Ιταλία Ταξιδι στην Πουλια

Μηνύματα
73
Likes
425
Lecce ειχαμε μεινει στο Grand hotel Di Lecce.
Εχει παρκιν για το οχημα σου. Έμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τις παροχές.
Ποιες αλλες πόλεις θες να επισκεφθείτε;
 

Nikolasvls

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Lecce ειχαμε μεινει στο Grand hotel Di Lecce.
Εχει παρκιν για το οχημα σου. Έμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τις παροχές.
Ποιες αλλες πόλεις θες να επισκεφθείτε;
Ιδανικά μέχρι την Νάπολη και ότι φθάνουν οι μέρες μου από εκεί και κατω!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
416
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Η Ματερα είναι εκπληκτική αν και πολύ τουριστική, όπως και το alberobello.

Στο youtube αν αναζητησεις road trip Puglia Θα δεις αμέτρητες προτάσεις και με βίντεο για να αποφασίσεις.

- YouTube ένα παράδειγμα που βρήκα σε λίγα δευτερόλεπτα.
 

Nikolasvls

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Η Ματερα είναι εκπληκτική αν και πολύ τουριστική, όπως και το alberobello.

Στο youtube αν αναζητησεις road trip Puglia Θα δεις αμέτρητες προτάσεις και με βίντεο για να αποφασίσεις.

- YouTube ένα παράδειγμα που βρήκα σε λίγα δευτερόλεπτα.
Σε ευχαριστώ θα το ψάξω αμέσως!αναζητω βέβαια και λεπτομέρειες που θα μου της δώσει κάποιος Έλληνας που έχει κάνει το ίδιο ταξίδι έστω μια φορά…χρειάζομαι κάποια κάρτα διοδίων;χρειάζεται να προσέξω κάτι;που θα ήταν καλύτερα να διανυκτερεύσω;;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
416
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Δυστυχώς δεν έχω κάνει το ταξίδι αυτό απλά είναι πολύ της μόδας στο διαδίκτυο εξου και η πρόταση μου. Εγώ θα εμένα σίγουρα ματερα ένα βράδυ και δεν θα έφευγα καθόλου από την περιοχή της Puglia η οποία είναι όνειρο. Μόνο για την περιοχή της Νάπολη θέλεις 3 νύχτες σίγουρα.

Αν έφευγα από Puglia Θα πήγαινα καμπάνια και σε μέρη πιο ψαγμένα και καθόλου τουριστικά.

Αλλά εγώ είμαι εγώ. Το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα. Παίζει βέβαια ρόλο και η εποχή που θα πας
 

Nikolasvls

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Δυστυχώς δεν έχω κάνει το ταξίδι αυτό απλά είναι πολύ της μόδας στο διαδίκτυο εξου και η πρόταση μου. Εγώ θα εμένα σίγουρα ματερα ένα βράδυ και δεν θα έφευγα καθόλου από την περιοχή της Puglia η οποία είναι όνειρο. Μόνο για την περιοχή της Νάπολη θέλεις 3 νύχτες σίγουρα.

Αν έφευγα από Puglia Θα πήγαινα καμπάνια και σε μέρη πιο ψαγμένα και καθόλου τουριστικά.

Αλλά εγώ είμαι εγώ. Το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα. Παίζει βέβαια ρόλο και η εποχή που θα πας
Θα πάω τελευταίο δεκαήμερο Οκτώβρη!επισης θέλω να δω όσα μπορώ χωρίς να πιέζομαι ιδιαίτερα…
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
416
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Άρα θα νυχτώνει σχετικά νωρίς και θα έχεις λιγότερο χρόνο για οδήγηση. Οπότε θα σου πρότεινα να μην φύγεις μακριά για να μην πιεστεις.
 
Μηνύματα
810
Likes
708
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Θα πρότεινα να βάλεις στο πρόγραμμα Alberobello και Ostuni αμέσως μετά ή πριν πάς στο Bari για το πλοίο. Μετά, Galipoli, Otranto οπωσδήποτε. Ανάλογα με την εποχή και Polignano a Mare. Ίσως και Santa Maria di Leuca.
Αν σε ενδιαφέρουν τα ελληνόφωνα (Grecia Salentina) υπάρχει και το μουσείο τους στo Calimera. Αν βρεις και κάποιον να σου μιλήσει εκεί είναι ωραία και συγκινητικά. (από αρχιτεκτονικής άποψης όμως τα ελληνόφωνα δεν λένε και κάτι).
Το Lecce στο ιστορικό του κέντρο είναι υπέροχο, εξαιρετική επιλογή.
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Θεωρώ και εγω οτι καλυτερο να μείνεις Puglia.
Αν θυμαμαι καλα δεν ειχε διόδια.
Λέτσε, Μονοπολη, Οτραντο, Καλημερα, Ματερα, Αλμπερομπελο, και Τάραντας ειναι πόλεις που εχω επισκεφτεί και μου άρεσαν παρα πολυ.
Ειδικότερα Ματερα εχω παει 2 φορες και δεν την χορταίνω με τιποτα.

Γενικοτερα διάβασε κιολας για καθε πόλη καθώς ειναι άμεσα συνδεδεμένες με τον Ελληνισμο.

Δες τον ναό της Ήρας https://maps.app.goo.gl/tjVpog6Q1aEq1LR69?g_st=com.google.maps.preview.copy

Επισης το εγκατελειμμένο χωριο Craco https://maps.app.goo.gl/jBXZKne4ZyNfs1cD9?g_st=com.google.maps.preview.copy
 

Nikolasvls

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επειδή θα είναι η πρώτη μου φορά Ιταλία μήπως είναι καλύτερα να πάω πιο βόρεια;μήπως είναι πιο όμορφα;είδα την εκπομπή του Μπλέτσα και ψιλό απογοητεύτηκα…
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.464
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ιδανικά μέχρι την Νάπολη και ότι φθάνουν οι μέρες μου από εκεί και κατω!
7 μερες δεν φτανουν. Μονο Πουλια ή αλλου.
Μόνο για την περιοχή της Νάπολη θέλεις 3 νύχτες σίγουρα.
Μινιμουμ 7 μερες
Θα πάω τελευταίο δεκαήμερο Οκτώβρη!
Επειδή θα είναι η πρώτη μου φορά Ιταλία μήπως είναι καλύτερα να πάω πιο βόρεια;μήπως είναι πιο όμορφα;
Καθε μερος εχει την ομορφια του και την εποχη του. Η Πουλια δεν ειναι για χειμωνα που πας. Πολλα μαγαζια θα ειναι κλειστα, υπαρχει περιπτωση κακου καιρου που θα σας κλεισει μεσα ενω η περιοχη ειναι για εξω.
Απο νοτο πηγαινετε Ναπολη 7 μερες με Καπρι, Καζερτα και Κοστιερα μεσα.
απο βορρα Μιλανο- Βενετια (καλη εποχη για φθηνες τιμες κ λιγο κοσμο) λιμνες κ περιξ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.154
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom