Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Καλησπέρα. Δύο βδομάδες πριν το ταξίδι, ακυρώθηκε τελικά το Μαρόκο, λόγω των προορισμών που έβαλε πρόσφατα. Οι πτήσεις θα γίνονταν μέσω Ιταλίας. Οπότε έχουμε μείνει με ένα εισιτήριο Αθήνα - Μιλάνο στις 25 Δεκ και ένα εισιτήριο Ρώμη - Αθηνα στις 2 Ιαν. Υπό άλλες συνθήκες, θα καθόμουν να ψάξω με τις ώρες στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω σε 2 βδομάδες. Ζητάω, λοιπόν, από τους Ιταλοφιλους να μου προτείνουν επιγραμματικά ένα πρόγραμμα από πάνω προς τα κάτω και θα ψάξω μόνη μου μετά τις λεπτομερειες. (Το μόνο μέρος της Ιταλίας που έχω επισκεφθεί είναι η Βενετία. Με ενδιαφέρουν και χώροι ιστορικού ενδιαφέροντος, αλλά και γραφικές πόλεις-χωριά-οικισμοι). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Απο Μιλανο κατεβαινεις Φλωρεντια 2 βραδια, 1 βραδυ Σιενα και τα υπολοιπα Ρωμη. Πολυ χορταστικη γευση απο τις τοπ πολεις του Βορρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Εσένα περίμενα, η αλήθεια είναι. Ευχαριστώ
Αν θελετε να βαλετε χωρια, γινεται κι αλλιως: 4 βραδια Φλωρεντια απο οπου με τρενα βλεπετε Λουκα, Πιζα, Σιενα κλπ και τα τελευταια 2 βραδια στη Ρωμη.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Χαιρετώ την ταξιδιάρικη παρέα! Επιτέλους κοντεύει ο καιρός που θα ξαναπάω ταξίδι στα εξωτερικά μετά από κάμποσα χρόνια και, επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια σας εδώ, είπα να ζητήσω γνώμες-προτάσεις!

Την άνοιξη, πιθανότατα τη μεγάλη εβδομάδα ή και λίγο αργότερα προς αρχές Μάη, έχουμε πει με την παρέα μου να πάμε ενα ταξίδι πιθανότατα γύρω στις 6 με 7 μέρες και σκεφτήκαμε αμέσως την Ιταλία, μιας και οι πιο πολλοί δεν έχουμε καταφέρει να πάμε ως τώρα. Μια κλασική σκέψη και, πιστεύω, "άχαστη'' επιλογή θα ήταν η Ρώμη, ειδικά από τη στιγμή που θα έχουμε και αρκετές μέρες στη διάθεσή μας. Μια άλλη ιδέα που έχει μπει στο μυαλό μου τελευταία είναι να χρησιμοποιήσουμε τη Μπολόνια ως βάση λόγω αεροδρομίου και να τη συνδυάσουμε με την Φλωρεντία και κάποιες ακόμα εκδρομές εκεί κοντά, ανάλογα με τον χρόνο πάντα. Επίσης και η προοπτική να πάμε στην Ούμπρια μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.
Αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι να βολτάρουμε, να δούμε αξιοθέατα αλλά και να απολαύσουμε τοπικές γεύσεις. Έχω την αίσθηση, βέβαια, ότι η Ιταλία γενικά μπορεί να τα προσφέρει αυτά αλλα θα το εκτιμούσα αν έχετε κάποια ιδέα ή πρόταση είτε για μια πόλη μεμονωμένα είτε για συνδυασμό δύο πόλεων σε κοντινή σχετικά απόσταση.

Ευχαριστώ :)
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Ρωμη, Φλωρεντια.
Ασε τη Μπολονια για το 5ο ταξιδι στην Ιταλια.
Σ'ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ βολική λόγω των απευθείας πτήσεων από Αθήνα οπότε δεν υπάρχει σα σκέψη να μείνουμε εκεί αυτήν την φορά παρά μόνο για να την άφιξη και την αναχώρηση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Μια άλλη ιδέα που έχει μπει στο μυαλό μου τελευταία είναι να χρησιμοποιήσουμε τη Μπολόνια ως βάση λόγω αεροδρομίου και να τη συνδυάσουμε με την Φλωρεντία και κάποιες ακόμα εκδρομές εκεί κοντά, ανάλογα με τον χρόνο πάντα.
Εγώ πάλι θα έλεγα να αφήσετε τη Ρώμη για άλλη εκδρομή, είναι και εύκολα προσβάσιμη και μπορείτε να πάτε ανά πάσα στιγμή.
Το σενάριο Μπολόνια-Φλωρεντία-Σιένα και ότι προκύψει εκεί γύρω μου φαντάζει ιδανικό.
Το αεροδρόμιο της Μπολόνια όντως εξυπηρετεί. ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Σ'ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ βολική λόγω των απευθείας πτήσεων από Αθήνα οπότε δεν υπάρχει σα σκέψη να μείνουμε εκεί αυτήν την φορά παρά μόνο για να την άφιξη και την αναχώρηση.
Το εχεις δει οτι η Βενετια ειναι πιο κοντα στη Μπολονια απο τη Ρωμη ε? Απλα μια ιδεα λεω.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Εγώ πάλι θα έλεγα να αφήσετε τη Ρώμη για άλλη εκδρομή, είναι και εύκολα προσβάσιμη και μπορείτε να πάτε ανά πάσα στιγμή.
Το σενάριο Μπολόνια-Φλωρεντία-Σιένα και ότι προκύψει εκεί γύρω μου φαντάζει ιδανικό.
Το αεροδρόμιο της Μπολόνια όντως εξυπηρετεί. ;)
Σ'ευχαριστώ, κι εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, ανάλογα και το πώς θα μας βγει το πρόγραμμα.

Να σου πω την αλήθεια, ήλπιζα να απαντήσεις γιατί και το καλοκαίρι άκουσα την προτροπή σου και πήγα Αμοργό και τη λάτρεψα!
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
90
Likes
615
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Το εχεις δει οτι η Βενετια ειναι πιο κοντα στη Μπολονια απο τη Ρωμη ε? Απλα μια ιδεα λεω.
Όντως και σ'ευχαριστώ για την πρόταση αλλά νομίζω θα προτιμήσω να πάω προς Τοσκάνη και τη Βενετία να τη συνδυάσω κάποια άλλη στιγμή με κάποια άλλη πόλη του βορρά ίσως.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Σ'ευχαριστώ, κι εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, ανάλογα και το πώς θα μας βγει το πρόγραμμα.
Είναι πολύ βολικό να βγει το πρόγραμμα σου αν αρχίζει και τελειώνει από το αεροδρόμιο της Μπολόνια. Είναι κοντά, είτε με τρένο, είτε ακόμα με απευθείας λεωφορείο από το αεροδρόμιο προς τη Φλωρεντία.
πήγα Αμοργό και τη λάτρεψα!
Μα γίνεται να μη λατρέψεις αυτό το νησί; Αδύνατον! ;) :)
 

Πέτρος.

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
road trip italia
Ιταλία τουρ με αυτοκίνητο ή τρένο;;;από βόρεια Μπέργκαμο έως νότια Αμάλφι

Προτάσεις συμβουλές και οτιδήποτε άλλο σχετικά με Τουρ στην Ιταλία
Ευχαριστώ θερμά
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom