Σε ποιά πόλη ή χώρα θα ξαναπήγαινες τα Χριστούγεννα?

Ποια είναι η ιδανική χώρα για Χριστούγεννα?

  • Αυστρία

    Votes: 16 35,6%
  • Γερμανία

    Votes: 20 44,4%
  • Ην.Βασίλειο

    Votes: 8 17,8%
  • Φιλανδία

    Votes: 4 8,9%

  • Total voters
    45
  • Poll closed .

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Κι εγώ μαζί! Βαριέμαι τα Χριστούγεννα, μου τη δίνει που όλοι μπαίνουν σε χριστουγεννιάτικο πνεύμα και μόλις τελειώσουν οι γιορτές όλοι γυρνάνε στη μιζέρια τους! Το μόνο που μου αρέσει τα Χριστούγεννα είναι οι κουραμπιέδες! Και αυτοί χωρίς αμύγδαλα!:bleh::bleh::bleh:
Καβουρδισμενα αμυγδαλα με βουτηρο γαλακτος θα σε χαλαγε ?????:haha::haha:
Μου εστειλαν καποτε απο τη Νεα Καρβαλη και ηταν ονειρο !!!!!
ΕΡΣΗ μαζι σου !!!! Γεμιση γαλοπουλας με καστανο, κουκουναρι,συκωτακια, και δεν συμμαζευομαστε !!!!

Αντε να σοβαρευτουμε λιγο....λοιπον Χριστουγεννα στη Δρεσδη, με ζεστη σοκολατα που περνεις και τη κουπα μαζι 'η ζεστο κρασι , και βολτα στη παλια πολη....ή κατα μηκος στο ποταμι.....το κρυο δεν θελω να το σκεφτομαι....δεν αντεχω κακουχιες....σημερα εχουμε 26 βαθμους....
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Τελευταίως, βρίσκω όλο και περισσότερο κόσμο που δεν τρελαίνεται για τα Χριστούγεννα, όπως κι εγώ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειδικα αν εχεις να μαγειρεψεις τα προαναφερομενα εδεσματα!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Τελευταίως, βρίσκω όλο και περισσότερο κόσμο που δεν τρελαίνεται για τα Χριστούγεννα, όπως κι εγώ...
Για ποιο λόγο? είναι η μόνη εποχή που μπορείς να χαρίζεις βιβλία χωρίς να σε κοιτάνε στραβά και με συγκαταβατική, χωρίς προσπάθεια συγκάλυψης, λύπη. Επίσης είναι η μόνη εποχή που μπορείς να ξεσηκώνεις τα ράφια των βιβλιοπωλείων για πάρτη σου, με ελάχιστες τύψεις για τα λεφτά που ποτέ δεν περισσεύουν. Επίσης μπορείς να καταβροχθίσεις άπειρους κουραμπιέδες όπως ευφυώς αναφέρθηκε! Και τέλος να επιστρέφεις ΣΠΙΤΙ σου! (έτσι απάντησα και στην ερώτηση και δεν είμαι οφ τόπικ)
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Προτιμώ Γερμανία και ειδικά Βερολίνο γιατί συνδυάζει και τα δύο γούστα.
Για όσους αγαπάνε χριστούγεννα και πάρτυ έχει ωραίους στολισμένους δρόμους με φιλύρες και πρωτοχρονιάτικο σόου στην πύλη.
Για όσους βαριούνται τις γιορτές έχει τόσα ενδιαφέροντα μέρη και κεφάτους ανθρώπους που μερικές φορές νομίζεις ότι δεν βρίσκεσαι στη χώρα της Άνχελας. Αν έβρισκες και γκλουβάιν σε κάθε τετράγωνο, όπως στο Μόναχο, θα ήταν τέλειο...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν έβρισκες και γκλουβάιν σε κάθε τετράγωνο, όπως στο Μόναχο, θα ήταν τέλειο...
Το γκλουβάιν δεν είναι το ζεστό κρασί; Τώρα με τις χριστουγεννιάτικες αγορές το βρίσκεις σε αφθονία σχεδόν παντού στο Βερολίνο. Σου μιλάω εκ πείρας ;):haha:
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Από τη μια τα μεγάλα τετράγωνα, από την άλλη το αγιάζι... λίγη κανέλα τη χρειάζεσαι όσο να΄ναι...
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
είναι η μόνη εποχή που μπορείς να χαρίζεις βιβλία χωρίς να σε κοιτάνε στραβά και με συγκαταβατική, χωρίς προσπάθεια συγκάλυψης, λύπη.
Χαρίζω βιβλία όλο το χρόνο και όχι, δε με κοιτάνε στραβά :D

Επίσης είναι η μόνη εποχή που μπορείς να ξεσηκώνεις τα ράφια των βιβλιοπωλείων για πάρτη σου, με ελάχιστες τύψεις για τα λεφτά που ποτέ δεν περισσεύουν.
Δεν έχω συγκεκριμένο λόγο για να νιώθω ή να μη νιώθω τύψεις τα Χριστούγεννα ή τον υπόλοιπο καιρό :D

Επίσης μπορείς να καταβροχθίσεις άπειρους κουραμπιέδες όπως ευφυώς αναφέρθηκε!
1 κουραμπιές μού είναι αρκετός

Και τέλος να επιστρέφεις ΣΠΙΤΙ σου! (έτσι απάντησα και στην ερώτηση και δεν είμαι οφ τόπικ)
Όντως, καλός λόγος :D (που δεν ισχύει για εμένα όμως)

Και ναι, η Έρση έπεσε μέσα, νομίζω ότι κάπως έτσι ξεκίνησε ο μη-έρωτάς μου με τις γιορτές :lol:

+ ότι ο καιρός δεν είναι καλός και γίνεται χαμός παντού (για να ταξιδέψεις)
ΟΚ, πολλή γκρίνια έπεσε :lol: δεν αποκλείω πάντως κάποτε να τα αγαπήσω, ποτέ δεν ξέρεις
 
Last edited by a moderator:

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Πάντως το gluhwein είναι ωραίος λόγος για να χαίρεσαι που έρχονται τα Χριστούγεννα! :D Κι ωραίος λόγος για επίσκεψη στη Γερμανία και στην Αλσατία πριν τα Χριστούγεννα (που δεν έχει τόσο κόσμο)
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αφορμη για ταξιδια ειναι για μενα τα Χριστουγεννα.
Σαν γιορτη μου αρεσει περισσοτερο το Πασχα..λογω καιρου...φυσης ..κατανυκτικης ατμοσφαιρας και ..οχι σουβλας (οπως ειπε ενας καλος μου φιλος)
ΒΑριεμαι να στολισω το δεντρο φετος...(μη βαρατε ολοι μαζι...)
Ψηφισα Γερμανια ..αν και παιδευτηκα κ με την Αυστρια.
Η Γερμανια εχει τοσα ωραια μερη και τοσες πολλες ομορφες πολεις για να πηγαινεις ξανα και ξανα.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Γκλουβάιν αγαπημένο, ζεστό και μυρωδάτο ήπια και στην Ελβετία δεν ξέρω αν έχει διαφορά από το γερμανικό...Όποιος έγραψε για γέμιση γαλοπούλας με το πόνο μου παίζει...Μύρισα το κάστανο και το κουκουνάρι!:shock:

Για να μην είμαστε και off topic:
Ως στιγμής καμία δεν έχω επισκεφθεί αλλά τόσα που έχω ακούσει, μήπως η Γερμανία και το Βερολίνο της έχει πόντους παραπάνω λόγω πολλών εναλλακτικών που μπορείς να κάνεις; Και Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και πράγματα να δεις και ίσως λιγότερο τουρισμό μαζεμένο όπως πχ Αυστρία ή UK?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
kleopatra μαζι σου..απιστευτη βαρεμαρα το στολισμα δεντρου..εγω ψηφισα παντως φιλανδια γιατι εχω τρελα με τη σκανδιναβια:clap:
και επειδη δεν εχω παει καθολου εξωτερικο:D δεν χρειαζεται να προβληματιστω:D

παντως πιστευω οτι ολα τα μερη ειναι πολυ ομορφα..η ευρωπη ειναι η ομορφοτερη ηπειρος για μενα και εχω σκοπο απο τελος του χρονου και ολο το 2011 να τη γνωρισω επιτελους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.013
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom