Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα 600€ για αεροπορικα+ξενοδοχειο για 10 μερες δεν φτανουν. Γιατι να μεινεις ομως 10 μερες Παρισι, νομιζω θα χαλασεις πολλα λεφτα και θα βαρεθεις, μπορεις αμα εχεις μερες και λεφτα να πας εκδρομη Λιλ, Βρυξελλες και Ρουεν...
Τι να πρωτοσχολιάσω.... ότι θα βαρεθεί κάποιος με 10 μόνο μέρες στο Παρίσι (α-πο-κλείεται) ή τις προτάσεις για ημερήσιες που δίνεις (η μια χειρότερη από την άλλη - η Ρουέν μόνο κάπως διασώζεται).
 

eva m

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ευακι σαν λιγα μου φαινονται τα 600 ευρω για 10 μέρες στο παρίσι μαζι με αεροπορικα και ξενοδοχεια.....
΄

έχεις δίκιο απλά νόμιζα τόσα χρειάζονται......δεν με πειράζει θα δώσω και παραπάνω αν είναι!!

Τα 600€ για αεροπορικα+ξενοδοχειο για 10 μερες δεν φτανουν. Γιατι να μεινεις ομως 10 μερες Παρισι, νομιζω θα χαλασεις πολλα λεφτα και θα βαρεθεις, μπορεις αμα εχεις μερες και λεφτα να πας εκδρομη Λιλ, Βρυξελλες και Ρουεν...

δεν θα κάτσω μόνο Παρίσι συγνώμη που το παρέλειψα.....αλλά θα πάω και disneyland!

Τα 600€ τι περιλαμβάνουν;

περιλαμβάνουν τα αεροπορικά!.......
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Αν για τα 600 αναφέρεσαι στα έξοδα διαμονής, χωρίς εισιτήρια κ ξενοδοχείο, θα σου φτάσουν. Αλλιώς, με τίποτα, θα πρέπει να τρέφεσαι με...αέρα :)
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Την τελευταία φορά έμεινα στο Emeraude Hotel Louvre Montana και την επόμενη φορά που θα πάω πάλι σ' αυτό θα ήθελα να μείνω. Είναι στην καρδιά του Παρισιού, απέναντι από το Λούβρο, πας περπατώντας στα περισσότερα αξιοθέατα, είσαι ταυτόχρονα μέσα και κοντά στα κααστήματα κ τα καφέ, διπλα στην περιοχή με νυχτερινή ζωή, μπαράκια, εστιατόρια κλπ. Το προσωπικό είναι φιλικότατο και πολύ ευγενικό, το ξενοδοχείο είναι μικρό, το ίδιο και τα δωμάτια, αλλά πίστεψέ με, όποιος είναι στο Παρίσι και μένει στο ξενοδοχείο περισσότερο από τις ώρες που χρειάζεται για να κοιμηθεί, χάνει τον καιρό του άδικα. Επιπλέον είναι στον παράδρομο από τον κεντρικό δρόμο, επομένως έχει και ησυχία. Φαντάζομαι θα υπάρχουν το ίδιο οικονομικά καλές επιλογές ή καλύτερες, αλλά από αυτό εγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, γι'αυτό και το συνιστώ.
Οσο για τις 10 μέρες, στο Παρίσι όσες μέρες κι αν μείνεις ποτέ δεν είναι αρκετές, επομένως μη σε απασχολεί το αν είναι πολλές, αλλά το αν είναι λίγες :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Την τελευταία φορά έμεινα στο Emeraude Hotel Louvre Montana και την επόμενη φορά που θα πάω πάλι σ' αυτό θα ήθελα να μείνω.
Με τα χρηματα που διαθετει αυτο που της προτεινεις φτανει μονο για 2 μερες. Βασικα 600€ για 10 μερες ολα τα εξοδα και με Disney μεσα και σε hostel χλωμο το κοβω... Το couchsurfing.org φανταζει ως η ιδανικη λυση.
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Με τα χρηματα που διαθετει αυτο που της προτεινεις φτανει μονο για 2 μερες. Βασικα 600€ για 10 μερες ολα τα εξοδα και με Disney μεσα και σε hostel χλωμο το κοβω... Το couchsurfing.org φανταζει ως η ιδανικη λυση.
Εγραψα ότι έχω εξαιρέσει το ξενοδοχείο κ τα αεροπορικά. Παρεμπιπτόντως, το ξενοδοχείο αυτό ήταν πολύ οικονομικό, έχει αλλάξει κάτι?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.984
Likes
27.956
Εγραψα ότι έχω εξαιρέσει το ξενοδοχείο κ τα αεροπορικά. Παρεμπιπτόντως, το ξενοδοχείο αυτό ήταν πολύ οικονομικό, έχει αλλάξει κάτι?
Δες πόσο κάνει τον καιρό που το θέλει και για τις μέρες που το θέλει.
aimg846.imageshack.us_img846_5752_louvre.png
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγραψα ότι έχω εξαιρέσει το ξενοδοχείο κ τα αεροπορικά. Παρεμπιπτόντως, το ξενοδοχείο αυτό ήταν πολύ οικονομικό, έχει αλλάξει κάτι?
Τι να σου πω; Ελπιζω να μην εννοουμε το ιδιο, γιατι 250-300€ τη βραδια εμενα δεν μου φαινεται οικονομικο.
Αλλα και αλλο να λες σ' εκεινο το μερος και μπουντρουμι να ειναι κατω απο 100€ δυσκολα. Ασε που η φιλη μας με τετοιο budget πρεπει να βρει κατι το πολυ με 50€/ βραδια.
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Ασε που η φιλη μας με τετοιο budget πρεπει να βρει κατι το πολυ με 50€/ βραδια.
Η γνώμη μου είναι ότι ανάλογα με το budget επιλέγεις και προορισμό ή ανάλογα με τον προορισμό προσαρμόζεις τα οικονομικά σου. Προσωπικά, πιστεύω ότι στο Παρίσι, εκτός από τα αξιοθέατα που θα πας να δεις, πρέπει να πας κ σε εστιατόρια και σε μπαρ και σε καταστήματα και σε ζαχαροπαστεία και...και...και, αν θες να ευχαριστηθείς τη διαμονή σου εκεί και να ζήσεις το Παρίσι σ΄όλο του το μεγαλείο. Εγώ θα έπαιρνα τις πιστωτικές μαζί μου και ο ...Θεός βοηθός.
Αλλά, από την άλλη, αν κάποιος θελει να πάει να δει μόνο τα αξιοθέατα, τη Ντίσνειλαντ και να τρώει σε φαστ φουντ και σνακς από το σούπερ μάρκετ μπορεί να το κάνει και να είναι κι ευχαριστημένος και να γυρίσει και να πει ότι είδε μια υπέροχη πόλη.
Στην τελική, μπορεί η φίλη να μειώσει τις μέρες διαμονής σε 5-6, γλιτώνοντας και από ξενοδοχείο και από φαγητό και να το ευχαριστηθεί περισσότερο. Ετσι κι αλλιώς το Παρίσι εκεί είναι κ μας περιμένει όλους να ξαναπάμε. Κι εγώ που έχω πάει 4 φορές, έχω αφήσει πολλά που δεν έχω κάνει κ δει ακόμη.
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Τι να σου πω; Ελπιζω να μην εννοουμε το ιδιο, γιατι 250-300€ τη βραδια εμενα δεν μου φαινεται οικονομικο. .
Εχεις δίκιο. Τώρα είδα τις τιμές στο booking. Εγώ το είχα κλείσει από το site τους, με μια προσφορά που είχαν τότε (πήγα δικό μας Πάσχα) και βγήκε γύρω στα 80 τη βραδυά. Προφανώς, θα ήταν κάποια ειδική τιμή λόγω ακύρωσης ή κάτι άλλο.:xmas_redface:
 

eva m

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αν για τα 600 αναφέρεσαι στα έξοδα διαμονής, χωρίς εισιτήρια κ ξενοδοχείο, θα σου φτάσουν. Αλλιώς, με τίποτα, θα πρέπει να τρέφεσαι με...αέρα :)


χαχχαχα ωραία κάνω και δίαιτα!!!:xmas_mrgreen:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.501
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom