Τόκιο : η Μητρόπολη !

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Νυχτερινή περιήγηση στο Τόκιο ! Απολαύστε το...:)


Ιδιαίτερα αφιερωμένο στις φίλες και τους φίλους, που σύντομα αναχωρούν...;):D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μπράβο βρε Αφροδίτη! τέλειο! να σημειώσω ότι πρόκειται για την διαδρομή από Shimbashi station προς Odaiba και για όσους έχουν το google earth αρχείο, είναι οι διαδρομές 28/11_Μ6 και 28/11_Μ7!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μπράβο βρε Αφροδίτη! τέλειο! να σημειώσω ότι πρόκειται για την διαδρομή από Shimbashi station προς Odaiba και για όσους έχουν το google earth αρχείο, είναι οι διαδρομές 28/11_Μ6 και 28/11_Μ7!!
Δεν άντεξες ε? Αρχισες τα σουαχίλι πάλι......
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Δεν άντεξες ε? Αρχισες τα σουαχίλι πάλι......

:haha::haha::haha: αυτό σκεφτόμουν κι εγώ...Πραγματικά αν καταφέρω ποτέ να βρω συντεταγμένες, δρόμους και να διαβάσω έτσι το googlearth, θα χρίσω τον Σπύρο πρωτεργάτη:cool:
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
χμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ενα μικρό update (Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2010) για το TOKYO:
Ο κεντρικός σταθμός του Τόκυο είναι κλειστός για αναπαλαίωση. Λειτουργεί κανονικά αλλά είναι όλος καλυμένος και δεν μπορεί να τον δει κανείς (ουτε εξωτερικά ούτε εσωτερικά). Επίσης όλη η περιοχή είναι ένα τεράστιο εργοτάξιο και εκτός αν έχετε κάποιον συγκεκριμένο λόγο να πάτε, θα σας πρότεινα να μείνετε μακρυά.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ενα μικρό update (Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2010) για το TOKYO:
Ο κεντρικός σταθμός του Τόκυο είναι κλειστός για αναπαλαίωση. Λειτουργεί κανονικά αλλά είναι όλος καλυμένος και δεν μπορεί να τον δει κανείς (ουτε εξωτερικά ούτε εσωτερικά). Επίσης όλη η περιοχή είναι ένα τεράστιο εργοτάξιο και εκτός αν έχετε κάποιον συγκεκριμένο λόγο να πάτε, θα σας πρότεινα να μείνετε μακρυά.
Eννοείς τον σταθμό Marunouchi, αυτόν που είναι κοντά στο παλάτι ? Μέχρι πού εκτείνεται το εργοτάξιο ?:xmas_rolleyes:
Ιστορία θα μας γράψεις ?:xmas_wink:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ποιος είναι ο σταθμός Marunouchi? Εγώ ξέρω την κόκκινη γραμμή του μετρό που την λένε Marunouchi. όχι, εννοεί τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό με το όνομα Tokyo. Βρίσκεται λίγο έξω από την Ginza, βόρεια του International Forum, επάνω στην γραμμή Marunouchi (ενδιάμεσα των σταθμών Otachi και Ginza αν θυμάμαι καλά) και είναι όντως εργοτάξιο τούτο τον καιρό.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Marunouchi

Η περιοχή που βρίσκεται μεταξύ του κεντρικού σιδηροδρομικού στθμού του Τόκιο και των εξωτερικών κήπων του Imperial Palace, αναπτύσσεται σαν μια από τις πιο ακριβές, επιχειρηματικές περιοχές της Ιαπωνίας
Ο Κεντρικός Σταθμός του Τόκιο και το Ξενοδοχείο του Σταθμού
Κομμάτια της παλιάς και όμορφης πόλης

O Kεντρικός Σταθμός του Τόκυο άνοιξε το 1914. Η κατασκευή του ξεκίνησε το 1912. Για την κατασκευή του χρησιμοποιήθηκαν 8.9 εκατομμ. κόκκινα τούβλα. Στο σταθμό χτίστηκε και ένα ξενοδοχείο 90 δωματίων, το Ξενοδοχείο του Σταθμού του Τόκυο, το οποίο ξεκίνησε τη λειτουργία του το 1915.
Σήμερα ο σταθμός έχει ακόμα μία είσοδο, την Yaesu-guchi που βλέπει προς την περιοχή Nihonbashi και άνοιξε τη δεκαετία του 1950. Μέχρι τότε υπήρχε μόνο η είσοδος από το Marunouchi. H περιοχή Νihonbashi σήμερα είναι και αυτή επιχειρηματικό κέντρο, με μεγάλη όμως ιστορία. Νihonbashi ήταν το όνομα της γέφυρας από όπου ξεκινούσαν δρόμοι που οδηγούσαν σε άλλες περιφέρειες της Ιαπωνίας. Ακόμα και σήμερα, η επίσημη απόσταση του Τόκυο από άλλες περιοχές της Ιαπωνίας, μετριέται από το Nihonbashi.

Στην πλευρά του Μarunouchi, o σταθμός έχει μια ειδική είσοδο που χρησιμοποιείται σπάνια, για την Αυτοκρατορική οικογένεια και άλλους επισήμους.

Το ξενοδοχείο του σταθμού (Τokyo Station Hotel) έκλεισε στις 31 Μαρτίου του 2006 για εργασίες αποκατάστασης του κτηρίου και έχει προγραμματιστεί ν' ανοίξει ξανά το 2011.

πηγή Tokyo Station

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_a_a6_Tokyo_Stati90e3a99b741f883889038898718216f3.jpg

File:Tokyo Station 2007-0429.jpg - Wikimedia Commons
Ποιος είναι ο σταθμός Marunouchi? Εγώ ξέρω την κόκκινη γραμμή του μετρό που την λένε Marunouchi. όχι, εννοεί τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό με το όνομα Tokyo. Βρίσκεται λίγο έξω από την Ginza, βόρεια του International Forum, επάνω στην γραμμή Marunouchi (ενδιάμεσα των σταθμών Otachi και Ginza αν θυμάμαι καλά) και είναι όντως εργοτάξιο τούτο τον καιρό.
Καλά κάνεις και με διορθώνεις, αφού την έκανα σταθμό την περιοχή :xmas_mrgreen:
Αυτήν που προαναφέρω δεν λες ?:xmas_wink:
 
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
χμ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Eννοείς τον σταθμό Marunouchi, αυτόν που είναι κοντά στο παλάτι ? Μέχρι πού εκτείνεται το εργοτάξιο ?:xmas_rolleyes:
Ιστορία θα μας γράψεις ?:xmas_wink:


Σταθμός Τοκυο, παει και η γραμμη Marunouchi και το Yamanote Line. Επισης φευγουν απο εκει Shinkansen και τρένα για αεροδρομιο Narita. Εγώ κατέληξα εκεί ψάχνοντας κυριακάτικα το κεντρικό ταχυδρομείο που θα ήταν ανοιχτό, αλλα λόγω έργων το είχαν κλείσει...:xmas_confused:

Ιστορία θα μας γράψεις ?
:xmas_rolleyes:Το έχω σκοπό, αλλά προ εορτών δύσκολο το βλέπω να βρω το χρόνο. Πάντως έχω κρατησει ημερολόγιο οπότε οι πληροφοριες δεν χάνονται:xmas_wink:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σταθμός Τοκυο, παει και η γραμμη Marunouchi και το Yamanote Line. Επισης φευγουν απο εκει Shinkansen και τρένα για αεροδρομιο Narita. Εγώ κατέληξα εκεί ψάχνοντας κυριακάτικα το κεντρικό ταχυδρομείο που θα ήταν ανοιχτό, αλλα λόγω έργων το είχαν κλείσει...:xmas_confused:

:xmas_rolleyes:Το έχω σκοπό, αλλά προ εορτών δύσκολο το βλέπω να βρω το χρόνο. Πάντως έχω κρατησει ημερολόγιο οπότε οι πληροφοριες δεν χάνονται:xmas_wink:
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία !
Αφού μας το έταξες, θα κάνουμε υπομονή μετά τις γιορτές !:xmas_biggrin: Και το ημερολόγιο σε ασφαλές σημείο, ε ? :xmas_lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και μια και λέμε για το σταθμό, πάρτε και μια άσκηση για γερά νεύρα: Φτάνοντας στο σταθμό με το μετρό, πως θα βρείτε το γραφείο έκδοσης Japan Rail Pass... Προειδοποίηση: Οι χάρτες δείχνουν σε άλλο σημείο, έχει μεταφερθεί.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και μια και λέμε για το σταθμό, πάρτε και μια άσκηση για γερά νεύρα: Φτάνοντας στο σταθμό με το μετρό, πως θα βρείτε το γραφείο έκδοσης Japan Rail Pass... Προειδοποίηση: Οι χάρτες δείχνουν σε άλλο σημείο, έχει μεταφερθεί.
Αν είχανε "μουτζούρη", να κάναμε παντομίμα....:xmas_mrgreen:
Πες μας τι έκανες...μαζί με τα νεύρα...:xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.316
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom