Λεττονία Λιθουανία Φθινοπωρινή βόλτα στη Βαλτική (Βίλνιους – Τρακάι – Ρίγα)

John Davilla

Member
Μηνύματα
71
Likes
612
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εισαγωγή

Τον Απρίλιο του 24 πραγματοποίησα το πρώτο μου ταξίδι στη Βαλτική, επισκεπτόμενος το Ελσίνκι και το Ταλίν. Λόγω του χρόνου και των εισιτηρίων που κλείστηκαν αποφασίστηκε να παραμείνουμε και να επικεντρωθούμε σε αυτές τις δύο πόλεις και να αφήσουμε τη Λιθουανία και τη Λετονία για επόμενο ταξίδι, μιας και η περιοχή της Βαλτικής παρουσίαζε από πάντα για μένα ενδιαφέρον.

Ψάχνοντας κατά διαστήματα από την ώρα της επιστροφής τρόπους για να φτάσω στο Βίλνιους ή στη Ρίγα, έβρισκα διάφορες πτήσεις, κάποιες απευθείας και κάποιες μέσω άλλων χωρών όπως Γεωργία, Γερμανία, Πολωνία, Σουηδία κλπ.

Έτσι λοιπόν στα μέσα του Σεπ 24 και αφού βρήκα χρόνο για άδεια και είχα το απαιτούμενο budget, έκλεισα τα εισιτήρια μου για να συμπληρώσω επιτέλους τις χώρες της Βαλτικής.

Τα εισιτήρια κλείστηκαν ένα μήνα νωρίτερα και ήταν ως εξής:

Θεσσαλονίκη – Βιέννη με Ryanair στα 40,3€

Βιέννη – Βίλνιους με Ryanair στα 32,2€, με τετράωρη αναμονή στη Βιέννη

Βίλνιους – Ρίγα με Flixbus στα 9,5€

Ρίγα – Θεσσαλονίκη με Airbaltic στα 59€

Η διαμονή ήταν ως εξής:

Βίλνιους: 3 διανυκτερεύσεις στο Hales Self Check in Guest House για 124€

Ρίγα: 2 διανυκτερεύσεις στο ABC Apart για 74,88€.

Μετά από κάποια πράγματα που διάβασα εδώ και μετά από κάποιες ερωτήσεις που έθεσα και απαντήθηκαν εδώ από μέλη του φόρουμ, έδωσα παραπάνω μέρες στο Βίλνιους, προκειμένου να επισκεφθώ με άνεση το Τρακάι και το κάστρο του.

Αυτό το ταξίδι το πραγματοποίησα μόνος μου, οπότε είχα αρκετό χρόνο για βόλτες, φωτογράφιση και ξεκούραση στο δωμάτιο όποτε χρειαζόταν. Δυστυχώς δεν έτυχε να βρεθώ με κάποιους συναδέλφους Λιθουανούς στο Βίλνιους, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεών τους αλλού, αλλά ίσως γίνει την επόμενη φορά.

1η Ημέρα στο Βίλνιους

Ξεκινάω από την Έδεσσα πρωί πρωί με προορισμό το αεροδρόμιο «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ». Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω (not) πάλι τα έργα στον περιφερειακό που έκανε το πέρασμα μου από τη Θεσσαλονίκη ευχάριστο (ξανά not). Αφήνω το αυτοκίνητο στο πάρκινγκ και πηγαίνω αεροδρόμιο. Έλεγχος ασφαλείας - τσεκ, λίγη αναμονή και πτήση για Βιέννη.

Αναμονή στο αεροδρόμιο για 4 ώρες. Την Βιέννη την είχα επισκεφθεί πριν 3 χρόνια και προτίμησα να μη βγω έξω και να χαλάσω τα λεφτά που θα έδινα σε μπύρες εντός αεροδρομίου, οπότε περιπλανήθηκα λίγο και μετά έκατσα να απολαύσω μια παγωμένη. Δοκίμασα την Ottakringer Bio – Zwickl, η οποία είναι μία Kellerbier 5,2%, στα 6,5€. Για τους γνώστες, της έβαλα 3,5/5 στο Untappd.
IMG_20241017_142547.jpg

Τελειώνω τη μπύρα και ετοιμάζομαι για την πτήση μου με προορισμό το Βίλνιους, όπου θα έφτανα στις 19:30, οπότε είχα λίγο χρόνο για την πρώτη μέρα.

Κάνω τσεκ ιν, ακολουθώντας τις οδηγίες, τακτοποιώ τα πράγματα και βγαίνω έξω για την πρώτη επαφή με την πόλη. Έμεινα ακριβώς απέναντι από την κεντρική αγορά (Hall Market) οπότε ήμουν σε μια σχετικά καλή τοποθεσία και για το σταθμό των λεωφορείων - τραίνων αλλά και για την παλιά πόλη. Αφού έκανα μια βόλτα έως το Δημαρχείο και την πλατεία του, τριγύρισα λίγο τα στενά για να διαλέξω κάπου να φάω και να πιω κάτι.
IMG_20241017_204620.jpg
IMG_20241017_204925.jpg

Επέλεξα το Bix Baras, ένα ροκ μπαρ με ωραία ατμόσφαιρα, τίμιο φαγητό και καλές σχετικά τιμές. Εκεί δοκίμασα μια Dark Ale, την Varniuku Tamsus με 5,6%.
IMG_20241017_211428.jpg
IMG_20241017_212110.jpg
IMG_20241017_215719.jpg
IMG_20241017_215736.jpg

Αφού έφαγα και ήπια την μπύρα μου, βγήκα και έκανα λίγες γύρες ακόμα και μετά κατέληξα στο δωμάτιο καθώς είχε περάσει η ώρα, ήμουν όλη μέρα στο δρόμο και στα αεροδρόμια και ήθελα να κάνω ένα ντουζ, να οργανώσω την επόμενη ημέρα και να έχω δυνάμεις για την πρώτη ουσιαστική εξόρμηση και επαφή με την πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.583
Μηνύματα
902.408
Μέλη
39.324
Νεότερο μέλος
Sofeli

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom