Γενικά Τοπ-5 ευρωπαϊκών νησιών

alma

Member
Μηνύματα
3.998
Likes
16.852
Έχουμε θέματα για το τοπ των ελληνικών νησιών,των ομορφοτερων πρωτευουσων κλπ.Αλλά ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα τοπ νησιά στην Ευρώπη?Δεν έχει σημασία αν είναι μικρά όπως η Σαντορίνη ή μεγάλα όπως η Σικελία.Επίσης μπορείτε να λέτε και νησιά που ανήκουν στην Ευρώπη μόνο διοικητικά όπως Κανάρια ή Μαδέρα.:xmas_smile:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατσε βρε κοριτσι, τι τοπ-5; Εδω ζηταμα αν εχω παει σε 5 ευρωπαικα νησια (πλην ελληνικων). Τελοσπαντων με τα ακρως αντικειμενικα μου κριτηρια (δεν λαμβανω υποψη μονο την ομορφια) θα σου δωσω μια πενταδα.

1. Μεγαλη Βρετανια: Το νησι που φιλοξενει στα εδαφη του το Λονδινο εχει δικαιως την τιμη να κατατασσεται στην πρωτη θεση μεταξυ των νησιων της Ευρωπης.
2. Ανατολικη Φωκλαντ: Δεν εχω παει αλλα τα Νησια Φωκλαντ αποτελουν ταξιδι ονειρο κι απ' αυτα που εχω δει κι εχω διαβασει νομιζω πως η Ανατολικη Φωκλαντ θα ειναι η βαση μου αν μπορεσω καποια στιγμη να ταξιδεψω εκει.
3. Κρητη: Λατρευω και το νησι και τους ανθρωπους του.
4. Αγιος Μαρτινος: Επισης δεν εχω παει αλλα τα βιντεο και οι φωτογραφιες που εχω δει απο το νησι δεν μου αφηνουν πολλα περιθωρια να μην το βαλω στην πενταδα
5. Sjaelland: Το μεγαλυτερο απο τα δυο νησια πανω στα οποια ειναι χτισμενη η Κοπεγχαγη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.998
Likes
16.852
Και τα ελληνικά νησιά μετράνε εννοείται.Επίσης ήμουν σίγουρη ότι θα έβαζες Ηνωμένο Βασίλειο,λόγω Λονδίνου.:xmas_wink:
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Λοιπόν, το δικό μου τοπ 5:

1. Κρήτη. Για το κρητικό φαγοπότι, τις υπέροχες θάλασσες και το κρητικό ταπεραμέντο.
2. Σαντορίνη γιατί είναι μία και μοναδική.
3. Μεγάλη Βρετανία για την λονδρέζικη κουλτούρα, τη Σκωτία, την Ουαλία και για πολλά άλλα.
4. Μαδέρα. Αν και δεν έχω πάει, την έχω ξεχωρίσει από τις περιγραφές και τις φωτογραφίες φίλων τραβελστοριτών.
5. Σαρδηνία. Επίσης, δεν έχω πάει, αλλά θα θελα πολύ για να γνωρίσω την πλούσια μεσογειακή, μεσαιωνική αλλά και τροπική ομορφιά της.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Σαρδηνία τροπική; καμία σχέση.

Χαρακτήρισα τη Σαρδηνία έτσι για τις παραλίες της και το γαλαζοπράσινο της θάλασσας. Βλέποντας φωτογραφίες το χρώμα τους εμένα μου θύμισε τροπικά μέρη, όπως εγώ τα φαντάζομαι... μόνο γι'αυτό...:xmas_wink:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.649
Likes
10.185
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μα η λογικη ειναι να πουμε ενα τοπ 5 με βαση αυτα που εχουμε ζησει .. Αμα βαζουμε επειδη "διαβασαμε στις ιστοριες αλλων τραβελστοριτων" ή επειδη "ειδαμε φωτογραφιες και χαρακτηρισαμε το νησι τροπικο" λογικο ειναι να υπαρχουν σχολια ...!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
907
Βασικά δεν ήθελα να την πω σε κανένα. Απλώς σε ένα forum που πολύς κόσμος διαβάζει για να παίρνει πληροφορίες καλό είναι να διευκρινίζουμε ότι η Σαρδηνία δεν έχει καμία σχέση με τροπικό νησί.

Κι εγώ θα πω κάτι λάθος κάποια στιγμή, δεν έχω πρόβλημα να με διορθώσει κάποιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.641
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom