Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Απλό είναι αν θες να βγεις βγες σου λέει, όταν γυρίσεις όμως καραντίνα 14 ημερών
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
να βγείς να πας που? δεν έχει νόημα πλέον
τώρα μόλις διάβασα ότι το αεροδρόμιο της στουτγκάρδης θα κλείσει...k στο baden baden
προφανώς θα ακολουθήσουν k αλλα...k οποιος έρχεται (μέχρι να κλείσει) μένει 14 μέρες καραντίνα...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.041
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Και υποχρεωτική καραντίνα 14 ημερών σ όσους έρχονται από εξωτερικό....μένει να μας πουν πως θα τους ελέγχουν αν βγουν!!
Αυτο το εχω και εγω απορια....

Επισης βαζουν και οριο αγορας 3 αντισηπτικων/καροτσι στα σουπερ μαρκετ. Ενταξει θα μπαινει μια τετραμελης οικογενεια με 4 καροτσια και λυθηκε το θεμα!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Αυτο το εχω και εγω απορια....

Επισης βαζουν και οριο αγορας 3 αντισηπτικων/καροτσι στα σουπερ μαρκετ. Ενταξει θα μπαινει μια τετραμελης οικογενεια με 4 καροτσια και λυθηκε το θεμα!!!
Οποιος θετει τα παιδια του σε τετοια διαδικασια ενω κλεινουν σχολεια και μενουν αμορφωτα για χαρη του κοινωνικου συνολου για να κανει ψωνια, θα επρεπε να χανει την επιμελεια
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.041
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Οποιος θετει τα παιδια του σε τετοια διαδικασια ενω κλεινουν σχολεια και μενουν αμορφωτα για χαρη του κοινωνικου συνολου για να κανει ψωνια, θα επρεπε να χανει την επιμελεια
Μπρος στο πανικο της ελληνικης οικογενειας....θα κατσει να βρει 1002 κουτοπονηρες λυσεις..Οσον αφορα αυτο που αναφερεις ειναι μια μεγαλη κουβεντα που δεν θα ασχοληθει κανεις τη δεδομενη στιγμη...
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν λεω οι ανθρωποι δουλευουν και μπραβο τους. Αλλα νοσηλευονται μονο 51 ατομα στα ελληνικα νοσοκομεια εξαιτιας του κοροναιου και μονο οι 8 ειναι διασωληνωμενοι. Δηλαδη το ελληνικο συστημα υγειας εχει φτασει στα ορια του με αυτους τους 51 ασθενεις (οι περισσοτεροι εκ των οποιων δεν χρηζουν ιδιαιτερης φροντιδας);
Πολύ υπεραπλουστευμένη η σκέψη σου...Το "φιλτράρισμα"για να φτάσουν μόνο 51 άτομα μέχρι στιγμής να νοσηλεύονται από τον ιό από ποιούς και ΠΩς γινεται;;;;όταν καταφθάνουν ορδές ασθενών υπό το κράτος πανικού και αγωνίας λόγω ενός εμπυρέτου είτε στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων είτε στα κέντρα υγείας είτε στα ιατρεία του ΠΕΔΥ(πρώνην ΙΚΑ) μπορείς να φαντασθείς τι δυναμικό χρειάζεται (απο γιατρούς και νοσηλευτές)για να ανταπεξέλθει στην κατάσταση;;;
Tο πρόβλημα δεν ειναι μόνο στις νοσηλευτικές κλίνες και στις εντατικές που είναι λίγες και δεν επαρκούν ...αλλά και στην γενικότερη στελέχωση και λειτουργία πρωτοβάθμιων μονάδων υγείας...
Ηδη απο την προηγούμενη Παρασκευή κλήθηκαν παθολόγοι ηλικίας 60 plus από ιατρεία μονάδων ΠΕΔΥ για να πάνε από σήμερα για εκπαίδευση!!στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ για την αντιμετώπιση του κορωναιού...με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην αποδυνάμωση της μονάδας στην οποία δούλευαν κλπ κλπ
Κατα τάλλα αναμένουμε τις επείγουσες προσλήψεις...
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όλα αυτά τα μέτρα που έρχονται είναι ξεκάθαρα μέτρα χούντας. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ευχαρίστηση κάποιων για τα μέτρα και η επιθυμία για περισσότερα. Όταν σε μερικούς μήνες θα έχει υποχωρήσει ο ιός, όπως συνήθως συμβαίνει και θα διαβάζετε τις δημοσιεύσεις σας θα καταλάβετε πόση δύναμη δώσατε στο σύστημα να σας επιβάλλει από εδώ και εμπρός οποιοδήποτε μέτρο μπροστά στο γενικό καλό.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Όλα αυτά τα μέτρα που έρχονται είναι ξεκάθαρα μέτρα χούντας. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ευχαρίστηση κάποιων για τα μέτρα και η επιθυμία για περισσότερα. Όταν σε μερικούς μήνες θα έχει υποχωρήσει ο ιός, όπως συνήθως συμβαίνει και θα διαβάζετε τις δημοσιεύσεις σας θα καταλάβετε πόση δύναμη δώσατε στο σύστημα να σας επιβάλλει από εδώ και εμπρός οποιοδήποτε μέτρο μπροστά στο γενικό καλό.
Ενω πριν ξερω γω τρεχαμε στα λιβαδια με ξεπλεκα μαλλια.
Θα πραξουμε τα δεοντα, οπως παντα. Πρωτη φορα ειναι;
Εκπλησσομαι μαλιστα που καποιοι δεν διανοουνται καν οτι υπαρχουν τα δεοντα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εκπλησσομαι μαλιστα που καποιοι δεν διανοουνται καν οτι υπαρχουν τα δεοντα.
Τα δέοντα αργότερα θα μπορούσαν να είναι φυλάκιση των ευπαθών ομάδων σε χώρους φύλαξης (βλπ πχ κλειστές δομές μεταναστών) και πρόσληψη προσωπικού για τη φροντίδα τους ώστε να μη γεμίζουν με περιστατικά οι ΜΕΘ. Θα συμφωνήσεις και σ' αυτό επειδή προέχει το γενικό καλό; Ποιο είναι το όριο που το γενικό καλό πρέπει να υποχωρεί προς τις ατομικές ελευθερίες;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Όλα αυτά τα μέτρα που έρχονται είναι ξεκάθαρα μέτρα χούντας. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η ευχαρίστηση κάποιων για τα μέτρα και η επιθυμία για περισσότερα. Όταν σε μερικούς μήνες θα έχει υποχωρήσει ο ιός, όπως συνήθως συμβαίνει και θα διαβάζετε τις δημοσιεύσεις σας θα καταλάβετε πόση δύναμη δώσατε στο σύστημα να σας επιβάλλει από εδώ και εμπρός οποιοδήποτε μέτρο μπροστά στο γενικό καλό.
δεν υπάρχει καμιά ευχαρίστηση...
το ερώτημα είναι "που ξέρεις ότι σε μερικούς μήνες θα υποχωρήσει;"
αν όχι;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Τα δέοντα αργότερα θα μπορούσαν να είναι φυλάκιση των ευπαθών ομάδων σε χώρους φύλαξης (βλπ πχ κλειστές δομές μεταναστών) και πρόσληψη προσωπικού για τη φροντίδα τους ώστε να μη γεμίζουν με περιστατικά οι ΜΕΘ. Θα συμφωνήσεις και σ' αυτό επειδή προέχει το γενικό καλό; Ποιο είναι το όριο που το γενικό καλό πρέπει να υποχωρεί προς τις ατομικές ελευθερίες;
Ποιο ειναι το οριο των επιπλεον νεκρων στην χωρα σου, κατ΄' αρχας, που εσυ θεωρεις οκ και δεν τρεχει καστανο και ακριβως απο αυτο και μετα θεωρεις οτι υπαρχει προβληματακι. Ακριβως νουμερο ομως. Μετα ας αρχισουμε μια συζητηση που θεωρω γελοια εξ' αρχης αφου στηριζεται σε υποθεσεις και θα μας βαρεθει το συμπαν ολο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Τα δέοντα αργότερα θα μπορούσαν να είναι φυλάκιση των ευπαθών ομάδων σε χώρους φύλαξης (βλπ πχ κλειστές δομές μεταναστών) και πρόσληψη προσωπικού για τη φροντίδα τους ώστε να μη γεμίζουν με περιστατικά οι ΜΕΘ. Θα συμφωνήσεις και σ' αυτό επειδή προέχει το γενικό καλό; Ποιο είναι το όριο που το γενικό καλό πρέπει να υποχωρεί προς τις ατομικές ελευθερίες;
όχι... δεν πρέπει να γίνει αυτό.
με την προϋπόθεση όμως ότι εγώ κ εσύ δεν θα κάνουμε παρτυ στο σπίτι με 100 άτομα, κ οι παποουδες δεν θα πάνε να κοινωνήσουνε....
όταν όμως η προσωπική μου / σου ελευθεριά, φέρνει σε κίνδυνο την δημοσιά υγεία τότε το θέμα αλλάζει... αλλά που είναι το όριο δεν ξέρω.
πιστεύω ότι αρκούσανε μερικά πρόστιμα για να συμμορφωθεί ο κόσμος
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom