Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Sof Guru

Member
Μηνύματα
224
Likes
1.326
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλησπέρα.

Σε ό, τι αφορά το internet και την ομιλία τι κάνουμε;

Αγοράζουμε με το που φθάνουμε στην Ελβετία μια κάρτα με χρόνο και δεδομένα;
Εμείς δεν αγοράσαμε γιατί σχεδόν σε κάθε πόλη βρίσκαμε ανοιχτό διαθέσιμο δίκτυο. Η μόνη πόλη που είχε μικρή διαθεσιμότητα σε free δίκτυα ήταν η Ζυρίχη.
Αλλά δεν ήμασταν και όλη την ώρα με κινητό και χάρτη για αυτό και δεν μας ήταν τόσο απαραίτητη η αγορά κάποιας κάρτας για δεδομένα και χρόνο.
 

Maryjoy

Member
Μηνύματα
26
Likes
77
Καλησπέρα.

Σε ό, τι αφορά το internet και την ομιλία τι κάνουμε;

Αγοράζουμε με το που φθάνουμε στην Ελβετία μια κάρτα με χρόνο και δεδομένα;
Στο αεροδρομιο της Ζυριχης αλλα και παντου στην πολη και στους μεγαλους σταθμους τρενου υπαρχουν καταστηματα που μπορείς να αγορασεις καρτα sim και να διαλεξεις εσυ από τα διαθεσιμα πακετα. (Ενδεικτικα μπορείς να ψαξεις για καταστηματα Swisscom, Sunrise, Lyca κ.α.). Μου ειχαν ζητήσει και το διαβατηριο εκτος της ταυτοτητας.
Καλη πρακτική είναι να κατεβασεις και χαρτες εκτός σύνδεσης στο κινητο.
 

8avos

Member
Μηνύματα
695
Likes
6.932
Στο αεροδρομιο της Ζυριχης αλλα και παντου στην πολη και στους μεγαλους σταθμους τρενου υπαρχουν καταστηματα που μπορείς να αγορασεις καρτα sim και να διαλεξεις εσυ από τα διαθεσιμα πακετα. (Ενδεικτικα μπορείς να ψαξεις για καταστηματα Swisscom, Sunrise, Lyca κ.α.). Μου ειχαν ζητήσει και το διαβατηριο εκτος της ταυτοτητας.
Καλη πρακτική είναι να κατεβασεις και χαρτες εκτός σύνδεσης στο κινητο.
Απο προσωπικη εμπειρια,οταν γινει λαθος στους εκτος συνδεσης χαρτες,ειτε λογω χασιμο δορυφορου,ειτε λογω απρογραματιστης αλλαγης κατευθυνσης,προς στιγμην υπαρχει ενα θεμα...με τα δεδομενα ανοιχτα ομως κανενα.

(δεν μιλαω για περιπτωση συσκευης gps διοτι δεν γνωριζω)
 

blade_

Member
Μηνύματα
212
Likes
222
Καλησπέρα.

Σε ό, τι αφορά το internet και την ομιλία τι κάνουμε;

Αγοράζουμε με το που φθάνουμε στην Ελβετία μια κάρτα με χρόνο και δεδομένα;
Επειδή ψάχτηκα και γω πολύ, το ίντερνετ τους είναι γενικά ακριβό. Θα ψαχτείς με esim για το κινητό σου και θα έχεις ίντερνετ πριν καν φτάσεις εκεί
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.430
Likes
7.529
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σύντομα θα κάνω ταξίδι 10 ημερών στην ωραία αυτή χώρα χωρίς αυτοκίνητο με μόνιμη διαμονή στην πόλη Γκλαρούς του ομώνυμου καντονιού, βλ ανατολική Ελβετία
Τι αξίζει πολύ να επισκεφτώ από εκεί;
Επειδή έχω χάσει τη μπάλα με τα εισιτήρια τρένων ποιο αξίζει ;
Το πλάνο λέει αυθημερόν εκδρομές μόνο με μέσα μαζικής μεταφοράς.
Το μόνο σίγουρο είναι βόλτα με glacier κ bernina express
 

blade_

Member
Μηνύματα
212
Likes
222
Σύντομα θα κάνω ταξίδι 10 ημερών στην ωραία αυτή χώρα χωρίς αυτοκίνητο με μόνιμη διαμονή στην πόλη Γκλαρούς του ομώνυμου καντονιού, βλ ανατολική Ελβετία
Τι αξίζει πολύ να επισκεφτώ από εκεί;
Επειδή έχω χάσει τη μπάλα με τα εισιτήρια τρένων ποιο αξίζει ;
Το πλάνο λέει αυθημερόν εκδρομές μόνο με μέσα μαζικής μεταφοράς.
Το μόνο σίγουρο είναι βόλτα με glacier κ bernina express
οπωσδηποτε για μενα θα πας λουκερνη και ζυριχη και θα προσπαθησεις να γυρισεις τις λιμνες ειτε οδικως ειτε με καραβακι,ειναι απλα πανεμορφα. Τα τραινα δυστυχως ειναι πανακριβα,το μπλαμπλακαρ ειναι φιλος σου οπως και τα λεωφορεια αν βρεις. Επισης,ειναι ευκαιρια να πεταχτεις μεχρι το λιχτενσταιν
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.022
Likes
4.689
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Σύντομα θα κάνω ταξίδι 10 ημερών στην ωραία αυτή χώρα χωρίς αυτοκίνητο με μόνιμη διαμονή στην πόλη Γκλαρούς του ομώνυμου καντονιού, βλ ανατολική Ελβετία
Τι αξίζει πολύ να επισκεφτώ από εκεί;
Επειδή έχω χάσει τη μπάλα με τα εισιτήρια τρένων ποιο αξίζει ;
Το πλάνο λέει αυθημερόν εκδρομές μόνο με μέσα μαζικής μεταφοράς.
Το μόνο σίγουρο είναι βόλτα με glacier κ bernina express
Το κομμάτι νότια από τον άξονα Λουκέρνη - Λιχτενστάιν δεν το έχω δει. Όμως θα σου πρότεινα για αυτά τα δύο μέρη, στα οποία είχαμε πάει το (λίγο μακρινό) 2009...

Όσον αφορά το Λιχτενστάιν, το είχαμε επισκεφθεί από τη Ζυρίχη. Θυμάμαι, είχαμε πάει με τρένο στο Buchs απ'όπου και περάσαμε με τα πόδια τη γέφυρα του Ρήνου και μπήκαμε στο Πριγκιπάτο. Με λεωφορείο, μετά τη γέφυρα, πήγαμε στη Vaduz. Αφότου είδαμε τη Vaduz, πήγαμε με λεωφορείο στο Feldkirch, στην Αυστρία. Από εκεί, πήραμε το τρένο για το Bregenz, που μας άρεσε πολύ. Είδαμε το ηλιοβασίλεμα πάνω από τη λίμνη, φάγαμε και το βράδυ πήραμε το τρένο για Ζυρίχη. Ήταν μια πολύ όμορφη ημερήσια εκδρομή, το μόνο που ήθελα να κάναμε και δεν προλάβαμε ήταν μια βόλτα στο Feldkirch (τουλάχιστον στο ποτάμι, απ'όπου είχα δει και όμορφες φωτογραφίες). Όμως δεν προλάβαμε, διότι θα χάναμε το τρένο για το Bregenz.

Μια άλλη εκδρομή, που λόγο διαβολικών συμπτώσεων δεν μπορέσαμε να κάνουμε, ήταν να ανέβουμε στο Pilatus, από τη Λουκέρνη. Μπορούσες να πας με πλοίο από τη Λουκέρνη στο Alpnachstad, απ'όπου και με έναν ιδιαίτερα απότομο οδωντοτό ανέβαινες στο Pilatus. Εκεί υπήρχε (υπάρχει) και περιστρεφόμενο εστιατόριο. Από την κορυφή του Pilatus, κατεβαίνεις με τελεφερίκ στο Kriens, απ'όπου και επιστρέφεις στη Λουκέρνη με λεωφορείο.

Η Λουκέρνη δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και ιδιαίτερα, βέβαια ήταν και η ξενέρα που δεν ανεβήκαμε στο Pilatus. Η Ζυρίχη εντάξει, συμπαθητική, την βλέπεις σε 1-2 μέρες. Από την Ελβετία η Βέρνη μου άρεσε πολύ, ιδιαίτερα το ιστορικό κέντρο. Δεν έχει καμία σχέση με το στερεότυπο που έχει κανείς λέγοντας ότι "επισκέπτομαι την πρωτεύουσα". Απλά ίσως σε βγάζει λίγο από τη βάση σου, γεωγραφικά εννοώ.

Για τα τρένα, είχαμε βγάλει το Swiss Youth Pass (ή κάπως έτσι), αν θυμάμαι καλά είχε γύρω στα 250 CHF το άτομο, κόστος που θα το ξεπερνούσαμε με τα μεμονωμένα εισιτήρια που θα βγάζαμε σε εκείνες τις διακοπές. Τώρα δεν ξέρω πού έχουν πάει οι τιμές.
 

blade_

Member
Μηνύματα
212
Likes
222
ανέβουμε στο Pilatus, από τη Λουκέρνη
υπεροχο.Πανακριβο,αλλα υπεροχο. Αξιζει παρα πολυ,βαλτε στο στο προγραμμα.

Βέρνη μου άρεσε πολύ, ιδιαίτερα το ιστορικό κέντρο
ειπα να το προτεινω αλλα ειναι αρκετα μακρυα απο εκει που θα μεινουν
 

SotN

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Χαίρετε,

Έκανε κάποιος τη διαδρομή με το τρένο brienz-rothorn-bahn.ch/. Αξίζει; Κάποια συμβουλή;

Επίσης κάπου εκεί κοντά είναι και ένα τελεφερίκ αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο.

Ευχαριστώ
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.430
Likes
7.529
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Προσοχή με τις πρίζες στην Ελβετία.
Χρησιμοποιούν τύπου J.
Screenshot_20240623_053405.jpg
Screenshot_20240623_053710.jpg
Δεν το ήξερα και πήρα, μαζί ένα πολύμπριζο σε σχήμα κύβου που τελικά δεν θα, κάνει τη δουλειά του πάρα μόνο με σχετικό ανταπτορα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom