Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Έχουμε φτάσει σε ένα κρίσιμο σημείο.Ο καθένας μας πρέπει να αναλογιστεί τι κάνει για να παραμείνει υγιής.
Το κράτος είμαστε εμείς.
Θα φύγουμε λίγο από την βολή μας,θα περιορίσουμε κάποιες δραστηριότητες , θα προσέξουμε την προσωπική μας υγιεινή.
Έτσι προστατεύουμε τον εαυτό μας και τους γύρω μας.
Ας φερθούμε υπεύθυνα τώρα που πρέπει.
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Ανακοινώθηκαν τα μέτρα για τη στήριξη των γονέων: στις 4 μέρες άδειας η μία λογίζεται ως κανονική. Μπράβο στο κράτος "πατερούλη της τελευταίας Σοβιετίας" (λολ). Πολύ σωστό μέτρο, χρειάζονται και άλλα για τη στήριξη και άλλων που έχουν την ανάγκη.

ΥΓ Εγώ δεν έχω προσωπικά τέτοιο πρόβλημα, έχω να αφήσω το παιδί μια χαρά, αλλά το να σκεφτόμαστε και τους άλλους (μονογονεϊκές οικογένειες με οικονομικά προβλήματα πχ) είναι (ανθρωπίνως) στοιχειώδες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.831
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ανακοινώθηκαν τα μέτρα για τη στήριξη των γονέων: στις 4 μέρες άδειας η μία λογίζεται ως κανονική. Μπράβο στο κράτος "πατερούλη της τελευταίας Σοβιετίας" (λολ). Πολύ σωστό μέτρο, χρειάζονται και άλλα για τη στήριξη και άλλων που έχουν την ανάγκη.

ΥΓ Εγώ δεν έχω προσωπικά τέτοιο πρόβλημα, έχω να αφήσω το παιδί μια χαρά, αλλά το να σκεφτόμαστε και τους άλλους (μονογονεϊκές οικογένειες με οικονομικά προβλήματα πχ) είναι (ανθρωπίνως) στοιχειώδες.
Να δούμε αν θα σκεφτούν και τους άλλους, που δεν έχουν παιδιά και θα κάνουν τις βάρδιες όσων παίρνουν άδειες...
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
18.617
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικές
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Να δούμε αν θα σκεφτούν και τους άλλους, που δεν έχουν παιδιά και θα κάνουν τις βάρδιες όσων παίρνουν άδειες...
Αυτη τη στιγμη αυτο που προεχει ειναι η υγεια. Πρεπει να αποφυγουμε να νοσησουν οι ευπαθεις ομαδες. Αν δε υπαρχουν παιδια για να μεταφερουν τον ιο στο σπιτι τοτε οι ευπαθεις κινδυνευουν λιγοτερο.
Τι ειναι ποιο σημαντικο; να μη δουλεψω διπλοβαρδια η να μην κινδυνεψει ο 70χρονος πατερας του συναδελφου που εχει παιδια;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.910
Να δούμε αν θα σκεφτούν και τους άλλους, που δεν έχουν παιδιά και θα κάνουν τις βάρδιες όσων παίρνουν άδειες...
Στις λαικες γειτονιες παντως τα κοινωνικα δικτυα ακομη λειτουργουν. Για καθε μονομανα που ζοριζεται, υπαρχουν αλλες 2 που θα της προτεινουν να κρατησουν το παιδι στο σπιτι με το δικο τους. Αποδειξη οτι οσες μερες το σχολειο κλεινει (απεργιες, ειδικες σχολικες αργιες, αδειες θεσμοθετημενες) δεν βρηκε κανεις ποτε εγκατελειμμενο παιδι στον δρομο. Αγνοω τι γινεται σε αλλες γειτονιες, πιθανον να υπαρχει μεγαλη απομονωση.
Και για να μην ειμαστε απολυτοι με τις μονομανες, ξερω περιπτωση μονοπατερα που βοηθουσε ολη η πολυκατοικια.
 
Last edited:

Zorz59

Member
Μηνύματα
235
Likes
1.642
Coronavirus Cases: 121,230
Deaths: 4,377
Recovered: 66,904

2,510,191Communicable disease deaths this year
93,953 Seasonal flu deaths this year
1,469,767Deaths of children under 5 this year
59,766Deaths of mothers during birth this year
41,626,694HIV/AIDS infected people
325,056Deaths caused by HIV/AIDS this year
1,588,080Deaths caused by cancer this year
189,667Deaths caused by malaria this year
966,631Deaths caused by smoking this year
483,620Deaths caused by alcohol this year
207,353Suicides this year
$ 77,354,870,801Money spent on illegal drugs this year
261,021Road traffic accident fatalities this year


18,019People who died of hunger today
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.831
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτη τη στιγμη αυτο που προεχει ειναι η υγεια. Πρεπει να αποφυγουμε να νοσησουν οι ευπαθεις ομαδες. Αν δε υπαρχουν παιδια για να μεταφερουν τον ιο στο σπιτι τοτε οι ευπαθεις κινδυνευουν λιγοτερο.
Πρεπει να βοηθηθουν αυτοι που εχουν περισσοτερο αναγκη.
Οι παράμετροι του θέματος είναι άπειροι. Και η συζήτηση που θα μπορούσαμε να ανοίξουμε τεράστια.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.041
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Για Ταϊλάνδη

Ερωτηση:

Διαβασα το παρακατω και εχω μια μικρη ανησυχια για το τι μπορει να συμβαινει:
  • Passengers with visa permitted stay is less than 14days are allowed to enter the country but have to be self-quarantine at hotel/house until departure date.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
H απάντηση προς όσους πανικοβάλλουν τον κόσμο με ποσοστά θανάτων των 3 και 5%, βασιζόμενα στα καταγεγραμμένα κρούσματα.

Marc Van Ranst: “Werkelijk aantal besmettingen ligt waarschijnlijk tien keer hoger”

In ons land zijn 239 mensen besmet met het coronavirus. Dat zijn er niet zoveel. “Waarschijnlijk ligt het werkelijke aantal tien keer hoger”, zegt viroloog Marc Van Ranst (KU Leuven). “Dit getal geeft enkel weer hoeveel mensen positief getest hebben.”
(In our country (Belgium), 239 people are infected with the corona virus. There aren't that many. "The actual number is probably ten times higher," says virologist Marc Van Ranst (KU Leuven). "This number only shows how many people have tested positive." )
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.831
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ερωτηση:

Διαβασα το παρακατω και εχω μια μικρη ανησυχια για το τι μπορει να συμβαινει:
  • Passengers with visa permitted stay is less than 14days are allowed to enter the country but have to be self-quarantine at hotel/house until departure date.
Μήπως θα πρέπει να βάλεις και το λινκ, για να καταλάβουν καλύτερα όσοι θέλουν να απαντήσουν;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.340
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom