Ιταλία Τι θα προτείνατε? Ταξιδι στην Ιταλια.

jimp

Member
Μηνύματα
5.092
Likes
6.552
Καλησπερα σας. Ετοιμαζομαι να παω 4ημερο Φλωρεντία και περιξ . Μπολόνια αφιξη με την.... Αγια Ραιαν τρενο για Φλωρεντια μετα. Το θεμα ειναι οτι δεν βρηκα για επιστροφη απο Μπολονια τη μερα που ηθελα και ειπαμε την τελευταια βραδια να την περασουμε Ρωμη και να φυγουμε απο κει. Αν βαλουμε και μια εκδρομη στην Πιζα για να φωτογραφηθουμε ..στραβα σημαινει οτι ολες τις μερες θα κινηθουμε με τρενο. Ξερετε αν υπαρχει καποια καρτα για ενα συνολο διαδρομων ή αν εχει καποιο οικονομικο οφελος να τα κλεισω ολα τα εισητηρια απο πολυ πριν μεσω ιντερνετ?Ευχαριστω πολυ
Από πριν, κοίτα και σε alitalia και σε italotreno.
 

dinos_gkik

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλημέρα. Θα ήθελα την άποψη σας και τις γνώσεις σας σχετικά με ένα ταξίδι το οποίο έχω στα σκαριά με προορισμό την γειτονική Ιταλία.
Το ταξίδι θα διαρκέσει 1 βδομάδα και
Το πλάνο έχει ως έξεις : άφιξη στην ρώμη κ διαμονή για 2 βραδιές. Την 3η μέρα το απόγεμά αναχώρηση για Φλωρεντινά με αυτοκίνητο και διαμονή στην πόλη για άλλες 2 βραδιές. Την 5η μέρα αναχώρηση με τρένο για Μιλάνο κ διαμονή στην πόλη οπού και θα πάρουμε το αεροπλάνο της επιστροφής.

Λοιπόν οι ερωτήσεις μ είναι οι έξεις:
1. Πως σας φαίνεται το πλάνο μ.?
2. Αρκούν 2,5 μέρες στην Ρώμη για να δεις κάποια από τα βασικά αξιοθέατα.?
3. Η οδική οδός από Ρώμη προς Φλωρεντία σε τι κατάσταση είναι.?
4. Ισχύει οτ στην Φλωρεντία έχει μόνο παρκινγκ επι πληρωμής κ είναι ακριβά.?
5. Ποια διαδρομή προτείνεται στα χωριά της Φλωρεντίας για one day road trip μιας κ αυτός είναι ο λόγος που θέλουμε να νοικιάσουμε όχημα στην Φλωρεντία.?

Υ.Γ.1 το Μιλάνο δεν μπορεί να βγει από το πλάνο μιας κ εκεί θ συναντήσω τον κολλητό μ π θ μας φιλοξενήσει κιόλας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.!
 

vrea

Member
Μηνύματα
234
Likes
212
Ρώμη είναι ωραία. Θα έβαζα κάτι παραπάνω.

Ο δρόμος για Φλωρεντία εξαιρετικός. Προσωπικά δεν αφήσαμε ποτέ το αυτοκίνητο σε parking ούτε στην Ρώμη αλλά ούτε και στην Φλωρεντία. Προφανώς θα περπατήσεις και λίγο -δεν θα παρκάρεις και εξω από τον καθεδρικό. Η Τοσκάνη είναι υπέροχη με κορυφαία την Σιένα.

Μιλάνο κατά την άποψη μου είναι βαρετό για πάνω από 1 μέρα. Καλύτερα να δώσεις μέρες στην Ρώμη και στην Τοσκάνη/ Φλωρεντία.
 

dinos_gkik

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Έχω ακούσει και εγ τ καλύτερα για τν Τοσκανη για αυτ κ θέλουμε να πάρουμε αμάξι για ν πάμε κ στ διαφορά χωριά τριγύρω. Όχι πολλά απλά ν πάρουμε μια γεύση.! Εννοείται πως τ περπάτημα δν είναι πρόβλημα.!
Στ Μιλανο θ κάτσουμε 2 μέρες κ αυτές επειδή θέλω ν δω τν κολλητό μ π μένει εκεί συν οτ θ είναι κ τσάμπα η διαμονή μας.! Επίσης θέλω ν επισκεφτώ τν λίμνη Κομο έξω απ τ Μιλανο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.269
Likes
6.451
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Έχω ακούσει και εγ τ καλύτερα για τν Τοσκανη για αυτ κ θέλουμε να πάρουμε αμάξι για ν πάμε κ στ διαφορά χωριά τριγύρω. Όχι πολλά απλά ν πάρουμε μια γεύση.! Εννοείται πως τ περπάτημα δν είναι πρόβλημα.!
Στ Μιλανο θ κάτσουμε 2 μέρες κ αυτές επειδή θέλω ν δω τν κολλητό μ π μένει εκεί συν οτ θ είναι κ τσάμπα η διαμονή μας.! Επίσης θέλω ν επισκεφτώ τν λίμνη Κομο έξω απ τ Μιλανο.
Το πληκτρολόγιό σου έχει κάποιο θέμα; :rolleyes:
 

Irini_kriti

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Βοήθεια θελω να παω ταξίδι στην Ιταλία και ειμαι μπερδεμένη σε δυο επιλογές 1:Πίζα-φλβρεντια-Περούτζια-ασσιζη και 2πιζα-φλωρεντια-Μπολόνια-βερονα και( ίσως Σιένα και Λουκά αν προλάβω ). Δεν ξερω αν εχω στείλει σωστα αλλα δε ξερω να ξεκινήσω καινουρια συζήτηση
 
Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Βοήθεια θελω να παω ταξίδι στην Ιταλία και ειμαι μπερδεμένη σε δυο επιλογές 1:Πίζα-φλβρεντια-Περούτζια-ασσιζη και 2πιζα-φλωρεντια-Μπολόνια-βερονα και( ίσως Σιένα και Λουκά αν προλάβω ). Δεν ξερω αν εχω στείλει σωστα αλλα δε ξερω να ξεκινήσω καινουρια συζήτηση
Νομίζω ότι η δεύτερη επιλογή είναι καλύτερη και μην αφήσεις την Σιένα
 
Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κοιτα δεν εχω παει Περουτζια και δεν ξερω τπτ για Μπολονια εχω διαβασει εδω μεσα οτι αξιζει επισης απο Πιζα ειναι πολυ μακρια να πας Περουτζια.Σου προτεινω να βαλεις στο προγραμμα σου καποια χωρια γυρω απο Φλωρεντια και Σιενα οπως Σαν Τζιμινιανο, Βολτερα,Μοντεπουλτσιανο, Πιεντζα,Μονταλσινο,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.312
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom