Τουριστική visa

Ειρήνη Δ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
10
Έχω μια ανασφάλεια με τις βίζες που πρέπει να βγάλω οπότε το θέτω εδώ και ίσως κάποιος να ξέρει να μου απαντήσει. Το Φεβρουάριο θα πάω στην Αυστραλία και ξέρω ότι πρέπει να βγάλω τουριστική βίζα (αν και ακόμα δεν έχω βρει το που) αλλά κάποια στιγμή θα βγω από Αυστραλία και θα πάω Νέα Ζηλανδία που και εκεί χρειάζεται άλλη βίζα (που επίσης πρέπει να βρω πώς θα βγάλω) και μετά θα επιστρέψω για 5 μέρες στην Αυστραλία πριν την επιστροφή μου στην Αθήνα. Η βασική ερώτηση είναι αν η πρώτη τουριστική βίζα καλύπτει και την είσοδο μου από τη Νέα Ζηλανδία ή χρειάζεται κάτι διαφορετικό. Ξέρω ότι η βίζα είναι τρίμηνη και εγω θα κάτσω μόνο ένα μήνα αλλά ανησυχώ αν δέχονται ξανά την ίδια βίζα παρόλο που θα έχω βγει από τη χώρα. Πρώτη φορά βγάζω βίζα και έχω λίγο αγχωθεί! :oops:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
4.720
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Υποθέτοντας ότι πας για διακοπές και με Ελληνικό διαβατήριο, για Αυστραλία κάνεις αίτηση για eVisitor εδώ.

Είναι δωρεάν, ισχύει για 1 χρόνο και μπορείς να πας, να φύγεις και μετά να ξαναέρθεις (που αυτό καταλαβαίνω ότι ζητάς). ;)

Για Νέα Ζηλανδία, χωρίς όμως να έχω πάει, με ένα γρήγορο ψάξιμο καταλαβαίνω ότι με Ελληνικό διαβατήριο δικαιούσαι την NZeTA, που την βγάζεις από εδώ.

Και αυτή απ'ότι βλέπω σου δίνει τη δυνατότητα να μείνεις συνεχόμενο 3μηνο, οπότε σε καλύπτει. ;)

Για ποια μέρη σκέφτεστε; :airplane:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.570
Μηνύματα
901.763
Μέλη
39.312
Νεότερο μέλος
vang_elis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom