Πορτογαλία Ταξίδι σε Λισαβόνα και Πόρτο

geok23

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας, είμαστε ζευγάρι με βρέφος 10 μηνών. Θα ταξιδέψουμε Πορτογαλία 21(φτάνουμε αργά το βράδυ) με 31 Οκτωβρίου. Θέλουμε εκτός από Λισαβόνα ενδιάμεσα να πάμε και στο Πόρτο για 2 ή 3 βράδια. Θέλω τη βοήθειά σας στα παρακάτω:

1) Κάποια πρόταση για τη διαμονή μας, καθώς θα έχουμε και καρότσι μαζί μας, σχετικά με τοποθεσία ή συγκεκριμένο κατάλυμα. Θα θέλαμε να μείνουμε σε κάτι με ανώτατο όριο τα 150€

2) Πόσα βράδια αξίζει να μείνουμε Πόρτο ώστε να μας φτάσει ο χρόνος να γυρίσουμε τη Λισαβόνα (μαζί με Σίντρα, Cabo de Roca, Μπελέμ και όλα τα καλά της Λισσαβόνας);

3) Για να πάμε Πόρτο θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Στο αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε θεωρώ λίγο δύσκολο να χωρέσουμε με δύο βαλίτσες μεγάλες, καρότσι και άλλα ψιλοπράγματα. Επομένως υπάρχει κάποια λύση να αποθηκεύσουμε κάποια αποσκευή στη Λισαβόνα;

Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Γεια σας, είμαστε ζευγάρι με βρέφος 10 μηνών. Θα ταξιδέψουμε Πορτογαλία 21(φτάνουμε αργά το βράδυ) με 31 Οκτωβρίου. Θέλουμε εκτός από Λισαβόνα ενδιάμεσα να πάμε και στο Πόρτο για 2 ή 3 βράδια. Θέλω τη βοήθειά σας στα παρακάτω:

1) Κάποια πρόταση για τη διαμονή μας, καθώς θα έχουμε και καρότσι μαζί μας, σχετικά με τοποθεσία ή συγκεκριμένο κατάλυμα. Θα θέλαμε να μείνουμε σε κάτι με ανώτατο όριο τα 150€

2) Πόσα βράδια αξίζει να μείνουμε Πόρτο ώστε να μας φτάσει ο χρόνος να γυρίσουμε τη Λισαβόνα (μαζί με Σίντρα, Cabo de Roca, Μπελέμ και όλα τα καλά της Λισσαβόνας);

3) Για να πάμε Πόρτο θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Στο αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε θεωρώ λίγο δύσκολο να χωρέσουμε με δύο βαλίτσες μεγάλες, καρότσι και άλλα ψιλοπράγματα. Επομένως υπάρχει κάποια λύση να αποθηκεύσουμε κάποια αποσκευή στη Λισαβόνα;

Ευχαριστώ
Παρτε μαρσιππο. Και οι δυο πολεις δεν ειναι για καροτσι.
 

Arwindan

Member
Μηνύματα
85
Likes
786
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ήμουν στα μέσα Αυγούστου στην Πορτογαλία και επισκέφθηκα όλες τις περιοχές που αναφέρεις.

1) Για τη διαμονή νομίζω καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος. Εμείς μείναμε στο Bairro Alto σε ένα διαμέρισμα, για το οποίο όμως κάθε φορά που επιστρέφαμε έπρεπε να ανεβούμε αρκετή ανηφόρα και δεν είχαμε και μωρό μαζί μας.

2) Μείναμε 2 και μας φάνηκαν λίγα. Μέσα σε όλο το ταξίδι (πήγα και Ισπανία) το Porto πραγματικά το λάτρεψα και θα ήθελα να είχα περισσότερο χρόνο εκεί. Λισαβόνα μέσα σε 4 μέρες είδαμε τόσο την πόλη όσο και τα γύρω γύρω, αλλά με αρκετό τρέξιμο βέβαια. Sintra, Azenhas do Mar και Cabo da Roca τα είδαμε μέσα σε μια μέρα. Ήταν οκ, αλλά αν θέλεις να δεις περισσότερα μέρη στη Sintra και επειδή θα έχετε και το μωρό θα πρότεινα να τα σπάσετε σε 2 μέρες. Οι μετακινήσεις μας εκεί έγιναν με τρένο (από Λισαβόνα Sintra) και μετά Uber για τα υπόλοιπα και γυρίσαμε από Cascais στη Λισαβόνα πάλι με τρένο.

3) Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για αποθήκευση αποσκευών στην πόλη. Ακόμα και κάποια mini markets προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες.

Θα συμφωνήσω ότι καμία από τις 2 πόλεις δεν κάνει για καρότσι.
 

geok23

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα και έχω μπερδευτεί. Σκέφτομαι τα παρακάτω και θα παρακαλούσα για διορθώσεις ή επισημάνσεις.

21/10: Φτάνουμε αργά το βράδυ Λισαβόνα, οπότε πάμε απλά ξενοδοχείο.

22/10: Ξεκινάμε το πρωί να πάμε Μπελέμ και να δούμε τα σχετικά αξιοθέατα (πύργος Μπελέμ, Μονή Αγίου Ιερωνύμου, Μνημείο των ανακαλύψεων)
Όταν τελειώσουμε από εκεί να πάμε προς Πλατεία εμπορίου και να περπατήσουμε τη Rua Augusta.

23/10: Αλφάμα, Κάστρο Αγ. Γεωργίου, κάποιο καλό miradouro που προτείνετε εκεί;; Αξίζει να περάσουμε από Καθεδρικό Ναό;
Το βράδυ παραλαβή αυτοκινήτου ή την επόμενη το πρωί, δεν έχω κλείσει ακόμα

24/10: Φεύγουμε πρωί από Λισαβόνα, κατεύθυνση προς Πόρτο. Στάση ενδιάμεσα στη Κόιμπρα. Απόγευμα - βράδυ άφιξη Πόρτο ξενοδοχείο.

25/10: Πόρτο (δεν έχω ψάξει ακόμα το φόρουμ για σημεία ενδιαφέροντος, δεκτές προτάσεις για τα must see)

26/10: Πόρτο

27/10: Μπράγκα, Γκιμαράες, επιστροφή προς Λισαβόνα, Azenhas do Mar, Cabo da Roca, Cascais, Εστορίλ... Λισαβόνα

28/10: Σίντρα, επιστροφή αυτοκινήτου, βράδυ βόλτα στη Λισαβόνα

29/10: Μόνη Κάρμο, γενικά περιπάτους στη Λισαβόνα, προτάσεις για κάτι must?

30/10: Λισαβόνα

31/10: πετάμε 12:00

Θα ήθελα να μου πείτε τι ώρα είναι καλά σε μερικά μέρη να πάμε για να φαίνονται ωραία.
π.χ. στο κάθε miradouro πότε πέφτει το φως του ήλιου έτσι που να χρωματίζεται ωραία το τοπίο για φωτογραφίες. Ή στο cabo de Roca

Ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.902
Likes
12.824
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα και έχω μπερδευτεί. Σκέφτομαι τα παρακάτω και θα παρακαλούσα για διορθώσεις ή επισημάνσεις.

21/10: Φτάνουμε αργά το βράδυ Λισαβόνα, οπότε πάμε απλά ξενοδοχείο.

22/10: Ξεκινάμε το πρωί να πάμε Μπελέμ και να δούμε τα σχετικά αξιοθέατα (πύργος Μπελέμ, Μονή Αγίου Ιερωνύμου, Μνημείο των ανακαλύψεων)
Όταν τελειώσουμε από εκεί να πάμε προς Πλατεία εμπορίου και να περπατήσουμε τη Rua Augusta.

23/10: Αλφάμα, Κάστρο Αγ. Γεωργίου, κάποιο καλό miradouro που προτείνετε εκεί;; Αξίζει να περάσουμε από Καθεδρικό Ναό;
Το βράδυ παραλαβή αυτοκινήτου ή την επόμενη το πρωί, δεν έχω κλείσει ακόμα

24/10: Φεύγουμε πρωί από Λισαβόνα, κατεύθυνση προς Πόρτο. Στάση ενδιάμεσα στη Κόιμπρα. Απόγευμα - βράδυ άφιξη Πόρτο ξενοδοχείο.

25/10: Πόρτο (δεν έχω ψάξει ακόμα το φόρουμ για σημεία ενδιαφέροντος, δεκτές προτάσεις για τα must see)

26/10: Πόρτο

27/10: Μπράγκα, Γκιμαράες, επιστροφή προς Λισαβόνα, Azenhas do Mar, Cabo da Roca, Cascais, Εστορίλ... Λισαβόνα

28/10: Σίντρα, επιστροφή αυτοκινήτου, βράδυ βόλτα στη Λισαβόνα

29/10: Μόνη Κάρμο, γενικά περιπάτους στη Λισαβόνα, προτάσεις για κάτι must?

30/10: Λισαβόνα

31/10: πετάμε 12:00

Θα ήθελα να μου πείτε τι ώρα είναι καλά σε μερικά μέρη να πάμε για να φαίνονται ωραία.
π.χ. στο κάθε miradouro πότε πέφτει το φως του ήλιου έτσι που να χρωματίζεται ωραία το τοπίο για φωτογραφίες. Ή στο cabo de Roca

Ευχαριστώ
Να και ένα φυσιολογικό πρόγραμμα για γονείς με μωρό.
Το σκέφτεσαι μια χαρά και άστο έτσι χαλαρό.
Στη μέρα με την Αλφάμα: Ανεβείτε με λεωφορείο. Στο τραμ μην ποντάρεις, ειδικά σ' αυτό γίνεται πανικός. Μπορείτε να κατέβετε με τα πόδια οπότε θα περάσετε και από τον Καθεδρικό. Εγώ θα πρότεινα να μην μπείτε καν στο κάστρο. Θα πληρώσετε 18 ευρώ για τη θέα που έτσι κι αλλιώς απολαμβάνετε στην Αλφάμα δωρεάν. Τα miradouro που βολεύουν εκεί είναι το Santa Luzia, το
Portas do Sol και το Recolhimento. Βάλε στο google maps "miradouro lisbon" για να βρεις και άλλα.
Το Πόρτο, ως πιο μικρή πόλη, έχει λιγότερα must see που εύκολα θα τα εντοπίσεις. Βέβαια, εδώ είμαστε.
 

annoula

Member
Μηνύματα
367
Likes
870
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα και έχω μπερδευτεί. Σκέφτομαι τα παρακάτω και θα παρακαλούσα για διορθώσεις ή επισημάνσεις.

21/10: Φτάνουμε αργά το βράδυ Λισαβόνα, οπότε πάμε απλά ξενοδοχείο.

22/10: Ξεκινάμε το πρωί να πάμε Μπελέμ και να δούμε τα σχετικά αξιοθέατα (πύργος Μπελέμ, Μονή Αγίου Ιερωνύμου, Μνημείο των ανακαλύψεων)
Όταν τελειώσουμε από εκεί να πάμε προς Πλατεία εμπορίου και να περπατήσουμε τη Rua Augusta.

23/10: Αλφάμα, Κάστρο Αγ. Γεωργίου, κάποιο καλό miradouro που προτείνετε εκεί;; Αξίζει να περάσουμε από Καθεδρικό Ναό;
Το βράδυ παραλαβή αυτοκινήτου ή την επόμενη το πρωί, δεν έχω κλείσει ακόμα

24/10: Φεύγουμε πρωί από Λισαβόνα, κατεύθυνση προς Πόρτο. Στάση ενδιάμεσα στη Κόιμπρα. Απόγευμα - βράδυ άφιξη Πόρτο ξενοδοχείο.

25/10: Πόρτο (δεν έχω ψάξει ακόμα το φόρουμ για σημεία ενδιαφέροντος, δεκτές προτάσεις για τα must see)

26/10: Πόρτο

27/10: Μπράγκα, Γκιμαράες, επιστροφή προς Λισαβόνα, Azenhas do Mar, Cabo da Roca, Cascais, Εστορίλ... Λισαβόνα

28/10: Σίντρα, επιστροφή αυτοκινήτου, βράδυ βόλτα στη Λισαβόνα

29/10: Μόνη Κάρμο, γενικά περιπάτους στη Λισαβόνα, προτάσεις για κάτι must?

30/10: Λισαβόνα

31/10: πετάμε 12:00

Θα ήθελα να μου πείτε τι ώρα είναι καλά σε μερικά μέρη να πάμε για να φαίνονται ωραία.
π.χ. στο κάθε miradouro πότε πέφτει το φως του ήλιου έτσι που να χρωματίζεται ωραία το τοπίο για φωτογραφίες. Ή στο cabo de Roca

Ευχαριστώ
Ενα πολυ ομορφο χωριο αν σας βολεψει στην διαδρομη Λισαβόνα - Πόρτο είναι το obidos. Εχει και κατι μαγαζακια που πουλανε ενα υπεροχο παραδοσιακο λικερ σε ενα πολυ μικρο κουπακι σοκολατας που το τρως αφου πιεις το λικερακι.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.957
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα ήθελα να μου πείτε τι ώρα είναι καλά σε μερικά μέρη να πάμε για να φαίνονται ωραία.
... πότε πέφτει το φως του ήλιου έτσι που να χρωματίζεται ωραία το τοπίο για φωτογραφίες.
Πλατεία εμπορίου απογευματινές ώρες.
Μπορείτε να το συνδυάσετε με φαγητό στο Museu da Cerveja.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom