρχε καν η διαδρομή στο Alltrails και βασίστηκα στο Wikiloc.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.980
Likes
15.704
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ολύμπος από τη θέση Γκόρτσια μέχρι το καταφύγιο της Πετρόστρουγκας. Περίπου 15 χιλιόμετρα σε 5 μισή ώρες πήγαινε - έλα. Απαιτεί καλή φυσική κατάσταση ! Η θέα όμως σε αποζημειωνει.
F375E03D-B961-41BE-B4F7-8B1640A13625.jpeg
7AD33B63-CD07-4711-B134-252B6EAD15F7.jpeg
323155F9-8037-4896-BFB6-B9B349E220AD.jpeg
7D78B6FA-9AAC-45F1-A517-E64BE34E1348.jpeg
A2F1D402-B247-4939-B4ED-BE25EEBB3A74.jpeg
CBD1B9FD-9580-432A-82D8-337F920EF3D3.jpeg
7C810F2A-406E-4DFC-80D9-11A3128680B0.jpeg

Οι αφανείς ήρωες - εργαζόμενοι του Ολύμπου
B07920A3-E67C-4454-B613-63E22AA284DA.jpeg
B9980801-8EE4-4A64-BA7D-97369E263987.jpeg

Η θέα από το καταφύγιο που σε κάνει να ξεχνάς την κούραση της ανάβασης !
6F801732-F30C-46F1-9008-BB22E56FAA5E.jpeg

Και το καφεδάκι της επιβράβευσης.
 

Gåleånô

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
Γεια χαρά σας. Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι νέο μέλος της σελίδας. Σκοπός μου είναι να μυραστω μαζί σας τις δικές μου καλές ή κακές εμπειρίες που συνάντησα στη φύση. Φέτος κλείνω 16 χρόνια πεζοπορίας στα βουνά της Μακεδονίας, της ηπείρου,της θεσσαλιας και της Θράκης. Έχω πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μου και ίσως να μη προλάβω να τα δω όλα. Στα περισσότερα καταφύγια που έχω φιλοξενηθεί δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα κακή διαχείριση ίσως με κάποια εξαίρεση που να μη το έδωσα και πολύ σημασία. Το πιο φιλόξενο καταφύγιο κατά την δική μου ταπεινή άποψη είναι αυτό της βαλια καλντα με τους ιδιοκτήτες να είναι αρκετά φιλόξενοι, με παροχές που δε συναντάς σε άλλα καταφύγια και με πολύ φροντίδα. Έχω πάει στο συγκεκριμένο καταφύγιο περίπου δέκα φορές. Την πρωτοχρονιά του 2016 μαζί με την παρέα μου αποφασίσαμε να αλλάξουμε χρόνο εκεί. Είχε και άλλες παρέες και όλοι μαζί διασκεδάζαμε μέχρι αργά. Αλήθεια δεν ένιωσα στιγμή να ενοχλείτε κάποιος από τους ορειβάτες μιας και ήμουν από τους πρώτους που αποχώρησα για ξεκούραση. Την ίδια χρονιά ημέρα της καθαρας Δευτέρας αποφασίσαμε να περάσουμε ένα όμορφο τριήμερο στο καταφύγιο των παδων όπου και εκεί έγινε το καθιερωμένο κάψιμο των κέδρων με ποτό και μουσική σε κρύο τοπίο. Μιλάω ειλικρινά,ακόμη και εκείνο το βράδυ δεν ενοχλήθηκε κανείς μιας και στα δωμάτια που βρίσκονταν στον επάνω όροφο κοιμόντουσαν ανενόχλητοι. Στο βουνό και στα καταφύγια δεν πηγαίνω για να ξεσαλωσω αλλά για να απολαύσω αυτό που αγαπώ από πολύ μικρή ηλικία ίσως από τα παιδικά μου χρόνια μιας και μεγάλωσα σε χωριό. Να απολαύσω φυσικά τη φύση με τα υπέροχα χρώματα και αρώματα της. Τώρα ας πάμε στο θέλω τον δρακολιμων. Φέτος έκλεισε ο κύκλος μου με αυτές καθώς πιστεύω τις είδα όλες. Τον Ιούλιο λοιπόν ταξίδεψα για το χωριό γραμμος ή γραμμουστα με προορισμό να αναρριχηθω στις πλαγιές του Γράμμου και να δω την Δρακόλιμνη Γκιστόβα, την μεγαλύτερη και ψηλότερη της Ελλάδος.Μέχρι λίγο πριν την συναντήσω ομορφότερη θεωρούσα αυτή της Τύμφης, αλλά από εκείνη τη στιγμή που την αντίκρισα ταλαντεύομουν. Και οι δύο είναι πολύ όμορφες αλλά και πολύ διαφορετικές. Ελάχιστα ίσως κλείνω σε αυτή της Γκιστόβας λόγο του τοπίου γύρω της. Καθώς πλησίαζα ανεβαίνοντας το μονοπάτι στο οποίο δεξιά και αριστερά υπάρχαν δύο μικροί λόφοι, ο λαιμός μου είχε μακρύνει τόσο πολύ απο την αγωνια μου. Μόλις πέρασα το κατώφλι τα μάτια μου χαμήλωσαν τόσο πολύ και αντίκρισαν αυτή την υπέροχη καρδιά. Το θέαμα απίστευτο καθώς από πίσω της υπήρχε ο λόφος που οδηγούσε στην κορυφή του Γράμμου Τσούκα πετσικ(2520μ). Πολύ όμορφη εμπειρία που σίγουρα θα την αναζητήσω ξανά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.556
Μηνύματα
901.106
Μέλη
39.289
Νεότερο μέλος
Gåleånô

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom