Ιταλία Ταξιδι στην Πουλια

thebiglebo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα,

Ετοιμαζουμε ενα ταξιδι οικογενειακο με την γυναικα μου και τα δυο παιδια μας απο Ηγουμενιτσα-Μπριντιζι αρχες Μαρτιου.
Ο στοχος μας και οι κυριοι προορισμοι μας ειναι το Αλμπρομπελο και η Ματερα.
Διαβασα σε προηγουμενα ποστ οτι αξιζουν επισκεψης η Μαρτινα Φρανκα,Λοκοτοροντο,Μονοπολι και Πολινιανο.
Το βασικο μου ερωτημα ειναι σε ποια περιοχη να μεινουμε.5 νυχτες ειναι το ταξιδι.Ιδανικα επειδη θα εχουμε και τα μικρα παιδια μαζι μας θα θελαμε μια πιο μεγαλη πολη που να εχει και λιγο ζωη αυτη την περιοδο.Ειχα κλεισει αρχικα λιγο εξω απο το Αλμπερομπελο αλλα διαβασα οτι δεν κινειται φυλλο το απογευμα οποτε δεν θελω να την βγαζουμε στο ξενοδοχειο και ακυρωσα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα,

Ετοιμαζουμε ενα ταξιδι οικογενειακο με την γυναικα μου και τα δυο παιδια μας απο Ηγουμενιτσα-Μπριντιζι αρχες Μαρτιου.
Ο στοχος μας και οι κυριοι προορισμοι μας ειναι το Αλμπρομπελο και η Ματερα.
Διαβασα σε προηγουμενα ποστ οτι αξιζουν επισκεψης η Μαρτινα Φρανκα,Λοκοτοροντο,Μονοπολι και Πολινιανο.
Το βασικο μου ερωτημα ειναι σε ποια περιοχη να μεινουμε.5 νυχτες ειναι το ταξιδι.Ιδανικα επειδη θα εχουμε και τα μικρα παιδια μαζι μας θα θελαμε μια πιο μεγαλη πολη που να εχει και λιγο ζωη αυτη την περιοδο.Ειχα κλεισει αρχικα λιγο εξω απο το Αλμπερομπελο αλλα διαβασα οτι δεν κινειται φυλλο το απογευμα οποτε δεν θελω να την βγαζουμε στο ξενοδοχειο και ακυρωσα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
αν η επισκεψη δεν περιλαμβανει τη χερσονησο, οπου ωραιοτερη πολη ειναι το Λετσε, τοτε Μπαρι, το ιστορικο κεντρο αξιζει πολλα. αν θελετε να αποφυγετε τη μεγαλουπολη τοτε Ταραντο, ιστορικο κεντρο.
 
Μηνύματα
813
Likes
718
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Για διαμονή θα πρότεινα και εγώ να δείτε το Lecce. Είναι μια υπεροχη μικρή πόλη, με compact κέντρο και καλές επιλογές για φαγητό, βόλτες κλπ. Η Ματέρα επίσης τα τελευταία χρόνια (μετά James Bond) ανεβαίνει ραγδαία τουριστικά αλλά Μάρτιο δεν ξέρω τί κόσμο και κίνηση θα έχει.
 

thebiglebo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
αν η επισκεψη δεν περιλαμβανει τη χερσονησο, οπου ωραιοτερη πολη ειναι το Λετσε, τοτε Μπαρι, το ιστορικο κεντρο αξιζει πολλα. αν θελετε να αποφυγετε τη μεγαλουπολη τοτε Ταραντο, ιστορικο κεντρο.
Φιλε Samion επειδη εχω διαβασει πολλα ποστ στου για την περιοχη και εχω δει οτι την παιζεις στα δαχτυλα,πιστευεις οτι αξιζει η διαμονη να γινει στην Ματερα,η παλι μετα τις 6 το απογευμα θα κυκλοφορουμε μοναχοι;Μου εβαλες στο παιχνιδι το Μπαρι το οποιο το ειχα εντελως εκτος λιστας και τον Ταραντα.Δεν εχω διαβασει κατι εντυπωσιακο γι αυτες τις πολειςκαι τις ειχα εντελως εκτος πλανου οποτε ξαναμπαινουν στο προσκηνιο.
 

thebiglebo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Για διαμονή θα πρότεινα και εγώ να δείτε το Lecce. Είναι μια υπεροχη μικρή πόλη, με compact κέντρο και καλές επιλογές για φαγητό, βόλτες κλπ. Η Ματέρα επίσης τα τελευταία χρόνια (μετά James Bond) ανεβαίνει ραγδαία τουριστικά αλλά Μάρτιο δεν ξέρω τί κόσμο και κίνηση θα έχει.
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου.Το λετσε θα ηταν η πρωτη μας επιλογη αλλα επειδη δεν θελουμε να παμε ατα ελληνικα χωρια θα εχουμε πολλα περα δωθε με το αυτοκινητο προς τα πανω το οποιο πιστευω θα ειναι κουραστικο για τα παιδια ψαχνω κατι αλλο λιγο πιο βορεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φιλε Samion επειδη εχω διαβασει πολλα ποστ στου για την περιοχη και εχω δει οτι την παιζεις στα δαχτυλα,πιστευεις οτι αξιζει η διαμονη να γινει στην Ματερα,η παλι μετα τις 6 το απογευμα θα κυκλοφορουμε μοναχοι;Μου εβαλες στο παιχνιδι το Μπαρι το οποιο το ειχα εντελως εκτος λιστας και τον Ταραντα.Δεν εχω διαβασει κατι εντυπωσιακο γι αυτες τις πολειςκαι τις ειχα εντελως εκτος πλανου οποτε ξαναμπαινουν στο προσκηνιο.
Ματερα δεν ξερω πως θα ειναι βραδυ τετοια εποχη. υποθετω νεκρα. ο τουρισμος τωρα ειναι στα ταρταρα οποτε προσωπικα θα επελεγα μονο μεγαλες πολεις. Το Μπαρι εχει πολλα αξιοθεατα αλλα δεν παυει να ειναι μεγαλουπολη, αρκετα μεγαλυτερη απο Θεσσαλονικη, με οτι σημαινει αυτο, κινηση, παρκινγκ, γι αυτο ειπα Ταραντο που προσωπικα μου αρεσει, εισαι στο νερο στην παλια πολη κ βολικοτατο για τις τοποθεσιες που σε ενδιαφερουν, <1ωρα με ΙΧ. Μπορεις να το αφησεις κ εντελως λαστ μινιουτ κ να κλεισετε επιτοπου. ετσι κι αλλιως μονοι θα ειστε μαλλον..η μοιρασε τη διαμονη πχ 1 Ματερα, 2 Ταραντο, 2 Μπαρι.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
49
Likes
4
Καλησπέρα σας. Καθως η ερώτηση μου αφορα την νότιοανατολικη Ιταλια θα ηθελα να ρωτησω τα εξής :
16-20 Σεπτεμβρίου εχω σκοπο να κλείσω αεροπορικα για Μπάρι με προορισμο στη συνεχεια lecce.Απο εκει και περα με βαση τη lecce σκεφτομαι να γυρισω τα παραλια νοτια και γυρω γυρω απο lecce. Αξιζει αυτες τις μερες με το παιδι εκει; Απο φωτοφραφιες που εχω δει παντως ειναι πανέμορφα .Αλλα θα ήθελα πληροφορίες απο οσους εχουν παει για τις περιοχές εκει.

Σας ευχαριστω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.925
Likes
12.856
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας. Καθως η ερώτηση μου αφορα την νότιοανατολικη Ιταλια θα ηθελα να ρωτησω τα εξής :
16-20 Σεπτεμβρίου εχω σκοπο να κλείσω αεροπορικα για Μπάρι με προορισμο στη συνεχεια lecce.Απο εκει και περα με βαση τη lecce σκεφτομαι να γυρισω τα παραλια νοτια και γυρω γυρω απο lecce. Αξιζει αυτες τις μερες με το παιδι εκει; Απο φωτοφραφιες που εχω δει παντως ειναι πανέμορφα .Αλλα θα ήθελα πληροφορίες απο οσους εχουν παει για τις περιοχές εκει.

Σας ευχαριστω
Καλησπέρα. Το Lecce είναι πανέμορφο και η γύρω περιοχή έχει πολύ ενδιαφέρον. Δυστυχώς δεν την γυρίσαμε πολύ. Μόνο Gallipoli που την προτείνω και για μπάνιο ακόμα. Θα σου έλεγα να επισκεφτείτε και το Μπάρι και τα χωριά κοντά. Ελπίζω να έχετε αυτοκίνητο. Όσογια το παιδί, νομίζω ότι εσύ ξέρεις καλύτερα. Δες και αυτό το θέμα Ιταλία - Εξαήμερο Ταξίδι Απουλία με μια στάση Ματέρα
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
109
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σας. Καθως η ερώτηση μου αφορα την νότιοανατολικη Ιταλια θα ηθελα να ρωτησω τα εξής :
16-20 Σεπτεμβρίου εχω σκοπο να κλείσω αεροπορικα για Μπάρι με προορισμο στη συνεχεια lecce.Απο εκει και περα με βαση τη lecce σκεφτομαι να γυρισω τα παραλια νοτια και γυρω γυρω απο lecce. Αξιζει αυτες τις μερες με το παιδι εκει; Απο φωτοφραφιες που εχω δει παντως ειναι πανέμορφα .Αλλα θα ήθελα πληροφορίες απο οσους εχουν παει για τις περιοχές εκει.

Σας ευχαριστω
Νομιζω οτι απο Μπαρι εως Λετσε υπαρχουν πολλα σημεια ενδιαφεροντος που δεν πρεπει να χασεις(Ματερα ,Αλμπερομπελο ,Μονοπολι,,Οστουνι,Πολινιανο α μαρε)οποτε επιβάλλονται μια με δυο διανυχτερευσεις εκτος λετσε.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
49
Likes
4
mesagne ειναι ωραια πολη για να διανυκτέρευσω και τις 4 νύχτες και να την εχω ως βαση;;;
 
Μηνύματα
813
Likes
718
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μην έχοντας διανυκτερεύσει εκεί, θα πω μόνο ότι είναι καλό σημείο για βάση και πόλη αρκετά χαρακτηριστική της περιοχής. Σίγουρα θα είναι και οικονομικότερα σε σχέση με τις παραλιακές πόλεις. Το Lecce πάντως είναι αξεπέραστο στην περιοχή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
mesagne ειναι ωραια πολη για να διανυκτέρευσω και τις 4 νύχτες και να την εχω ως βαση;;;
Οχι. Ολες ωραιες ειναι, αυτη ειναι μικρη και βαρετη. Την εποχη που πας αξιζει παραλιακα να κανετε κ κανα μπανιο. Gallipoli, pescoluse, baia dei turchi κορυφαια. Θα εμενα στο 1ο αντε οτραντο. Αν θελετε πολη ντε κ καλα μονο Λετσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.009
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom