Φωτογραφική... για αρχάριους!

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
SRL: Λεγονται ετσι γιατι βλεπεις το θεμα σου μεσω του ιδιου του φακου μεσω ενος συστηματος καθρεπτη-πρισματος. Εχουν το πλεονεκτημα οτι επειδη βλεπεις περιπου οτι και ο φακος αυτο που βλεπεις ειναι αυτο που φωτογραφιζεις. Την στιγμη που πατας το κουμπι για φωτογραφιση ο καθρεφτης σηκωνεται μηχανικα και το φιλμ ή ο αισθητηρας "γραφει" την εικονα. Το οτι μια slr ειναι ψηφιακη δεν εχει να κανει με τον μηχανικο τροπο λειτουργιας της, απλα εκει που παλιοτερα υπηρχε το φιλμ τωρα υπαρχει ενας αισθητηρας Χ μεγαπιξελ. Αυτη ειναι η μονη διαφορα και για αυτο πολλοι κατοχοι παλιων αναλογικων μηχανων αλλαζουν απλα ενα "σωμα" δηλ.την κυριως μηχανη και συνεχιζουν να χρησιμοποιουν τους φακους που ειχαν απο παλια.
2. Η δυνατοτητα αλλαγης φακων χρειαζεται και παραχρειαζεται για καποιους λογους (αν σε ενδιαφερουν). Κανενας φακος δεν ειναι αριστος σε ολο του το ευρος. Σε μια compact επειδη το μεγεθος του αισθητηρα περιοριζει την ποιοτητα της φωτογραφιας και το μεγεθος της εκτυπωσης (μια εκτυπωση πχ σε Α4 ή Α3 θα δειξει ολες τις ατελειες της μηχανης που δεν παρατηρεις καν σε εκτυπωση 10χ15 ή σε 13χ18.) μπορουμε να χρησιμοποιουμε μηχανες με φακο 10χ. Σε μια slr ομως αν ειχαμε εναν τετοιο φακο θα ειχαμε 2 σημαντικα προβληματα, το μεγαλο βαρος που θα τον εκανε δυσχρηστο και το οτι δεν θα ειχαμε την ιδια ποιοτητα εικονας σε ολες τις θεσεις του ζουμ. Για αυτο ακομα και στις slr οι ακριβοτεροι και πιο γρηγοροι φακοι ειναι συνηθως 2χ, ή το πολυ 3χ.
Εγω προσωπικα, εχοντας συνηθισει επι χρονια (απο την εποχη του φιλμ) να τραβαω με slr, δεν μπορω να τραβηξω με κομπακτ. Αγορασα μια canon G7 πριν καιρο για να την εχω στην τσεπη οταν δεν ηθελα να κουβαλαω την τσαντα με φακους, φλας, μηχανη κλπ και τελικα κατεληξε να σκουριαζει σε ενα ραφι. Η ποιοτητα των 2 μηχανων απλα δεν συγκρινεται.

Ειναι λαθος αυτο που εγραψε καποιος παραπανω ότι υπαρχουν οι compact & oi slr. Υπαρχουν και οι τηλεμετρικες, πανοραμικες, μεσαιου φορμά και ίσως και αλλες που δεν ξερω.
Υ.Γ. Δεν ειμαι επαγγελματιας φωτογραφος αλλα χομπιστας με πολλη αγαπη για τη φωτογραφια.
 

marazoum

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Munich - Brno
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Dorotija όπως σου είπα και το Σάββατο, υπάρχει ένα μαγαζι που έχει αρκετα καλές τιμες, βασικά οι καλυτερες που έχω βρει. Το site του είναι katerelos.gr. 'Ελπίζω να βρείς αυτό που ψάχνεις.
Πιστευω πάντως πως η αγορά μηχανής έχει να κάνει με το πόση ώρα θα αφιερώνεις στο να βγάλεις μια φωτογραφία. Υπάρχουν αρκετες μηχανες που πλησιάζουν αρκετά σε ποιότητα της DSLR και σου προσφέρουν μεγάλο έυρος στο zoom χωρίς να χρειάζεται ούτε να χαλάς χρήματα σε φακούς αλλα ούτε και να κουβαλάς μαζί σου τους extra φακούς.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη έχοντας την εμπειρία από μία Canon 40D και μία Fujifilm S9500.
Πλέον χρησιμοποιω την Canon μόνο όταν έχω πολύ χρόνο και όρεξη.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τελικά, η μηχανή είναι πραγματικότητα... Στα χέρια μου κρατάω την Canon EOS 1000d! Ελαφριά, βολική και canon! Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. έχω να τη μάθω καιρό. Θα δούμε!

marazoum, προς τοπαρόν ένας 18-55 μου είναι αρκετός. Δεν χρειάζεται να κουβαλάω ολόκληρο εξοπλισμό μαζί μου αυτό είναι σίγουρο! Τώρα... θα δείξει! Στην επόμενη travelstoriκη συνάντηση θα τηνέχω μαζί μου!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.430
Likes
7.529
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
με γειά, καλορίζικη κ καλοτάξιδη!!!:clap::cool:
περιμένουμε να δούμε κ τις πρώτες φωτό!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.430
Likes
7.529
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το καλοκαίρι πλησιάζει σιγά σιγά
και οι φιλες κ φιλοι της θάλασσας ανυπομονούν να βουτήξουν....
και τωρα βγήκε μια φωτογραφική μηχανή μάσκα που τις στιγμές αυτές μπορούν να αποθανατίσουν!!!

οι λάτρεις του σνόρκελινγκ το γκατζετάκι αυτό μάλλον θα το λατρέψουν...

την είδα και μπήκα σε μεγάλο πειρασμό να την αποκτήσω!!!!:roll:

CleverMarket.gr -
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
το καλοκαίρι πλησιάζει σιγά σιγά
και οι φιλες κ φιλοι της θάλασσας ανυπομονούν να βουτήξουν....
και τωρα βγήκε μια φωτογραφική μηχανή μάσκα που τις στιγμές αυτές μπορούν να αποθανατίσουν!!!

οι λάτρεις του σνόρκελινγκ το γκατζετάκι αυτό μάλλον θα το λατρέψουν...

την είδα και μπήκα σε μεγάλο πειρασμό να την αποκτήσω!!!!:roll:

CleverMarket.gr -
Χμ...
Ίσως σαν gadget να λέει, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά ψηλή η τιμούλα της...

Άλλωστε υπάρχουν και κανονικές φωτογραφικές μηχανές για υποβρήχιες λήψεις. Ή ακόμη, ειδικές θήκες για να βάζεις την compact (συνήθως) μηχανή σου ώστε να μην βρέχεται καθόλου!

Αλλά οκ, αν δεν θέλεις να κρατάς κάτι στα χέρια σου όταν είσαι under the water, ε τότε, η παραπάνω μάσκα φαντάζει ιδανική :p
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Τελικά, η μηχανή είναι πραγματικότητα... Στα χέρια μου κρατάω την Canon EOS 1000d! Ελαφριά, βολική και canon! Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. έχω να τη μάθω καιρό. Θα δούμε!

marazoum, προς τοπαρόν ένας 18-55 μου είναι αρκετός. Δεν χρειάζεται να κουβαλάω ολόκληρο εξοπλισμό μαζί μου αυτό είναι σίγουρο! Τώρα... θα δείξει! Στην επόμενη travelstoriκη συνάντηση θα τηνέχω μαζί μου!

Καλορίζικη η μηχανή!!!Διαβάζοντας το τόπικ από την αρχή ήμουν έτοιμος να υπερασπιστώ την άποψη του Sokratis για αγορά dslr,αλλά απ'ότι βλέπω έκανες τελικά πολυ καλή επιλογή!!!!Καλές λήψεις!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Καλώς τον και καλώς ήρθες! Ευχαριστώ! Μετά από δύο μήνες και τρία ταξίδια, τώρα μπορώ να πω και επισήμως πλέον ότι είναι εξαιρετική! Ελαφριά και εύχρηστη!
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Χαίρομαι που έμεινες ικονοποιημένη από την επιλογή σου!!!!!Άξιζε τον κόπο και τα λεφτά μια dslr!!Όταν πήγα από compact σε dslr ένιωσα ότι απέκτησα δυνατότητες φωτογράφησης που δεν είχαν όρια!!!!!Και ο 18-55 είναι καλός για αρχή!!!Θα κοιτάξω να δώ φωτογραφίες σου με την 1000αρα!!!;);)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δυστυχώς μόνο του Παρισιου είναι με τη 1000! οι υπόλοιπες είναι παλιές! Σύντομα όμως θα ανεβάσω και το υπόλοιπο Παρίσι, Μεσσηνία και Ρόδο. Πράγματι οι δυνατότητες που σου ανοιγονται με την dslr είναι σχεδόν απεριόριστες. Άσε που μαθαίνεις πως λειτουργεί η μηχανή, τι παίζει τέλος πάντων! συμμετέχεις σε αυτό που γίνεται. δεν πατάς απλώς ένα κουμπί.
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Δυστυχώς μόνο του Παρισιου είναι με τη 1000! οι υπόλοιπες είναι παλιές! Σύντομα όμως θα ανεβάσω και το υπόλοιπο Παρίσι, Μεσσηνία και Ρόδο. Πράγματι οι δυνατότητες που σου ανοιγονται με την dslr είναι σχεδόν απεριόριστες. Άσε που μαθαίνεις πως λειτουργεί η μηχανή, τι παίζει τέλος πάντων! συμμετέχεις σε αυτό που γίνεται. δεν πατάς απλώς ένα κουμπί.

Όμορφες οι φωτογραφίες σου από το Παρίσι!!!!!Ειδικά αυτή στους κήπους του Κεραμεικού μου έδωσε μια αισθηση χαλάρωσης και ηρεμίας την οποία επιζητώ σε κάθε ταξίδι!!!!

δεν πατάς απλώς ένα κουμπί.
Αυτή είναι όλη η ουσία!!!!!Να κάνουμε κάτι παραπάνω από το να πατάμε ένα κουμπί!!!Να δημιουργούμε!!!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom