Γερμανία Τι να δω σε δυο μέρες στη Φρανκφούρτη;

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.293
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
θα ηθελα πληροφορίες αν γνωρίζει κάποιος για την περιοχή Rhineland-Palatinate και την Moselle valey,πως είναι σαν περιοχή απο απόψη φύσης -γραφικών πόλεων και που αξίζει να μείνω? Έχω ακούσει για Trier και Koblenz.

Επίσης τι αξίζει να δει κάποιος ,προτεινόμενες διαδρομές, κάστρα ,πόλεις κλπ ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω για το Koblenz μονο θα σου πω .
Κατεβηκα απο Κολωνια οδικως (οχι με πλοιαρακι) μεχρι εκει.
Η διαδρομη γινεται παραποταμιως ..υπαρχουν ομορφα σημεια ..το ιδιο το Koblenz ειναι το σημειο που ενωνονται τα δυο ποταμια Ρηνος και Moselle ...ωραια πολη αλλα μεχρι εκει για μενα .Παροτι πηγα Μαιο στην καλυτερη της εποχη ...δεν εμεινα κ με το στομα ανοιχτο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
θα ηθελα πληροφορίες αν γνωρίζει κάποιος για την περιοχή Rhineland-Palatinate και την Moselle valey,πως είναι σαν περιοχή απο απόψη φύσης -γραφικών πόλεων και που αξίζει να μείνω? Έχω ακούσει για Trier και Koblenz.

Επίσης τι αξίζει να δει κάποιος ,προτεινόμενες διαδρομές, κάστρα ,πόλεις κλπ ?
To Trier είναι πιο όμορφο, αλλά και πιο μακριά. Είναι ακατάλληλο για βάση. Το Koblenz ως πιο κεντρικό είναι βολικό για βάση, από όπου μπορείς να γυρίσεις όλη την περιοχή.
Όσο για το τι να δεις... σεντόνια ολόκληρα. Πάρε ένα οδηγό της περιοχής από ένα βιβλιοπωλείο, θα σε βοηθήσει κι επιτόπου πολύ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.774
θα ηθελα πληροφορίες αν γνωρίζει κάποιος για την περιοχή Rhineland-Palatinate και την Moselle valey,πως είναι σαν περιοχή απο απόψη φύσης -γραφικών πόλεων και που αξίζει να μείνω? Έχω ακούσει για Trier και Koblenz.

Επίσης τι αξίζει να δει κάποιος ,προτεινόμενες διαδρομές, κάστρα ,πόλεις κλπ ?
Αν έχεις αυτοκίνητο αξίζει η παραποτάμια διαδρομή στο Μοζέλα (σε κάποια σημεία κινείται και το τρένο παράλληλα), απο τις πιο γραφικές διαδρομές στην Ευρώπη..Για διαμονή αξίζει να μείνεις και σε κάποιες ενδιαμεσες κωμοπόλεις όπως πχ το Cochem με το κάστρο του ...
Όλα τα χωριουδάκια και το σκηνικό είναι πανέμορφο και την περίοδο που θα πας θα υπάρχει πολύ ζωή.... κωπηλασίες, ποδηλατάδες, ιππασία ..τα κάμπινγκ γεμάτα, καραβάκια κάνουν βόλτες κλ
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.293
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
σας ευχαριστώ πολύ , ικανοποιήθηκε η απορία μου σχετικά με τα ενδιαφέροντα της περιοχής (τουλάχιστον για αυτά που αναζητώ εγώ).

Θα πάρω λοιπόν ένα οδηγό της περιοχής και θα αρχίσω το ψάξιμο.

Θα ταξιδέψω τέλος Μαίου προς το Frankufrt-Hanh και θα εχω αυτοκίνητο.Την περιοχή αυτή την επέλεξα με βάση την απόσταση απο το αεροδρόμιο και γιατί θέλω επαφή με τη φύση ,τις γραφικές πόλεις ,κάστρα.....

έχω κάποια άλλη καλύτερη επιλογή?:xmas_wink:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.293
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
sorry, το αεροδρόμιο είναι Frankfurt-Hahn.:xmas_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.401
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom