Ιταλία Τι θα μου κάνει κλικ στην Ιταλία;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.048
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υποθετική ερώτηση:
Ας πούμε πως έχω 4 περισσευούμενες μέρες στην Ιταλία. Η άφιξή μου είναι αεροπορικώς στη Μπολόνια και η αναχώρηση πάλι αεροπορικώς από το Μπέργκαμο. Τι θα μου πρότεινε κανείς να κάνω αν λάβει υπόψη πως δεν έχω πάει πουθενά στη βόρεια Ιταλία πλην εξαιρέσεων (Μιλάνο, Μπέργκαμο, Γένοβες κλπ) και πως τα ενδιαφέροντά μου βασικά είναι η αρχαιολογία, η αρχιτεκτονική, η ιστορία κλπ; Το κόστος δεν με αφορά, ούτε και οι προτάσεις για διαμονή (σχεδόν σε όποιες πόλεις κι αν πάω φιλοξενούμενος θα είμαι), όπως επίσης περπατάω και πολύ, πάρα πολύ και 12 και 14 ώρες άμα είναι να δω μια πόλη. Με νοιάζει η άποψή σας για το πού θα πηγαίνατε εσείς με δεδομένο το χρονικό περιορισμό.

Λοιπόν, όπως το βλέπω υποψήφιες είναι:

  • Βενετία: Δεν έχω πάει ποτέ :shock:. Δεν ξέρω αν μπορώ να τη δω σε 4 μέρες (φαντάζομαι πως με λίγο τρέξιμο τα βασικά τα καλύπτω). Κι αν δεν τη δω δε θα πεθάνω, ενδέχεται να την επισκεφθώ με παρέα στο προσεχές μέλλον, αλλά αν είναι ό,τι ωραιότερο έχω από πλευράς επιλογών, να το δω. Τι λέτε;
  • Σιένα: Κάνω προσπάθεια να μη δω ούτε μια φωτογραφία, αλλά μου είπαν πως είναι σχεδόν τόσο όμορφη όσο το Σαντιάγο (καλά, αποκλείεται, αλλά και μόνο για την προσπάθεια να της ρίξουμε μια ματιά). Πόσες μέρες θέλει; Κάποιος μου' πε πως είναι πολύ μικρό το ιστορικό κέντρο και τη δεύτερη μέρα ένιωθε καλυμμένος.
  • Λούκα, Πίζα και τα γύρω: Δεν έχω αμάξι, με συγκοινωνία θα είμαι, μήπως να το αφήσω για όταν θα μπορώ να γυρίσω να δω και ολίγον από φύση;
  • Μπολόνια: Ωραία πράγματα άκουσα, φοιτηταριό, μπασκετούπολη, καλό φαγητό, μεγάλα ντεκολτέ, ενδιαφέρουσα πολιτική ιστορία... σε μια μέρα βλέπω τίποτε ή να μείνω εκεί;
  • Βερόνες, Πάδοβες κλπ; Μήπως να έκανα 3 μέρες Βενετία και μια κάπου σε μια από αυτές στο δρόμο προς Μπέργκαμο που βολεύουν χιλιομετρικώς κιόλας;
  • Άλλο; Κάτι άλλο που γίνεται από κάποιον που δε θα έχει αμάξι; ΜΕ λιγότερους τουρίστες; Κάτι σε στιλ best kept secret; Victoria's secret;
Θα ήθελα ιδανικά να περάσω το πρώτο απόγευμα και πρωινό στη Μπολόνια να της ρίξω μια ματιά που θα έχω και μια φίλη να γυρίσουμε λίγο και μετά μου μένουν 4 γεμάτες μέρες. Αν μπορώ να συνδυάσω άλλες 2 πόλεις (Φλωρεντία και Πίζα ας πούμε; ), καλύτερα.

Δεν περιμένω να μου πεις κανείς πρόγραμμα, απλώς επειδή προγραμματίζω πολλά ταξίδια τώρα, χρόνο για να ψάξω για όλα δεν έχω. Σκοπός είναι να μου κάνει κλικ ώστε να αρχίσω να ψάχνω πιο στοχευμένα, διότι ήδη έχω 4 ταξίδια μεγάλης διάρκειας να ψάξω και δεν με παίρνει να αρχίσω να διαβάζω για όλη τη βόρειο Ιταλία.

Ιταλόφιλοι, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ: Ναι, έχω πάει στο Νησί του Πάσχα, την Pyongyang, το Νίγηρα και δεν έχω πάει ποτέ στη Βενετία. Και ναι, ντρέπομαι. Μαστιγώστε με. Φτάνει, δε θέλω άλλο δούλεμα για το θέμα. Είμαι κατάπτυστος, το ξέρω.
ΥΓ2: Ποια από τις παραπάνω θα μπορούσε -κατά τη γνώμη σας- να συγκριθεί με το Σαντιάγο; Έστω σε κάποιο βαθμό ρε παιδί μου, να μη χάνει με τα χέρια κάτω; Μια πόλη με στενάκια, χωρίς αμάξια, πολλή ιστορία, όχι ΤΟΣΟΥΣ τουρίστες, επικό φαγητό, νεανική ζωή και κανένα αρχαίο ή μουσείο σούπερ-αρχι-καρα-γουάου που λέει κι ένας φίλος μου καθηγητής (ποιοι διδάσκουν στα παιδιά μας, γι' αυτό βγαίνουν όλα τα παiδάκια από το σχολείο ρούκουνες και χάπατα...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχεις απαντήσει μόνος σου. 1 Βράδυ Μπολόνια, και μετά καρφί Βενετία (η πόλη - εκδίκηση του μη εποχούμενου...)....
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Κι εγώ Βενετία θα σου έλεγα..Τώρα τους τουρίστες φυσικά δεν θα τους αποφύγεις...Εφόσον δε θα έχεις μεταφορικό,κανένα πρόβλημα,με τα ποδαράκια σου τη γυρίζεις εύκολα..Προσωπικά αν είχα χρόνο,ίσως έκανα και μια βόλτα με το τρένο προς Sirmione...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Δεδομένου τις τέσσερις μέρες και πως θα ξεκινήσεις από Μπολόνια, την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Βενετία ασυζητητί.
Το Κόμο π.χ., επίσης πανέμορφο, άστο για άλλη φορά, με περισσότερες ημέρες για να πας και στα άλλα χωριουδάκια.
Η Γαληνοτάτη, έχει νομίζω τα περισσότερα από αυτά που ζητάς.
Ιστορία, όμορφες εικόνες, υπέροχες γειτονιές, ίχνος από αυτοκίνητο, καλό φαγητό- όχι παντού- αλλά αν αποφασίσεις, όλοι θα τρέξουμε να σου δώσουμε info, λίγα αλλά ατμοσφαιρικά μικρά μπαράκια για ποτό και περπατιέται άνετα σε λιγότερο από τέσσερις ημέρες. Εμείς γυρίσαμε 3 sestiere σε δυο μέρες ποδαράτο.
Δεν ξέρω τι εποχή θα πας, από τώρα ωστόσο αρχίζει ο κακός τουριστικός χαμός, ειδικώς στο κέντρο(Piazza San Marco, Sestiere Croce) αλλά μπορείς να τον αποφύγεις- όσο αυτό είναι δυνατόν- με καλή επιλογή διαμονής ενδεχομένως. Ταξιδεύεις σε άλλη εποχή στη Βενετία κι αυτό από μόνο του είναι λόγος να πας. :)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
Βενετια θα σου ελεγα χωρις δευτερη σκεψη, αλλα με επιφυλαξη για τους (παρα παρα πολλους) τουριστες..
Ωστοσο θεωρω την Βενετια μια κουκλα..
Επισης πολυ ενδιαφερουσα η προταση της sapienza, για λιμνη Garda (απο Sirmione νοτια εως Riva del Garda βορεια, με το τρενο tour, ή επιλλεκτικα στασεις).. κατ'εμε η συγκεκριμενη λιμνη ειναι ισως η πιο ομορφη της Β.Ιταλιας..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κι εγώ Βενετία ψηφίζω κι ας έχει πολλούς τουρίστες. Θα τη βρεις την άκρη. :D

Άσε που πρέπει να προλάβεις να τη δεις πριν ...βουλιάξει.. :D

Όσο για τη Σιένα, σίγουρα θα σου αρέσει, αλλά μήπως να έβρισκες μια καλύτερη ευκαιρία να τη συνδυάσεις με άλλα κοντινά της χωριά (με αυτοκίνητο και όχι συγκοινωνία όμως), για να ευχαριστηθείς καλύτερα?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Εγώ θα σου έλεγα αφού πας Μπολόνια να το εκμεταλευτείς και να γινεις καλοπερασάκιας για μια φορά ( και η Πάρμα δίπλα), οπότε αφιέρωσε λίγο χρόνο παραπάνω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.427
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λοιπόν, όπως το βλέπω υποψήφιες είναι:

  • Βενετία: Δεν έχω πάει ποτέ :shock:. Δεν ξέρω αν μπορώ να τη δω σε 4 μέρες (φαντάζομαι πως με λίγο τρέξιμο τα βασικά τα καλύπτω). Κι αν δεν τη δω δε θα πεθάνω, ενδέχεται να την επισκεφθώ με παρέα στο προσεχές μέλλον, αλλά αν είναι ό,τι ωραιότερο έχω από πλευράς επιλογών, να το δω. Τι λέτε;
  • Σιένα: Κάνω προσπάθεια να μη δω ούτε μια φωτογραφία, αλλά μου είπαν πως είναι σχεδόν τόσο όμορφη όσο το Σαντιάγο (καλά, αποκλείεται, αλλά και μόνο για την προσπάθεια να της ρίξουμε μια ματιά). Πόσες μέρες θέλει; Κάποιος μου' πε πως είναι πολύ μικρό το ιστορικό κέντρο και τη δεύτερη μέρα ένιωθε καλυμμένος.
  • Λούκα, Πίζα και τα γύρω: Δεν έχω αμάξι, με συγκοινωνία θα είμαι, μήπως να το αφήσω για όταν θα μπορώ να γυρίσω να δω και ολίγον από φύση;
  • Μπολόνια: Ωραία πράγματα άκουσα, φοιτηταριό, μπασκετούπολη, καλό φαγητό, μεγάλα ντεκολτέ, ενδιαφέρουσα πολιτική ιστορία... σε μια μέρα βλέπω τίποτε ή να μείνω εκεί;
  • Βερόνες, Πάδοβες κλπ; Μήπως να έκανα 3 μέρες Βενετία και μια κάπου σε μια από αυτές στο δρόμο προς Μπέργκαμο που βολεύουν χιλιομετρικώς κιόλας;
  • Άλλο; Κάτι άλλο που γίνεται από κάποιον που δε θα έχει αμάξι; ΜΕ λιγότερους τουρίστες; Κάτι σε στιλ best kept secret; Victoria's secret;
από αυτές καλύτερα να συνδυασεις τη Βενετία με μία on the road γιατι η Τοσκάνη θέλει χρονο. η Μπολόνια μπροστά στις άλλες επιλογές υστερεί. δεν θα έμενα εκεί. Βερόνα και arena. υπόψη παιζει ρόλο κ η παρέα. η Βενετία έχει κακες σχέσεις με το nightlife.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Σε αυτό που λέει ο Samion, προσυπογράφω για μια ημερήσια - στην επιστροφή ενδεχομένως- στην Βερόνα. Πλακόστρωτη(σε πολλά σημεία), μικρή, όμορφη- σχεδόν μιάμιση ώρα αν θυμάμαι καλά από Βενετία. Αν δηλαδή δεις πως έχεις καλύψει τα βασικά στις τρεις ημέρες, την τέταρτη πήγαινε Βερόνα.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Κανε την ανατροπη και πηγαινε Τορινο.Καθολου τουριστικο,απο αδαεις υποτιμημενο,δευτερο τη ταξει μετα το μουσειο του Καιρου σε αιγυπτιακες αρχαιοτητες,ενα ωραιοτατο μουσειο κινηματογραφου,πατριδα του aperitivo,με ρωμαικο παρελθον αλλα και αλλου μεσαιωνικο και τον Παδο στα ποδια σου..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.048
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πωπω, ούτε μια ψήφος στη Σιένα (μία κι αυτή με ενστάσεις...). Με βλέπω για Μπολόνια μια μέρα, Βενετία κι ίσως και κάτι στο δρόμο για το Μπέργκαμο (μάλλον για Βερόνα με βλέπω, μ' αρεσε αυτό με την Αρένα, άσε που με μεγάλωσε και με Σαίξπηρ η γιαγιά μου...). Αν υπάρχει καμιά έξτρα πρόταση για φαγητό, κάτι σπέσιαλ σούπερ-άρχι-καρά-γουάου (θα γίνω κι εγώ εκπαιδευτικός, εύκολο ακούγεται...), είμαι όλο μάτια. Ευχαριστώ και πάλι, γλίτωσα από αρκετό διάβασμα ξεσκαρταρίσματος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.461
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom