Κούβα Συναλλαγές στην Κούβα

Spyros7

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Καλημέρα ! Μόλις κλείσαμε και εμείς να ξανά πάμε κουβα ! Τελευταία φορά ήταν Οκτώβριος του 2018.. ήθελα να ρωτήσω τι παίζει ακριβώς με τις συναλλαγές ! Αν μας συμφέρει να αλλάξουμε σε τοπικό νόμισμα τα χρήματα μας ή να κινηθούμε με ευρω ή δολάρια . Και αν τα αλλάζαμε ποιο από τα παραπάνω συμφέρει καλύτερα; Ρωτάω γιατί διάβασα πως αρκετοί δεν δέχονται καν το τοπικό τους νόμισμα , πράγμα που το 2018 δεν ίσχυε ! Επίσης Revolut ή γενικά κάρτες δέχονται ; Τότε θυμάμαι ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν pos
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.034
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα ! Μόλις κλείσαμε και εμείς να ξανά πάμε κουβα ! Τελευταία φορά ήταν Οκτώβριος του 2018.. ήθελα να ρωτήσω τι παίζει ακριβώς με τις συναλλαγές ! Αν μας συμφέρει να αλλάξουμε σε τοπικό νόμισμα τα χρήματα μας ή να κινηθούμε με ευρω ή δολάρια . Και αν τα αλλάζαμε ποιο από τα παραπάνω συμφέρει καλύτερα; Ρωτάω γιατί διάβασα πως αρκετοί δεν δέχονται καν το τοπικό τους νόμισμα , πράγμα που το 2018 δεν ίσχυε ! Επίσης Revolut ή γενικά κάρτες δέχονται ; Τότε θυμάμαι ελάχιστοι ήταν αυτοί που είχαν pos
Revolut δε γίνεται δεκτή.

Σας συμφέρει να κάνετε πεσος. Σε εστιατόρια, μπαρ, μουσεία, ψώνια, ταξί εντός πόλης πληρώνετε σε πεσος. Ενοικιαζομενα διαμερίσματα, ταξί μεγάλων αποστάσεων και γενικά μεγάλα έξοδα γίνονται σε συνάλλαγμα.

Κάρτες γίνονται δέκτες σε ξενοδοχεία και ελάχιστα καταλύματα.
 

Spyros7

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Καλημερα! Ποια ειναι η ισοτημια σημερα;
Την ίδια απορία έχω και εγώ ! Επίσης που μπορώ να κάνω συνάλλαγμα ; (Δεν εννοώ σε τράπεζα) . Έχουν κάποια συγκεκριμένα μέρη που πας καρφί ή απλά είσαι στην γύρα και όπου τους πετύχεις ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.034
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Την ίδια απορία έχω και εγώ ! Επίσης που μπορώ να κάνω συνάλλαγμα ; (Δεν εννοώ σε τράπεζα) . Έχουν κάποια συγκεκριμένα μέρη που πας καρφί ή απλά είσαι στην γύρα και όπου τους πετύχεις ;
Στο κατάλυμα σου.
 

athanasia.t

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα,

Ταξιδεύουμε στην Κούβα τον Αύγουστο. Ηθελα να ρωτησω που συμφέρει να κάνουμε συνάλλαγμα και αν εχει νόημα να κουβαλάμε μαζί μας κάρτες (Mastercard ή Visa), ώστε σε πρίπτωση ανάγκης να κάνουμε ανάληψη.

Ευχαριστώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.034
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα,

Ταξιδεύουμε στην Κούβα τον Αύγουστο. Ηθελα να ρωτησω που συμφέρει να κάνουμε συνάλλαγμα και αν εχει νόημα να κουβαλάμε μαζί μας κάρτες (Mastercard ή Visa), ώστε σε πρίπτωση ανάγκης να κάνουμε ανάληψη.

Ευχαριστώ!
Αναληψη δε θα μπορεσετε να κάνετε με καμια καρτα. Πρεπει να εχετε μετρητα. Οι χοντρες συναλλαγες (πχ πληρωμη καταλύματος, ταξι μεταξυ πολεων) γινονται σε ευρω. Για καθημερινες συναλλαγες (ταξι εντος πολης, ποτο, μουσειο, φαγητό) θα χρειαστειτε πεσος, τα οποια και σας συμφερει να αλλαξετε ΟΧΙ σε τραπεζα ή ανταλλακτηριο αλλα στο καταλυμα σας, σε ισοτιμια παραλληλης αγορας οποτε και θα παρετε περιπου τα τριπλασια πεσος απο οσα σας δινουν οι τραπεζες.

Οι κάρτες είναι απαραίτητες επειδή χρησιμοποιούνται υποχρεωτικά εντός ξενοδοχείων και για κάποιες συναλλαγές με ταξιδιωτικά γραφεία αν πάρετε κάποια εκδρομή (όπως και η είσοδος στο Καπιτώλιο, πια μόνο με κάρτα γίνεται).
 
Last edited:

elenoul

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλησπέρα. Οταν λες αλλαγη χρηματων στο καταλυμα, εννοεις και τα ξενοδοχεια;
Προβληματιζομαι λιγο που θα πρεπει να κουβαλαω τοσα μετρητα μαζι μου!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.034
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα. Οταν λες αλλαγη χρηματων στο καταλυμα, εννοεις και τα ξενοδοχεια;
Προβληματιζομαι λιγο που θα πρεπει να κουβαλαω τοσα μετρητα μαζι μου!
Όχι, αλλαγή χρημάτων δεν κάνει κανείς σε τράπεζες, ξενοδοχεία, ανταλλακτήρια γιατί η ισοτιμία που θα πάρεις εκεί είναι το 1/3 από όσα σου δινουν οι "ανεπίσημοι".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.197
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom