Στο Αγκιστρι χωρις μπαταρια (και παρεα ολη την Αθηνα)

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
48% μπαταρια. Ε μεχρι τις 9 θα φτασει μαλλον. Αυτο που τελειωσε ηταν το νερο. 2.5 λιτρα σε 4 ωρες. Αρα για να κατανασκηνωσει καποιος Χαλικιαδα πρεπει με σχοινια να κατεβασει ολοκληρο κιβωτιο.

Θα κλεισω με μερικες φωτογραφιες ακομα. Γενικα ηταν μια εκδρομη που δε μου αρεσε και δεν προκειται να ξαναρθω. Χιλιες φορες Αιγινα. Πολυ πιο ωραιες παραλιες και αυτη την εποχη μαζευει και γκομενακια. Το αγκιστρι ειναι για ησυχια ή για τιποτα νεοκαμπερς ξινιολους.

Αυτα.

IMG_20240725_140645.jpg
IMG_20240725_140654.jpg


Πορεια μεσα απ'το δασος. Θεα που θα ζηλευαν οι Κυκλαδες.

IMG_20240725_153801.jpg
IMG_20240725_153818.jpg
IMG_20240725_153911.jpg
IMG_20240725_153924.jpg
IMG_20240725_154025.jpg
IMG_20240725_154433.jpg
IMG_20240725_170540.jpg


Στην τελευταια φωτο αχνοφαινεται κοπελα που κανει κανο γυμνοστηθη. Γυμνιστες παντως η παραλια δεν ειχε. Δεν ταιριαζουν μαλλον με το κλιμα και τα παρεακια του νεοκαμπισμου. Θυμιζουν απολιθωματα μια αλλης, πιο αθωας, πιο φιλικης εποχης.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Μηπως γιατι οι κατασκηνωτες ειχαν καταβρωμισει τοσο το δασος οσο και την καλυτερη παραλια του νησιου;
Μηπως γιατι προτιμουν κοσμο που να αφηνει μερικα ευρω παραπανω χωρις ταυτοχρονα να κανει χρηση πριζας για φορτιση κινητου, χρηση wc αφηνοντας πισω του χαος κλπ;
Ασε που ειδικα οι κατοικοι στο Αγκιστρι δεν θελουν να ακουνε για ελευθερους κατασκηνωτες μετα τον Κουφοντινα
Εγω τους αφησα 25€ σε μιση μερα. Αν ημουν δημαρχος θα οριοθετουσα ενα χωρο για ελευθερο καμπινγκ και θα εφαρμοζα ηλεκτρονικο τσεκ-ιν για να εμφανιζω την πληροτητα. Αντι η αστυνομια να κοβει προστιμα σε ολους, θα εκοβε μονο σε οσους εστηναν εκτος οριοθετημενου χωρου. Με σχεδον μηδεν εξοδα θα αυξανα τον τουρισμο. Επισης θα οριζα μια παραλια ως αποκλειστικα γυμνιστων και θα τη διαφημιζα στο εξωτερικο σε φανατικους γυμνιστες. Το νησακι εχει φυση και ησυχια, θυμιζει Κυκλαδες.

Αν μιλάμε για τη Χαλικιάδα πάντως, εγώ θυμάμαι προ 10ετίας κανονικό μονοπάτι. Εντάξει όχι και το πιο βατό, αλλά μονοπάτι! Οχι να χρειάζεται να κάνεις καταρρίχηση (δεν ξέρω btw αν ο όρος είναι δόκιμος:cry:)
Νομιζω εγινε κατολισθηση και εκλεισε.
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Σε ολη αυτη την πεζοπορια καταφερα να μην τραυματιστω, πραγμα περιεργο. Εβγαλα εισιτηριο για το δελφινι. Φορτωθηκα σακο ομπρελα τσαντα και σταθηκα στην προβλητα. Οπως ερχοταν το δελφινι ενας καραφλος τυπος στην μπουκαπορτσ μου ειπε φιλε βαλε το γατζο! Σε εμενα μιλαγε; Βαλε το γατζο μου ξαναλεει και πεταξε ενα σχοινι με γατζο. Πως με κοβουν απο τη φατσα για μαλακα δεν ξερω. Γρηγορα εσκυψα να πιασω το γατζο φορτωμενος πραγματα. Δεν τα καταφερα. Ξαναπροσπαθησα. Εσκυψα με βιασυνη ετσι οπως δε θα εσκυβα ποτε φορτωμενος πραγματα για να μην σακατεψω τη μεση μου. Επειδη ομως μου το ειπε καποιος το εκανα. Μηπως με πληρωνει η Aegean Dolphins και δεν το ξερω;

Νομιζω αν ρωτησουμε 10 εκατομμυρια Ελληνες αν τους εχει τυχει κατι τετοιο θα πουν οχι. Αλλα και να μας το ζητουσαν δε θα το καναμε για να μην πεσουμε στη θαλασσα. Ακριβως διπλα μου στεκονταν κι αλλοι αντρες χωρις βαρεις σακους στην πλατη, αλλα δεν ειχαν φατσα σα τη δικη μου.

Το σαλονι του "δελφινιου" βρωμαει καυσαεριο. Η μεση μου ποναει. Απολογισμος ταξιδιου: Μια μερα χαμενη, 60€, μερικες δισκοκηλες.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.774
Likes
17.686
Και συ γιατι δεν το επαιξες "κινέζος".. you are talking to me, you are talking to me??

Για Αγκίστρι πηγες και κατεληξες στον γάντζο.. το λες και προοδο..
 

Delmem31458

Banned
Μηνύματα
256
Likes
457
Και συ γιατι δεν το επαιξες "κινέζος".. you are talking to me, you are talking to me??

Για Αγκίστρι πηγες και κατεληξες στον γάντζο.. το λες και προοδο..
Δεν ξερω το ειπε με εναν τροπο αγχωμενο, πιεστικο. Λες και κινδυνε το πλοιο. Θελαν να κερδισουν μερικα δευτερολεπτα χρονου βαζοντας καποιον ασχετο να το δεσει εν κινησει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.131
Likes
3.034
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
48% μπαταρια. Ε μεχρι τις 9 θα φτασει μαλλον. Αυτο που τελειωσε ηταν το νερο. 2.5 λιτρα σε 4 ωρες. Αρα για να κατανασκηνωσει καποιος Χαλικιαδα πρεπει με σχοινια να κατεβασει ολοκληρο κιβωτιο.

Θα κλεισω με μερικες φωτογραφιες ακομα. Γενικα ηταν μια εκδρομη που δε μου αρεσε και δεν προκειται να ξαναρθω. Χιλιες φορες Αιγινα. Πολυ πιο ωραιες παραλιες και αυτη την εποχη μαζευει και γκομενακια. Το αγκιστρι ειναι για ησυχια ή για τιποτα νεοκαμπερς ξινιολους.

Αυτα.

View attachment 469488 View attachment 469489

Πορεια μεσα απ'το δασος. Θεα που θα ζηλευαν οι Κυκλαδες.

View attachment 469490 View attachment 469491 View attachment 469492 View attachment 469493 View attachment 469494 View attachment 469495 View attachment 469496

Στην τελευταια φωτο αχνοφαινεται κοπελα που κανει κανο γυμνοστηθη. Γυμνιστες παντως η παραλια δεν ειχε. Δεν ταιριαζουν μαλλον με το κλιμα και τα παρεακια του νεοκαμπισμου. Θυμιζουν απολιθωματα μια αλλης, πιο αθωας, πιο φιλικης εποχης.
τα νερά φαίνονται πολύ ωραία, αλλα άμα είναι να ξαναπεράσουμε την εκπαίδευση στην Pεντίνα ρε φιλε πες τους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom