Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

MVSylvia

Member
Μηνύματα
629
Likes
2.560
Ειχα ξεχασει πώς ειναι να ταξιδευεις με οδηγο/χαρτη, χωρις ιντερνετ, μπλογκς, γοογλε, κριτικες, gps, κτλ. Το εζησα στην Shanghai που τα εκανα ολα μαλλον εντελως λαθος κ δεν μπορουσα να συνδεθω με κανενα σαιτ. Η μονη λυση ηταν ο χαρτινος οδηγος κ χαρτης που ευτυχως ειχα φερει μαζι μου.
Ηταν τοοοσο ανανεωτικο, πανε σιγουρα πανω απο δεκα χρονια που ειχα να ταξιδεψω με τον παραδοσιακο τροπο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
7.317
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η μονη λυση ηταν ο χαρτινος οδηγος κ χαρτης που ευτυχως ειχα φερει μαζι μου.
Ηταν τοοοσο ανανεωτικο, πανε σιγουρα πανω απο δεκα χρονια που ειχα να ταξιδεψω με τον παραδοσιακο τροπο.
Αναρωτιέμαι πολύ συχνά πως τα καταφέρναμε με τους κλασικούς χάρτες και με σχεδόν μηδενική πληροφόρηση. Κι όμως δεν χάναμε τίποτα! Όλα τα βρίσκαμε κι όλα τα βλέπαμε.
Μαγικό!!!!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
629
Likes
2.560
Αναρωτιέμαι πολύ συχνά πως τα καταφέρναμε με τους κλασικούς χάρτες και με σχεδόν μηδενική πληροφόρηση. Κι όμως δεν χάναμε τίποτα! Όλα τα βρίσκαμε κι όλα τα βλέπαμε.
Μαγικό!!!!
Στη Σανχαη ειχα κ αναλυτικο χαρτη του μετρο τουλαχιστον.
Παλια που ημουν κ μικρη κ απειρη απορω πως πλοηγουμουν με μετρο και λεωφορεια χωρις gps, χωρις maps, ουτε καν χαρτη συγκοινωνιας.
Τωρα θεωρω πως δεν θα μπορουσα να το κανω.
Με κουραζουν οι διευκολυνσεις. Βαριεμαι να τα εχω ολα με ενα κλικ.
Θα μου πεις, αστο κατω το ρημαδι κ καντο οπως παλια. Ομως δεν μπορω γιατι εχω χασει το σκιλλ κ χρειαζομαι πολλη πολλη ωρα για να βρω το δρομο μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.265
Likes
42.011
Αναρωτιέμαι πολύ συχνά πως τα καταφέρναμε με τους κλασικούς χάρτες και με σχεδόν μηδενική πληροφόρηση. Κι όμως δεν χάναμε τίποτα! Όλα τα βρίσκαμε κι όλα τα βλέπαμε.
Μαγικό!!!!
Εγω εχανα.
Πληρωνα ασκοπα ταξι.
Εχανα συγκοινωνιες η επαιρνα λαθος συγκοινωνιες.
Ετρεχα να αγορασω χαρτες μολις εφτανα καπου, τους οποιους και επρεπε να αρχειοθετω για οταν ξαναπαω.
Επρεπε να ξεκιναω με τυπωμενους χαρτες για τη βασικη διαδρομη ως το ξενοδοχειο.

Ευτυχως εδωσα φετος κιλα παλιους οδηγους και χαρτες στην ανακυκλωση που επιαναν πολυ χωρο αδικα.
 

patsman

Member
Μηνύματα
204
Likes
544
Για εμάς που παίρναμε LP οδηγούς μέχρι τώρα με ποιους προτείνετε να τους αντικαταστήσουμε;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.231
Likes
5.810
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για εμάς που παίρναμε LP οδηγούς μέχρι τώρα με ποιους προτείνετε να τους αντικαταστήσουμε;
Πάντα προτιμούσα τους Rough Guides σε σχέση με τους Lonely Planet. Ακόμα και ο τελευταίος που πήρα πρόσφατα είναι σε πολύ καλό επίπεδο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
629
Likes
2.560
Πάντα προτιμούσα τους Rough Guides σε σχέση με τους Lonely Planet. Ακόμα και ο τελευταίος που πήρα πρόσφατα είναι σε πολύ καλό επίπεδο.
Συμφωνώ κ εγώ, και οι μεγάλοι οδηγοί και οι πιο πόκετ που λέγονται Insight.
Και οι DK μου αρέσουν, οι LP ποτέ δεν μου άρεσαν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.862
Likes
19.126
Bradt Guides, πολύ ανώτεροι. Αλλά τουλάχιστον τα τελευταία 10 χρόνια βρίσκω γενικά τους οδηγούς ψιλοάχρηστους (obsolete που λένε και στο χωριό μου), υπάρχει τόση πληροφορία στο Ιντερνετ πια που ένας οδηγός ανήκει σε άλλες, πιο ρομαντικές εποχές.

Θησαυρός πληροφοριών ήταν το ThornTree forum από LP, που δυστυχώς (οι αλήτες Αρκουδέηδες) το κλείσανε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom