Τι φωτογραφίζετε στα ταξίδια σας;

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου....
Προτιμώ να φωτογραφίζω Τοπία, μνημεία και "στιγμές" της πόλης - Χώρας.
Ανθρώπους το αποφεύγω εκτός αν είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον.
Το καλύτερο αποτέλεσμα πάντως νομίζω πως το "δίνει" μια πετυχημένη βραδινή φωτογραφία, τα αποτέλεσμα που μπορείς να πετύχεις είναι πέραν του αναμενόμενου μερικές φορές.
Καταπληκτικες οι βραδινες σου φωτογραφιες!!!Πως τα καταφερνεις???Οι καλυτερες βραδινες που μπορεσα να τραβηξω ηταν αυτες....:roll:
 

Attachments

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Οι νυχτερινές φωτογραφίες χρειάζονται τα ακόλουθα: DSLR full frame ή APS-C με μεγάλο αισθητήρα για να μη βγάζουν πολύ κόκκο στα μεγάλα ISO, φωτεινό φακό (f/2.8 και κάτω) και το κυριότερο, τρίποδο.
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου....
Οι νυχτερινές φωτογραφίες χρειάζονται τα ακόλουθα: DSLR full frame ή APS-C με μεγάλο αισθητήρα για να μη βγάζουν πολύ κόκκο στα μεγάλα ISO, φωτεινό φακό (f/2.8 και κάτω) και το κυριότερο, τρίποδο.
Εγω εχω μια απλη ψηφιακη 7,2megapixel....με αυτην δεν γινεται τιποτα καλυτερο?εννοω καλυτερες νυχτερινες ληψεις με καποια τεχνικη?
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Καταπληκτικες οι βραδινες σου φωτογραφιες!!!Πως τα καταφερνεις???Οι καλυτερες βραδινες που μπορεσα να τραβηξω ηταν αυτες....:roll:
Οι νυχτερινές φωτογραφίες χρειάζονται τα ακόλουθα: DSLR full frame ή APS-C με μεγάλο αισθητήρα για να μη βγάζουν πολύ κόκκο στα μεγάλα ISO, φωτεινό φακό (f/2.8 και κάτω) και το κυριότερο, τρίποδο.
Σου απάντησε ο flying Doc, απλώς να πω ότι δεν χρησιμοποιώ τρίποδο αλλά προσπαθώ να έχω σταθερό χέρι.
Εγω εχω μια απλη ψηφιακη 7,2megapixel....με αυτην δεν γινεται τιποτα καλυτερο?εννοω καλυτερες νυχτερινες ληψεις με καποια τεχνικη?
Δυστυχώς οι μηχανές κόμπακτ δεν είναι για πολλά πράγματα...
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Οτιδήποτε μου κάνει πολύ εντύπωση και οτιδήποτε πιστεύω πως θα χρειαστώ ώστε στο μέλλον όταν οι αναμνήσεις του ταξιδιού θα έχουν γίνει πλέον θολές να τις ξεθολώσω λιγουλάκι κοιτάζοντας τις φωτογραφίες αυτές. Δηλαδή σίγουρα φροντίζω να βγάλω φωτογραφίες το ξενοδοχείο και ορισμένα σημεία της διαδρομής απ'το ξενοδοχείο στο μετρο.

Τον εαυτό μου δεν τον βγάζω πολύ φωτογραφία, μπορεί να βγω όμως ορισμένες φωτογραφίες μαζί με τον/την συνταξιδιώτη μου κλπ. Επίσης, μάλλον έχω μια αδυναμία στα cute , τα τρομακτικά , και στα παραδοσιακά ή αρχαία πράγματα. (links από φωτογραφίες που έβγαλα στο Πεκίνο)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χμ..κάστρα τρελαίνομαι για κάστρα και ....βιτρίνες ζαχαροπλαστείων!!κ τα δυο δειχνουν τον ρομαντισμο μου! :p
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
φωτεινό φακό (f/2.8 και κάτω) και το κυριότερο, τρίποδο.
Σιγουρα τριποδο, φωτεινο φακο οχι απαραιτητα (ειναι αλλες οι αρετες του), ειδικα στο 2.8 και κατω η μιση φωτογραφια θα βγει φλου. Καλυτερη ρυθμιση αν θελετε να βγουν ολα καθαρα ειναι με διαφραγμα απο 8 και πανω, iso 100 και αφηστε το τριποδο να βγαλει τα λεφτα του. Ακομα και με μια κομπακτ μπορουν να βγουν πολυ καλες φωτογραφιες με τις καταλληλες ρυθμισεις.

Παραδειγμα με κλειστο διαφραγμα:http://www.flickr.com/photos/sokratis/5759304975/in/photostream/lightbox/

Παραδειγμα με φουλ ανοιχτο διαφραγμα:http://www.flickr.com/photos/sokratis/5182762840/in/photostream/lightbox/
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.120
Likes
24.250
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
χμ..κάστρα τρελαίνομαι για κάστρα και ....βιτρίνες ζαχαροπλαστείων!!κ τα δυο δειχνουν τον ρομαντισμο μου! :p
Πολύ μου αρέσουν κι εμένα αυτά.:)
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Φωτογραφιζω τα παντα! Φροντιζω να εχω καρτα μνημης με αφθονο χωρο μιας και δεν περιοριζομαι στα αξιοθεατα. Βγαζω πχ φωτο το φαγητο μου καθε φορα και το νουμερο της πορτας στο ξενοδοχειο. Την τελευταια παραξενια μου την κολλησε το αγορι μου, ο οποιος γενικα πλεον ειναι χειροτερος κι απο μενα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.685
Likes
12.555
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ποια μέρη φωτογραφήθηκαν περισσότερο στο Instagram το 2013;

Το Instagram δημοσιεύει δύο πολύ ενδιαφέρουσες λίστες
http://www.lifo.gr/now/digital-life/39175

Βέβαια όλοι αυτοί που πήραν φωτογραφίες και τις δημοσίευσαν στο instagram δεν το έκαναν απαραίτητα στα πλαίσια ενός ταξιδιού. Όπως και να έχει όμως, βλέπεις μια τάση...
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Φωτογραφιζω τα ΠΑΝΤΑ !! Στο ταξιδι το καλοκαιρι στη Μοσχα για 7 μερες γυρισα πισω με .... 2500 φωτο. Κυριως προτιμω σε κτηρια -αρχιτεκτονικη, τοπια κ εκθεματα σε μουσεια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.685
Likes
12.555
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα πιο φωτογραφημένα μέρη του πλανήτη σύμφωνα με το Google Maps
Ένας διαδραστικός χάρτης μας τα αποκαλύπτει

http://www.lifo.gr/now/digital-life/39751
Περιέργως το πιο φωτογραφημένο μέρος στην Αθήνα είναι ο Λυκαβηττός και όχι η Ακρόπολη που βρίσκεται στην 7η θέση! Στη δεύτερη θέση το Σύνταγμα.
Παγκοσμίως την πρώτη θέση κατέχει η Νέα Υόρκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.308
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom